27 رفتار کلیدی برای یک ازدواج موفق

0 29

بسیاری از افراد فکر میکنند که ازدواج موفق در اثر یک معجزه آن هم صرفا برای برخی رخ می دهد! اینکه در اطراف شما زوج هایی وجود دارند که از زندگی مشترکان ناراضی هستند دلیل بر این نمی شود که نتوان زندگی مشترک خوب و شادی را تجربه کرد. از طرفی طبق نظر متخصصین روانشناسی خانواده، عوامل زیادی در خوشبختی دخیل هستند اما مهمترین عامل نوع برخورد افراد در موقعیت های مختلف باهم است. آیا مهارت های ارتباطی را بلد هستند یا خیر؟ در ادامه با ما همراه باشید تا 27 کلید از یک زندگی زناشویی موفق را باهم بررسی کنیم.

آنچه در ادامه می خوانید ... نمایش

1. شنونده خوبی باشید

شنونده خوبی برای همسرتان باشید

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

زنان باید بسیار بر روی هنر شنیدن کار کنند اما با این حال، تقویت هنر شنیدن برای مردان بسیار مهمتر است. در بسیاری از اوقات، مردان به این نکته مهم توجه نمی‌کنند که خیلی وقت‌ها شریک آنها به تنها چیزی که نیاز دار یک گوش شنواست. این موضوع ریشه در سرشت زنان دارد که دوست دارند شریک زندگیشان شنونده خوبی باشد.

منظور از شنیدن، شنونده بودن عادی نیست بلکه شنوندگی از عمق وجود و قلب ماست. شما باید بتوانید قلبتان را به سوی شریک زندگیتان باز کنید، بشنوید که چه می‌گوید، زمانی که صحبت می‌کند به او نگاه کنید و درباره چیزی که شنیده‌اید اطمینان حاصل نمایید. شنیدن کلید بسیار مهم و واقعی برای یک زندگی زناشویی شاد و هرگونه رابطه عاشقانه است.

2. زبان عاشقانه شریک زندگیتان را بشناسید

کتاب‌های بسیاری درباره زبان عشق نوشته شده‌است. از نظر روانشناسان خانواده، هر شخص راه مخصوص خودش را برای نشان دادن عشق دارد. با دانستن اولویت‌ها و سرگرمی‌های شریک زندگیتان می‌توانید از ادبیات و استعاراتی استفاده کنید که همسرتان به خوبی آنها را می‌شناسد.

به کارهایی که همسرتان برای نشان دادن عشقش به شما استفاده می‌کند نیز توجه داشته باشید. این کارها می‌تواند شستن ماشین شما و یا رساندن بچه‌ها به مدرسه باشد. از سوی خانم‌ها نیز این موضوع می‌تواند راجع به اتو کردن لباسها صدق کند. به طور کلی باید زبان عاشقانه شریکتان را پیدا کنید و به کمک آن است که می‌توانید متوجه شوید، چگونه باید با او صحبت نمایید. درباره زبان عشق صحبت زیاد شده است اما زوج‌ها آنگونه که باید و شاید به آن توجه نمی‌کنند. دانستن زبان عشق، راز موفقیت در زندگی زناشویی است.

3. به تحریک پیش از ارتباط جنسی اهمیت دهید

قبل از ارتباط جنسی، همسرتان را تحریک کنید

اگر می بینید که مدام در نزدیک شدن به همسرتان عجله می کنید، سعی کنید این روند نزدیک شدن را کند کنید. مقداری زمان صرف تحریک همسرتان پیش از برقراری ارتباط جنسی کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، می بینید که هم شما و هم همسرتان بیشتر به ارتباط جنسی تمایل پیدا می کنید.

4. قدرت پذیرش را در خودتان تقویت کنید

به گفته مشاور ازدواج یکی از بزرگترین قاتلان رابطه عاشقانه عدم پذیرش است که بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود و به نق‌زدن مشهور است! به خاطر داشته باشید ما با همسرمان برای هر آنچه که بوده است و هر آنچه هست ازدواج کردیم. حتی اگر بخواهیم او را تغییر دهیم، الان دیگر نمی‌توانیم. وقتی می‌خواهید او را برای تغییر متقاعد کنید، یعنی در حال تمرکز بر روی نقاط ضعف او متمرکز هستید. ذهنیت خود را تغییر دهید و سعی کنید تا بر روی صفات مثبت او تمرکز کنید.

5. با هم دیگر آشپزی کنید

گاهی با شریک زندگیتان آشپزی کنید

لازم نیست هر پنج وعده ی غذایی را با هم آشپزی کنید.کافی است که مثلا سبزیجات تازه بگیرید و با هم سالاد درست کنید، یا در همکاری با هم در خانه پیتزا بپزید. تا وقتی با هم این کار(آشپزی) را انجام می دهید، فارغ از غذایی که می پزید، تنها همین باهم بودن است که مهم است.

6. مسئولیت‌پذیر باشید

نسبت به همسرتان مسئولیت پذیر باشید

مسئولیت پذیری یکی از ساده‌ترین و در عین حال مهم‌ترین راز موفقیت در زندگی زناشویی است. زمانی که شما در یک پروژه فعالیت می‌کنید باید نسبت به موفقیت و شکست‌هایتان مسئولیت‌پذیر باشید. زمانی که شما و شریک زندگیتان در موضوع خاصی توافق ندارید و دچار اختلاف نظر هستید باید نسبت به کارهایتان مسئولیت پذیر باشید. این مسئولیت‌پذیری شامل همه کارهاییست که انجام داده‌اید و یا حرف‌هاییست که به زبان آورده‌اید، به خصوص اگر این کار یا صحبت به دلیل عدم تفاهم در موضوعی باعث ناراحتی و آسیب شود.

7. پیام های دلبرانه برای هم بفرستید

برای همدیگر پیام های دلبرانه ارسال کنید

تکنولوژی راهی فوق العاده برای در ارتباط بودن و ساختن درکی متقابل است. فرستادن پیام های جنسی در مورد رابطه زناشویی و وعده های کوچک دو نفره می تواند باعث جلب توجه بیشتر و تمایل برای وقت گذراندن اختصاصی با هم شود. اتفاقی که برای هر دو طرف صادق است.

8. بی محلی نکنید

هیچ وقت به شریک زندگیتان بی محلی نکنید!

بی محلی کردن یکی از سمی‌ترین عوامل از بین برنده یک رابطه خوب است. وقتی که زوج‌ها زمان طولانی را با هم می‌گذرانند، امکان لغزش به سمت از خود راضی بودن و بالا رفتن انتظارات از دیگری زیاد می‌شود. احترام‌گذاشتن به شریک زندگیتان را فراموش نکنید. از غرور فاصله بگیرید و سعی کنید هر زمان که ممکن است، کارهای نیکی در حق شریک زندگیتان انجام دهید.

9. یک روز را مرخصی بگیرید و استراحت کنید

زمانی که شما و همسرتان عمیقا احساس می کنید که هر دو تان واقعا نیاز دارید مدت زمانی را بدون مزاحمت دیگران، فقط با هم سر کنید، یک روز را از کار مرخصی بگیرید. با هم به رخت خواب بروید، حرف های عاشقانه بزنید و فقط با هم بیشتر صمیمی باشید. هرچیزی که باعث می شود به هم نزدیک تر شوید.

10. عاشقانه باشید

با همدیگر عاشقانه رفتار کنید

انجام کارهای عاشقانه مانند خریدن گل و نوشتن یک متن عاشقانه و گذاشتن آن داخل کیف و یا کوله پشتی و بسیاری از کارهای دیگر می‌تواند از سوی آقایان در استحکام زندگی بسیار موثر باشد. همچنین خانم‌ها می‌توانند این کار را با پختن غذای مورد علاقه‌ همسرشان و یا تماشای غروب آفتاب با یکدیگر انجام دهند. در این موضوع هیچ کمبود ایده‌ای وجود ندارد و شما قطعا به مرور از تأثیر این کارهای عاشقانه شگفت‌زده خواهید شد و خواهید دید که چگونه زندگیتان مستحکم‌تر می‌شود. به طور کلی ابراز عشق به همسر آنچنان کار پیچیده و سختی نیست.

11. از هم تشکر کنید

از شریک زندگیتان تشکر کنید

همه به کلمات پشت گرمی دنده نیاز داریم، به ویژه از طرف همسرمان.اما نگفتن و رها کردن چیزها به نظر ساده تر می آید. متخصصان ازدواج توصیه می کنند یک نقطه قوت شخصیتی یا کار خوبی را که همسرتان معمولا انجام می دهد را انتخاب کنید و به خاطر آن از او تشکر کنید. حتی اگر شده روزانه.

12. قرار شبانه

با همدیگر قرار شبانه بزارید

این مورد به خصوص در زوج‌هایی که چند سال است ازدواج کرده‌اند، یکی از مواردی است که بیش از همه به آن کم توجهی می‌شود. داشتن شبی که یک زوج بتوانند زمانشان را با یکدیگر سپری کنند، رابطه‌شان را به مرور مستحکم‌تر می‌کند. زمانی که به قرار شبانه می‌روید باید تلفن همراه خودتان را خاموش نمایید و آن را کنار بگذارید تا مزاحم نداشته باشید. این قرار شبانه می‌تواند تماشای یک فیلم در خانه باشد، رفتن به رستوران باشد و … سعی کنید که ایده‌های متفاوتی برای این شب‌ها داشته باشید.

13. گاهی اوقات ارتباطتان را با تکنولوژی قطع کنید

برای یک شب هم شده گوشی های تلفن همراه خود را به اتاق خواب نیاورید. لب تاپ تان، تبلتتان، هندزفری تان را در جایی دور از دسترس رها کنید، تا تنها چیزی که واقعا بین شما و همسرتان فاصله می اندازد تنها ملحفه ی رخت خواب باشد.

14. تعریف و تمجید کنید

یک بار تعریف و تمجید در روز از بروز طلاق جلوگیری می‌کند. این که صفات خوب شریک زندگیتان را بدانید و روزانه به خاطر آن از همسرتان تعریف کنید می‌تواند مسیر یک رابطه را تا حد بسیار زیادی به سمت و سوی صحیح ببرد. مثبت بیاندیشید و به دنبال یافتن کارهایی باشید که همسرتان به خوبی از پس آن بر می‌آید. وقتی که شرایط سخت می‌شود و صفات بد او نمایان می‌گردد به جای آن که به نکات منفی تمرکز کنید، سعی کنید دنده را عوض کرده و روی نکات مثبت متمرکز شوید.

15. بهترین دوست هم باشید

گاهی اوقات در حالت “زن و شوهر ” نبودن سخت است. صحبت کردن در مورد بچه ها، برنامه های کاری و قبوض ماهانه ممکن است این اجازه را به زوجین ندهد. اما به محض اینکه دوتایی با هم بیرون می روید و باهم خوش می گذرانید، مثلا وقتی به شهربازی می روید یا به تماشای یک مسابقه می نشینید، می توانید به مرحله ی دوستی با هم برگردید. دوست بودن زن و شوهر ر کنار نقش همسری بسیار در تحکیم رابطه نقش دارد.

16. افسانه‌ها را دور بریزید

متأسفانه ما در عین این که به پایان افسانه‌ها معتقدیم اما دیدگاه‌های غلطی همچنان با ما هستند که آنها را از کودکی به بزرگسالی با خود همراه کرده‌ایم. باید بدانید، در حالیکه ازدواج اتفاق بسیار خوبیست اما بدون دردسر نیست؛ بنابراین هیچ وقت ایده‌آل نخواهد بود. انتظارات واقعی داشته باشید و قربانی قصه‌ها نشوید چرا که نتیجه آن، ناامیدی شدید شما خواهد بود. به طور کلی باورها و عقاید غیر منطقی در ازدواج را باید فراموش کنید.

17. قرار ملاقات ها چهار نفره با دوستان مزدوج دیگرتان بگذارید

قرار ملاقات بین دو زوج بهانه ی مناسبی برای شیک پوشیدن گاه به گاه است. گاهی اوقات زوج ها در روابط طولانی دیگر تلاشی نمی کنند تا برای هم خوب و خوشتیپ به نظر برسند. اما زمانی که به دیدار دوستانتان می روید، کمی تمایل دارید که مقداری خوش تیپ کنید و خوب به نظر برسید. و البته زمانی در نظر همسرتان خوش تیپ تر از همیشه به نظر برسید، احتمال نزدیک شدن رابطه و حتی برقراری ارتباط جنسی زیاد می شود.

18. به دنبال احساسات لطیف باشید

روانشناسان معتقدند پشت هر احساسات خشنی، احساسات نرمی نیز وجود دارد. زمانی که ما عصبانی هستیم معمولا احساسات دیگری را پشت این عصبانیت مخفی می‌کنیم. ما از عصبانیت می‌توانیم به عنوان ابزاری برای حفاظت از آسیب‌پذیریمان استفاده کنیم. به دنبال احساسات لطیف و آسیب‌پذیری باشید که پشت نقاب عصبانیت افراد پوشیده شده است. این کار کمک می‌کند تا شما بتوانید راحت‌تر با شرایط کنار بیایید و احساسات صادقانه شریک زندگیتان را درک کنید.

19. با هم به سفر بروید

مدت کوتاهی دست از کارو زندگی بکشید و زمانتان را فقط به همدیگر اختصاص دهید. با هم به سفر بروید، یک خانه ی ساحلی نزدیک دریا کرایه کنید یا جتی شده اتاقی در هتلی در شهری نزدیک بگیرید.  مهم جای آن نیست بلکه نفس سفر است. باورتان نمی شود این کار چه تغییرات مثبت و عمده ای می تواند در رابطه تان ایجاد کند.

20. کنترل‌گر نشوید

افراد متأهل عموما به جایی می‌رسند که خودشان را گم می‌کنند و حس حسادت و بی کفایتی در آنان تقویت می‌شود. آنها حتی یادشان می‌رود که فردی مستقل از شریک زندگیشان هستند و بنابراین می‌خواهند بر روی همسرشان مسلط شوند و به عبارت دیگر رئیس باشند. بیشتر اوقات این شرایط سهوا و با افزایش انتظارات به مرور زمان به وجود می‌آید. ازدواج با مردان و زنان سلطه‌جو امروزه یکی از معضلات ازدواج است.

21. باهم دیگر ورزش کنید

فقط به این خاطر که شما ورزش سبک را دوست دارید و همسرتان عاشق زدن وزنه های سنگین است، این به آن معنی نیست که فاجعه ای رخ داده است. در باشگاه(یا حتی اگر در خانه ورزش می کنید)اه با هم گرم کنید و سپس از هم جدا شوید.ورزش کردن با هم می تواند باعث تضمین مسئولیت پیری طرفین شود. متخصصان ازدواج باور دارند که باهم ورزش کردن چیزی از سایر زمان هایی که باهم سر می کنید کم نمی کند، هرچند ورزش کردن به صورت جداگانه ممکن است به این زمانی دوتایی ضربه بزند.

22. از کلمات منفی استفاده نکنید

اگر نمی‌خواهید از همسرتان جدا شوید، پس نباید از کلماتی که تهدید به جدایی دارند، استفاده کنید. زوج‌هایی که از این عبارت‌ها استفاده می‌کنند می‌خواهند در طول دعواها از این کلمات به عنوان ابزاری برای کنترل شرایط استفاده نمایند. زوج‌هایی که از این عبارات تهدید آمیز استفاده می‌کنند، در نهایت، انتظار جدایی را خودشان ایجاد می‌کنند. تهدید کردن اصلا راه مناسبی برای حل کردن مسائل و مشکلات نیست پس این کار را انجام ندهید.

23. با هم قرار رابطه جنسی بگذارید

اینکه سر هردو شما شلوغ است مشکلی ندارد و طبیعی است. کاری کنید شکل زندگی برنامه ریزی محور برایتان مفید باشد و شروع کنید با هم قرار رابطه جنسی بگذارید. در واقع بهتر است حتی به صورت مکتوب آن را یادداشت کنی، مثلا به شکل کدی مخفی که خودتان دو نفر آن را می فهمید تا در طول زندگی تان در طول روز برای تان یادآوری باشد که چه قرار مهمی در خانه دارید. این اتفاق به هیجان و شور زندگی روزانه، هم زندگی مشترکتان می افزاید.

24. مستقل باشید

اهمیت آزادی و استقلال فردی پس از ازدواج بر کسی پوشیده نیست. برای این که بتوانید در روابطتان موفق باشید، باید در ابتدا سعی کنید که شاد باشید. شادی کلید موفقیت در زندگی زناشویی است. یکی از راه‌هایی که می‌توانید به کمک آن در زندگی زناشویی شاد باشید استقلال است. زوج‌ها باید زمانی را برای خودشان داشته باشند، از سرگرمی‌های مورد علاقه‌شان لذت ببرند و بتوانند به سمت اهداف شخصی در زندگیشان پیش بروند.

25. موقعیتتان را در اتاق خواب تغییر دهید

حال که وارد رابطه شده اید و ازدواج و زندگی مشترکتان آغاز شده، وقتی به مسئله ی رابطه ی جنسی می رسید، ذهن و فکر خود را محدود نکنید. زوج ها معمولا رابطه جنسی را به طوری برقرار می کنند که همیشه برای هر دو شان جواب می دهد. امتحان کردن موقعیت های مختلف و متفاوت در رابطه جنسی باعث تازگی می شود و به شما کمک می کند کشف کنید چه چیزهای دیگری باعث تحریک شما می شود. مواردی مثل خروپف و خرخر یکی از زوجین گاهی سبب ناراحتی دیگری می شود که این موارد را حتما باید درمان کنید.

26. چیزهای کوچک را جشن بگیرید

اگر می دانید همسرتان امروز سر کار ارائه ی مهمی داشته، چیزی برای او را آماده کنید و وقتی به خانه می آید در احترام و افتخار و موفقیتش طی جشنی کوچک و خانوادگی به او بدهید. حتی یک چیز ساده و ارزان و بیادش می تواند به او احساس خاص بودن بدهد.

27. در مورد نقاط قوت همدیگر باهم صحبت کنید

شاید دوست داشتید همسرتان آدم مرتب تری بود یا در مقابل دوستانتان انقدر خجالتی نبود. اما شاید همین ناتوانی های کوچک شخصیتی بود که در اول رابطه باعث جذب شما به او شده باشد.یکی از چیز هایی در که زوج های خوشبخت می بینیم این است که آنها تفاوت های همسر خود را می بینند و هرگز برای تغییر دادن همسرشان تلاش نمی کنند. چرا که با همه ویژگی ها، ضعف ها و قوت هایش، همسرشان برای خاص است. به جای دعوا بر سر استایل شخصیتی همسرشان، زوج های موفق و خوشبخت روی نقاط قوت همدیگر تمرکز می کنند و تلاش می کنند آنها را در هم قوی تر کنند.

کلام آخر

در این مطلب به مهمترین کلیدهای یک زندگی زناشویی موفق پرداختیم. نکته ای که حائز اهمیت است و در تمامی 27 مورد فوق به چشم میخورد، داشتن ارتباط موثر با شریک زندگی تان است. اینکه بدانید در هر موقعیتی که قرار دارید با بهترین شیوه و بهترین کلام با همسرتان صحبت کنید و سعی کنید که نیازهای او را درک کنید. برقراری ارتباط موثر نیاز به تمرین دارد. هر یک از این 27 کلید را میتوانید در طول سال بارها و بارها تمرین کنید تا در اجرای سایر کلیدها موفق تر باشید. مطمئن باشید با رعایت این نکات به زندگی شادتر و موفق تر روز به روز نزدیک تر می شوید.

منبع : بیتوته ، couplestherapy

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات