بررسی 6 تیپ شخصیتی مردان در روانشناسی

1 8,710

هر مردی دارای انواع ویژگی های شخصیتی منحصر به فردی است که او را آن گونه که هست می سازد و اعمال او را مشخص می کند. علیرغم اینکه اعمال به ظاهر تصادفی و روش های زندگی برای همه مردان عادی است، راه هایی وجود دارد که رفتار و اعمال مرد را به صفات و تمایلات خاص دسته بندی می کند.

این طبقه بندی ها به ما کمک می کند بفهمیم که چگونه و چرا یک مرد زندگی خود را به همان شکلی که می کند زندگی می کند. مخصوصا در زمانی که تصمیم داریم ازدواج کنید، شناخت شخصیت مردان میتواند به شما در یک انتخاب صحیح کمک زیادی کند. بیایید ببینیم که هر یک از این شش تیپ شخصیتی منحصر به فرد مردان با مشاهده چهار ویژگی رایج خود چه چیزی را ارائه می دهند.

تیپ شخصیتی مردان آلفا

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

تیپ شخصیت مردان آلفا (ALPHA MALE)

1. اعتماد به نفس دارد

اصطلاح شخصیت “مردان آلفا” اصطلاحی است که اکثر مردم آن را می شناسند و دلیل خوبی هم دارد. اصطلاح “مردان آلفا” از قلمرو حیوانات به عنوان توصیف بالا نشات گرفته است. به دلیل این طبقه بندی، مرد آلفا به طور طبیعی به نحوه رفتار و زندگی خود اطمینان دارد. اعتماد به نفس توانایی وارد شدن به مجموعه وسیعی از موقعیت‌ها و دانستن اینکه از آن عبور خواهید کرد، مهم نیست که شرایط چقدر نامطلوب باشند.

اعتماد به نفس یک گرایش طبیعی انسان نیست و حتی تیپ شخصیتی مرد آلفا به مرور زمان اعتماد به نفس پیدا می کند.

2. برون گرا است

اعتماد به نفسی که یک مرد آلفا دارد چیزی است که از کیلومترها دورتر مشخص است. این بدان معناست که او می تواند تقریباً با هرکسی تعامل داشته باشد و شخصیت برون گرا خود را در زندگی به او اجازه می دهد. یک مرد آلفا وقتی به یک مرد یا زن نزدیک می‌شود متزلزل می‌شود، زیرا مهارت و جذابیت صحبت کردن با هر کسی را دارد.

اگر یک مرد آلفا بخواهد با کسی صحبت کند، هیچ چیز نمی تواند مانع او شود. برون‌گرا بودن به مرد آلفا اجازه می‌دهد تا ارتباطات اجتماعی بیشتری برقرار کند و با کارایی بیشتری نسبت به سایر تیپ‌های شخصیتی روابط برقرار کند.

3. یک رهبر است

وقتی از شخصی خواسته می شود که رهبری پروژه ای را در محل کار به عهده بگیرد، این شخصیت آلفا است که مسئولیت و رهبری را بر عهده می گیرد. بسیاری از مردان موفق در جهان به عنوان مردان آلفا در نظر گرفته می شوند، زیرا آنها مشتاق رهبری دیگران هستند و آنچه را که لازم است از دیگران بخواهند که آنها را در سفر دنبال کنند، دارند.

تیپ شخصیتی مردان آلفا چنین رهبران خوبی هستند زیرا به طور طبیعی برای دیگران الهام بخش هستند و دیگران نیز مایل به پیروی از آنها هستند. یک مرد آلفا می داند که چگونه یک تیم را برای دستیابی به یک هدف با هم همکاری کند.

بیشتر بخوانید: 16 نکته طلایی قبل از ازدواج که باید بدانید!

4. شخصیت کاریزماتیک

کاریزما یک ویژگی است که یک مرد آلفا تقریباً با هر کاری که انجام می دهد از خود بروز می دهد. کاریزما حس جذابیت و فضولی مردی است که همه می خواهند او را بشناسند. مردان کاریزماتیک مانند یک شخصیت از نوع جیمز باند عمل می کنند، زیرا طبق قوانین خود رفتار می کنند و صحبت می کنند.

کاریزمایی که مردان آلفا از خود ساطع می کنند، دلیل اصلی گرایش مردم به سمت آنهاست. یک فرد کاریزماتیک کسی است که بودن در کنارش لذت بخش است و طبیعتاً در میان کسانی که به دنبال لذت بردن از زندگی هستند محبوب خواهد بود.
ویژگی های شخصیتی مردان بتا

تیپ شخصیتی مردان بتا (BETA MALE)

1. دوستانه بودن

با وجود منفی‌های فراوان پیرامون شخصیت مرد بتا، باید بدانیم که این تیپ شخصیتی بسیار رایج چیزی نیست که بتوان از آن خجالت کشید. یک مرد بتا مردی است که فرد هشیار یا فردی نیست که بتوان به او نگاه کرد، بلکه فردی دوستانه است و به دیگران احترام می گذارد.

دوستانه بودن چیزی است که بسیاری از افراد آن را با شخصیت مرد بتا مرتبط می دانند. مرد بتا چه نسبت به مرد و چه زن باشد، می خواهد با همه دوستانه و مهربان باشد و امیدوار است که مورد تایید و تحسین دیگران قرار گیرد.

2. محتاط بودن

یکی از صفات اصلی مرتبط با مردان بتا محتاط بودن است. این ویژگی طبیعی همان چیزی است که مردم را به این فکر می‌کند که یک مرد بتا خجالتی است و مایل نیست نظرات خود را به اشتراک بگذارد. در حالی که درست است که برخی از مردان بتا خجالتی هستند، بسیاری از آنها فقط می ترسند نظرات خود را آشکارا به اشتراک بگذارند.

محفوظ به حیا بودن مرد بتا چیزی است که آنها را به اجتناب از بسیاری از تعاملات اجتماعی سوق می دهد. محتاط بودن به این معنی نیست که مردان بتا چیزی برای گفتن ندارند، بلکه به این معنی است که آنها در میزان تأثیرگذاری بر کلمات یا ایده های خود محدود هستند.

3. مطیع بودن

یکی از مشخصه های شخصیتی مردان بتا، مطیع بودن و تلاش برای جلوگیری از پا گذاشتن روی انگشتان پا است. مطیع بودن به این معنی است که وقتی مرد بتا با درگیری یا عقیده مخالف روبرو می‌شود، احتمالاً از دفاع از خود اجتناب می‌کند، اگر این بدان معناست که طرف مقابل او را دوست ندارد.

در حالی که بسیاری تسلیم بودن را یک ویژگی منفی می دانند، اما مواقعی وجود دارد که تسلیم بودن مزایای خود را دارد. اگر با کسی سر و کار دارید که فقط سعی می کند با شما بحث کند یا دعوا راه بیندازد، تسلیم بودن اغلب باعث از دست دادن علاقه او می شود و مرد بتا را ایمن نگه می دارد.

4. وفادار بودن

آخرین ویژگی از ویژگی های شخصیتی برای مردان بتا و یکی از بزرگترین نقاط قوت آنها این است که بسیار وفادار هستند. یکی از دلایلی که مرد بتا دوست بسیار خوبی است این است که به کسانی که به او احترام می گذارند وفادار است و با او دوستانه رفتار می کنند.

وفاداری مردان بتا همچنین آنها را به کارکنانی عالی تبدیل می کند، زیرا به احتمال زیاد کارهای خود را انجام می دهند و ساختار کلی گردش کار را مختل نمی کنند. مرد بتا ممکن است همیشه نظر خود را بیان نکند، اما همیشه در صورت نیاز در کنار دوستانش خواهد بود.
بیشتر بخوانید: زوج درمانی یا مشاوره ازدواج: تفاوت در چیست؟
ویژگی های شخصیتی مردان گاما GAMMA

تیپ شخصیتی مردان گاما(GAMMA MALE)

1. ماجراجو بودن

مردانی که تیپ شخصیتی گاما دارند، شخصیت بسیار جالبی هستند. به نظر می رسد که او دارای اندکی از هر نوع مرد دیگری در شخصیت خود است، بدون اینکه هیچ یک از آن شخصیت ها بر دیگران غالب باشد. یکی از دلایل اصلی این امر این است که گاما مردی است که در زندگی ماجراجو است و مسیر خود را به دور از نظرات دیگران ایجاد می کند.

در جایی که مرد آلفا به گونه ای عمل می کند که دیگران را خشنود می کند، مرد گاما هر کاری که بخواهد انجام می دهد تا در زندگی خود احساس رضایت کند. تیپ شخصیتی مردان گاما معمولاً طیف گسترده ای از مهارت ها و علایق دارند که منجر به لذت بردن از کاوش در زندگی و یادگیری و انجام هر کاری که می خواهند می شود.

2. مشتاق بودن

مرد گاما احتمالاً فردی است که مشتاق به دست آوردن چیزهای زیادی در زندگی است. در کنار تجربه و لذت بردن از چیزهایی که دنیا ارائه می دهد، مرد گاما احتمالاً می خواهد چیزهای جدیدی را امتحان کند و مشتاق یادگیری مهارت های جدید خواهد بود.

به معنای دیگر، شخصیت مرد گاما نیز تا حدودی مشتاق به دست آوردن محبت دیگران است. یک شخصیت گاما شخصیتی است که می تواند مستقل از دیگران باشد، اما همچنان مشتاق است که احترام و تحسینی را که دیگران به آنها ارائه می دهند، جلب کند.

3. آگاه بودن

چیزی که به مرد گاما کمک می کند تا در میان انواع دیگر مردان متمایز شود، توانایی او در آگاهی از اعمال خود و تأثیر آن اعمال بر دیگران است. این همچنین می تواند کلید او برای پیشرفت بسیار در زندگی اش باشد.

معمولاً تصور می شود کسانی که دارای ویژگی های یک مرد آلفا هستند، زمانی که هوشیارتر شوند، می توانند بیشتر به یک مرد گاما تبدیل شوند. آگاهی یک مرد گاما چیزی است که به او اجازه می دهد در عین حال محبوب و مستقل باشد.

4. همدل بودن

همدلی به طور سنتی به عنوان یک ویژگی زنانه تلقی می شود، بنابراین دیدن یک مرد با احساس همدلی جالب و شاید تا حدی غیر معمول است. همدلی که توسط یک مرد گاما تجربه می‌شود به او اجازه می‌دهد بفهمد که دیگران چه می‌گذرند تا بتواند به عنوان نوعی سیستم حمایتی برای دیگران عمل کند.

با همدلی با دیگران، بسیاری از مردم احساسات مرد گاما را به عنوان اطمینان از موقعیت یا احساسات خود تفسیر می کنند و مرد گاما را در آغوش می گیرند. به طور کلی، مرد گاما یکی از تیپ های شخصیتی مردانه است، اگر نگوییم همسطح ترین.
انواع ویژگی های شخصیتی مردان امگا

تیپ شخصیتی مردان امگا(OMEGA MALE)

1. اطمینان به خود

در جایی که مرد آلفا برای اطمینان از شخصیت و موقعیت خود به گروه خود تکیه می کند، مرد امگا کاملاً برعکس آن رفتار می کند و توجهی به نحوه دیده شدنش توسط دیگران ندارد. به همین دلیل، حس اعتماد به نفس مرد امگا به او اجازه می دهد تا از رقابت های محبوبیت بی اهمیت اجتناب کند.

یک مرد امگا قطعاً چند دوست صمیمی خواهد داشت که به آنها اعتماد دارد و به آنها احترام می گذارد، اما منبع اصلی معنا و اعتماد او از درون می آید. نکته منفی این است که یک مرد امگا اغلب از مراقبت از دیگران غافل می شود، زیرا آنها فقط می دانند چگونه از خود مراقبت کنند.

2. مشوق خود

با قدرت درونی زیادی که او را به جلو می برد، احتمالاً خواهید دید که یک مرد امگا به انجام آنچه می خواهد هدایت می شود. او بهترین تشویق کننده خودش است و تمام انگیزه لازم برای انجام عمل یا موفقیت در انجام یک کار را به خودش می دهد.

سایر تیپ های شخصیتی مردان احتمالاً فقط در صورتی می خواهند کاری را انجام دهند که سطحی از رضایت یا پاداش وجود داشته باشد. برای مرد امگا، وظایفی که او را از درون هدایت می کند، تمام انگیزه ای است که او نیاز دارد تا ببیند کاری انجام می شود.

3. باهوش بودن

کهن الگوی معمولی “نارد” چیزی است که می توانید در بین مردان امگا ببینید زیرا آنها بسیار بر هوش و یادگیری متمرکز هستند. مرد امگا کسی است که می‌تواند الگوریتم‌ها و فرمول‌های پیچیده را برای شکستن کدی که دیگران اغلب آنقدر دور از ذهن هستند، بررسی کند.

در جایی که بسیاری از مردان بدون فکر کردن به آنچه می‌گویند یا به حرف‌های طرف مقابل گوش می‌دهند، مدام صحبت می‌کنند، مرد امگا با قصد گوش می‌دهد و می‌تواند تصمیمات حساب شده‌ای در مورد نحوه پاسخ دادن بگیرد. مردهای امگا چیزی شبیه ماشین حساب انسان هستند.

4. علایق متنوع

 با توجه به تمرکز تا حدی عصبی مردان امگا، آنها اغلب با چیزهایی مانند بازی های ویدیویی و همچنین سرگرمی های مبهم تر درگیر می شوند. چیزهایی مانند مدل سازی و سرگرمی هایی که ذهن را تحریک می کند، همان چیزی است که یک مرد امگا دوست دارد وقت خود را صرف انجام آن کند.

اگر یک مرد امگا بخواهد سرگرمی‌ای را انجام دهد که دیگران از انجام آن به دلیل فشار اجتماعی احساس ناراحتی می‌کنند، مرد امگا هر کاری می‌خواهد انجام می‌دهد. عدم توجه به اعتبار سنجی خارجی به مرد امگا احساس آزادی می دهد تا هر کاری را که می خواهد به روش خودش انجام دهد.
انواع شخصیتی مردان دلتا DELTA MALE

تیپ شخصیتی مردان دلتا(DELTA MALE)

1. باتجربه بودن

مرد دلتا دیدگاه منحصر به فردی را در مورد روشی که یک فرد می تواند تیپ شخصیتی خود را تغییر دهد ارائه می دهد، زیرا مرد دلتا معمولاً فردی است که تجربه ای را پشت سر گذاشته است که باعث شده است به یک مرد دلتا تبدیل شود. تجربه هر چه که باشد، یک مرد دلتا به خاطر آن محتاط تر می شود.

خواه یک جدایی بد را پشت سر گذاشته باشد یا در گذشته مشکلات اعتمادی داشته باشد، یک مرد دلتا در اعتماد به افراد جدید کند است زیرا اغلب بسیار محتاط است. احساس بی توجهی وجود دارد، به این دلیل که او فکر زیادی در مورد اینکه چگونه به عنوان شخص خودش عمل کند، ندارد.

2. خشمگین بودن

با رفتن در کنار گذشته فریبنده خود که باعث شده به دیگران نزدیک نشوند، مردان دلتا اغلب مقداری کینه نسبت به دیگران دارند. مرد دلتا به ندرت برای حل مسائل به درون نگاه می کند، زیرا او به دیگران می نگرد تا مشکلات خود را مقصر بدانند.

یک شخصیت مرد دلتا نسبت به فردی که قبلاً با او قرار ملاقات داشته یا با او دوست بوده، به شکلی ناسالم عصبانی می شود. مرد دلتا به جای ادامه زندگی و رشد به عنوان یک شخص، از این فرد به عنوان بهانه ای برای ناراضی و بی ثمر ماندن در زندگی خود استفاده می کند.

3. خراب کردن

شخصیت مرد دلتا اغلب فاقد واقعیت زندگی است که شما نیاز دارید اغلب خودتان با مشکلات کنار بیایید. یک مرد دلتا با سرزنش کردن دیگران برای مشکلاتش، با زندگی در این توهم که کاری برای بهتر شدن نمی تواند انجام دهد، خود را خراب می کند.

اگر او در یک گروه دوستان باشد، مرد دلتا احتمالاً دستکاری می کند یا برای به دست آوردن آنچه می خواهد دروغ می گوید. در انجام این کار با افراد معدودی که می‌خواهند با او معاشرت کنند، مرد دلتا باعث می‌شود که افراد اعتماد نکنند یا نخواهند در اطراف او باشند.

4. تنها بودن

وقتی صحبت از آن به میان می آید، شخصیت مرد دلتا به احتمال زیاد فردی تنها است. در حالی که او ممکن است زمانی در مهمانی با دوستان زیادی بوده است، مرد دلتا به چیزی بد تبدیل شده است. وقتی به خود اجازه می دهد نسبت به دیگران متنفر شود و کنترل خود را از دست بدهد، تنهایی به وجود می آید.

تنهایی یک مرد دلتا باعث می‌شود که او فقط نسبت به دیگران عصبانی‌تر و عصبانی‌تر شود زیرا احساس می‌کند که تنهایی‌اش تقصیر شخص دیگری است.

تیپ شخصیتی مردان SIGMA MALE

تیپ شخصیتی مردان سیگما (SIGMA MALE)

1. حیله گر بودن

شما باید در مورد مردان سیگما محتاط باشید، زیرا آنها به راحتی می توانند شما را از چیزی متقاعد کنند که هیچ کس دیگری نمی تواند. آنها حضور یا قدرت یک مرد آلفا را به اشتراک نمی گذارند، اما به لطف حیله گری و توانایی بسیارشان در دستکاری افراد و موقعیت ها می توانند به همین راحتی راه خود را طی کنند.

چه آن را مثبت یا منفی ببینید، حیله گری یک مرد سیگما غیرقابل انکار است. آنها می توانند تقریباً هر کسی را در کنار خود قرار دهند و در متقاعدسازی عالی هستند. اگر مراقب باشید که با دیگران بیش از حد حیله گر نباشید، یک مرد حیله گر بودن می تواند درهای زیادی را باز کند.

2. اعتماد به نفس

همانطور که می تواند یک موقعیت اجتماعی و افراد در آن را دستکاری کند، مرد سیگما نیز در عمق وجودش علاقه ای به نظرات دیگران ندارد. تیپ شخصیتی مردهای سیگما مطمئناً در بین دیگران محبوب هستند، اما برای احساس خوب و اطمینان نسبت به خود نیازی به تأیید دیگران ندارند.

تقریباً می توانید مرد سیگما را فردی مانند شخصیت جیمز دین در نظر بگیرید که طبق قوانین بازی نمی کند و تنها بودن خوب است. حتی زمانی که تنها هستند، مرد سیگما کاملا از خود راضی است.

3. دوست داشتنی بودن

مگر اینکه شما در دیدن جذابیت و دستکاری یک مرد سیگما خیلی خوب باشید، او فردی بسیار دوست داشتنی است. مردم قدردانی می‌کنند که از بازی کردن بر اساس قوانین خودشان نمی‌ترسند و مانند افراد کوچک‌تر دائماً به دنبال اعتبار اجتماعی نیستند.

این نوع از مردان اغلب با شخصیت های آلفا و امگا ارتباط برقرار می کنند، زیرا همه آنها می توانند به روش های خود در بالاترین سطح قرار بگیرند. دوست داشتنی بودن و اعمال حیله گرانه مرد سیگما به اندازه ای است که اغلب او را در هر گروه دوستی یا موقعیتی که می خواهد قرار می دهد.

4. محاسبه گر بودن

آخرین قطعه از پازل مردانه سیگما توانایی او در انجام حرکات حساب شده و تصمیم گیری با دقت بسیار است. او اغلب قبل از واکنش به سؤالات مکث می کند تا بتواند دلیلی بیاورد که خوب صحبت می کند یا در صورت لزوم، خنده دار باشد.

او در هر کاری که انجام می دهد عمدی است، و خیلی کم یک مرد سیگما را بیدار می کند. مردم اغلب مرد سیگما را مردی باهوش‌تر و بامزه‌تر می‌دانند، زیرا او با آنچه می‌گوید شوخ‌تر است و به ندرت بدون فکر کردن برای کمک به افزایش دوست‌داشتنی‌اش صحبت می‌کند.

نتیجه گیری

از مرد آلفا گرفته تا مرد سیگما، هر شخصیت مرد به شیوه خود منحصر به فرد است. این شخصیت‌ها می‌توانند تعیین کنند که مردان مختلف در محیط‌های اجتماعی و تجاری چه واکنشی نشان خواهند داد. شما می توانید از تیپ شخصیتی خود برای شکوفایی در زندگی استفاده کنید و درک دیگران به شما کمک می کند تا تعامل بهتری داشته باشید و ارتباطات آینده برقرار کنید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

منبع brandongaille
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات
حسین

سلام ببخشید مردان سیگما درونگرا هستند ؟ اخه اخلاق هاش مانند یک درونگرا هستند مانند تنهایی و گرگ تنها بودن و پیچیده بودن