5 اشتباه رایج در روابط عاطفی که باید بدانید

0 24

ازدواج یکی از مهمترین رویدادهای زندگی هر فردی است و برای داشتن رابطه ای دلپذیر باید مهارت های لازم را به خوبی بشناسیم. متأسفانه آموزشی خاصی برای ارتقا مهارت های ارتباطی هیچ گاه به ما آموزش داده نشده است. در حالی که آگاهی از مهارت های ارتباطی نقش مهمی در روابط زوجین دارد و عدم آگاهی از آنها صمیمیت و عشق را از بین می برد و رابطه با خطرات زیادی روبرو خواهد شد. اما برای اینکه بتوانید زندگی مشترک خود را به خوبی توسعه دهید، می توانید از بهترین روانشناس خانواده راهنمایی و کمک بگیرید و این مهارت ها را از آنها بیاموزید و آنها را به عنوان یک عادت در زندگی خود  تکرار کنید.

در ادامه برخی از اشتباهات رایج که رابطه را به خطر می اندازد و ناراحتی و مجادله را افزایش می دهد با هم بررسی میکنیم. با نیک داد همراه باشید.

اشتباه اول : سرزنش کردن

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

سرزش کردن شریک عاطفی

طبق نظر مشاور خانواده، افرادی که دائماً همسر خود را به خاطر اشتباهات گذشته سرزنش می کنند، به نوعی با این کار اون را مورد سوء استفاده قرار میدهند و این کار نه تنها مشکلات گذشته را حل نمی کند بلکه برای آینده آنها نیز بسیار مضر می باشد. با به یاد آوردن اشتباهات گذشته و سرزنش آنها، احساس گناه در طرف دیگر ایجاد می شود، در حالی که فرد هیچ احساس مثبتی در مورد آن پیدا نمی کند.

وقتی زن و شوهر با مشکلی روبرو می شوند، باید تمام انرژی خود را برای حل آن اختصاص دهند و نباید با فاصله گرفتن از وقایع گذشته و دور شدن از موضوع اصلی، بحث را تشدید کنند. این کار انرژی و زمان زیادی را از هر دو طرف می گیرد و مشکلات را حل نشده می گذارد و به مرور زمان این روش می تواند رابطه را به شدت تهدید کند. وقتی زوجین یکدیگر را انتخاب می کنند، باید فرد را با تمام اشتباهات گذشته خود بپذیرند و تنها در این صورت است که می توانند زندگی بهتری داشته باشند.

اشتباه دوم : ذهن خوانی

ذهن خوانی بجای بیان خواسته ها برای زوجین مشکلاتی ایجاد میکند

به گفته مشاور روانشناسی، طرفین رابطه، به جای بیان خواسته ها و انتظارات خود، انتظار دارند طرف مقابل آنها را بفهمد و تشخیص دهد! اما چنین چیزی امکان پذیر نیست و باعث ناراحتی می شود و نشان می دهد که افراد توانایی لازم برای ایجاد صمیمیت و آرامش یکدیگر را ندارند، به عبارت دیگر، نمی توانند رابطه خوبی با یکدیگر برقرار کنند. زوجین باید خواسته ها، نیازها و احساسات خود را روشن کنند، و اینکه چه چیزی آنها را خوشحال می کند، چه چیزی آنها را ناراحت می کند، و یا اینکه از طرف مقابل چه می خواهند.

اشتباه سوم : تهدید به قطع کردن رابطه

در یک رابطه عاطفی، ناراحت و ناراحت شدن گاهی از طرف دیگر کاملاً طبیعی است، اما متعهد بودن به طرف مقابل هیچ ربطی به آن ندارد. وقتی افراد رابطه ای را شروع می کنند، باید در هر شرایطی به یکدیگر متعهد باشند و نباید در هیچ مشکلی تهدید به پایان دادن رابطه کنند. این امر به مرور زمان باعث می شود فرد احساسات و کلمات خود را سرکوب کرده و آنها را بیان نکند و باعث می شود احساس صمیمیت به مرور زمان کاهش یابد.

اشتباه چهارم : حسادت

برای رفع حسادت در رابطه باید به مشاور روانشناس مراجعه کرد

به گفته متخصصان مرکز مشاوره روانشناسی، بررسی تلفن همراه و ایمیل همسر، تعقیب و گریز و ملاقات ناگهانی با همسر بسیار اشتباه است. اساس هر رابطه ای اعتماد است و باید بر اساس آن ساخته شود. کنترل بیش از حد و حسادت می تواند مشکلات عمده ای ایجاد کند و زوجین باید این احساسات را حل و مدیریت کنند، اما اگر این کار را دوباره انجام دهید، به دلیل کنترل رفتارها، شریک عاطفی خود را از دست می دهید و عدم اعتماد، رابطه را از بین می برد.

اشتباه پنجم : حل نشدن مشکلات

هنگام بروز مشکلی، زوجین باید با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و در مورد آن صحبت کنند و احساسات خود را بیان کرده و به دنبال راه حلی برای حل آن باشند. عدم حل آنها و سرپوش گذاشتن بر مشکلات، به مرور مشکلات بیشتری ایجاد می کند.

مهارت های زناشویی در زندگی مشترک بسیار مهم است و زوجین باید از آنها آگاهی کامل داشته باشند و از همه مهمتر از آنها در هر دو طرف استفاده کنند، بنابراین زوجین می توانند با یک روانشناس تماس گرفته و اطلاعات لازم را کسب کنند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات