آموزش بیان احساسات و نیاز ها در جلسات مشاوره خانواده

0 118

در جلسات مشاوره خانواده تنها به ارائه راه حل هایی جهت حل مشکلات و بحران ها بسنده نمی شود، بلکه در این جلسات، آموزش های لازم در خصوص نحوه ابراز و بیان احساسات اعضای خانواده نسب به هم نیز می باشد. این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چرا که عدم آگاهی و توانایی نسبت به مهارت های ارتباطی میتواند مشکلات جدی برای اعضای یک خانواده ایجاد کند. وقتی اعضای یک خانواده نتوانند در بحران ها درست با یکدیگر ارتباط برقرار کنند هم برای خودشان و هم اطرافیان مشکلاتی را ایجاد میکند.

روانشناس خانواده کیست و چطور به حل مشکلات افراد کمک می کند؟

روانشناس خانواده در یک مرکز مشاوره خوب و در جلسات فردی که با مراجعین برگزار میکند، مراحل مختلف مشاوره و آموزش مهارت های ارتباطی و بیان احساسات را در پیش میگیرد. در ابتدا مشاور خانواده از فرد میخواهد که احساسات خود را تا جایی که میتواند یادداشت کند و بعد مشاور سعی میکند که آن ها را شناسایی کند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

بیشترین چیزی که در شناسایی احساسات به افراد کمک می کند این سوال ساده می باشد:

این احساس خوب است یا بد؟

ایجاد شکل، رنگ و اندازه در مرحله بعدی به فرد کمک می کند تا فرد بتواند احساس خود را تجسم کند و مورد اندازه گیری قرار دهد.

بیان احساسات به کمک مشاور خانواده

پس از آنکه فرد توانست احساس خود را به درستی تجسم کند، روانشناس خانواده از او می خواهد که آن ها را بیان کند. احساسات خود را بیان کند، عملی که در پی این احساس دارد را ابراز کند. مثلا اگر احساس میکند که باید گریه کند، فریاد بزند، این ها را بیان کند. بعد مشاور خانواده با توجه به نوع واکنش های رفتاری که فرد دارد، از این طریق به ماهیت این احساس پی می برد.

سپس متخصص به فرد کمک می کند تا متوجه شوند این احساسات چه تجربه ای را برای او یاد آوری میکند. گاهی با جستجوی الگو های مشابه می توان به راحتی نوع احساسات را شناسایی کرد. این موضوع بسیار مهمی است.

وقتی روانشناس خانواده توانست به افراد در شناسایی احساساتشان کمک کند، در این زمان افراد یاد میگیرند تا در لحظه به احساسات خود توجه کنند و نوع و تجربه احساس را شناسایی کنند.

اگر افراد به این مرحله دست پیدا کنند، میتوانند با آموزش دیدن، احساسات خود را بیان کنند و واژگان مناسبی را برای بیان احساس خود بکار ببرند و همچین اقدام مناسبی را نیز در جهت این احساس انجام دهند و زندگی بهتری را تجربه کنند.

کلمات بار هیجانی مختلفی با خود به همراه دارد. گاهی یک واژه از نظر یک فرد معنای متفاوتی با معنایی که فرد دیگر منظورش می باشد، دارد. دکتر مشاور خانواده از اعضا می خواهد کلمات را با تعریف معانی و میزان شدت آن بیان کنند زیرا به این شکل احساسات هر فرد به همان شکلی که در افراد وجود دارد به دیگر اعضاء خانواده انتقال می یابد.

کلام آخر

یکی از مواردی که مراجعین باید بدانند، مراجعه به یک مرکز مشاوره خوب و رزرو وقت از یک مشاور خانواده متخصص است. در صورتی که مشاور خانواده، متخصص و کاربلد نباشد، نه تنها کمکی به فرد نمی کند، بلکه باعث سردرگمی بیشتر افراد می شود.

مرکز مشاوره نیک داد با دارا بودن کادری مجرب از بهترین روانشناسان حوزه خانواده، آماده ارائه خدمات روانشناسی به شما عزیزان می باشد. تلفن های های تماس جهت رزرو وقت مشاوره : 07132318862 – 09389099541

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات