بررسی 6 تیپ شخصیتی زنان در روانشناسی

0 10,713

هر زنی بنابر ویژگی های طبیعی که با آن به دنبا می آید دارای یکسری ویژگی های شخصیتی است که برخی از آن ها در طول سال ها و بر اساس موقعیت های مختلف زندگی دچار تغییر میشود. هر زنی نسبت به سایر زنان دارای تیپ شخصیتی است که در صورت شناخت دقیق انواع تیپ شخصیت زنان، برقراری ارتباط با آنان راحت تر و رفتار آن ها قابل پیش بینی تر می شود. در خصوص زنان این ویژگی های شخصیتی در 6 تیپ شخصیتی خلاصه می شود.

با درک این شش تیپ شخصیتی زنان، بهتر می‌توانیم بفهمیم که چرا برخی از زنان اینگونه رفتار می‌کنند. در این مقاله به بررسی این تیپ ها و ویژگی های هر کدام می پردازیم. با نیک داد همراه باشید.

تیپ شخصیتی زن آلفا

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

تیپ شخصیتی زنان آلفا (Alpha Female)

1. اعتماد بنفس

درست مانند همتای مرد، زن آلفا در گروه خود رهبر خواهد بود و اعتماد به نفس بالایی از خود نشان خواهد داد. زن آلفا از نحوه راه رفتن تا نحوه رفتارش در جلسات، کسی است که ارزش خود را می داند و به آن چیزی که هست افتخار می کند.

با این حس اعتماد به نفس بالا، زن آلفا برای مردان و زنان به عنوان فردی که از اعمال و احساسات خود مطمئن است متمایز می شود. حتی اگر او با کارهای نامشخص یا موقعیت دشواری روبرو شود، مطمئن خواهد بود که می تواند از آن عبور کند.

2.اطمینان داشتن

نه تنها دیگران فکر می کنند که زن آلفا در هر کاری که انجام می دهد عالی است، بلکه او می داند که خودش فوق العاده است. اعتماد به نفسی که او به خود ارائه می دهد، به او این توانایی را می دهد که ارزش خود را در دنیا درک کند تا او را از شرایط دشوار عبور دهد.

اعتماد به نفسی که زن آلفا دارد همان چیزی است که آنها را رهبرانی بزرگ و برای اکثر مردان بسیار جذاب می کند. او می داند که می تواند انگیزه خود را حفظ کند تا هر کاری که در ذهنش است انجام دهد.

3. قدرتمند بودن

اعتماد به نفسی که زن آلفا دارد به او اجازه می دهد تا به طور طبیعی به موقعیت های بالاتر در جهان تغییر مکان دهد. قدرتی که به زن آلفا کمک می‌کند در میان جمعیت برجسته شود، به توانایی او در دانستن آنچه می‌خواهد، و تلاش سختی که برای رسیدن به آن باید انجام دهد، می‌آید.

بیشتر چهره‌های مدیر عامل زن به عنوان زنان آلفا دیده می‌شوند، زیرا از کسی سفارش نمی‌گیرند و به رشد شرکت‌هایشان کمک نمی‌کنند و آن‌طور که می‌دانند رشد می‌کنند. او حرکات را در روابط انجام می دهد و معاملات تجاری بزرگ را با اقتدار مطلق می بندد.

4. رهبری

هنگامی که زنان دیگر به کسی نیاز دارند که از او پیروی کنند و از او الهام بگیرند، زن آلفای گروه اغلب کسی است که به دنبال آن است. نگرش مطمئن او به نزدیک شدن به هر موقعیتی به این معنی است که او می تواند گروهی را با اطمینان به موقعیت های نامطمئن هدایت کند.

شخصیت‌های زن آلفا دقیقاً مانند شخصیت‌های مرد آلفا عمل می‌کنند، زیرا مشتاق هستند نقش‌های چالش برانگیزی را برای آزمایش خود به عنوان رهبر و ارتقای جایگاه اجتماعی خود به عهده بگیرند.

تیپ شخصیتی زن بتا beta

تیپ شخصیتی زن بتا (Beta Female)

1. غیر فعال

شخصیت بتا زن و مرد بتا آنهایی هستند که اغلب توسط سایر شخصیت ها مورد تحقیر قرار می گیرند. با توجه به ماهیت مطیع و غالباً بیش از حد مهربان شخصیت در بین شخصیت‌های بتا، آنها به طور طبیعی نسبت به دیگران واکنش نشان نمی‌دهند.

دلیل اصلی عدم واکنش یک زن بتا این است که بتواند از تعارض جلوگیری کند. وقتی از زن بتا خواسته می شود نظری را به اشتراک بگذارد، یا وقتی با یک بحث احتمالی روبرو می شود، زن بتا ترجیح می دهد به موقعیت واکنش نشان ندهد و فقط ساکت بماند.

2. مضطرب بودن

با توجه به اینکه زن بتا کسی است که تمایلی به پیشبرد خواسته های خود ندارد، به راحتی می تواند مضطرب شود، زیرا نمی تواند هر آنچه را که از زندگی می خواهد به دست آورد. چه با دوستان باشد و چه با شریک بالقوه، زن بتا اضطراب زیادی در مورد قرار گرفتن دارد.

اضطراب اغلب یک پیش‌گویی خودشکوفایی است. بسیاری از افکار درونی در مورد خوب نبودن به اندازه کافی باعث می شود که او با ترس از به عهده گرفتن مسئولیت به دلیل ترس از عدم تطابق، خود را مضطرب تر کند.

3. شخصیت دوستانه

با ویژگی های قبلی که زن بتا را در یک نور منفی ترسیم می کرد، باید درک کنیم که در هسته او، ناامنی های او اغلب از دوستی بیش از حد او ناشی می شود. زن بتا اغلب به عنوان یکی از دوستانه ترین شخصیت ها در نظر گرفته می شود زیرا سعی می کند از طریق مهربانی مورد قبول واقع شود.

دوستانه بودن چیزی است که به زن بتا کمک می کند تا در وهله اول روابط برقرار کند و ارتباط برقرار کند. با این حال، دوستی بیش از حد اغلب چیزی است که به زن بتا در روابط آسیب می رساند. بسیاری از افراد از رفتار دوستانه زنان بتا برای منافع شخصی خود استفاده می کنند.

4. کمک کننده

در تمایل خود برای پذیرش، زن بتا بسیار بیشتر از دیگران احتمال دارد به هر کسی که بخواهد کمک کند. چه کمک به یک دوست برای جابجایی یا داوطلب شدن برای هدفی که واقعاً به آن علاقه چندانی ندارد، زن بتا همیشه می خواهد به دیگران کمک کند تا دوستی و احترام آنها را به دست آورند.

بسیاری از صفات که ظاهراً باعث می شود ماده بتا ضعیف به نظر برسد، صفاتی هستند که باید به آنها احترام گذاشت. یک زن بتا دوست خوبی برای دیگران خواهد بود، زیرا می‌خواهد دیگران شاد باشند. این شخصیت ها همیشه به دنبال یافتن جایگاه خود در بین دوستان هستند.

بیشتر بخوانید : بررسی 6 تیپ شخصیتی مردان در روانشناسی

ویژگی های شخصیتی زن گاما

تیپ شخصیتی زن گاما(Gamma Female)

1. مستقل بودن

زن گاما دارای شخصیتی است که حول محور فرد می چرخد، زیرا او همیشه از برآورده شدن نیازهای او برای شاد بودن اطمینان حاصل می کند. استقلال طبیعی او همان چیزی است که به او اجازه می‌دهد با دوستانش به همان اندازه که در مکان خلوت شخصی خود راحت است، راحت باشد.

مانند زن آلفا، شخصیت گاما از ارزش خود آگاه است و برای احساس راحتی نیازی به اثبات چیزی به دیگران ندارد. او قبل از دنبال کردن دوستی یا روابط مطمئن می شود که در مکان خوبی است تا بتواند همه چیز خود را متعهد کند.

2. سازماندهی

برای اطمینان از برآورده شدن نیازهای خود و زندگی راحت، زن گاما احتمالاً دارای یک فضا و سبک زندگی سازمان یافته است. از ایجاد یک منطقه نشیمن تمیز و منظم گرفته تا داشتن یک برنامه منظم، زن گاما مطمئناً زندگی خود را مرتب می کند.

از منظر بیرونی، سبک زندگی زنانه گاما ممکن است بیش از حد خوب به نظر برسد که درست باشد. یک زن گاما قرار است در محیطی که بتواند همه چیز را به گونه ای تنظیم کند که حس سازمانی داشته باشد، رشد کند.

3. طرد شدن

زن گاما قرار است به دنبال چیزی که در زندگی می خواهد برود و کاری برای متوقف کردن او نمی توان انجام داد. وقتی ایده ای در سر او کاشته می شود که به آن اعتقاد دارد، زن گاما از نیروی درونی خود برای اطمینان از رسیدن به هدف خود استفاده می کند.

هنگامی که تمام اطلاعات صحیح داده شود، زن گاما رانده می شود تا هر کاری را انجام دهد و هر آنچه از او خواسته می شود را تکمیل کند. توانایی او برای دیدن تصویر بزرگتر به او این امکان را می دهد که اکنون اقداماتی انجام دهد که در سال های آینده نتیجه خواهد داد.

4. اعتماد بنفس

زن گاما با همراهی با ویژگی های خود که باعث اعتماد به نفس بالا می شود، از آینده و اهداف خود مطمئن است زیرا می داند که قدرت درک آنها را دارد. زن گاما از کیستی خود مطمئن است و به عنوان سپری عمل می کند تا منفی گرایی و شک را از خود منحرف کند.

زن گاما در دوستی ها و روابط عالی خواهد بود، به عنوان فردی که می توانید از آن برای ایجاد انگیزه در شما برای سازماندهی و حفظ ثبات استفاده کنید. اطمینان او اغلب سمی است، اما به دیگران اجازه می دهد تا از توانایی او برای ماندن در مسیر الهام بگیرند.

ویژگی های شخصیتی زنان امگا omega

تیپ شخصیتی زن امگا (Omega Female)

1. درونگرا بودن

زن امگا دارای چندین ویژگی شخصیتی است که معمولاً در شخصیت های فیلم که خجالتی و محجوب به نظر می رسند، اما پرشور و باهوش نیز دیده می شود. زن امگا، در بیشتر موقعیت ها، به عنوان یک درون گرا دیده می شود.

زن امگا به جای بیرون رفتن و گسترش دایره اجتماعی خود مانند یک زن آلفا، ترجیح می دهد روی مبل خانه بماند تا بخواند یا تلویزیون تماشا کند. زن امگا در ابتدا می تواند بسیار محتاط باشد و پس از دوستی شخصی تر می شود.

2. حساس بودن

از آنجایی که زن امگا تمایل دارد در اطراف اکثر مردم ساکت بماند و خودش را حفظ کند، در ابتدا متوجه این موضوع سخت است که زن امگا می تواند بسیار احساساتی شود. با تمایل او به نگه داشتن بیشتر احساسات درونی، زن امگا اغلب احساساتی را در خود ایجاد می کند و در نهایت او را منفجر می کند.

نتیجه احساسات مخفی و تمایل به حساس بودن به این معنی است که این زنان بسیار بیشتر از سایر تیپ های شخصیتی دچار حمله پانیک یا مسائل عاطفی می شوند. زن امگا ممکن است نقاب خوبی به چهره بگذارد، اما در اعماق وجودش احساسات قوی دارد.

3. باهوش بودن

یکی از چیزهایی که باعث می شود اکثر مردم زن امگا را تحسین کنند، هوش بالاتر از حد متوسط ​​آنهاست. با توجه به اینکه احتمال زیادی دارد که وقت خود را صرف مطالعه یا سرگرمی های تحریک کننده تری کند، زن امگا هوش تیزتری پیدا می کند.

هنگام کار بر روی پروژه های گروهی، احتمالاً آنها کسانی هستند که کارهای دیگران را بررسی می کنند تا مطمئن شوند که مطابق با استانداردهای آنها است. زن امگا می تواند از هوش خود برای کمک به دیگران و ایجاد ارتباطات جدید استفاده کند.

4. رمانتیک بودن

خواندن ادبیات کلاسیک و خیال پردازی در مورد عاشقانه چیزی است که زنان امگا اغلب به آن تمایل دارند. در حالی که ممکن است برای دنبال کردن علایق عاشقانه خود در زندگی واقعی خجالتی باشند، اما می توانند برای رویاهای عاشقانه خود به کتاب و فیلم فرار کنند. زنان امگا امیدوارند روزی با کسی که اشتیاق و فداکاری او را برای شریک زندگی اش سهیم است، ارتباط برقرار کنند.

توانایی او در داشتن افکار روشنفکرانه و مکالمه، این زن را به یک شریک عالی برای طیف گسترده ای از شخصیت های دیگر تبدیل می کند. او می داند که چه می خواهد و همیشه در آرزوی ایجاد یک ارتباط واقعی و معنادار با شخص خاص است.

تیپ شخصیتی زنان دلتا

تیپ شخصیتی زن دلتا (Delta Female)

1. خجالتی بودن

به معنای مشابه زن امگا، زن دلتا شخصیتی است که دوست ندارد به مهمانی ها برود و ترجیح می دهد در خانه بماند. با این حال، اغلب اتفاق می‌افتد که یک ماده آلفا پس از تجربه‌ای که در گذشته داشته است، به ماده‌ی دلتا تبدیل می‌شود که باعث می‌شود او کمتر خود را در آنجا نشان دهد.

وقتی او با افراد جدیدی است که هیچ ارتباطی با آنها ندارد، این احتمال وجود دارد که ماده دلتا ساکت و برای خودش باقی بماند. از آنجایی که او با شخصیت آلفا خود از مهلکه خارج شده است، تصمیم گرفته است که تعاملات اجتماعی خود را محدود کند تا با حلقه کوچکتر همراهان خود راحت بماند.

2. واقع بین بودن

چیزی که به زن دلتا در چندین موقعیت کمک می کند، توانایی او در واقع بین بودن است. این ویژگی به این معنی است که او در مورد موقعیت های فانتزی رویا نمی بیند، زیرا او فقط به فرصت های عملی در زندگی نگاه می کند. حس صبر او نیز به حفظ دیدگاه های واقع بینانه او کمک زیادی می کند.

با تجارب احتمالی گذشته که در وهله اول او را خجالتی کرده است، ماده دلتا در مورد زندگی مفروضاتی خواهد داشت که ممکن است بدبینانه به نظر برسد. آنچه را که دیگران بدبین می دانند، زن دلتا آن را واقع بینانه می بیند، زیرا ممکن است باور نداشته باشد که بهترین چیزها در زندگی او اتفاق می افتد.

3. خودآگاهی

یکی از مسائل مهمی که یک زن دلتا با آن مواجه خواهد شد، مبارزه با ناامنی های خود است. برای او، نقص هایی که متوجه می شود اغلب چند برابر می شود، زیرا او اغلب در زمینه های دیگر زندگی خود اطمینان دارد. ماهیت خودآگاه دلتا نیز دلیلی است که او کمتر در موقعیت های اجتماعی شرکت می کند.

تلاش برای اطمینان از اینکه او همیشه خودش را بهبود می بخشد، ممکن است طول بکشد تا ماده دلتا عیب های خود را بپذیرد و از آنها عبور کند. خوشبختانه برای او، حس واقع‌گرایی او که برای کمک به او در زمینه‌های دیگر به کار رفته است، می‌تواند به او کمک کند تا بر نقص‌هایی که ممکن است ببیند و برای دیگران آشکار نیست، غلبه کند.

4. برقراری ارتباط

افرادی که به طور موثر در زندگی ارتباط برقرار می کنند، عموماً زندگی خوبی دارند، و این در مورد زنان دلتا بسیار صادق است. او همیشه نمی خواهد با افراد جدید صحبت و تعامل داشته باشد، اما در برقراری ارتباط با دیگران برای بیان نیازهای خود و درک دیگران بسیار خوب است.

زنان دلتا از قدرت کلمات بسیار آگاه هستند و در تعامل با دیگران از درک عمیق تر به نفع خود استفاده می کنند. توانایی او در برقراری مکالمات معنادار چیزی است که به او اجازه می‌دهد با افرادی که دوست دارد ارتباط برقرار کند به گونه‌ای که بسیار راحت‌تر از ملاقات با غریبه‌های تصادفی باشد.

شخصیت های زنان سیگما

تیپ شخصیتی  زن سیگما (Sigma Female)

1. وابستگی عاطفی

زن سیگما دارای بسیاری از ویژگی ها و شخصیت ترسناک ظاهری است که در زنان آلفا دیده می شود. با این حال، زن سیگما به مراتب بیشتر از زن آلفا به کسی وابسته است. این باعث می شود که او اغلب احساساتی تر شود و به احتمال زیاد بیش از حد وابسته شود.

اگر زن سیگما به کسی وابسته شود که بدتر از آن چیزی است که آنها در ابتدا فکر می کردند، برای زن سیگما سخت خواهد بود که دلبستگی را قطع کند. این در نهایت دوباره به نیش زن سیگما باز می گردد زیرا وابستگی عاطفی او منجر به احساساتی می شود که برای مدت طولانی بدون حل و فصل وجود دارند.

2. ترسناک بودن

زن سیگما زنی است که وقتی وارد اتاق می شود یا در حال صحبت کردن است، توجه را می طلبد و می تواند برای دیگران بسیار ترسناک باشد. در بیشتر موارد، شخصیت های زن سیگما و آلفا از سطح اعتماد به نفس مشابهی برخوردار هستند که به آنها اجازه می دهد برای بسیاری از افراد ترسناک و جذاب باشند.

بسیاری از افراد از زن سیگما احساس ترس می کنند زیرا او از شخصیت خود مطمئن است و از شخصیت خود برای رسیدن به آنچه می خواهد استفاده می کند. زن سیگما زمانی که احساس می‌کند در کانون توجه است می‌تواند به توجه نیاز داشته باشد، در حالی که می‌تواند عقب‌نشینی کند و زمانی که مناسب‌تر است، نزدیک‌تر به نظر برسد.

3. وفادار بودن

یک دلیل عالی برای دوستی با یک زن سیگما این است که آنها فوق العاده وفادار هستند و به کسانی که دوستشان دارند فداکار هستند. وقتی دوستی از آنها می‌خواهد کاری انجام دهند یا به آنها کمک کنند، مرد سیگما این فرصت را در آغوش می‌کشد و همیشه در کنارش است تا در صورت نیاز کمک کند.

یک زن سیگما هرگز فراموش نمی کند که کسی برای آنها انجام داده است و همیشه آماده است تا بدهی خود را به کسی که به او نزدیک است بازپرداخت کند. نزدیک شدن به یک زن سیگما به این معنی است که یک متحد در کنار خود خواهید داشت که همیشه در کنار شما خواهد بود.

4. گریزان بودن

این آخرین ویژگی تا حدودی منحصر به فرد است که می تواند برای زن سیگما هم مثبت و هم منفی باشد. در بسیاری از موارد، ماهیت گریزان زن سیگما همان چیزی است که افراد زیادی را به سمت آنها جذب می کند، زیرا آنها با احساس رمز و راز رفتار می کنند که مردم را به سمت خود می کشاند. با این حال، این طبیعت گریزان همچنین می تواند باعث شود که افراد به یک زن سیگما اعتماد نکنند. به طور کلی، زن سیگما بسیاری از ویژگی های هر یک از شخصیت های دیگر را در یک بسته جامع نشان می دهد.

نتیجه

همانطور که می بینیم، هر شخصیت زن در نوع خود منحصر به فرد است، با هر یک از ویژگی های مثبت و منفی مرتبط است. درک هر یک از شخصیت‌های هویت زنانه نه تنها به شما این امکان را می‌دهد که بفهمید چرا دیگران آن‌گونه رفتار می‌کنند، بلکه بهتر به شما کمک می‌کند تا درک کنید که چرا آن‌گونه رفتار می‌کنید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

منبع brandongaille
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات