مشاوره طلاق

2 124

از نظر قانونی طلاق به معنای جدایی یک زن و شوهر از یکدیگر می باشد که با تحقق یافتن آن زن و مرد دیگر حقوق و وظایف سابق را در قبال یکدیگر نخواهند داشت. مشاوره طلاق توسط یک روانشناس خوب کمک می کند تا زوجین در رابطه با تصمیم خود برای جدایی از همه ابعاد اطمینان لازم را کسب کنند.

زوجین وقتی که به دلیل ناسازگاری ها و تنش های به وجود آمده در روابط خود و عدم تحمل شرایط موجود و درواقع زمانیکه پایه های زندگی زناشویی خود را فرو پاشیده می بینند، تصمیم به جدایی از یکدیگر و طلاق میگیرند.

در این مطلب ما قصد داریم ابعاد مختلف آسیب شناسی طلاق و جدایی را از دید یک روانشناس و مشاور طلاق مورد بررسی قرار دهیم.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

درد ناشی از طلاق تنها زمانی فروکش می کند که مراحل رسیدگی به پایان برسد و شما روند شروع یک زندگی جدید را آغاز کنید. در بعضی از روابط فرآیند طلاق ممکن است بدترین تجربه ای باشد که تا به حال تجربه کرده اند. با کمک مشاوره طلاق، حتی بدترین زوج ها نیز می توانند از مزایای فوق العاده ای بهره مند شوند.

گاهی اوقات، ناتوانی در تعیین علت اصلی خصومت ممکن است منجر به ادامه دعوا شود و به نظر می رسد تنها راه نجات، طلاق باشد. اما وقتی افراد احساس می‌کنند که مجبورند به طلاق متوسل شوند، حتی اگر رابطه‌شان با کمی مراقبت بهتر شود، ممکن است هرگز متوجه نشوند که چه چیزی را از دست داده‌اند.

هنگامی که زوجین به دنبال مشاوره طلاق هستند، این نکات فنی ارزیابی و مورد بحث قرار می گیرند. اگر در تلاش برای درک مزایای مشاوره قبل و بعد از طلاق هستید، ما اینجا هستیم تا نکات مهم در این خصوص را با شما در میان بزاریم. با ما همراه باشید.

قبل از اینکه همه مزایای مشاوره طلاق را بفهمیم، مهم است که در مورد آنچه دقیقاً از این اصطلاح می‌فهمید، با هم صحبت کنید. طلاق درمانی، مشاوره جدایی، یا هر شکل دیگری از مشاوره طلاق در این زمینه، با هدف ارائه مهارت ها و اعتماد به نفس مورد نیاز برای مقابله با مشکلاتی که با آن مواجه هستید و کل فرآیند را بسیار روان تر می کند. 

یک مشاور ازدواج ممکن است مشاوره طلاق ارائه دهد و رایج ترین روش های درمانی مورد استفاده، درمان شناختی رفتاری یا درمان متمرکز بر هیجان است. مشاوران ممکن است مشاوره زوجین یا حتی درمان فردی را برای کمک به دستیابی به نتایج مطلوب انجام دهند.

در مورد مشاوره طلاق، “نتایج مطلوب” این است که بتواند شما را در وضعیتی قرار داد که بتوانید دلیل تعارضات در ازدواج خود را درک کنید،و بدانید که در این شرایط چه چیزی برای شما بهتر است و چگونه آن را انجام دهید.

به عنوان مثال، طلاق شما ممکن است برخی از افراد را در حالت افسردگی قرار دهد. به طور مشابه، دیگران ممکن است اضطراب، استرس، غم و اندوه یا هر هیجان منفی دیگری را تجربه کنند. مشاوره طلاق به شما کمک های لازم را می رساند تا بتوانید با این احساسات و تغییراتی که در اطرافتان اتفاق می افتد کنار بیایید.

توجه به این نکته مهم است که مشاوره طلاق فقط پس از طلاق یا قبل از آن اتفاق نمی افتد، بلکه فرآیندی است که می تواند بسیار قبل از طلاق آغاز شود و ممکن است مدت زمان قابل توجهی پس از پایان طلاق ادامه یابد. با توجه به این نکته، ممکن است برای شما جالب باشد که نگاهی به مزایای مشاوره طلاق بیندازید تا درک بهتری از آنچه ممکن است در آینده نزدیک با آن روبرو شوید، داشته باشید.

علل اصلی طلاق

پیش از این که طلاق شکل بگیرد به طور معمول مشاوران آخرین تلاش های خود را به منظور گره زدن این طناب از هم گسیخته به کار خواهند بست. از این رو در حال حاضر در مرکز روانشناسی نیک داد، به صورت تخصصی روانشناسی طلاق توسط مشاوران متخصص انجام می گردد. امروزه مشاور طلاق خوب در مرکز مشاوره طلاق موارد زیر را به عنوان عوامل اصلی طلاق ها مورد بررسی می دهد:

 • خیانت زوجین
 • مسائل مالی
 • ناسازگاری جنسی
 • اعتیاد
 • تفاوت سنی
 • ازدوج زودهنگام
 • بیماری های روحی و روانی
 • عدم بهره مندی از آموزش های مناسب
 • تفاوت های مذهبی و اجتماعی
 • تفاوت فرهنگی و تحصیلی
 • ازدواج قبلی
 • و…

برخی مواقع پس از مراجعه به روانشناس مشاور طلاق و متخصص و انجام مصاحبه اولیه و ارزیابی، افراد به سکس تراپ ارجاع داده می شوند.

مزایای مشاوره طلاق

مشاوره طلاق به برقراری ارتباط کمک می کند
مشاوره طلاق چگونه می تواند کمک کند؟

تا این جای کار کمی راجع به طلاق صحبت کردیم و احتمالا دیگر میدانید که مشاوره طلاق چیست، با این حال بیایید نگاهی به مزایای مشاوره طلاق بیندازیم تا بهتر متوجه شویم که در جلسات مشاوره طلاق چه موضوعاتی ارائه می شود.

هدف مشاوره قبل از طلاق این نیست که شما را از طلاق منصرف کند. بلکه به شما کمک می کند تا بفهمید چه چیزی برای شما هم به صورت فردی و هم زوجی بهترین است و چطور باید آن چیزهایی که نیاز دارید را بدست آورید.

روانشناس در مورد این موضوع به ما می‌گوید که مشاوره طلاق می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا به وضوح و شفافیت در مورد تصمیم‌های خود دست یابند. و معمولاً، افرادی که تحت مشاوره قرار می‌گیرند، می‌خواهند خودشان نیز آن را کشف کنند.

در مواردی که هیچ خشونتی بین زوجین وجود نداشته است، مشاوران می‌توانند با ملاقات با هر دو نفر به طور جداگانه و همچنین با هم، مشخص کنند که آیا این ازدواج قابل برگشت است یا خیر. همچنین آنها حتی می توانند به زوجین کمک کنند تا به نقاط مشترک در مورد مسائل فنی متعدد مرتبط با طلاق برسند.

چگونه یک مشاور طلاق می تواند کمک کند؟

مانند مشاوره در سایر ابعاد زندگی فردی و خانوادگی، یک مشاور طلاق می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید با طلاق خود کنار بیایید. هنگامی که برای حل تعارضات زندگی خود به یک شخص بی طرف مراجعه می کنید، مشاور به عنوان یک شخص بی طرف، موارد و چالش های زندگی شما را بدون هیچ گونه تعصب و جهت گیری تحلیل میکند.

یک مشاور طلاق به الگوهای منفی در رفتارهای شما اشاره می کند، مشاوران می توانند به شناسایی نقاط محرک در ازدواج شما کمک کنند و ممکن است بتوانند علت مشاجره و درگیری شما را مشخص کنند. به طور کلی، دو راه اصلی که یک مشاور طلاق می‌تواند کمک کند یا کمک به آنها در تصمیم‌گیری بهترین اقدام یا کمک به آنها برای مقابله با مراحل طلاق است.

به این ترتیب، زوج‌ها می‌توانند در مورد تصمیم خود برای طلاق یا تلاش برای نجات ازدواج کاملاً مطمئن باشند. هر تصمیمی که زوجین می گیرند، یک مشاور طلاق می تواند به آنها کمک کند تا تغییرات ناشی از آن را درک کنند و آنچه را که باید در آینده اجرا کنند تا تصمیمشان به نتیجه برسد.

مشاوره طلاق چه تاکتیک های حل تعارض باشد ، چه راه هایی برای بهبود ارتباط بین همسران، درک نحوه برخورد با سیل عاطفی یا هر نوع حمایت دیگری که ممکن است فرد نیاز داشته باشد، مشاوره طلاق می تواند بهترین مکان برای دریافت آن باشد.

با توجه به اینکه طلاق چقدر استرس زا است، داشتن برخی از ترفندهای مدیریت استرس در آستین شما در آن شب های بی خوابی، بهزیستی کلی شما را بهبود می بخشد. مشاوره پس از طلاق می تواند به شما کمک کند پس از طلاق دوباره روی پای خود بنشینید و به شما کمک کند زندگی جدیدی پیدا کنید. اگر هنوز متقاعد نشده اید، بیایید آن را تجزیه کنیم و در مورد برخی از مزایای آن با جزئیات صحبت کنیم.

مزایای مشاوره قبل از طلاق

گزارش ها حاکی از آن است در مواردی که رابطه زن و شوهر بدون خشونت است، مشاوره قبل از طلاقبرای زوج هایی که درخواست طلاق می کنند، الزامی است. برخی از زوج ها ممکن است قبل از اینکه به طلاق فکر کنند، مشاوره زوج درمانی را انتخاب کنند.

هنگامی که به یک شخص آموزش دیده و متخصص برای حل مشکلات ارتباطی مراجعه میکنید، او میتوانید به هر دوی شما کمک کنید که تغییرات سازنده ای در ارتباطات تان ایجاد کنید. برخی از مزایای مشاوره قبل از طلاق به شرح زیر است:

1. درک علت اصلی مشکلات

یکی از مهم ترین مزایای مراجعه به مشاوره جدایی قبل از طلاق، امکان درک اینکه دقیقاً چه چیزی باعث ایجاد شکاف بین زوجین شده است. در برخی موقعیت‌ها، زوج‌ها اغلب نظر خود را در مورد طلاق تغییر می‌دهند و در نهایت با هم بازمی‌گردند و وارد یک رابطه سالم‌تر می‌شوند.

متخصصین می‌گوید: «طرفین متوجه می‌شوند که چه چیزی اشتباه است، بنابراین تنها یکدیگر را مقصر نمی‌دانند. آنها می توانند بفهمند که آیا شخص ثالثی در این امر دخیل بوده است یا اینکه آیا مسائل مربوط به یکدیگر است. این کار آنها را برای بازسازی روابط خود برای آینده بسیار آسان تر می کند.”

به هیچ وجه روند آسانی نیست و مشاوران طلاق هرگز زوجین را مجبور به عدم انتخاب طلاق نمی کنند. آنها فقط به شما نشان می دهند که این امکان برای شما وجود دارد که اختلافات خود را کنار بگذارید، سازش پیدا کنید و روی ازدواج خود کار کنید. بقیه مراحل البته به خودتان بستگی دارد.

مشاوره طلاق
مشاوره طلاق می تواند به شما کمک کند، حتی اگر ارتباطتان ضعیف به نظر برسد

2. مشاوره قبل از طلاق به ارتباط بهتر کمک می کند

اگر رابطه شما از نوع رابطه ای است که سال ها در آستانه طلاق بوده است، ممکن است مقدار قابل توجهی از خصومت و عصبانیت بین وجود داشته باشد که منجر به ارتباط ناکارآمد می شود.

در چنین مواردی، درمانگران طلاق به شما کمک می کنند تا ارتباط بهتری با شریک زندگی خود برقرار کنید.

3. برنامه ریزی بهتر برای طلاق

حتی توافقی‌ترین طلاق نیز در این راه با موانعی مواجه می‌شود. اغلب ممکن است دو طرف با هم مشورت نکنند و فقط با وکلای طلاق خود صحبت کنند. با مشاوره قبل از طلاق ، افراد می توانند بهتر برنامه ریزی کنند تا روند کار درست جلو برود. از آنجایی که جنبه های قانونی زیادی در طلاق دخیل است، برنامه ریزی بخشی حیاتی از آن می شود و مشاوران طلاق به شما در انجام این کار کمک می کنند.

4. مشاوره خانواده

مشاوره طلاق برای خانواده هایی که دارای فرزندان هستند می تواند به فرزندان و والدین کمک کند تا کل فرآیند را راحت تر طی کنند. عجیب نیست که طلاق برای فرزندان سخت است و شاید با کمی مشاوره طلاق، والدین تشویق شوند تا اوضاع را برای آنها بهتر کنند.

5. می توانید مطمئن باشید که آیا نیاز به طلاق دارید یا خیر

تصمیمی به بزرگی طلاق را نمی توان و نباید عجولانه گرفت. به خصوص اگر یکی از طرفین احساس کند در رابطه آنها چیزهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. با کمک مشاوره طلاق برای زوجین، می توانید مطمئن شوید که با هر تصمیمی که می گیرید، صد در صد موافق هستید.

اگر طلاق گرفته شود در حالی که هنوز شک وجود داشته باشد، می تواند شرایط را برای هر دو طرف بدتر کند.

مشاوره طلاق قبل از درخواست واقعی طلاق، زمانی که در آستانه یک تغییر اساسی در زندگی خود هستید، می تواند از طرق مختلفی به شما کمک کند. چه برای کمک به شما در مورد خود طلاق، یا حتی برای کمک به هر دوی شما در مورد ازدواجتان، مزایای آن برای همه وجود دارد.

مزایای مشاوره پس از طلاق

هنگامی که یک تصمیم آگاهانه و حقوقی برای انتخاب طلاق گرفته شد، مشاوره پس از طلاق همچنان می تواند به طرق مختلف به شما کمک کند. روند جدایی و طلاق تنها زمانی به پایان نمی رسد که هر دوی شما روی کاغذ طلاق گرفته باشید. اما سایر موارد نظیر تعهدات، مسائل شخصی و خانوادگی می تواند برای مدت طولانی تری ادامه یابد.

از این رو، مشاوره پس از طلاق ابزار بسیار کارآمدی است که مردم برای کمک به آنها برای عادت کردن به این روش جدید زندگی که ممکن است در ابتدا برایشان طاقت‌فرسا باشد، استفاده می‌کنند. برخی از مزایای مشاوره پس از طلاق عبارتند از:

1. مشاوره فردی برای کیفیت بهتر زندگی

قابل درک است که پس از قطعی شدن طلاق، ممکن است به نظر برسد که زندگی شما رو به وخامت گذاشته است. ممکن است احساس افسردگی/ناامیدی و استرس داشته باشید. برای کمک به شما که دوباره روی پای خود بایستید، مشاوره پس از طلاق می تواند به کمک شما بیاید.

با در اختیار گذاشتن ابزارهای ذهنی مورد نیاز برای یافتن قدم بعدی خود در این زندگی جدیدی که اکنون دارید، کیفیت زندگی شما می تواند به طرز چشمگیری بهبود یابد. افسردگی یک تهدید بسیار واقعی پس از طلاق است و اجتناب/مدیریت آن می تواند به معنای واقعی کلمه جان انسان ها را نجات دهد.

2. مشاوره پس از طلاق می تواند به حل مسائل حقوقی کمک کند

نفقه، ترتیبات زندگی، نفقه فرزند، حضانت فرزند، مسائل مربوط به اموال، جای تعجب نیست که طلاق جنبه های قانونی زیادی را به همراه دارد که باید با آنها مقابله کنید. در حالی که وکلای طلاق می توانند در مورد اکثر آنها به شما کمک کنند، استرسی که ممکن است در نتیجه ایجاد شود توسط وکلا متمایل نمی شود.

اینجاست که مشاوره طلاق وارد عمل می شود تا به شما کمک کند با مسائل حقوقی که باید به آنها رسیدگی شود بهتر برخورد کنید. زمانی که طلاق با رضایت دوجانبه به راحت ترین شکل ممکن انجام شود، دیگر نگران هزینه گزافی برای وکیل طلاق خود نخواهید بود.

3. مشاوره پس از طلاق برای خانواده ها

ممکن است ازدواج شما به پایان رسیده باشد، اما شغل شما به عنوان پدر و مادر همچنان مستلزم این است که مراقب خود باشید. اگر با شریک سابق خود صاحب فرزند شده اید، مشاوره پس از طلاق می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که چگونه شما دو نفر والدین خوبی برای فرزندتان خواهید بود.

طلاق به شدت بر کودکان تأثیر می گذارد . آنها ممکن است احساس کنند که اکنون زندگی آنها مختل شده است، بنابراین برای اینکه مطمئن شوید که تربیت آنها به دلیل طلاق شما مختل نمی شود، یادگیری نحوه والد شدن پس از طلاق می تواند برای آنها معجزه کند، وقتی آنها هنوز متوجه شوند که اولویت شما هستند.

4. یاد گرفتن تنها زیستن

به خصوص پس از یک ازدواج طولانی، می تواند برای بسیاری شوکه کننده باشد، چقدر سخت است که پس از طلاق تنها زندگی کنید. وقتی افراد برای سال ها یا حتی دهه ها ازدواج کرده اند، حفظ شخصیت فردی خود در خارج از ازدواج برای آنها دشوار می شود. برای طولانی ترین زمان، آنها به عنوان “یک زوج”، دو بخش از یک کل دیده می شوند.

مشاوره طلاق می تواند به شما کمک کند خود را خارج از ازدواج خود بیابید و به شما کمک کند که به تنهایی زندگی کنید. تصمیم برای انتخاب طلاق با در نظر گرفتن بهترین منافع شما گرفته شده است. اطمینان از اینکه این امر به زندگی شما پس از طلاق ترجمه می شود برای رفاه روانی حیاتی است.

5. برنامه ریزی برای آینده

جسارت به “دنیای قرار” پس از طلاق ممکن است بسیار عجیب به نظر برسد، تا جایی که حتی ممکن است از کل تجربه منصرف شوید. در حالی که یک درمانگر طلاق به شما نمی گوید که در ملاقاتتان چه بگویید تا او را تحت تأثیر قرار دهد، اما می تواند به شما احساس عزت نفس و اعتماد به نفسی بدهد که برای تلاش برای یافتن دوباره شریک جدید لازم است.

جامعه ما با افراد مجرد مهربان نیست و طلاق‌گرفته‌ها را این‌طور می‌دانند: «خدایا او طلاق گرفته است». تهینی در مورد اینکه چگونه درمان پس از طلاق می تواند به افراد در مقابله با افسردگی و چالش های سلامت روان کمک کند، می گوید: درمان چیزی است که بسیاری از افراد باید انجام دهند، فقط ممکن است از آن امتناع کنند.

حتی اگر می خواهید بقیه عمر خود را تنها بگذرانید، مشاوره طلاق می تواند به شما کمک کند تا به آن عادت کنید، همانطور که قبلا ذکر کردیم.

مزایای مشاوره طلاق فقط به آسان‌تر کردن روند قانونی ختم نمی‌شود، بلکه به شما کمک می‌کند استرس، اضطراب، عصبانیت و هر گونه احساس طاقت‌فرسا دیگری که ممکن است داشته باشید را مدیریت کنید. مشاوره جدایی مطمئن خواهد شد که طلاق بیهوده زشت وارد بازی نمی شود و خدا می داند که هیچ کس مشتاق طلاق زشت نیست.

سوالات متداول

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات
منا

سلام خانم دکتر عزیز وقتتون بخیر. من خانمی ۳۵ ساله هستم ده ساله ازدواج کردم دو تا فرزند دارم از اول ازدواج تا حالا همش دعوا میکردیم دعوامون هم از یه چیز کوچیک و جزیی شروع میشه اما به حرفها و جاهایی کشیده میشه که دیگه آثار اون حرفا تا مدتها تو ذھن میمونه. به خونواده کشیده میشه به روزها قهر . و…. از این موضوع خیلی ناراحتم واقعا بیشتر وقتها به جدایی و طلاق فکر میکنم نمیدونم چکار کنم.