در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم؟

6 3,329

متاسفانه طلاق به یک امر شایع در میان زوجین ایرانی تبدیل شده است و بسیاری از آن‌ها تنها بعد از مدت کوتاهی از شروع زندگی مشترک اقدام به انجام این کار می‌کنند؛ این افراد برای گرفتن طلاق، دلیل‌های مختلفی می‌آورند که گاهی منطقی و در بسیاری از موارد نیز غیرمنطقی است؛ اما چگونه می‌توان از بروز طلاق به دلایل غیرمنطقی جلوگیری کرد؟

بهترین و کارآمدترین راه برای انجام این کار، استفاده از مشاوره طلاق است که می‌تواند از بروز بسیاری طلاق‌ها جلوگیری کند؛ یا آن‌ها را حداقل به عقب بیندازد تا احتمالش کمتر شود. در این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم که مشاوره طلاق برای چه کسانی لازم است، مزیت‌های استفاده از آن چیست؛ تعداد جلسات آن باید چگونه باشد و سوالاتی که باید در مشاوره طلاق پرسیده شود؛ چه جیزهایی است؟ پس تا انتها همراه ما باشید.

مشاوره طلاق برای چه کسانی لازم است؟

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

مشاوره طلاق برای تمام کسانی که در شرف طلاق هستند؛ یا در مورد انجام آن تصمیم گرفته‌اند، لازم و ضروری است؛ این نوع از مشاوره به آن‌ها در مورد عواقب طلاق و اتفاقات بعد از آن راهنمایی می‌دهد تا این افراد نسبت به آن‌ها اطلاعات کاملی کسب کنند و باآگاهی این کار را انجام دهند تا دچار عواقب کمتری شوند.

البته مشاوره طلاق در بسیاری از موارد نیز سعی می‌کند تا با پرسیدن سوالات مناسب از بروز چنین اتفاقی تا حد ممکن جلوگیری کند؛ یا در برخی از مواقع تلاش می‌کنند تا روابط میان زوجین را بهبود ببخشند تا بتوانند پیوند لازم را دوباره برقرار کنند؛ در ادامه این موضوعات را باز می‌کنیم و بیشتر در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم.

چرا باید از مشاوره طلاق استفاده کنیم؟

مزیت‌های استفاده از مشاوره طلاق چیست؟

قبل از استفاده از مشاوره طلاق، نیاز است تا نسبت به مزیت‌های آن آشنایی کاملی داشته باشید و بتوانید به آن اعتماد کنید؛ به همین دلیل در این قسمت مقاله مزیت‌های مشاوره طلاق را برای شما بیان می‌کنیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه بسیار مهم برسید.

1. کنترل‌کردن واکنش‌های قبل و بعد از طلاق

بسیاری از زوجین در طول رابطه رفتارهای ناهنجار و نامتعارف از خودشان نشان می‌دهند که می‌تواند باعث بدترشدن شرایط شود؛ یا در بسیاری از موارد احتمال حل‌شدن اختلافات موجود را به حداقل ممکن خودش می‌رساند.

مشاوره طلاق به شما کمک می‌کند تا بتوانید حرکات و رفتار خودتان و فرزندانتان را کنترل کنید و در جهت درست و صحیح آن را هدایت کنید که باعث جلوگیری از بروز رفتارهای ناشایاست شود و در بسیاری از اوقات حتی می‌تواند از طلاق جلوگیری کند که بسیار مهم و قابل‌توجه به نظر می‌رسد.

2. آگاهی از احساس خودتان در مورد خانواده

هنگامی که شما بتوانید از احساس خودتان آگاه شوید، امکان پیداکردن دلیل‌های پشت سر آن را نیز خواهید داشت؛ پیداکردن این دلیل‌ها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید، آن‌هایی را که قابل حل هستند را برطرف کنید و روابطتان با خانواده‌تان را بهبود دهید.

مشاوره طلاق ابزاری است که به شما در جهت شناخت این احساسات کمک می‌کند و آن را برایتان ممکن می‌سازد تا بتوانید با خانواده خودتان راحت‌تر باشید؛ و حتی در صورت طلاق نیز بتوانید رابطه‌ی حرفه‌ای خودتان با آن‌ها را نیز ادامه دهید.

3. یادگرفتن مهارت‌ه‌های ارتباطی جدید

داشتن مهارت‌های ارتباطی جدید، کمک‌کننده است و می‌تواند باعث بهبود روابطتان با همه‌ی افراد شود؛ این موضوع در هنگام طلاق نیز اهمیت زیادی دارد، شما باید بتوانید رابطه خوبی با شریکتان برقرار کنید تا امکان طلاق توافقی بدون دردسر اضافه را داشته باشید.

ابزاری که در این جهت به شما کمک می‌کند، مشاوره طلاق است؛ در هنگام صحبت با مشاور، شما یاد خواهید گرفت که چگونه باید با همسر خودتان صحبت کنید تا هم بتوانید موارد را به خوبی برایش توضیح دهید و هم باعث ایجاد دلخوری نشوید.

4. داشتن یک راهنما برای تصمیم‌گیری بهتر و راحت‌تر

وجود یک راهنما همواره در پیمودن یک مسیر به درستی کمک‌کننده است؛ به عنوان مثال اگر در هنگام طی‌کردن مسیر کوه‌نوری شما راهنمای درستی نداشته باشید؛ به طور قطع از جاده منحرف می‌شوید و مسیر اصلی را گم خواهید کرد.

مسیر طلاق نیز به همین صورت است. اگر در این مسیر راهنما نداشته باشید؛ به طور قطع نمی‌توانید آن را به درستی تمام کنید. مشاوره طلاق به شما امکان می‌دهد تا چنین راهنمایی را در کنار خودتان داشته باشید و بتوانید از رهنمودهایش استفاده کنید و ابهامی در این زمینه نداشته باشید.

تعداد جلسات مشاوره طلاق چقدر است؟

تعداد جلسات مشاوره طلاق بستگی به نوع رابطه، مشکل طرفین و زمان لازم برای حل آن دارد؛ در برخی از مواقع تعداد این جلسات بسیار زیادی می‌شود و در برخی مواقع نیز، فرآیند طلاق با تعداد جلسات کم به اتمام می‌رسد و نیازی به برگزاری جلسات بیشتر نخواهد بود.

بنابراین برای تعیین تعداد جلسات باید با مشاور صحبت کنید تا او موارد لازم و تعداد جلسات را به شما بگوید که حضور در آن‌ها لازم و ضروری است.

سوالاتی که باید در جلسات مشاوره طلاق توافقی پرسیده شود

نیاز است تا در جلسه مشاوره تعدادی سوال پرسیده شود که در ادامه آن‌ها را معرفی و بیان می‌کنیم تا بتوانید بااستفاده از آن‌ها تشخیص دهید که مشاور خبره است و می‌تواند مشکلتان را حل کند؛ یا نیاز به استفاده از یک مشاور دیگر دارید.

 • مشکل اصلی شما چیست؟
 • کدام مشکل شما مهم‌تر است؟
 • آیا می خواهید طلاق بگیرید؟
 • رابطه خود را چگونه توصیف می‌کنید؟
 • کدام ویژگی همسرتان بیشتر شما را آزار می‌دهد؟
 • آیا در رابطه خود احساس عشق می‌کنید؟
 • آیا آن‌ها به یکدیگر اعتماد دارند؟
 • آیا رابطه جنسی خوبی دارید؟
 • آیا با فرد جدیدی در ارتباط هستید؟
 • آیا تا به حال به خیانت فکر کرده اید؟
 • از مشاوره طلاق چه انتظاری دارید؟
 • چرا می خواهید رابطه خود را بهبود ببخشید؟
 • چه مشکلات حل نشده ای را در گذشته تجربه کرده اید؟
 • آیا آن ها می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند؟
 • در مورد آینده چه احساسی دارید؟
 • آیا حاضرید برای نجات زندگی خود تغییر کنید؟

از مشاوره طلاق برای بهبود روند انجام این کار استفاده کنید

مشاوره طلاق مزیت‌های بسیاری دارد که در قسمت‌های قبل توضیحاتی را در مورد آن‌ها ارائه کردیم و توصیه می‌کنیم که از آن استفاده کنید و این ابزار مناسب جهت بهبود فرآیند طلاق استفاده کنید.

اگر در خصوص مشاوره طلاق، سوالی دارید میتوانید در بخش نظرات همین صفحه مطرح کنید. روانشناس مربوطه پاسخ شما را می دهد. همچنین میتوانید جهت دریافت وقت مشاوره تلفنی یا حضوری طلاق از طریق دکمه رزرو وقت اقدام کنید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات
فرشید دهثان

سلام مهریه و نفقه و اجرت المثل اگه نداشته باشی به چه صورت باید پرداخت کنیم ممنون

محمد علی

سلام میخام قبل از طلاق یک مشاوره داشته باشم اونم خصوصی چکار بکنم

محمد علی

سلام مشاور میخام تو زندگیم اعتدال وجود نداره راهنمایی میخام