افسردگی و تاثیر آن بر ازدواج چیست؟ +4 راه حل مفید

0 237

افسردگی چیزی بیش از یک خلق و خوی ضعیف موقتی است که در اثر یک روز استرس زا یا حتی چند روز سخت احساسی ایجاد می شود. افسردگی با غم و اندوه مداوم و گاهی اوقات تحریک مشخص می شود و باعث تغییرات قابل توجهی در تجربه روزانه فرد می شود. شدت افسردگی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

در انتهای خفیف‌تر دامنه، افسردگی ممکن است شادی را از وجود خارج کند و ادراکات را تغییر دهد، به طوری که فرد مبتلا بیشتر به زندگی منفی نگاه کند. می تواند باعث تحریک و حساسیت به استرس های جزئی شود. افسردگی در ازدواج می تواند عواقب زیانباری برای هر دو طرف در پی داشته باشد.

اگر اجازه داده شود که افسردگی ادامه یابد، درک شما از خود و جهان را تغییر می دهد. افرادی که ازدواج کرده اند یا در روابط صمیمی با فردی افسرده بوده اند ممکن است متوجه شوند که رفتار آنها تغییر کرده است. بر اساس یک مطالعه، تعارض زناشویی در زوج های افسرده زمانی که یک یا هر دو شریک غمگین یا افسرده هستند، محتمل تر است. هنگامی که غم و اندوه ادراک را تغییر می دهد و دیدگاهی منفی ایجاد می کند، احتمال درگیری افزایش می یابد. یک همسر افسرده ممکن است چیزهای ناخوشایندی به همسر خود بگوید، در مکالمه عصبانی رفتار کند یا آنها را نادیده بگیرد.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

در این مطلب به بررسی تاثیر رفتار شخص افسرده قبل و بعد از ازدواج می پردازیم. با نیک داد همراه باشید.

تاثیر افسردگی بر ازدواج

آیا شما فردی مبتلا به افسردگی هستید یا با فردی مبتلا به افسردگی ازدواج کرده اید؟

این رابطه با گذشت زمان بدتر می شود و متأسفانه افسردگی ممکن است در شرایط خاصی خطر طلاق را افزایش دهد. تغییر در رفتار و کناره گیری از یک رابطه می تواند عواقب شدید و طولانی مدتی داشته باشد. دریافت درمان از یک متخصص مشاوره افسردگی که ممکن است برای تشخیص افسردگی شما و همسرتان درخواست مشاوره پزشکی کند، بسیار مهم است.

وقتی یکی از شرکای یک رابطه افسرده است، رابطه یا ازدواج دچار مشکل می شود که ممکن است باعث ایجاد استرس در رابطه شود و یکی از راه هایی است که افسردگی بر ازدواج تأثیر می گذارد.

افسردگی در یک فرد بر افراد نزدیک و مرتبط با آنها تأثیر می گذارد. بر کیفیت زندگی هر یک از اعضا و همچنین احساسات آنها نسبت به فرد افسرده و رضایت کلی آنها از ازدواج یا رابطه تأثیر می گذارد.

افراد افسرده اغلب بی تفاوت، مالیخولیا، خسته و بدبین هستند. آنها انرژی کمی برای مسئولیت ها و شادی های روابط و زندگی خانوادگی دارند. بسیاری از چیزهایی که آنها در مورد آنها صحبت می کنند وحشتناک است، و حتی موقعیت های خنثی یا خوب می توانند به سرعت منفی شوند، زیرا آنها همه چیز را از دریچه افسردگی می بینند.

علاوه بر این، اگر افسرده هستید، ممکن است متوجه شوید که در انجام وظایف عادی و وظایف بین فردی خود شکست می خورید، زیرا می بینید که چه اتفاقی نمی افتد و باعث می شود که شریک زندگی و فرزندان بزرگترتان سست شوند. بدون شریک افسرده، همسران بسیاری از کارها را به تنهایی انجام می دهند. همه این تغییرات در پویایی خانواده ممکن است باعث رنجش و عصبانیت شود.

همچنین ممکن است متوجه شوید که ارتباط عاطفی، صمیمیت و میل جنسی در حال محو شدن است و ازدواج شما را با تنهایی، اندوه و ناامیدی رها می کند. زوج هایی که با افسردگی سر و کار دارند ممکن است به دلیل بی حوصلگی، احساس غرق شدن در شرایط و عدم درک شریک زندگی با مشکلات بیشتری روبرو شوند. حتما برای حل این مشکلات از جلسات مشاوره ازدواج کمک بگیرید.

مشکلاتی که ممکن است در ازدواج به دلیل افسردگی پیش بیاید چیست؟در ادامه با ما همراه باشید.

دلایل بروز افسردگی در ازدواج
دلایل بروز افسردگی در ازدواج

علل افسردگی

قبلا در مطلبی دلایل بروز افسردگی را شرح دادیم و 12 دلیل ممکن را بررسی کردیم. غمگینی یا افسردگی در ازدواج در نتیجه مشکلات زناشویی می تواند باعث ناامیدی شود، به ویژه در افرادی که مستعد طلسم های بلوز یا افسردگی هستند، از جمله تنش زیاد، کشف رابطه، احساس تنهایی و بیگانگی از شریک زندگی خود که می تواند. همچنین منجر به افسردگی در ازدواج می شود.

افسردگی در ازدواج یا در غیر این صورت ممکن است در افرادی که احساس می کنند شریک زندگی آنها تمایلی به تعامل با آنها برای شکستن این الگو ندارد، افرادی که مهارت های ارتباطی برای حل مسائل را ندارند یا صراحت در ازدواج خود ندارند، سریعتر ایجاد می شود.

با این وجود، افرادی که قبلاً افسردگی را تجربه کرده اند، به دلیل مشکلات زناشویی بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند، به خصوص اگر این الگو در طول زمان ادامه یابد. با این حال، برای افرادی که به تازگی به افسردگی مبتلا شده اند، ممکن است گذرا باشد و زمانی که مشکلات در رابطه یا ازدواج حل شود ناپدید می شود.
تاثیر افسردگی بر روابط زوجین
تاثیر افسردگی بر روابط زوجین

اگر افسردگی بر روابط تأثیر بگذارد، زوج ها چه باید بکنند؟

آیا با همسر افسرده سر و کار دارید؟

اگر متوجه شدید که افسردگی بر ازدواج یا رابطه شما تأثیر می گذارد، میتوانید کارهای زیر را انجام دهید:

1. آشنا شدن با افسردگی

با علائم و نشانه های افسردگی آشنا شوید. در مورد علائمی که ممکن است نشان دهنده افسردگی در ازدواج باشد یا در راه است یا قبلاً رسیده است، بخوانید و در مورد آنها صحبت کنید.

افسردگی خود را در ازدواج با یک متخصص مشاور افسردگی که می تواند با برخی از خدمات آزمایشگاهی تشخیصی به تشخیص افسردگی شما کمک کند، بشناسید.

آن را غیر شخصی کنید. از آن به عنوان “افسردگی” یاد می شود. هیچ کس غم و اندوه را انتخاب نمی کند و افسردگی فرد را انتخاب نمی کند. افسردگی در ازدواج هم بر افراد و هم کسانی که از آنها مراقبت می کنند تأثیر می گذارد.

2. بحث و گفتگو

در مورد آن به عنوان متغیری در زندگی خود بحث کنید که گاهی وجود دارد و گاهی نیست.

در مورد اینکه افسردگی چگونه بر شما و رابطه شما با افسردگی با همسرتان تأثیر می گذارد بحث کنید. سعی کنید مسائل را به شیوه ای بدون قضاوت چارچوب بندی کنید. این زمانی است که «مخلوط‌سازی» می‌تواند مفید باشد، زیرا ممکن است وضعیت خود را به گونه‌ای مورد بحث قرار دهید که گویی بازدیدکننده‌ای ناخوشایند بر هر یک از شما تأثیر می‌گذارد.

3. طرح

یک برنامه اقدام ایجاد کنید. همه می خواهند مسئولیت زندگی خود را بپذیرند. با این وجود، زمانی مفید است که شما و همسرتان بتوانید در چارچوب یک ازدواج عاشقانه با یکدیگر همکاری کرده و درباره تغییرات بحث کنید. در حین انجام این کار، ممکن است آنچه را که از یکدیگر نیاز دارید بیان کنید و روش هایی را برای کمک به یکدیگر یا مراقبت از خود تا زمانی که این مرحله از بین برود، کشف کنید.

4. کمک بگیر

به دنبال کمک باشید این ممکن است از طرف خانواده، دوستان یا یک درمانگر باشد. به جای اینکه اجازه دهید ناامیدی جلوی شما را بگیرد، از درد جلوتر باشید.

کلام آخر

پذیرش افسردگی در ازدواج به عنوان موضوعی که ازدواج را تحت تأثیر قرار می دهد و دانستن اینکه چگونه به آرامی از طریق آن کار کنید، ممکن است به زوج ها کمک کند تا قوی تر و با هم ارتباط برقرار کنند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

منبع marriage.com repositories
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات