مشاوره ازدواج

28 130

اگر قصد ازدواج دارید و به دنبال یک زندگی و روابط خانوادگی مستحکم می گردید، یکی از اقدامات بسیار مهم، استفاده از خدمات مشاوره ازدواج است. تصمیم گیری برای ازدواج و انتخاب همسر جزء تصمیم های مهم و اصلی در زندگی هر فردی به شمار می آیند و به هیچ عنوان نباید ساده انگاشته شوند. مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک زیادی در این انتخاب این تصمیم مهم می کند. این را هم باید در نظر داشت که با ازدواج، کلیه اهداف زندگی، روابط اجتماعی و خانوادگی افراد دستخوش تغییر می شوند.

در این مطلب به سوالاتی نظیر «مشاوره ازدواج چیست»، «چرا باید به مشاور ازدواج مراجعه کنیم» و «چه سوالاتی در جلسه مشاوره ازدواج پرسیده می شود» پاسخ می دهیم. پس ما با ما همراه باشید.

مشاوره ازدواج یکی از موضوعات مهم در بحث «مشاوره خانواده» است. اهمیت این موضوع باعث می شود که در زمان تصمیم گیری برای ازدواج، استرس و اضطراب زیادی به افراد وارد می کند و امکان تصمیم گیری صحیح را از آنها سلب می کند.
از این رو شما عزیزان می توانید پیش از تصمیم گیری در رابطه با ازدواج با فرد مورد نظر، با مراجعه به یک مرکز مشاوره ازدواج از مشاوره تخصصی قبل از ازدواج بهره مند شوید و سپس با آگاهی بیشتر دست به انتخاب بزنید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

رزرو وقت مشاوره روانشناسی
مشاوران تخصصی در این مرکز از طریق انجام مشاوره و تست های تخصصی روانشناسی و شخصیت شناسی به شما در تصمیم گیری برای یک ازدواج موفق کمک میکنند.

برای تصمیم گیری در مورد ازدواج، طرفین می بایست از دانش و اطلاعات کافی برخوردار باشند. عموما افراد، پیش از ازدواج، در تصمیم گیری قدرت و اختیار بیشتری دارند و از این رو به خوبی می توانند مانع از بروز بسیاری از مشکلات و عوامل مشکل زا شوند. اگر چه ما انسان ها در انتخاب خانواده اول خود هیچ نقشی نداریم اما با تصمیم گیری درست در زمینه ازدواج می توانیم خانواده آینده خود را مطابق با سلیقه و عقاید و علایق خود انتخاب نماییم. با بالا رفتن تعداد ازدواج های موفق در دنیا می توان زندگی انسان ها را به سمت شادی و بهتر زیستی سوق داد.

کمک گرفتن از مشاور ازدواج در انتخاب همسر پیش از ازدواج بسیار موثر است

انتخاب صحیح شریک عاطفی؛ یک اصل مهم

برای داشتن انتخابی صحیح در زمینه ازدواج، استفاده از راهنمایی های مشاور قبل از ازدواج بسیار کارساز و مهم می باشد. مشاوران و روانشناسان در یک مرکز مشاوره ازدواج خوب ضمن تسلط کافی بر مسائل و مشکلات زندگی به راحتی قادر به تشخیص ویژگی های شخصیتی و اختلال های روانشناختی ای می باشند که ممکن است خیلی از افراد عادی متوجه آن ها نشوند.

موضوعات جلسات مشاوره پیش از ازدواج

اینکه دو فرد برای ازدواج می بایست در زمینه هایی چون فرهنگی، تحصیلی، اقتصادی، مذهبی، قومی و از نظر ویژگی های سنتی و تطابق ها دارای چه استانداردهایی باشند؛ توسط مشاور روانشناس ازدواج به راحتی تعیین می شود. در جلسات مشاوره قبل از ازدواج شما از جلسات «مشاوره انفرادی و زوجی»، «تحلیل دقیق رفتارها از طریق آزمون های معتبر کتبی» برخوردار می شوید و به این طریق شانس شما برای تجربه یک ازدواج موفق بسیار افزایش می یابد. به کمک آزمون های روانشناختی که عموما در قالب تست های روانشناسی می باشد، می توان به خوبی زیر ساخت های شخصیتی دو طرف را تشخیص داد.

مشاور روانشناس ازدواج با استفاده از آزمون های روانشناسی به شناختی بهتری از زوجین دست پیدا میکند

یکی از اقداماتی که مشاور ازدواج در جلسات ابتدایی انجام می دهد، انجام تست های روانشناسی و شخصیت شناسی است. با این کار از تفاوت های بنیادینی که طرفین دارند آگاه می شود. این آگاهی به مشاور کمک می کند تا در فرآیند تصمیم گیری زوجین بتواند نقش موثرتری را ایفا کند. در این فرآیند مشاوره حتی هر یک از افراد نسبت به خود نیز به شناخت بیشتری دست پیدا می کنند.

آرزوها، خواسته ها، انتظارات، خط قرمزها و… از دیگر مواردی هستند که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج به آنها به صورت ویژه ای توجه می شود.

3 دلیل مهم برای مشاوره پیش از ازدواج

ازدواج هم مانند هر تصمیم دیگری در زندگی میتواند باعث ایجاد استرس شود. مشاور قبل از ازدواج به افراد کمک می کند که هم روی مدیریت استرس کار کرده و هم مهارت خود را در این زمینه ارتقا دهند. با این شرایط است که افراد می توانند تصمیم های بهترین را اتخاذ کنند.

برای اینکه نسبت به همسر آینده خود به شناخت متقابل بهتری برسید، مشاور قبل از ازدواج به شما کمک میکند تا بتوانید توقعات، خواسته ها و نیاز های خود را به خوبی بیان کنید و همچنین نسبت به خواسته ها و نیازهای همسر آینده تان به شناخت بهتری دست پیدا کنید. جلسات مشاوره ازدواج به شما کمک میکند تا فارغ از هرگونه محدودیت و سانسوری نظرات خودتان را بیان کنید و نظرات طرف مقابل را بشنوید.

مشاور ازدواج با شنیدن نظرات و اهداف هر یک از طرفین، آن ها را در راستای نزدیک شدن به خواسته های یکدیگر راهنمایی می کند تا از این طریق به شناخت بهتری از انتظارات و توقعات یکدیگر دست پیدا کنند.

با این مقدمه (البته طولانی!) به سراغ این 3 دلیل مهم می رویم:

مشاور ازدواج با شنیدن صحبت های طرفین، میتواند زوجین را بهتر به سمت اهدافشان هدایت کند

1. داشتن نگرش تخیلی در موضوع ازدواج

عموما افراد قبل از ازدواج، تصور رویایی و ایده آل از ازدواج دارند و فکر میکنند که با ازدواج تمامی مشکلات حل شده و یک زندگی فوق العاده و بدون مشکل در انتظار آنهاست.
اما واقعیت این است که بعد از ازدواج، زوج ها با پستی و بلندی های بسیاری رو به رو می شوند و از این رو نیاز است که به کمک جلسات مشاوره پیش از ازدواج نگرش خود را تغییر داده و به صورت عمیق تر به ازدواج نگاه کنند.
به نوعی مشاوران قبل از ازدواج با شناساندن واقعیت های تلخ و شیرین ازدواج، به افراد کمک می کنند که تصمیمات بهتر و واقع بینانه تری در خصوص ازدواج بگیرند.

به کمک مشاوره ازدواج، افراد به درک عمیق تری از مسائل بعد از ازدواج دست پیدا میکنند

2. شناخت دقیق تر زوجین از یکدیگر

به گفته روانشناس مشاور ازدواج؛ غالبا در جلسات خواستگاری، حجب و حیای جوانان و همچنین موضوع زمان مانع از این می شود که طرفین خود واقعی شان را به همدیگر و همچنین به خانواده ها نشان دهند. و به نوعی نقابی بر روی صورت خود می گذارند. علاوه بر آن، خجالت ها و ملاحظات مانع از دستیابی دو خانواده به شناختی صحیح از یکدیگر می گردد و از این رو، بعدها اختلاف نظرها بیشتر بروز کرده و باعث مشکلات و دلخوری های بسیاری می گردد.

این در حالی است که به کمک یک مشاور ازدواج خوب، افراد بدون سانسور خود واقعی شان را به طرف مقابل نشان داده و مشاور نیز افکار و ری اکشن های طرفین را به خوبی آنالیز کرده و اطلاعاتی کاملا مفید و موثر در رابطه با هر یک را در اختیار دیگری قرار می دهد.
از این رو انتخاب صورت گرفته بعد از این جلسات کاملا آگاهانه تر خواهد بود.

3. برنامه ریزی کردن برای بعد از ازدواج

اگر چه کسی نمی تواند به طور کاملا دقیق برای آینده خود برنامه ریزی کند و به تمامی برنامه ریزی ها و اهداف خود نیز جامه عمل بپوشاند اما بی برنامگی نیز باعث می شود که افراد زندگی هدف داری نداشته باشند و زمان و عمر خود را نیز هدر دهند.

مشاوره قبل از ازدواج توسط یک مشاور روانشناس خوب با مشخص کردن برنامه و یک چارچوب زمانی، زمان اجرای هر اتفاق را به زوجین محول می کند تا با هم در این زمینه به توافق رسیده و پیش بروند.

به عنوان نمونه یکی از خواسته ها و دلایل اصلی مردان از ازدواج، فرزندآوری است و اغلب مایلند بعد از ازدواج خیلی زود برای آوردن بچه نیز اقدام کنند! در حالی که ممکن است در اهداف اولیه و برنامه ریزی های طرف مقابل برای چند سال اول ازدواج، فرزندآوری جایی نداشته باشد. این که زوجین پیش از ازدواج در این زمینه به توافق نرسند می تواند زمینه ساز مشکلات و اختلافات بسیاری در آینده گردد.

از این رو مشاور ازدواج در رابطه با اهداف ازدواج سوالات مختلفی را مطرح می‌کند و برای هر یک از اهداف، زمانی را نیز در نظر می‌گیرد تا خواسته های طرف مقابل برای هر یک از افراد قابل درک تر باشد.

کلام آخر

مشاور روانشناس ازدواج با هدف استحکام پایه های رابطه زوجین به آن ها مشاوره می دهد. به طور کلی می توان اهداف مشاوره ازدواج را موارد زیر دانست:

 • زوجین به شناختی مطلوب از یکدیگر دست پیدا کنند؛
 • افراد در رابطه با ویژگی های روانشناختی زن و مرد اطلاعاتی ضروری کسب کنند؛
 • زوجین یاد بگیرند که چطور با یکدیگر رفتار نمایند؛
 • از بروز بسیاری از اختلاف نظرها و عمق گرفتن آن ها جلوگیری شود؛

عدم توجه به این موارد می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. از این رو توصیه می شود به منظور تجربه یک زندگی باکیفیت و روابط زناشویی مطلوب حتما از مشاوره بعد از ازدواج و مشاوره خانواده نیز برای ادامه راه کمک بگیرید.

در این مطلب سعی کردیم به موضوعات مختلفی نظیر «مشاوره پیش از ازدواج چیست» و «در مشاوره قبل از ازدواج چه موضوعاتی بررسی می شود» بپردازیم. همچنین 3 دلیل بسیار مهم برای مشاوره پیش از ازدواج را مورد بررسی قرار دادیم. در صورتی که در بحث ازدواج سوالی دارید، میتوانید از طریق کامنت های همین صفحه با ما مطرح کنید. کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اسرع وقت پاسخ سوالات شما را خواهند داد.

همچنین در صورت تمایل میتوانید جهت رزرو وقت مشاوره ازدواج از طریق دکمه زیر اقدام کنید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

رزرو وقت مشاوره روانشناسی

موضوعاتی که شاید به آنها علاقه مند باشید:

»  10 موضوع مهم برای صحبت های قبل از ازدواج

»  ازدواج های ممنوع از دیدگاه روانشناسی چیست؟

»  نکات مهم برای داشتن یک ازدواج موفق

»  مواردی که باید در مشاوره قبل از ازدواج مطرح شود

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

رزرو وقت مشاوره روانشناسی
28 نظرات
 1. علی می گوید

  حدود 3 ساله که با خانومی دوستم و رابطه هم داشتیم و الان می خواهم برای ازدواج پیش قدم بشم. آیا رابطه میتونه بعد مشکل ساز بشه؟

  1. حلیمه باصفت می گوید

   وقتی خوب همو شناخته باشید، وقتی یاد گرفته باشید چطوری مسائلتون رو با هم حل کنید و نسبت به هم تعهد و اعتماد و صداقت داشته باشید، وقتی سواد رابطه رو بالا برده باشید، نه، چه مشکلی داره که با هم ازدواج کنید آخه؟
   مطمئنا هیچ رابطه ای بدون مشکل نیست. باید یاد بگیرید مشکلاتتون رو چطوری حلش کنید.

 2. رعنا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  خیلی ممنون میشم که جواب من رو بدید. من دانشجوی پرستاریم و با آقایی در ارتباطم که ایشون دیپلم دارند و البته نسبت فامیلی هم داریم. پسر عمم میشه. ولی پدرم مخالفه. میشه راهنمایی کنید.

  1. حلیمه باصفت می گوید

   اگر پدرت فقط به خاطر این تفاوت تحصیلی مخالفن، دلیلیشو منطقی نیست، آنچنان فرقی بین لیسانس و دیپلم نیست. مهم اینه که طرف تو باهوش باشه بتونه آگاهی هاش رو بالا ببره و از لحاظ اقتصادی، روابط اجتماعی و … خودش رو ارتقا بده. با آگاهی و مشاوره جلو بره و وقتی خیالت راحت شد درست انتخاب کردی، اونموقع قاطع باش.

 3. مریم می گوید

  دو سال و نیم با آقایی رابطه دارم. من ترک قشقایی هستم و اونا فارس. مامانش مدام میگه اختلاف فرهنگی داریم. من پسرم رو میشناسم. بنظرتون ازدواج کنیم یا نه؟

  1. حلیمه باصفت می گوید

   تفاوت فرهنگی میتونه مشکل ساز باشه. در صورتی که شما دو نفر نتونید این تفاوت رو بپذیرید و درک کند. به عنوان مثال یکی از دعواهایی که میبینیم بین یک شخصی که قشقایی هست و داره با فارس ازدواج میکنه اینه که قشقایی های عزیز روی آداب و رسومشون و لباس های محلی شون تاکید دارند و مجالسشون رو حتما باید با این پوشش برگزار کنند در اکثر موارد دوست، و دوست دارند بچه شون به زبان ترکی مسلط باشه و صحبت کنه و اگر طرف مقابل که فارس هست این مسئله را نپذیره و حتی با اکراه قبول کنه دچار مشکل میشن. پس شما دو نفر ببینید اونقدر انگیزه دارید و اونقدر تو سنخیتهای دیگه شباهت دارین که بتونین ان تفاوت رو با هاش کنار بیاین و بپذیرین؟ اگر اوکی بودید اون وقته که میتونید با مشاوره پیش از ازدواج و آگاهی بیشتر برای ازدواج اقدام کنید.

 4. حسین می گوید

  با دختر خانمی آشنا شدم ۳ سال از من بزرگ ترن. خانوادم مخالف ازدواج ما هستن ..در صورتی که کاملا با هم تفاهم
  داریم

  1. حلیمه باصفت می گوید

   اگه دوران آشنایی رو به خوبی سپری کردین و علائم بدی توی رابطه تون نبوده و با آگاهی و مشاوره دارین
   جلو میرین محکم و قاطع پای انتخابتون وایسین، تا سه سال اشکالی نداره که دختر از پسر بزرگتر باشه

 5. فاطمه می گوید

  سلام بازم پرسیدم جواب ندادین. پسرم تازه وارد۲۲ سال شده. حرف از ازدو اج میزنه. البته شیطونم هست. آیا د رسته برای ازدواجش اقدام کنیم؟

  1. حلیمه باصفت می گوید

   هیچکس تا به بلوغ عقلی، عاطفی، اقتصادی نرسیده باشه نباید اقدام به ازدواج کنه.

 6. عباس می گوید

  چه راهکارهایی برای یک زندگی بدون دردسر و با توجه به وضعیت اقتصادی خراب دارید؟

  1. حلیمه باصفت می گوید

   از داشته هات لذت ببر و قدرشون رو بدون و برای به بالا بردن درآمدت تلاش کن
   اینو هم بدون زندگی بدون دردسر وجود نداره بهتره تلخی ها و شیرینیهای زندگیت رو با هم بپذیری

 7. مژگان می گوید

  سلام خانم دکتر من نماز میخونم. خواستگاری اومده که نماز نمیخونه و ملاک های دیگه خوبه آیا میتونم باهاش ازدواج کنم ؟34سالمه

  1. حلیمه باصفت می گوید

   سنخیت اعتقادی مورد خیلی مهميه، زوجهایی که تفاوت در عقیده دارن صمیمیتشون معمولا خیلی کم رنگ میشه. اگه بخواین با هم ادامه بدین بهترین حالتش اینه که این تفاوت رو کاملا بپذیرین و به خاطر نماز خوندن یا نخوندن همدیگه رو سرزنش نکنین و یا مورد تمسخر قرار ندين و سعی کنید صمیمیتتون رو در زمینه های دیگه بالا ببرین، مثل صمیمیت تفریحی، جسمی، جنسی و….

 8. مریم می گوید

  سلام خانم دکتر. ی خواستگار غریبه دارم چه سوالاتی بپرسم که متوجه بشم شکاک نیست یا خسیس نیست؟

  1. حلیمه باصفت می گوید

   عزیزم این دوتا خصیصه رو تا باهاش معاشرت نکنی نمیتونی متوجه بشی، تا جاهای مختلف باهاش نری تا باهاش خرید نری ، رستوران نری ، تو جمع خانواده و دوستان نری مشخص نمیشه این موضوع.

 9. خدیجه می گوید

  سلام خانم دکتر برادرزاده من سیزده سالشه ومیخاد بایه سرباز ازدواج کنه چجوری بهش بفهمونیم سن تو مناسب ازدواج نیس؟

  1. حلیمه باصفت می گوید

   به هیچ عنوان پدرو مادرش نباید اجازه همچین کاری رو بهش بدن، محکم و قاطع جلوی تصمیمش رو بگیرن و حتما ارجاعشون بدید به روانشناس همراه با پدر و مادرش

 10. علی می گوید

  سلام خانم دکتر من تو رابطه ای هستم ک همو خیلی دوست داریم ولی طرف مقابلم درگیر بیماری هست نمیتونیم باهم ازدواج کنم.

  1. حلیمه باصفت می گوید

   عزيز؛ اگه تصمیمت اینه که با وجود بیماریش باهاش ازدواج نکنی و دوست داری که ازدواج کنی و تشکیل زندگی بدی پس بهتره که رابطه رو ادامه ندی.

 11. مهسا می گوید

  من با یه نفر به قصد ازدواج به روش سنتی باهم در ارتباط هستیم و ارتباط مون در حد نامزدی غیر رسمی هست تو این مدت شش ماه ما ارتباط مون محدود و در چارچوب خانواده بوده ما در تحقیقاتی که انجام دادیم گفتن که ایشون اهل دوست دختر بوده و به اصطلاح دختر باز بوده من نمیدونم چی کار کنم الان خودم چیزی متوجه نشدم الان من چی کار باید کنم

  1. حلیمه باصفت می گوید

   عزیز جان؛ اهل دوست دختر بودن با دختر باز بودن کاملا متفاوته، یک نفر ممکنه دوست دختر داشته باشه ولی دختر باز نباشه. به کسی میگن دختر باز که روابط متعدد، متنوع و موازی با هم داشته باشه که این یک خطر جدی برای آینده شما با ایشونه. ولی حداقل یکی دوتا رابطه رو اکثر آدمها قبل از ازدواجشون دارن.

 12. مریم می گوید

  سلام خانم دکتر؛ من یه دختر 18 ساله هستم. چهار ماه که عقدم و بشدت کلافه و خسته شدم. بدترین دورانم هست. دیگه طاقت ندارم. شوهرم 22 سالشه و خیلی مادریه هر چی مادرش بگه میگه چشم. بشدت تو زندگیمون دخالت میکنه. همش میخواد حرف حرف اون باشه. شوهرمو با حرفاش پرمیکنه. حالا هم میگه برج 12 باید بیاین طبقه بالای خودمون. اجباریه یعنی و منم دوست ندارم برم چون میدونم شرایط بدتر میشه اگه برم. به راه حل بدین لطفا. خواهش میکنم

  1. حلیمه باصفت می گوید

   دوست عزیزم، مسئله اینجاست که شما هر دو سن تون برای ازدواج مناسب نبوده، و آمادگی ازدواج رو نداشتید، آخه برای ازدواج یه پیش زمینه هایی باید میداشتید و
   مهمترینش هویت یابی دوران نوجوانیه که باید کامل بشه و بلوغ فکری و عاطفیه که از علائم مشخصه که کسب نشده، الان که عقد کردید حتما باید مشاوره بگیرید که مسائل تون، مهارتهاتون، طرحواره هاتون، سبک های مقابله ای تون از نزدیک بررسی بشه و بهتون کمک بشه تا ادامه رابطه رو درست و اصولی پیش ببرید.

 13. زهرا می گوید

  اگر فرد مورد علاقه، نوسانات خلقی بالا و پایین متناوب داشته باشه، با مشاوره ممکنه امیدی باشه به ازدواج متعادل؟

  1. حلیمه باصفت می گوید

   بستگی به شدتش داره عزيز جان، باید علت نوسانات خلقيش تشخیص داده بشه،ولی خب اگه یه نفر انعطاف خوبی داشته باشه و مقاومت به خرج نده مسلما میتونه کمک بگیره، افرادی که درگیر اختلالات شخصیت هستند مقاومت زیادی در مقابل روان درمانی دارند، که شکستن این مقاومت هم تکنیکهایی داره که یه روانشناس خبره به کار میبره و همکاریش رو جلب میکنه، پس درستش اینه که شما مراجعه کنید ببینید چه تشخیصی داده میشه تا بهشون کمک بشه

 14. میترا می گوید

  ازدواج با کسی که تقریبا 20 سال از شما بزرگتر میشه آقا بزرگتره لطفا جواب بدید

  1. حلیمه باصفت می گوید

   عزیز جان به هیچ وجه توصیه نمیکنم، این که ازدواج نیست، در واقع تو احتمالا دنبال محرومحيتهای دوران کودکیت و به دنبال جایگزینی هستی برای پدرت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.