مشاوره زوج درمانی

6 50

زوج درمانی در کلینیک روانشناسی نیک داد

در هر رابطه طولانی مدت که در آن تعهد شکل می گیرد بروز مشکلاتی چون تعارض و اختلاف نظر کاملا اجتناب ناپذیر است. از نظر بهترین زوج درمانگر به هیچ عنوان نباید اجازه داد که این قبیل از موارد، صمیمت میان زوجین را تحت تاثیر قرار داده و آثاری سوء بر روی آن ها بگذارد. از این رو در هر رابطه ای، عشق سالم، حرف اول را می زند و به واسطه عشق، همدلی و درک متقابل است که زوجین می توانند تعارض ها را نیز به عنوان جزئی از زندگی زناشویی بپذیرند. این که هر یک از زوجین در زمان تعارض ها نیز تعهد به فرد مقابل را از یاد نبرند بسیار حائز اهمیت است.

افراد می توانند در مرکز مشاوره زوج درمانی نیک داد از راهنمایی های مشاور روانشناس زوج درمانی در خصوص مهارت های زناشویی و افزایش صمیمیت بهره برده و یاد بگیرند که احساس تعهد بیشتری به یکدیگر داشته و در زمان بروز مشکل در رابطه، با درک تفاوت ها به صحبت در مورد تعارض ها پرداخته تا در نهایت به یک نتیجه نهایی و رضایت بخش برای طرفین برسند.

چنانچه نیاز به رزرو وقت مشاوره زوج درمانی با یکی از بهترین زوج درمانگرها را دارید، همین حالا با ما تماس بگیرید : 07132318862 – 09389099541
مرکز مشاوره روانشناسی نیک داد

طبق مطالعات صورت گرفته، روز به روز بر آمار طلاق افزوده شده و گفتنی است که این جدایی ها باعث خواهند شد که هر روز کودکان بیشتری درگیر غم و ناراحتی گردند که البته در این حالت بایستی حتما به کمک روانشناس کودک، وارد قضیه شده و به کودک برای پذیرش شرایط جدید کمک نمود. در این زمینه تحقیقات زیادی انجام شده و همگی نشان دهنده آن هستند که مسیر آینده فرزندان در گرو کیفیت ایفای نقش پدر و مادری است.

کیفیت ایفای نقش پدر و مادری نیز در گرو کیفیت ازدواج موفق می باشد. بی شک ازدواج های صحیح و خوب نوید آینده بهتری را به فرزندان خواهند بخشید و از این رو نیاز است که زوجین در زمینه مهارت های زناشویی دانش خود را افزایش دهند. همسران بایستی تلاش خود را به منظور استحکام و حفظ روابط خود به کار گرفته و در این مسیر از راهنمایی های مشاور زوج درمانی یا مشاوره پیش از ازدواج نیز بهره ببرند. رابطه ای صمیمانه میان زوجین هم ممکن است منبع لذت و هم منبع ناراحتی باشد. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

استحکام روابط بین زوجین به کمک آموزش و مشاوره ی زوج درمانی

صمیمیت میان زوجین

براساس نظر مشاور زوج درمانی، یکی از نیازهای اساسی انسان صمیمیت است. صمیمیت یک چیز مقطعی و دوره ای نیست و به نوعی می توان آن را یکی از نیازهای بنیادی هر انسانی دانست که سر منشاء آن دلبستگی است. پیامدهای ناگوار آشفتگی های شدید در شکل گیری دلبستگی مادر و نوزاد و ناتوانی در شکل گیری دلبستگی سالم دوران نوزادی، در رشد دلبستگی در زندگی آینده غیر قابل انکار است. همه افراد به صمیمیت نیاز دارند و این صمیمیت به نوعی همان نیاز زیستی تماس و نزدیکی با انسانی دیگر می باشد که شکلی رشد یافته به خود گرفته است. در کل صمیمیت دارای مولفه های مختلفی است که اصلی ترین آن را می توان درک و پذیرش طرف مقابل، همدلی با احساسات طرف مقابل، قدرشناسی و شناخت دانست. در ادامه بیشتر با این مولفه ها آشنا خواهیم شد.

صمیمیت بین زوجین یکی از توصیه های مهم مشاور زوج درمانی جهت ارتقا کیفیت زندگی است

1. صمیمیت روان شناختی

از نظر مشاور زوج درمانی صمیمیت روانشناختی نیازمند مواردی چون ارتباط، مشارکت و… است. در واقع این صمیمیت روانشناختی می باشد که باعث می شود فرد بتواند امیدها، آرزوها، برنامه ها، دل نگرانی ها، ترس ها، مشکلات و تعارض ها را با همسر خود در میان بگذارد. براساس نظر مشاور زوج درمانی، برای آن که بین زوجین صمیمیت روان شناختی واقعی ایجاد شود بایستی پیش از هر چیزی در رابطه امنیت برقرار باشد و دو طرف به هم اعتماد متقابل داشته باشند. به نوعی زن و شوهر باید مطمئن باشند که با صحبت از موضوعات درون خود، قضاوت، تنبیه و تمسخر نخواهند شد.

2. صمیمیت عقلانی

طبق نظریه متخصص زوج درمانی زن و شوهر بایستی در مورد عقاید، افکار و باورهای خود با یکدیگر صحبت کنند. برای آن که بین طرفین صمیمیت عقلانی شکل بگیرد بایستی پیش از هر چیزی در رابطه احترام وجود داشته باشد و حتی در صورت تفاوت نظر و عقاید نیز هیچ یک از طرفین نباید به دیگری توهین کند. مطالعات در زمینه مشاوره خانواده نشان دهنده آن است که زوجین بایستی با یکدیگر همدل باشند و بتوانند در شرایط مختلف خود را جای دیگری گذاشته و احساسات او را به خوبی درک کنند. از این رو یکی از لازمه های شکل گیری صمیمیت واقعی، همدلی است.

3. صمیمیت عاطفی

از دیگر مولفه های صمیمیت میان زوجین، صمیمیت عاطفی است. منظور از صمیمیت عاطفی این است که دو طرف به خوبی با هم ارتباط برقرار نموده و در تمامی احساسات طرف مقابل نظیر، خوشحالی، ناراحتی، تنهایی، افسردگی، خستگی و… شریک باشند. برای آن که بین زوجین صمیمیت عاطفی شکل بگیرد بایستی موانعی در سر راه وجود نداشته و هر دو طرف به خوبی بتوانند احساسات خود را بیان نموده و خود را در غم و شادی یکدیگر شریک بدانند.

4. صمیمیت جنسی

صمیمیت جنسی را می توان احساس نیاز به برقراری ارتباط، بیان افکار، احساسات، خیال پردازی های جنسی و شهوانی با همسر دانست. این صمیمیت نیز به منظور برانگیختگی تمایلات جنسی،  مورد نیاز است. طبق نظر مشاوران زوج درمانی برای داشتن یک عشق سالم زناشویی بایستی در رابطه هر دو طرف به هم تعهد مشتاقانه ای داشته و نسبت به رشد و تحول رابطه از خود تعهد نشان دهند.

عشق سالم و مولفه های اساسی آن

مولفه های یک عشق سالم را می توان موارد زیر دانست:

 • شناخت درست و عمیق زوجین از یکدیگر
 • احترام متقابل
 • پذیرش یکدیگر
 • اعتماد و صداقت دو طرفه

در زمینه صمیمیت میان زوجین در خصوص زوج درمانی موارد دیگری چون صمیمیت معنوی، صمیمیت جسمی، زیبایی شناختی، زمانی و اجتماعی نیز حائز اهمیت است. در هر یک از مولفه های صمیمیت چنانچه که زوجین با هم تفاوتی شدید داشته باشند این موضوع منجر به کاهش رضایت دو طرف از یکدیگر و نیز از رابطه میان هم خواهد شد.

صمیمت بین زوجین، عشق و زوج درمانی

میزان صمیمیت افراد در رابطه کاملا وابسته به توانایی آن ها در ارتباط دقیق، روشن و موثر با افکار،احساسات، خواسته ها و نیازها خواهد بود. از این رو به منظور داشتن رابطه ای خوب و صمیمی به عنوان اولین قدم زوجین بایستی نحوه ارتباط کارآمد را یاد بگیرند. از نظر بسیاری از زوج های مراجعه کننده به مرکز زوج درمانی علت اصلی بروز مشکلات رابطه زناشویی آن ها، وجود ارتباط ضعیف بین آن ها می باشد.

لذا نیاز است که حتما زن و شوهرها مهارت های پایه را دانسته تا بتوانند از بروز بسیاری از مشکلات زناشویی جلوگیری نموده و یا این که آن ها را حل کنند. از بین مهارت های اصلی و پایه که هر زن و شوهری بایستی به آن ها آگاهی داشته باشند می توان به مهارت ارتباطی گوش دادن، مهارت ابراز احساس ها و نیاز ها اشاره نمود. به نوعی طرفین بایستی به خوبی عواطف و نیازهای فرد مقابل را شناخته و پاسخی مناسب به آن بدهند. مهارت های مذاکره و حل مسئله از دیگر مواردی هستند که زوجین بایستی آن ها را بیاموزند.

در جلسات مشاوره زوج درمانی در مرکز روانشناسی نیک داد، شما می توانید مهارت های ارتباطی را مطابق با نیاز خود از مشاور زوج درمانی آموزش ببینید. همچنین مهارت های ارتباطی شما مورد ارزیابی و اصلاح قرار خواهد گرفت تا در نهایت بهترین ارتباط زناشویی را داشته باشید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

رزرو وقت مشاوره روانشناسی
6 نظرات
 1. زهرا می گوید

  من از پرسنل بهداشتم و کارم تماما آمار بیماریهای کرونا است. نامزدم میگه چرا باهام سرد شدی؟ کارم زیاده. چیکار کنم برای روابطم میرستم.

  1. حلیمه باصفت می گوید

   عزیزم تعادل ایجاد کردن بین کار و رابطه خیلی مهمه و بله در حال حاضر برای خیلی های سخته ولی اینو بدونید که کیفیت رابطه مهمه نه کمیت. یعنی سعی کنید اگر روزی نیم ساعت هم به فرض در کنار هم هستید از در کنار هم بودن بیشترین لذت رو ببرید و زمان هایی رو انتخاب کنید که کمترین میزان خستگی رو داشته باشید.

 2. مریم می گوید

  شوهرم همیشه باعث عصبانیتم میشه منم از کوره در میرم اونم میگه تو بداخلاق و بددهنی اما خودش باعثشه

  1. حلیمه باصفت می گوید

   عزیزم ما وقتی نتونیم خشممون رو مدیریت کنیم و پرخاشگری کنیم و اجازه میدیم هر کلمه ای که میخواد از دهنمون بیرون بیاد همینه دیگه، انگشت اشاره میاد به سمت خودمون، پس خودکنترلی رو یاد بگیر. تابتونی حرف بزنی و مشکلاتتون رو به شیوه ای به جز پرخاشگری حل کنید.
   یه کتاب عالی برای شما:
   “نمی گذارم کسی اعصابم را به هم بریزد”
   تلك البرت اليس – اثر آرتور امل شد الدين ولید الهام ارام لها

 3. مریم می گوید

  سلام خسته نباشید. یه مدتیه فهمیدم شوهرم با یه خانم در تماس هست نمیدونم بهش بگم یا نگم نمیدونم چه برخوردی کنم. لطفا راهنما

  1. حلیمه باصفت می گوید

   هیچ دلیلی وجود نداره که بهش نگی عزیز، باهاش صحبت کن و احساس عدم امنیتت رو باهاش درمیون بگذار و دلایلی که تو بهش شک کردی رو باهاش بازگو کن، و البته اول مطمئن شو.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.