10 موضوع مهم برای صحبت های قبل از ازدواج

0 594

بیشتر اختلافات لفظی بین زن و شوهر ناشی از مشاغلی است که بین آنها رد و بدل می شود. مشاغلی که یا نشان دهنده اختلاف نظر در مورد باورها و سلایق آنها است یا قرار است منجر به تصمیم مشترک در مورد یک موضوع در زندگی شود. اما چرا این تفاوت ها در زمان آشنایی قبل از ازدواج رخ نمی دهد؟

دلیل اول این است که اگر دو نفر زیر یک سقف نروند و زندگی مشترک را شروع نکنند، احتمال وقوع چنین اتفاقاتی کمتر است و دلیل دوم این است که حتی اگر این اتفاق بیفتد، رودربایسی ها و ملاحظات باعث می شود طرفین بعضی از موارد را نادیده بگیرند و بیان نکنند.

بنابراین، اگر یک دختر و پسر در چنین مواردی در دوران آشنایی قبل از ازدواج چیزی بگویند و نظر خود را بدون خودسانسوری بیان کنند و به نظر طرف مقابل گوش دهند، می توانند یک دوره ازدواج بهتر را برای خود متصور شوند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

توجه داشته باشید که هیچ یک از نکات پیشنهادی که در زیر می خوانید برای ارزیابی رفتار شما یا طرف مقابل نیست. تنها هدف روشن شدن تفاوت هاست. تفاوتهایی که غالباً دارای یکی از سه حالت  مفید و مکمل هم، قابل اغماض و مدیریت، غیر قابل اغماض و مدیریت‌ می باشند.

بیشتر بخوانید : مواردی که باید در مشاوره قبل از ازدواج مطرح شود

1. مزایای خانواده ها

در مورد مزایای خانواده پیش از ازدواج صحبت کنید

به گفته مشاور ازدواج، هر طرف ابتدا شایستگی های خانواده ای را که در آن بزرگ شده است ذکر می کند و سپس به طرف مقابل این فرصت را می دهد که بگوید آیا آنچه را که شنیده است به عنوان ارزشها و شایستگی های خود “ارزش” و “حسن “می داند؟

نکته: رفتاری که همیشه در خانواده و اقوام خود یکی از بهترین آنها می دانستید، ممکن است در نظر همسر آینده شما نامناسب یا مشکل ساز تلقی شود.

2. معایب خانواده ها

هر یک از طرفین باید ابتدا معایب خانواده ای را که در آن رشد کرده اند، بر اساس استانداردهای عادی جامعه برشمارد و بگوید آیا این معایب در زندگی شخصی و مشترک او با همسر آینده اش مشکل آفرین خواهد بود یا خیر. (اگر چنین است، تا چه حد؟)
همچنین صادقانه بگویید که افکار و رفتار خود او نیز تحت تأثیر این خلق و خوی اشتباه خانوادگی است یا خیر؟ (اگر چنین است، تا چه حد؟)
سپس طرف مقابل باید بدون تعارف و رو در رو بگوید که آیا می تواند با چنین روحی کنار بیاید یا خیر؟

3. زمان بچه دار شدن

زمان بچه دار شدن از گفت و گوهای پیش از ازدواج

هر طرف باید نظرات خود را در مورد زمان بچه دار شدن بیان کند.
ممکن است باور داشته باشید که باید بلافاصله بعد از ازدواج بچه دار شوید. این باور نه تنها برای کسانی است که دیر ازدواج می کنند و نگران فاصله سنی بین خود و فرزندشان هستند، بلکه کسانی هستند که معتقدند به محض تولد فرزند، زوجین بیشتر وابسته می شوند و رفتارهای کودکانه خود را رها می کنند.

اما شاید طرف دیگر شما یکی از کسانی باشد که معتقد است چند سال اول زندگی را باید در نبود کودک و گشت و گذار گذراند، یا کسی که معتقد است تا زمانی که رفاه کامل ایجاد نشود، نباید صاحب فرزند شد. بنابراین در این موارد صریح صحبت کنید.

4. تعداد فرزندان

هر طرف باید نظرات خود را در مورد تعداد فرزندان بیان کند.
ممکن است شما به داشتن یک فرزند اعتقاد داشته باشید و معتقد باشید که یک ده آباد بهتر از صد شهر خراب است، یا اصلاً حوصله بیش از یک کودک را نداشته باشید.
شاید برعکس؛ باور کنید که کودک تنها، دیوانه می شود و کودک باید همبازی یا بیش از یک نفر داشته باشد تا تنهایی شما را در سنین بالاتر بیشتر پر کند.
راه دیگر این است که شما به نوعی رابطه جنسی اعتقاد دارید. به این معنا که داشتن فرزند باید تا زمانی که ممکن است ادامه یابد، تا زمانی که او یک پسر و یک دختر داشته باشد.
بنابراین نظر خود را – هرچه که باشد – در این مورد پنهان نکنید.

5. تربیت فرزندان

هر طرف باید نظرات خود را در مورد نحوه تربیت فرزندان بیان کند.
شاید باور داشته باشید که روشهای سنتی تربیت و تنبیه کودک از سنین پایین هنوز مطمئن ترین راه برای نگه داشتن او در مسیر صحیح رشد فکری است.
شما همچنین ممکن است به روش های جدید آموزشی اعتقاد داشته باشید و دریابید که یادگیری شیوه صحیح تربیت کودک مستلزم خواندن کتاب های درسی روانشناسی تربیتی است.
کسانی هستند که می گویند کتاب های آموزشی باید خوانده شود، اما باید از این روش ها با در نظر گرفتن واقعیت ها و شرایط فرهنگی جامعه استفاده کرد.
در هر صورت، فراموش نکنید که در بحث آموزش، مبارزه بین سخت گیران و آسان ها و همچنین نبرد بین سنت و مدرنیسم یکی از زمینه های اختلاف نظر است.

6. حلقه همدلی و تعهد

همدلی و تعهد برای هر فردی تعریف خاص خود را دارد.
ممکن است رفتار یا پوشش همسرتان در محافل خانوادگی یا عمومی را نشان دهید که نشان می دهد او چقدر به زندگی مشترک شما متعهد است.
یا ممکن است به همسرتان اعتماد کامل داشته باشید، اما باز هم انتظار همدلی و همکاری او را در محدود کردن روابط خود با آنها داشته باشید زیرا رفتار دیگران را-از مردان و زنان و خویشاوندان و غیر خویشاوندان-نمی پسندد.
همچنین ممکن است نگران گذشته نامزدتان باشید
اما در هر صورت دو مورد را فراموش نکنید:

اول از همه؛ هرگز نمی توانید انتظار داشته باشید که همسرتان ارتباط خود را با والدین خود قطع کند.
ثانیاً ؛ از ماجراهای گذشته خود که ممکن است زندگی را در آینده برای شما سخت کند، ناگفته نگذارید و در عوض نامزد خود را یادآوری کنید، اما گذشته های یکدیگر را زیاد جستجو نکنید.

7. خرج کنید

به نظر شما هزینه های لازم و چه هزینه های زائد تلقی می شود؟
آنچه در حساب پس انداز خود می گذارید ممکن است همسر آینده شما را بخیل کند.
به نظر شما چه کسانی در اطراف خود زیاده خواه، بخیل و مدبر هستند؟ نمونه هایی از اسراف، بخل و درایت آنها را بیان کنید.
به عنوان مثال، ممکن است هدایا و هدایای متقابل برای افزایش عشق بین اعضای خانواده یا بستگان پیدا کنید، و ممکن است آن را اصراف و عرصه ای برای ظاهر چشم ها و همه چشم ها بدانید.
ممکن است نفس این کار را ستایش کنید، اما باور داشته باشید که در هر مورد، باید مطابق آن عمل کنید.
یا ممکن است ناهار و شام در فضای باز را تفریحی خوب یا اتلاف وقت بدانید.
نظر شما در مورد هزینه های سرگرمی مانند مسافرت، شهربازی، سینما، تئاتر، گالری های هنری و کنسرت ها یا مهمانی های موسیقی چیست؟

8. پیشرفت مالی

آیا فکر می کنید در هر سال، پیشرفت قابل توجهی باید در زندگی شما ایجاد شود یا در کمتر از یک سال؟
آیا فقط خود را به عنوان مدیر برنامه های تجاری و مالی خود می پذیرید یا همسرتان را فردی می دانید که از مسائل تجاری و مالی شما مطلع است، مشاور و حتی مدیر خوبی برای برنامه های شماست؟
مثلا؛ آیا فکر می کنید در حال حاضر هیچ کاری نمی توان برای تغییر وضعیت مالی و بهبود وضعیت شغلی خود انجام داد یا فکر می کنید دو فکر بهتر از یک فکر عمل می کند و توافق با همسرتان در این مورد می تواند منشا تغییر باشد؟
آیا معتقدید که یک زن نیز باید همسر خود را در این مسیر همراهی کند و در خارج از خانه شغلی داشته باشد؟
نهایت پیشرفت برای شما چیست؟ داشتن خانه و ماشین مناسب؟ داشتن یک خانه مجلل در بالای شهر و یک ماشین درجه یک و یک ویلا در آب و هوای دلپذیر؟ یا…؟

بیشتر بخوانید : باید ها و نباید هایی که باید قبل از ازدواج بدانید

9. اوقات فراغت و امور خانه

به نظر شما تعطیلات و اوقات فراغت برای چیست؟
امور داخلی و کارهای عقب افتاده؟ باقی مانده؟ تفریح؟ مطالعه؟ هر یک از این موارد برای شما چقدر اهمیت دارد؟ کدام یک از اینها را بیشتر انجام می دهید؟
آیا حاضرید به همسرتان این فرصت را بدهید که بدون نیاز به استراحت، بدون زحمت خسته شدن، استراحت کند؟
به نظر شما، شوهر تا چه حد باید در انجام کارهای خانه – جمع آوری، نظافت، شستشو، شستشو، آشپزی، مایحتاج روزانه، امور کودکان و غیره همکاری کند؟ برای روشن شدن این مقدار، درصد را بگویید.
چه فعالیت هایی برای تفریح ​​روزانه مناسب است و چه فعالیتهایی برای تعطیلات مناسب است؟
آیا تماشای فیلم در خانه را ترجیح می دهید یا در سینما؟
آیا مطالعه را مفید یا ضروری می دانید؟
چقدر به مهمانی رفتن یا مهمانی رفتن علاقه دارید؟
چقدر از وقت آزاد خود را دوست دارید با دو نفر بگذرانید و چه مقدار از آن را با دوستان و آشنایان می گذرانید؟
چقدر سفر می کنید و چه نوع سفری را دوست دارید؟
آیا دوست دارید در خیابان ها و کوچه های شهر قدم بزنید؟

بیشتر بخوانید : بررسی 7 عامل تاثیر گذار در آمادگی برای ازدواج

10. صمیمیت و احترام

چگونه دایره اجتناب از توهین و حفظ احترام طرفین را در صورت بروز اختلافات و مشاجرات لفظی ترسیم می کنید؟
آیا هنگام مشاجره با شخصی معمولاً او را به موضوع مورد اختلاف خود محدود می کنید یا کل شخصیت و کل رابطه ای که با او دارید را زیر سوال می برید؟
همسرتان چگونه باید به شما عشق، محبت و علاقه نشان دهد؟ با کلمات عاشقانه؟ با هدیه دادن؟ با کمک در انجام کارهای شخصی خود؟ با نوازش و رفتارهای زناشویی؟
چقدر انتظار دارید همسرتان هرکدام از این کارها را برای شما انجام دهد؟
چقدر آماده هستید که در انجام هر یک از این موارد پیش قدم شوید و تا چه حد انتظار دارید همسرتان در این امور پیش قدم شود؟

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات