حل مشکلات روابط زناشویی از طریق زوج درمانی

0 41

روابط همیشه به عنوان یکی از ارکان مهم و شادی‌بخش زندگی قلمداد میشوند. برقراری رابطه سالم با دوستان، همکاران و کسانی که دوستشان داریم باعث پربار شدن و داشتن ذهنی سالم میشود. این روابط منبع خوبی برای دریافت عشق، حمایت و راهنمایی در زندگی هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا با هم نگاهی بیندازیم به حل مشکلات روابط زناشویی از طریق زوج درمانی.

مشاورین ازدواج تعریفی که از یک رابطه خوبی ارائه میدهند عبارتند از:

اگرچه همه روابط با یکدیگر متفاوت هستند، اما عوامل مشخصی در تعیین یک رابطه قوی وجود دارد. هر رابطه بر مبنایی نوعی اعتماد بنا میشود که باعث ایجاد ارتباطی موثر و پیوندهای قوی میشود.

یک رابطه خوب با سطح قابل قبولی از آگاهی ذهن نسبت به اعمال و گفتار همراه است که باعث ایجاد یک رابطه قوی میشود.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

اما رسیدن به رابطه های قوی کار راحتی نیست. دستیابی به چنین رابطه‌هایی نیازمند گذاشتن وقت و انرژی، داشتن تعهد و توانایی‌های اجتماعی برای قوی ماندن و ایثار است.‌ در بیشتر مواقع روابط ما با کسانی که دوستشان داریم یا دوستان و همکارانمان به خوبی پیش نمی‌روند و این باعث ایجاد احساس ناامیدی، عدم اطمینان به خود و تنهایی میشود.

بنابراین:

در روابط سالم، احترام گذاشتن به یکدیگر نقشی اساسی ایفا میکند به طوری که احترام موجب فهم بیشتر طرفین در مورد ارزش‌‌ها و نیازهای خاص میشود. در نهایت داشتن رابطه خوب باعث ایجاد پیوندی قوی میان افراد میشود و همچنین صادق و گشاده‌رو بودن باعث گسترش و ماندگاری روابط میشود.

مشاوره برای بهبود روابط با دیگران و حل مشکلات یک گزینه در دسترس است. مشاوره این فرصت را فراهم میکند تا افراد نیازها و دغدغه‌ها و همچنین انتظارات خود از رابطه چه به عنوان فرد و چه به عنوان زوج ابراز کنند. صحبت با مشاور زوج درمانی باعث راهنمایی و حمایت فرد در سختی های ازدواج میشود. این امر همچنین سبب شناخت بهتر از خود در این مسیر ناشناخته میشود.

زوج درمانی چیست؟
مشاوره زوج درمانی چیست؟

مشاوره زوج درمانی چیست؟

مشاوره زوج‌درمانی یک درمان روانشناسانه است برای زوج‌هایی که در رابطه خود با مشکل مواجه شده‌اند و به دنبال فهم دقیقتر از مناقشات برای بهبود رابطه خود هستند.

درواقع مشاوره یک فضای امنی ایجاد میکند تا به واسطه‌ی آن زوجین تصمیم‌های منطقی برای بهبود روابط و یا جدایی بگیرند.

مشاورین زوج درمانی، درمانگران تحصیلکرده‌ای هستند که خدمات مشاوره زوج درمانی ارایه میدهند. آنها در مقاطع مختلفی برای کسب اطلاعات لازم مانند کارشناسی و یا کارشناسی ارشد تحصیل کرده‌اند. خیلی از آنها به طور تخصصی به مشاوره میپردازند و در این مسیر مدارکی حرفه‌ای کسب میکنند.

زوج‌درمانی بسته به شرایط رابطه می‌تواند متغیر باشد ولی عموما به صورت کوتاه‌مدت انجام میشود. معمولا این نوع درمان هر دو طرف زوج را شامل میشود ولی ممکن است به صورت فردی هم انجام شود. درمان به صورت موردی انجام میشود چرا که هیچ دو موردی با هم یکسان نیستند.

چرا زوج ها به دنبال مشاوره زوج درمانی می‌روند؟

چه به دنبال مشاوره قبل از ازدواج باشید و یا سردرگمی گرایش جنسی داشته باشید، دیدار شما با یک مشاور برای همه روابط نزدیکتان ارزشمند است. دلیل موثر بودن مشاوره زوج درمانی این است که هر رابطه‌ای بالا و پایین‌های خودش را دارد. همیشه این‌طور نیست که شخص به تنهایی راه‌حل مشکلات خود را پیدا کند، بلکه زمان‌هایی وجود دارد که نیازمند کمک گرفتن از یک متخصص برای پیدا کردن مسیر درست در رابطه است.

بسیاری از زوج‌ها پیش از ازدواج سراغ مشاوره ازدواج میروند. مشاوره پیش از ازدواج به افراد کمک میکند تا یکدیگر را بهتر بشناسند و اختلاف‌های فاحش خود را پیش از ازدواج حل کنند. یکی دیگر از علت‌ها این است که به زوج‌های متاهل امکان فهم بیشتر یکدیگر و تعامل بهتر را میدهد.

گروهی دیگر از افراد به دنبال درمانگر هستند تا درحل مشکلات روابطشان کمک بگیرند. مشاور زوج درمانی میتواند در هریک از موارد عنوان شده در زیر کمک‌کننده باشد:

 • خشم
 • مسایل مربوط به روابط جنسی
 • مسایل مربوط به تعامل
 • خیانت
 • استفاده از مواد مخدر
 • اختلاف در تربیت فرزندان

مشاوره در مورد خشونت خانگی هم میتواند کارایی داشته باشد. هرچند در مواردی که خشونت وجود داشته باشد و احتمال خطر بالا باشد، مشاوره به تنهایی کارساز نیست. در اینگونه موارد بهترین کار تماس با پلیس، مرکز خشونت خانگی و یا پناهگاه محلی ضرورت میابد.

زوج درمانی به مثابه پناهگاه امنی است برای زوج ها تا همراه با هم جلسات درمان را طی کنند. همراهی با درمانگر این امکان را فراهم میکند تا افراد توانایی های جدیدی برای پیشبرد رابطه در خود پرورش دهند مانند

 • توانایی حل مساله
 • چگونگی بیان نقطه نظر خود در بحثی که با ما مخالف هستند
 • بحث آزاد

در طول جلسات مشاوره، فرد میتواند در مورد تمامی جنبه‌های رابطه خود صحبت کند. این مساله برای فهمیدن منشا اختلافات و بحث‌ها بسیار سودمند است. این امر به زوجین کمک میکند تا بدون سرزنش یکدیگر خود را در موقعیت‌های مختلف بیازمایند و توانایی خود را بهبود ببخشند.

در طول جلسات مشاوره در مورد نقاط مثبت و منفی رابطه صحبت میشود و میتوان به موارد ایجاد اختلافات و سوتفاهم‌ها نیز اشاره کرد. هر دو طرف یاد میگیرند که تفاوت‌های یکدیگر و مواردی را که نیازمند بهبود هستند را شناسایی کنند.

به عقیده بسیاری از متخصصین زوج درمانی:

مشاوره به ما این امکان را میدهد که نسخه واقعی از خودمان را ارایه دهیم و توجه خود را به این مساله معطوف کنیم که هر یک از ما به عنوان یک فرد چه توقعی از رابطه داریم. همچنین مشاوره این موقعیت را فراهم میکند تا ما در تجربیات گذشته و حال خود جستجو کنیم تا معنی ارتباط با دیگران را دریابیم و همزمان روی قویتر کردن احساس خود برای جلوگیری از سردرگمی در روابط و شناخت الگو های رفتاری که مناسب زندگی ما هستند کار کنیم.

مشاوره به ما در قویتر کردن احساساتمان نسبت جهان پیرامونمان و فهم عمیق‌تر از روابطمان کمک میکند.

فواید مشاوره زوج درمانی چیست؟
فواید مشاوره زوج درمانی چیست؟

فواید زوج درمانی چیست؟

برخی از فواید مشاوره زوج درمانی به شرح زیر میباشد:

 • حل اختلافات با روشی سالم و درست.

مشاوره این امکان را فراهم میکند تا فرد مهارت‌های ارتباطی را فراگرفته و در مقابل شریک زندگی خود یک شنونده بهتر باشد و ارتباطی موثرتر داشته باشد.

 • بهبود مهارت ارتباطی

توانایی ابراز عقیده و نظر خود در هر مساله‌ای بدون خشونت و نارضایتی، عنصری حیاتی برای یک ازدواج موفق است.

 • رفتار توهین‌آمیز کمتر

در مشاوره زوج درمانی، زوجین یاد میگیرند که چگونه بدون ایجاد دعوا از خواسته‌های خود صحبت کنند. هر دو طرف می‌آموزند که به طور سازنده راجب مشکلات خود صحبت کنند درحالی که در طرف مقابل احساس سرزنش شدن و یا آزار دیدن ایجاد نکنند.

 • بهبود در حل مسایل حل نشده

در ضمن مشاوره به فرد آموزش داده میشود که چطور در مواقع آسیب، احساسات خود را بیان کند. یک مشاور حرفه‌ای کمک میکند تا بدون داشتن احساس ترس به بیان احساسات خود بپردازیم. در طی این پروسه، امکان دارد متوجه شوید که طرف مقابل تمایل به حل مشکلات رابطه دارد یا برعکس برای حل مشکلات تمایلی ندارد. در این صورت فرد می‌تواند با علم به این که همه تلاش خود را کرده است، از یک رابطه خارج شود.

 • منطقه امن

مشاوران میتوانند محدوده امنی ایجاد کنند تا زوجین احساساتی را که تا به آن لحظه بروز ندادند را آزادانه ابراز کنند. آنها کمک میکنند تا تصویر منصفانه‌تری از رابطه به دور از قضاوت داشته باشیم.

نتیجه گیری

در هیاهوی زندگی امروز، مشاوره زوج درمانی بهترین گزینه برای حل مشکلات در مقابل به تعویق انداختن آن است. بنابراین، به دنبال راهنمایی گرفتن از یک متخصص حرفه‌ای باشید و روابط قوی‌تری بسازید. در صورتیکه سوالی دارید میتوانید از طریق بخش نظرات با ما در میان بزارید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات