مشاوره خانواده

13 115

حتما شما هم با این موضوع که «مشاوره خانواده چیست؟» و «چه زمانی باید به مشاور خانواده مراجعه کرد؟» برخورد کرده اید. مشاوره خانواده یا خانواده درمانی در برگیرنده اقدامات متنوعی است که به مشکلات گوناگون زیستی – روانی و اجتماعی خانواده هایی که درگیر مشکلات هستند میپردازد. یک «مشاور خانواده» به افراد کمک میکند تا انواع مشکلات روانشناختی – ارتباطی و روان تنی خود را حل کنند.

همچنین مشاوره خانواده خوب تلاش میکند تا ریشه مشکلات شخص را تشخیص دهد و در لایه لایه های زندگی شخص از دوران جنینی، شیرخوارگی، خردسالی، کودکی تا دوران نوجوانی و جوانی فرد را مورد بررسی قرار دهد. اگر در زندگی خانوادگی خود به مسائلی برخوردید که نیاز به مشاوره را احساس می کنید، ابتدا مطالب این صفحه را مطالعه کنید.

همانطور که گفتیم، مشاور خانواده به فرد کمک میکند تا با دوره های مختلف زندگی خود آشنا شود. نظریه های مختلفی در حوزه خانواده درمانی وجود دارد برخی از آنها بر نقش خانواده در زمینه سازی و مستعد سازی افراد برای ایجاد مشکلات یا تشدید و تسریع گرفتاریها و سختی ها تاکید میکنند. در حالی که گروهی دیگر بر نقش خانواده در دوام مشکلات تمرکز دارند.

 

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

رزرو وقت مشاوره روانشناسی

به صورت کلی تمامی درمانگر های خانواده بر نقش موثر خانواده در حل مشکلات تاکید دارند. بنابراین مشاور روانشناسی خانواده تمام تلاش خود را میکند تا از طریق بررسی و تحلیل روابط والد فرزندی و رابطه همسران در دوره های مختلف زندگی فرد به او کمک کند مشکلات روانشناختی و بین فردی خود را حل کند.

خدمات مشاوره خانواده

افراد زمانی که بیشتر با مشکلات بین فردی با همسر – فرزند و یا پدر و مادر خود برخورد میکنند معمولا به مشاور خانواده مراجعه می کنند، اینجا دکتر مشاوره خانواده تصمیم میگیرد که با چه رویکرد و تکنیک هایی به مراجع خود کمک کند. بنابراین وقتی به یک مرکز مشاوره مراجعه می کنید، ابتدا بررسی می شود که مشکل شما مربوط به کدام حیطه از خدمات مشاوره خانواده است و بعد از آن جلسات هفتگی متناسب با موضوع شما تخصیص داده می شود.

در ادامه حوزه های مختلف خدمات مشاوره خانواده را بررسی میکنیم که همه این خدمات در مرکز مشاوره خانواده نیک داد تحت نظر بهترین روانشناسان خانواده ارائه میگردد.

مشاوره ازدواج یکی از مهم ترین خدمات زیر مجموعه مشاوره خانواده

مشاوره ازدواج؛ کمک به تشکیل خانواده

به گفته متخصصین روانشناسی خانواده، دو نفر که تصمیم به ازدواج میگیرند برای داشتن یک ازدواج موفق بهترین کاری که میتوانند انجام دهند این است که به بهترین مرکز مشاوره خانواده مراجعه کرده و به صورت تخصصی مشاوره ازدواج بگیرند تا هم به شناخت خود و طرف مقابل شان بپردازند و هم مهارتهای ارتباطی و زناشویی را به خوبی یاد بگیرند. تفاوتها و شباهتهای یکدیگر را  در سنخیتهای مورد نیاز در ازدواج را به خوبی بشناسند. زیرا تحقیقات نشان داده، کسانی که با آگاهی وارد ازدواج میشوند مسلما رابطه با دوام تری دارند.

در جلسات مشاوره پیش از ازدواج به موضوعاتی مختلفی پرداخته می شود که آگاهی از آن ها میتواند تاثیر شگرفی در زندگی دختر و پسری که قصد ازدواج دارند ایجاد کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به صفحه «مشاوره ازدواج» مراجعه نمایید.

مشاوره طلاق؛ راهکاری برای ایجاد آرامش مجدد در خانواده

مشاوره طلاق؛ تصمیمات درست برای حیات خانواده

بسیاری از مواقع  زن و مردی که با هم زندگی میکنند با مشکلاتی مواجه میشوند که حل آنها برایشان سخت و طاقت فرساست به دلیل اینکه قبل از ازدواج از مشاوره ازدواج استفاده نکرده اند کار برایشان سخت تر میشود و به طلاق فکر می کنند و در تصمیم به جدایی هم مردد هستند.

مشاوره طلاق هم به این عزیزان کمک میکند که بتوانند تصمیم  درستی بگیرند در جهت ادامه زندگی و یا جدایی؛
و هم اینکه اگر تصمیم به جدایی و طلاق گرفتند بتوانند در کنار یک دکتر مشاوره خانواده و در مرکز مشاوره خانواده که به صورت تخصصی به مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده و مشاوره طلاق می پردازند بتواند مسیر جدایی را هموارتر کند و زندگی پس از جدایی را  با پذیرش و آگاهی خوبی جلو ببرد و هدفمند و شادمانه زندگی کند.

در صورتیکه در این بخش از زندگی خود هستید میتوانید جهت اطلاعات بیشتر به صفحه خدمات «مشاوره طلاق» نیک داد مراجعه کنید.

روانشناسی و مشاوره کودک

مشاوره کودک و مشاوره نوجوان؛ کانون خانواده ها

از دیگر خدماتی که توسط مراکز مشاور خانواده ارائه می شود، مشاوره کودک و نوجوان است که بخشی مهمی از کانون خانواده ها محسوب می شوند. اگر والدین با مشکلات رفتار – ارتباطی و حتی روانی کودک خود روبرو شدند حتما از مشاور خانواده که در حوزه مشاوره کودک و مشاوره نوجوان تخصص و آگاهی دارد کمک بگیرند.
همه والدین نیاز دارند که درباره روشهای فرزند پروری از مشاوره روانشناسی خانواده کمک بگیرند تا آگاهی خود را بالا ببرند زیرا که اکثر مشکلات کودکان و نوجوانان از همین ناآگاهی والدین شکل میگیرد. مشاوره ی خانواده به پدرو مادرها کمک میکند تا ارتباط موثری با فرزندان خود برقرار کنند.

در یک مرکز مشاوره خانواده که به صورت تخصصی فعالیت میشود سعی میشود تمام جنبه های ارتباطی در خانواده در نظر گرفته شود و به مشاوره به عنوان علمی که میتواند کمک خیلی زیادی به حل مشکلات روان شناختی – ارتباطی و حتی زیستی افراد کند نگاه میشود.

در صورتیکه نیاز به این خدمات را احساس میکنید، میتوانید به صفحه ویژه «روانشناسی کودک» و «مشاوره نوجوان» مراجعه کنید.

مشاوره زوج درمانی، کمک به بهبود روابط زوجین در خانواده

زوج درمانی؛ بهبود روابط زوجین

به گفته روانشناسان خانواده، زوج ها مسلما در روابط شان با مشکلاتی روبرو میشوند که نیاز پیدا میکنند از مشاوره روانشناسی خانواده کمک بگیرند. زوج درمانگر به زوج ها کمک میکند تا مشکلاتشان را بهتر حل کنند، با آموزش مهارتهای ارتباطی مثل مهارت حل مسئله، مهارت گوش دادن، بیان احساسات، مدیریت خشم و… رابطه سازنده تری داشته باشند و بتوانند تفاوتهای یکدیگر را هم به خوبی بشناسند و هم در راستای پذیرش آن ها بر آیند. و به این ترتیب زندگی بهتری را تجربه نیز کنند.

زوج درمانی یکی از شاخه های بسیار مهم در موضوع خانواده درمانی محسوب می شود. در صورتیکه در روابط بین زوجین دچار مشکلاتی هستید، میتوانید از خدمات «مشاوره زوج درمانی» نیک داد استفاده نمایید.

حل مشکلات جنسی زوجین به کمک مشاور سکس تراپی خانواده

سکس تراپی؛ حل مشکلات جنسی خانواده

درمان مشکلات جنسی یا سکس تراپی یکی از مهمترین و جدی‌ترین موضوعات در مشاوره خانواده محسوب می شود. در بسیاری از اوقات منشا روانی می تواند روابط زوجین را تحت تأثیر قرار دهد و رابطه زناشویی آنها را از بین ببرد و برای خانواده ها مشکل ایجاد کند. بنابراین درمان آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یک مشاور سکس تراپ عموما به درمان موارد زیر می پردازد:

 1. درمان و حل مشکلات جنسی زوجین
 2. کمک به درمان نارضایتی جنسی افراد
 3. درمان انزال و نعوظ
 4. رفع مشکلات مرتبط به ارگاسم
 5. و …

سکس تراپی از خدمات مهم مراکز مشاوره خانواده محسوب می شود که در مرکز مشاوره نیک داد نیز به صورت ویژه ای توسط روانشناسان خبره به آن پرداخت می شود. برای توضیحات کامل در این خصوص به صفحه جامع «مشاوره سکس تراپی» نیک داد مراجعه کنید.

خانواده درمانی؛ عالی ترین روش جهت ارتقا کیفیت روابط اعضای خانواده

خانواده درمانی؛ ارتقاء سلامت و عملکرد خانواده

از موضوعات مهمی که به خانواده در مواقع سخت و بحرانی کمک زیادی میکند، مشاوره خانواده درمانی است. این روش درمانی، در بهبود عملکرد خانواده و همچنین سلامت خانواده نقش مهمی دارد. به کمک مشاوره خانواده درمانی می توان اختلافات خانوادگی و مشکلات رفتاری و روانی اعضای خانواده را بهبود بخشید.

در ادامه برخی از موضوعات و مشکلات رایج توسط افرادی که در مراجعه به مرکز مشاوره نیک داد مطرح کرده اند را بررسی میکنیم:

 1. عدم رضایت از رابطه جنسی در زندگی مشترک
 2. نداشتن درک متقابل از همسر و عدم تفاهم
 3. اختلاف نظر و عقیده در رابطه با نحوه تربیت کودک و مشکلات و موضوعات نوجوان
 4. مشکلات عدیده خانوادگی با خانواده همسر
 5. عدم کنترل و مدیریت خشم در روابط با همسر و اعضای خانواده
 6. مشکلات اقتصادی، شغلی و اجتماعی
 7. کاهش روابط بین اعضای خانواده
 8. و …

تمامی موارد بالا و ده ها مورد دیگر توسط مشاوران و متخصصان خانواده درمانی در مرکز مشاوره نیک داد ارائه و درمان شده است.

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص خانواده درمانی و روش های آن دارید به صفحه ویژه «خانواده درمانی» در سایت نیک داد مراجعه کنید.

خیانت زناشویی (مشاوره زناشویی)

یکی از چالش های مهم زندگی خانوادگی، خیانت در روابط زناشویی است. خیانت زناشویی زندگی عاطفی همه را به هم می زند. تغییر مداوم احساسات و پرخاش های مشکل ساز و به طور کلی ظهور طیف وسیعی از احساسات منفی پس از خیانت می تواند شامل سردرگمی، عدم اطمینان از آینده، نگرانی در مورد روابط زناشویی، آسیب های روانی، عصبانیت و … باشد.

یک مشاور روانشناس خانواده خوب می تواند به شما در درک چرایی بوجود آمدن این موضوع کمک زیادی کند. علاوه بر این، یک مشاور خوب میتواند به شما کمک کند تا از لحاظ ذهنی به آرامش بهتری دست پیدا کنید. همچنین در صورت لزوم کمک میکند تا کانون خانواده حفظ شود. با توجه به اینکه وقوع چنین مسائلی، کودکان را نیز به شدت درگیر می کند، بهترین روش این است که از یک مشاور در مرکز مشاوره کمک بگیرید تا وضعیت روابط خانواده تا حد ممکن بهبود یابد.

در صورتی که به اطلاعات بیشتر در این زمینه احتیاج دارید، به صفحه «مشاوره خیانت زناشویی» مراجعه کنید.

کلام آخر

در این مطلب به این موضوع که «مشاوره خانواده چیست» و «چه زمانی به مشاور خانواده احتیاج داریم» پرداختیم. همچنین خدمات متنوعی که در ذیل مشاوره خانواده وجود دارد نظیر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره زوج درمانی، مشاوره سکس تراپی، مشاوره کودک و نوجوان، خانواده درمانی و … را مورد بررسی قرار دادیم. در صورتیکه نیاز به خدمات مشاوره خانواده دارید میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به رزرو وقت مشاوره نمایید. شما میتوانید در خواست رزرو وقت مشاوره تلفنی یا حضوری را داشته باشید. کارشناسان ما در اسرع وقت جهت هماهنگی با شما تماس میگیرند.

همچنین از بخش پایین همین صفحه میتوانید سوالات خودتان را در موضوع خانواده مطرح کنید. روانشناسان مرکز به سوالات شما پاسخ میدهند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

رزرو وقت مشاوره روانشناسی

سوالات متداول

مراجعه اعضای خانواده به یک روانشناس مشاور خانواده لزوما به معنای وجود اختلافات و مسائل خانوادگی نیست! جهت بالا بردن کیفیت روابط بین اعضای یک خانواده به واسطه مشکلات روزمره و جلوگیری از مشکلات عدیده ای که میتواند ایجاد شود، مراجعه به یک مشاور خانواده خوب میتواند به ایجاد یک زندگی سالم و شاداب تر کمک بسیار زیادی کند

با پیشرفت هایی که در تکنولوژی طی سالهای گذشته ایجاد شده است، مرکز مشاوره خانواده نیک داد امکان ارائه انواع خدمات مشاوره خانواده را هم به صورت حضوری و هم به صورت تلفنی و آنلاین ایجاد کرده است تا همه خانواده ها بتوانند از این خدمات استفاده کنند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

رزرو وقت مشاوره روانشناسی
13 نظرات
 1. عاطفه می گوید

  سلام. میخواستم بدون به سوالات مشاوره خانواده به صورت تلفنی هم پاسخ میدید؟ هزینه هر جلسه مشاوره چقدر میشه؟

 2. زهرا می گوید

  سلام خانم دکتر. من مادر شوهرم دو تا بچه داره، بعد توقع داره ما هرشب واسه شام بریم خونشون. به نظرتون چیکار کنم برم یا نرم؟

  1. حلیمه باصفت می گوید

   اگر دوست نداری، نه اصلا، هیچ دلیلی نداره خودت رو ملزم و مجبور به انجام کاری کنی که دوست ندای. و باید مهارت های جرات ورزی و نه گفتن رو یادبگری و با همسرت هم صحبت کنی. خیلی منطقی که تعادل باید رعابت بشه تو هر زمینه ای

 3. اکرم می گوید

  سلام خانم دکتر من باشوهرم خیلی مشکل داریم حضوری
  نمیشه ببینمتون؟؟

  1. حلیمه باصفت می گوید

   مشاوره حضوری هم در مرکز مشاوره نیک داد با مدیریت خودم انجام میشه. از شماره داخل سایت استفاده کنید و درخواست رزرو وقت مشاوره بدید. کارشناسان مجموعه با شما تماس میگیرند.

 4. نازی می گوید

  سلام خانم دکتر۴ماهه عقدم. خانوادم نمیزارن باشوهرم راحت بیرون بریم. میگن هفته ای یک بار. شوهرمم خیلی غر میزنه. دیگه خستم

  1. حلیمه باصفت می گوید

   اون کاری رو انجام بده که خودت و همسرت دوست دارین

 5. خدیجه می گوید

  به نظرتون چه مواردی میتونه زن آزاری یا مرد آزاری محسوب بشه؟؟ زنی که هیچ وقتی واسه خودش نداره

  1. حلیمه باصفت می گوید

   بیشتر مواقع این خود خانم هست که با ایثارگریهایی که برای بچه ها و همسرش و یا حتی برای اعضای خانواده ش میکنه باعث میشه که وقتی برای خودش نمونه. البته عدم همکاری همسر هم میتونه نقش داشته باشه، ما میگیم همکاری متقابل یکی از مهمترین عواملی که تداوم رابطه رو بیشتر میکنه

 6. مریم می گوید

  سلام همسرم با یه زن شوهر دار پیام میده حرف میزنه چیکار کنم که پیام نده هرچی هم میگم گوش نمیده؟ سپاس
  اگه میشه جواب بدید

  1. حلیمه باصفت می گوید

   با قاطعیت پیامد رفتارش رو بهش نشون بده، بهش بگو اگه این رفتار ادامه پیداکنه آخرش طلاق عاطفی و جنسی و در نهایت جدایی به شکل واقعیشه و از دست دادن زندگی مشترکش به خاطر یه رابطه بی سروته زودگذر و از روی هیجان خواهی و هوسه

 7. سمیه می گوید

  سلام. پدرم یکهفته است که فوت شدند و همش دارم گریه میکنم و شوهرم هم معترضه نمیتونم به حالت عادی برگردم چکارکنم؟

  1. حلیمه باصفت می گوید

   عزیزم چی سخت تر از، از دست دادن عزیزان. تو باید سوگواری کنی. سوگواری مراحلی داره که باید طی بشه، اولش انکاره و بعد خشم و بعد افسردگی و بعد هم پذيرش، باید این
   مراحل رو درست سپری کنی، الان کاملا طبیعیه که تو گریه کنی و اصلا نباید غمت رو سرکوب کنی، طی کردن این مراحل برای هر فردی متفاوته، همسر تو هم باید یاد بگیره که با تو همدلی کنه، (ماها اگه تو شرایط سخت نتونیم کنار هم باشیم و از همدیگه حمایت کنیم و همدلی که …)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.