آیا انجام تست های روانشناسی ازدواج ضروری است؟

0 94

فواید تست های قبل از ازدواج

تمامی مشاوران ازدواج برای بررسی وضعیت دختر و پسر مراجعه کننده جهت مشاوره، تست های روانشناسی قبل از ازدواج را در نظر میگیرند. این پرسشنامه ها از ابزارهای بسیار کاربردی می باشند که در کنار جلسات مشاوره ازدواج میتواند به تصمیم گیری کمک بسیار زیادی کند.

البته موضوعی که باید به آن واقف بود این است که پیش بینی آینده کسی امکان پذیر نیست، اما به کمک جلسات مشاوره قبل از ازدواج و تست های روانشناختی، مشاور سعی میکند تا ارزیابی دقیق تری از وضعیت تفاهم دو نفر کسب کند تا در نهایت بتواند راهکارهای سازشی را به آن ها پیشنهاد دهد. بر همین اساس و به منظور معلوم نمودن سطح کیفی زندگی مشترک، میتوان از تست روانشناسی پیش از ازدواج کمک گرفت.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

در این مطلب از مجله نیک داد به بررسی فواید تست های روانشناسی قبل از ازدواج می پردازیم که آیا انجام این تست ها ضرورتی دارد یا خیر؟

باورهای غلط در مورد انجام تست پیش ازدواج

گاهی اوقات افرادی که قصد ازدواج دارند، نسبت به دادن تست های روانشناسی قبل از ازدواج موضع گیری های جدی دارند و از انجام تست ها خود داری میکنند. البته گاهی هم به دلیل هزینه انجام تست ها از انجام آن سرباز می زنند. نکته ای که این جا باید یادآوری کنیم این است که اگر فقط هزینه ی یکی از بخش های مراسم عروسی یا عقد را در نظر بگیریم که گاهی هم برخی از این تشریفات نه تنها بی فایده است بلکه آسیب زا نیز می باشد، به اندازه کل هزینه جلسات مشاوره و تست های روانشناسی نیست. در صورتیکه خروجی این جلسات و تست ها به هیچ عنوان قابل مقایسه با موارد گفته شده نیست.

شما با شرکت در جلسات مشاوره ازدواج و انجام تست های روانشناختی نسبت به انتخاب خود تصمیم آگاهانه تری میگیرد و پایه های زندگی مشترک آینده خودتان را محکم تر ایجاد می کنید. آموزش هایی که شاید در طول دوران زندگی دیگر هیچ وقت و هیچ جا نه ببینید و نه به سراغ آن بروید.

تست های روانشناسی پیش از ازدواج دید شما را نسبت به طرف مقابلتان افزایش می دهد و می توانید آگاهانه تر تصمیم و انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید : 10 موضوع مهم برای صحبت های قبل از ازدواج

آیا ازدواج موفق قابل تضمین است؟

سوالی که در ذهن خیلی از افراد وجود دارد این است که آیا چیزی ضامن داشتن یک ازدواج موفق است؟ در جواب باید گفت که در بسیاری از مواقع مشورت کردن و مشاوره گرفتن می تواند مسیر ازدواج موفق را هموار تر کند. تحقیق کردن و پرس و جو کردن نیز میتواند به این مهم کمک کند. نکته ای که باید مد نظر داشت این است که انجام تست های قبل از ازدواج اهمیت بسیار بسیار زیادی دارد که برخی از خروجی های مهم آن به این شرح است:

  • آیا طرف مقابل من آمادگی برای ازدواج دارد؟ یا زود است هنوز؟
  • آیا طرف مقابل من میتواند زیر بار مسئولیت زندگی برود؟ یا برای این کار هنوز بزرگ نشده است؟
  • آیا میتوانیم در زندگی روی او حساب کنم؟
  • آیا از بلوغ فکری و عاطفی کافی برخوردار است؟
  • اهداف، علایق و خواسته های همسر آینده من چیست؟
  • چقدر با هم تفاهم و سنخیت داریم؟

و بسیاری دیگر از سوالاتی که جزء بدیهیات ابتدایی برای شروع یک زندگی مشترک هستند که افراد باید از آن اطلاع کافی داشته باشند. در غیر اینصورت تصمیم گیری برای ازدواج مثل یک هندوانه سربسته است که ممکن است خود از آمد در آید یا بد.

به جز خصوصیت های شخصی که لازمه ازدواج هستند، هنگامی که همسری انتخاب می کنید باید پیش از ازدواج حتماً تست روانشناسی ازدواج را انجام دهید تا نگرش ها، عقاید و توقعات طرف مقابلتان را بشناسید و تا حدودی نسبت به وی آشنایی پیدا کنید.

تست ها را صادقانه جواب بدهید نه ایده آل گرایانه

بعد از اینکه افراد تصمیم گرفتند که در جلسات مشاوره شرکت کنند و تست های روانشناسی را نیز انجام دهند، چند نکته مهم وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد. بر ای اینکه بتوانید از تست های ازدواج نتیجه مناسبی بگیرید، باید حتما به سوالات به صورت کاملا درست و به دور از هرگونه ایده آل گرایی و وسواس جواب داد. آن چیزی که در حال حاضر وجود دارد باید گفته شود، نه ایده آلی که قرار است در آینده در شما بوجود آید.

به گفته متخصصین ازدواج، بهترین پاسخی که شما میتوانید به تست های بدهید، عموما همان پاسخی است که در ابتدا به ذهن شما می رسد. سؤال های تست ها به مدل های گوناگون و چند جا تکرار شده پس زیاد درگیر تجزیه و تحلیل سوالات نباشید و نگران نباشید اگر سوالی را اشتباه بفهمید و ….این موارد مسأله و اختلالی در نتیجه نهایی ایجاد نمی کند.

بیشتر بخوانید : چرا با آدم نادرست ازدواج می کنیم؟

تست ها روانشناسی قبل ازدواج پایه های اصلی جلسات مشاوره هستند

آیا انجام تست های روانشناسی ازدواج ضروریست ؟

برای اینکه متخصص روانشناسی ازدواج بتواند به شما در تصمیم و انتخابتان کمک کند باید تست های روانشناسی را به صورت درست و دقیق انجام دهید. در این صورت است که مشاور روانشناسی میتواند با بررسی جواب این تست ها، از خصوصیت ها و وضعیت هر یک از طرفین آگاهی کسب کند و میزان شباهت و تفاوت ها را دریابد.

در بهترین مراکز مشاوره ازدواج برای افرادی که برای مشاوره تخصصی ازدواج مراجعه میکنند بسته های ویژه ازدواج آماده گردیده است که شامل تست های روانشناسی میباشد که اشخاص در شرایط مناسب نزد روانسنج ازدواج در مرکز مشاوره انجام میدهند. بهترین تست های روانشناسی ازدواج شامل تست های شخصیت شناسی، تست Neo، تست میلون و چندین تست تخصصی ديگر می شود که به وسیله دکتر روانسنج گرفته شده و تفسیر می شود.

یک مشاور ازدواج خوب حتما در جلساتی مشاوره از نتایجی این تست ها به شکل مطلوبی استفاده میکند و سپس درباره وضعیت هر یک از طرفین، نقاط مثبت و منفی صحبت میکند.

همچنین مشاور ازدواج در طی جلسات درباره موضوعات مختلفی نظیر باورها، خواسته ها، اهداف و اعتقادات هر یک از طرفین صحبت میکند. همچنین به افراد کمک میکند تا با آگاهی از وضعیت هر یک از طرفین به چه شکل در زندگی مشترک با هم به تفاهم برسند و از تنش ها جلوگیری کنند. در این صورت است که میتوانند زندگی با آرامش بیشتری را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید : 27 رفتار کلیدی برای یک ازدواج موفق

کلام آخر

در این مطلب از مجله نیک داد در باب اهمیت تست های روانشناسی پیش از ازدواج و جلسات مشاوره ازدواج صحبت کردیم. موارد مهمی نظیر اینکه باورهای غلط در خصوص تست های روانشناسی را باید کنار گذاشت و به سوالات با دید باز و واقع گرایانه پاسخ داد. زیرا نتیجه همین تست ها در جلسات مشاوره توسط متخصص ازدواج جهت راهنمایی و ارائه راهکارهایی برای تفاهم بیشتر در زندگی مورد استفاده قرار میگیرد.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات