مشاوره طلاق

2 34

از نظر قانونی طلاق به معنای جدایی یک زن و شوهر از یکدیگر می باشد که با تحقق یافتن آن زن و مرد دیگر حقوق و وظایف سابق را در قبال یکدیگر نخواهند داشت. مشاوره طلاق توسط یک روانشناس و مشاور طلاق خوب کمک می کند تا زوجین در رابطه با تصمیم خود برای جدایی از همه ابعاد اطمینان لازم را کسب کنند.

زوجین وقتی که به دلیل ناسازگاری ها و تنش های به وجود آمده در روابط خود و عدم تحمل شرایط موجود و درواقع زمانیکه پایه های زندگی زناشویی خود را فرو پاشیده می بینند، تصمیم به جدایی از یکدیگر و طلاق میگیرند.

در این مطلب ما قصد داریم ابعاد مختلف آسیب شناسی طلاق و جدایی را از دید یک دکتر روانشناس و مشاور طلاق مورد بررسی قرار دهیم.

از نظر بهترین مشاور طلاق در شیراز مسائل جنسی از اصلی ترین مواردی است که باعث می شود در زندگی زوجین مشکل به وجود آید. البته گفتنی است که در زندگی مشترک، شناخت، مهارت و آگاهی اصلی ترین مسائل خواهند بود و از این رو نیاز است که هم در زمینه شناخت های فردی و هم در رابطه با مسائل جنسی زوجین از این مولفه ها برخوردار باشند. عواقب طلاق و جدایی زن و مرد بر هیچ کس پوشیده نیست اما برخی مواقع بهترین راه برای یک زوج جدایی از یکدیگر و پایان دادن به زندگی مشترک فعلی است.

یکی از مهم ترین دلایل طلاق زوجین، مشکلات جنسی می باشد.

پیش از این که طلاق شکل بگیرد به طور معمول مشاوران آخرین تلاش های خود را به منظور گره زدن این طناب از هم گسیخته به کار خواهند بست. از این رو در حال حاضر در مرکز روانشناسی نیک داد، به صورت تخصصی روانشناسی طلاق توسط مشاوران متخصص انجام می گردد. امروزه مشاور طلاق خوب در مرکز مشاوره طلاق موارد زیر را به عنوان عوامل اصلی طلاق ها مورد بررسی می دهد:

 • خیانت زوجین
 • مسائل مالی
 • ناسازگاری جنسی
 • اعتیاد
 • تفاوت سنی
 • ازدوج زودهنگام
 • بیماری های روحی و روانی
 • عدم بهره مندی از آموزش های مناسب
 • تفاوت های مذهبی و اجتماعی
 • تفاوت فرهنگی و تحصیلی
 • ازدواج قبلی
 • و…

برخی مواقع پس از مراجعه به روانشناس مشاور طلاق و متخصص و انجام مصاحبه اولیه و ارزیابی، افراد به سکس تراپ ارجاع داده می شوند.

مشاوره طلاق توافقی؛ انتظارات و چهارچوب ها

برخلاف تصور عموم، وظیفه مشاور طلاق کمک به جدایی زن و شوهر نیست. در واقع مشاور تمام تلاش خود را به کار میگیرد تا مشکلات زوجین را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و راهی را برای نجات زندگی مشترک رو به اتمام آن ها بیابد و در این خصوص زن و شوهر را راهنمایی کند.

به نوعی چنانچه مشاور طلاق توافقی متوجه آن شود که هنوز این دو نفر شرایط ادامه زندگی با یکدیگر را دارند با تشویق آن ها به استفاده از راهنمایی های مشاور خانواده راهی را برای ادامه زندگی مشترک پیش پای آن ها خواهد گذاشت.

مشاور طلاق همچنین اطلاعاتی را در خصوص تبعات حقوقی و اجتماعی طلاق در اختیار زوجین قرار داده و بسته به شرایط زن و شوهر گاهی آن ها را از طلاق نهی می کند و برای حل مشکلات زندگی زناشویی آن ها راهکارهایی ارائه می دهد. البته گاهی نیز که هیچ جای برگشتی وجود ندارد و زوجین به هیچ عنوان حاضر به سازش نباشند مراحل قانونی را به آن ها آموزش داده تا با دردسر کمتری از یکدیگر طلاق بگیرند، چرا که گاهی طلاق پایانی برای بسیاری از آسیب ها و شروعی دوباره برای داشتن یک زندگی بهتر است.

مشاور طلاق با بررسی شرایط زوجین، انتخاب های ممکن را در قالب یک مشاوره طلاق در اختیار آن ها قرار می دهد

چرا باید پیش از جدایی، از مشاوره پیش از طلاق استفاده نمود؟

براساس آمارها 80 درصد طلاق ها طی 5 سال اول زندگی صورت می گیرد. با بهره مندی زوجین از مشاوره طولانی مدت و هدف دار پیش از ازدواج می توان به خوبی از طلاق جلوگیری نمود. چنانچه که به هر دلیلی کار زوجین به طلاق کشید نیز توصیه می شود پیش از اقدام به طلاق، مشاوره طلاق دریافت کنند. این که زوجین خیلی سریع و بدون بررسی مشکلات و شناخت دلایل بروز آن ها و در واقع به شکل توافقی از هم طلاق بگیرند می تواند زمینه ساز صدمات روحی و جسمی بسیاری شود. از این رو به زوجینی که در شرف طلاق هستند توصیه می شود دست کم یک ماهی را وقت گذاشته و تحت نظر یک مشاور طلاق قرار بگیرند و به طلاق به عنوان آخرین گزینه نگاه کنند.

زوجین می بایست حتما پیش از اقدام برای جدایی، از مشاوره طلاق استفاده کنند

به طور کلی بهترین راه به منظور عدم مواجهه با بسیاری از مسائل و مشکلات نظیر طلاق این است که زوجین حتما پیش از ازدواج، جلسات مشاوره ازدواج را پشت سر بگذارند.

مشاوره ازدواج؛ عاملی پیشگیرانه طلاق

سختی ها و مشکلات در هر ازدواجی وجود دارد اما مسئله مهم در این خصوص این است که زوجین در مسائل و مشکلات زندگی از خود صبوری نشان داده و در پی راه حلی باشند. در واقع زوجین بایستی در هر مشکلی تمامی هدف و فکر و ذکر خود را برای حل مشکل گذاشته و به هیچ عنوان با بی تفاوتی و یا رفتار نامناسب مشکل را بزرگتر از قبل نکنند. این را باید در نظر داشت که مشکلات حل نشده به هیچ عنوان فراموش نخواهند شد و رفته رفته روی هم تلنبار شده و در نهایت همچون آواری بر سر زندگی زوجین خراب می شوند. برای سر پا نگه داشتن یک زندگی حتما باید به آن رسیدگی شده و وقتی کافی صرف آن شود.

براساس نظر متخصصین طلاق، مشاوره پیش از ازدواج، از بسیاری از طلاق ها جلوگیری می کند و غالبا زن و شوهرهایی که پیش از ازدواج به فکر مشاوره ازدواج می افتند در آینده مشکلات کمتری را در زندگی زناشویی خود حس می کنند. در واقع آگاهی و شناخت آن ها به نیازهای طرف مقابل باعث شده که بسیاری از مشکلات در نطفه خفه شده و زوجین زندگی شاد و صمیمانه تری را تجربه کنند.

خیانت و تفاوت سنی دو عامل مهم در طلاق های امروزی

تفاوت سنی زیاد نیز به نوبه خود نقش پررنگی در افزایش آمار طلاق داشته است. همچنین خیانت نیز عاملی دیگر در طلاق زوجین از یکدیگر می باشد. خیانت در واقع به معنای به صدا در آمدن چراغ هشدار زندگی مشترک طرفین می باشد اما با این حال نمی توان به طور قطعی گفت که حتما در صورت پی بردن به خیانت و رابطه پنهان همسر با فردی دیگر بایستی طلاق صورت گیرد. البته این موضوع به معنای تایید خیانت طرف مقابل هم نیست اما گاهی می توان بسته به شرایط و نیز با بهره مندی از راهنمایی های مشاوران و روانشناسان خانواده به طرف مقابل فرصتی دوباره داد. در هر حال مشاوران خانواده خود را ملزم دانسته که راه هایی را برای برگشت زوجین به هم در پیش گرفته و طلاق را آخرین مرحله بدانند.

به طور معمول زوجین با مشاهده سردی عاطفی و یا جنسی از سوی طرف مقابل، خیانت را حق خود دانسته و وارد رابطه با شخصی دیگر می شوند. این در حالی است که این رابطه آسیب زیادی برای خود فرد و نیز همسر و فرزندان او به همراه دارد. از این رو توصیه می شود حتما وقتی که در شرایطی قرار گرفتید که خیانت را حق خود دانستید حتما از مشاوره خانواده کمک گرفته و زندگی خود را نجات دهید. این را در نظر داشته باشید که خیانت، آسیب های زیادی از نظر اقتصادی، اجتماعی و روانی را با خود به همراه دارد.

در کلینیک تخصصی طلاق و روانشناسی نیک داد شما می توانید از راهنمایی های بهترین مشاورین طلاق شیراز بهره ببرید. همچنین در صورتی که در شرف ازدواج هستید نیز می توانید از مشاوره ازدواج تیم نیک داد به صورت مشاوره یا کارگاه های آموزشی استفاده کرده و به منظور بهبود روابط بین فردی، آگاهی خود را افزایش دهید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

رزرو وقت مشاوره روانشناسی
2 نظرات
 1. منا می گوید

  سلام خانم دکتر عزیز وقتتون بخیر. من خانمی ۳۵ ساله هستم ده ساله ازدواج کردم دو تا فرزند دارم از اول ازدواج تا حالا همش دعوا میکردیم دعوامون هم از یه چیز کوچیک و جزیی شروع میشه اما به حرفها و جاهایی کشیده میشه که دیگه آثار اون حرفا تا مدتها تو ذھن میمونه. به خونواده کشیده میشه به روزها قهر . و…. از این موضوع خیلی ناراحتم واقعا بیشتر وقتها به جدایی و طلاق فکر میکنم نمیدونم چکار کنم.

  1. حلیمه باصفت می گوید

   عزیز جان جدایی والدین آسیب خودش رو به بچه ها میزنه و هر دوی شما آسیبهایی دارین که شاید خودتون هم نسبت بهش آگاه نیستین و همین ریسک ازدواجتون رو بالا میبره. باید با آگاهی جلو برین اول خودآگاهی، یعنی خودتون رو خوب بشناسين، مهارتهای ارتباطیتون رو بالا ببرین، و از مشاوره قبل از ازدواج حتما کمک بگیرین. با آرزوی خوشبختی شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.