ویژگی‌های یک مشاور خوب ازدواج

یک مشاور خوب ازدواج چه ویژگی هایی دارد؟

0 544

یکی از اتفاق‌های مهم زندگی هر فردی ازدواج است. این اتفاق، حساسیت و اهمیت بسیار زیادی دارد که باعث می‌شود تا تصمیم‌گیری برای آن سخت و طاقت‌فرسا گردد.

به همین دلیل نیاز است تا از یک فرد مناسب برای کمک در این زمینه بسیار مهم استفاده کرد.

مشاور ازدواج می‌تواند فرد مناسب برای این زمینه باشد، اما باید مشاور انتخاب‌شده یکسری ویژگی‌ها را داشته باشد تا بتوان آن را به عنوان مشاور خوب ازدواج به حساب آورد.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

این ویژگی‌ها بسیار مهم است و باید آشنایی کاملی در مورد آن‌ها داشته باشید.

بنابراین در این مقاله قصد داریم، این ویژگی‌ها را به شما بگوییم تا آگاهی لازم را داشته باشید و بتوانید انتخاب مناسبی در این زمینه به انجام برسانید.

برقراری ارتباط اثرگذار با مراجعه‌کننده

امکان برقراری ارتباط با زوجین یکی از ویژگی‌هایی است که هر مشاور خوب ازدواجی باید آن را داشته باشد.

زیرا به طور مستقیم با زوجین صحبت می‌کند و باید بتواند اعتماد آن‌ها را در این زمینه کسب کند تا این افراد حرف‌های خودشان و شخصیتشان را به خوبی نمایش دهند.

برقراری ارتباط مناسب باعث ایجاد رابطه دوستانه بین مشاور و زوجین می‌شود و این اعتماد را به وجود می‌آورد.

برای برقراری ارتباط مناسب، مشاور باید مهارت‌های لازم را داشته باشد. این مهارت‌ها کمک می‌کنند تا محیط امن‌تری برای مراجعه‌کننده به وجود بیاید و مشاور آسان‌تر بتواند گزارش‌های مربوط به خودش را تکمیل کند.

این گزارش برای یک مشاوره خوب لازم و ضروری به حساب می‌آیند.

مهارت گوش دادن از ویژگی های یک مشاور خوب ازدواج

برخورداری از مهارت گوش‌دادن

فردی که قصد کمک به فرد دیگر را دارد، باید دارای مهارت گوش‌دادن باشد تا بتواند به خوبی مشکلات و معضلات فرد درگیر را تشخیص دهد.

یک مشاور خوب ازدواج نیز به این ویژگی نیاز مبرم دارد تا هم حس راحتی به مراجعه‌کننده خودش منتقل کند و هم امکان یافتن ریشه مشکلات را از میان حرف‌های فرد موردنظر داشته باشد.

اگر شما در هنگام صحبت‌کردن احساس کنید که فرد روبه‌رو به حرف‌هایتان گوش می‌دهد، با عمق و دقت بیشتری صحبت می‌کنید.

زیرا حس مهم‌بودن تک‌تک جملات به شما دست خواهد داد.

بیشتر بخوانید: 16 نکته طلایی قبل از ازدواج که باید بدانید!

به روز‌بودن و داشتن اطلاعات مناسب

در طول زمان بسیاری از موارد، قانون‌‌ها و عرف‌ها تغییر می‌کند. یک مشاور خوب باید نسبت به این تغییرات اشراف کاملی داشته باشد و اطلاعاتش به روز و مناسب باشد.

به عنوان مثال اگر اطلاعات یک مشاور ازدواج در مورد قوانین به روز نباشد، امکان دارد که زوجین را دچار گمراهی و دردسر کند که مطلوب هیچ‌کسی به شمار نمی‌آید.

همچنین اطلاعات مشاور در مورد درمان‌ها و استراتژی‌های مناسب آن نیز باید به روز باشد تا بتواند بهترین گزینه را برای از بین بردن مشکلات روحی و اخلاقی زوجین به کار ببرد و زمان کم‌تری از آن‌ها بگیرد.

اگر مشاوری چنین ویژگی را نداشت، به هیچ عنوان روند درمان خودتان را ادامه ندهید، زیرا هیچ سودی برای شما نخواهد داشت و تنها باعث تلف‌شدن وقتتان می‌گردد!

برخورداری از  توانایی حل مسئله

حل مسئله یکی از مهارت‌هایی است که باید همه انسان‌ها از آن برخوردار باشند.

اهمیت داشتن این مهارت برای یک مشاور ازدواج دوچندان است. زیرا او با افرادی در ارتباط می‌باشد که مشکلات زیادی دارند و برای رفع و از بین‌بردن آن‌ها پیش فرد موردنظر آمده‌اند.

مشاوری که این مهارت را نداشته باشد، در گام اول درمان، یعنی شناخت مشکل گیر خواهد کرد و نمی‌تواند به شما کمکی کند، بنابراین بهتر است، درمان به وسیله او را فراموش کنید.

بیشتر بخوانید: مراحل مشاوره پیش از ازدواج چگونه است؟

برخورداری از درک مناسب از شرایط مختلف فرهنگی و سنتی

هرکدام از زوجینی که پیش مشاور ازدواج می‌آیند، فرهنگ و سنتی متفاوت دارند، زیرا از قشرهای مختلف جامعه هستند.

به همین دلیل نیاز است تا مشاور درک درستی از فرهنگ‌ و سنت‌های مختلف داشته باشد تا بتواند به خوبی به این افراد مشاوره دهد.

زیرا استراتژی‌های درمان براساس شرایط افراد دچار تغییر می‌شود. این موضوع سبب می‌شود تا استراتژی برای زوجین مختلف با فرهنگ‌های متفاوت، یکسان نگردد.

همچنین در نظرگرفتن این تفاوت‌ها میزان عملکرد مشاوره و درمان موردنظر را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد که سبب کم‌شدن مدت آن نیز می‌گردد.
اخلاق خوب و حرفه ای یک مشاور خوب ازدواج

برخورداری از اخلاق مناسب

اخلاق مناسب و دلسوز‌بودن دو ویژگی بسیار مهم برای یک مشاور ازدواج است.

زیرا یک مشاور تنها زمانی می‌تواند به شما کمک کند که دلسوزانه حرف‌هایتان را بشنود و در مورد آن‌ها فکر کند.

اخلاق مناسب باعث می‌شود تا مراجعه‌کننده احساس راحتی داشته باشد و فرد مشاور را به عنوان دوست خودش به حساب بیاورد.

یک مشاور اخلاق‌مدار سعی می‌کند، نکات اخلاقی مربوط به کار، مانند حفظ حریم خصوصی مراجعه‌کنندگان و اطلاعات محرمانه آن‌ها را نیز در نظر داشته باشد.

بی‌طرف‌بودن مشاور در هنگام صحبت با زوجین نیز دیگر شاخصه اخلاقی است که این افراد باید دارای آن باشند و رعایت آن را در دستور کار خودشان داشته باشند.

وقت‌شناسی دیگر ویژگی اخلاقی یک مشاور ازدواج مناسب است. مشاور باید برای زمان زوجین احترام قائل باشد و سعی کند که کم‌ترین میزان ممکن از زمان آن‌ها بیهوده تلف شود.

خوش‌بینی در طول مشاوره: از ویژگی های مشاور خوب ازواج

آخرین ویژگی یک مشاور مناسب ازدواج خوش‌بینی در طول روند صحبت با زوجین است.

مشاوری که خوش‌بین نباشد، همواره به فرد مقابل خودش استرس وارد می‌کند که می‌تواند باعث تشدید مشکلات موجود یا به وجودآمدن بسیاری معضلات دیگر می‌شود.

بنابراین باید سعی کنید از مشاوران بدبین دوری نمایید. زیرا آن‌ها در صورت نبودن هیچ مشکلی نیز، می‌توانند با انتقال استرس شما را دچار معضل کنند.

خوش‌بینی مشاور همچنین به او اجازه می‌دهد تا نقاط مثبت زندگی هر فرد را ببیند و آن‌ها را به او یادآوری کند تا احساس خوبی داشته باشد. زیرا انسان‌ها به طور معمول خوبی‌های خودشان را از یاد می‌برند.

ویژگی‌های یک مشاور خوب ازدواج را بشناسید

برای تصمیم‌گیری در مورد ازدواج و حل‌کردن مشکلات احتمالی نیاز است تا از یک مشاور خوب جهت این کار استفاده کنید.

برای انتخاب مشاور مناسب ازدواج باید در مورد ویژگی‌هایش آگاهی داشته باشید که در این مقاله سعی کردیم، مهم‌ترین موارد آن را برای شما بیان کنیم تا به آشنایی کامل با آن‌ها برسید.

شما می‌توانید برای دریافت خدمات مشاوره ازدواج از طریق فرم رزرو وقت مشاوره اقدام و با ثبت درخواست خودتان در اولین فرصت با یک مشاور مناسب ازدواج صحبت کنید و موارد مدنظر خودتان را مطرح کنید.
برخی از مقالات خوب در زمینه مشاوره پیش از ازدواج:

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات