14 مشکل که زوج‌ها پس از ازدواج با آن‌ مواجه می‌شوند + راه‌حل ها

0 890

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا ازدواج سخت است؟ آیا مشکلات ازدواج باعث شده تا شما رابطه خود را زیر سوال ببرید و یا اینکه به این مسأله فکر کرده‌اید که رابطه شما دوام خواهد داشت یا خیر؟

ازدواج برای اکثر افراد چالش برانگیز است، زیرا به معنای به اشتراک گذاشتن زندگی و اهداف تان با یک نفر دیگر است. بعد از بچه دار شدن یا برخی تغییرات بزرگ مشکلات ازدواج می‌تواند مشکل ساز شود و باعث رنجش و سرخوردگی شود.

اما غالب مشکلات ازدواج نتیجه منیت و خودخواهی زوجین است. این مشکلات با روش صحیح و پذیرش واکنش‌ها قابل حل است.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

در این مطلب به برخی از کشمکش‌های آزاردهنده زوج‌های متاهل و راه حل‌های مربوط به آنها می‌پردازیم.

14 مشکل در روابط زوجین و راه حل آنها

در زندگی زناشویی مشکلات رایج بسیاری وجود دارد و بسیاری از آنها را می‌توان با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های مختلف حذف کرد یا آنها را حل کرد.

در ادامه به مهم ترین مشکلات زناشویی که زوج‌های متاهل با آن روبرو هستند نگاهی می اندازیم و به شما یاد میگیرد که چگونه مشکلات ازدواج را قبل از آنکه آسیب‌های جبران ناپذیری به رابطه شما وارد کنند، حل کنید.

خیانت؛ یکی از مشکلات در زندگی زناشویی
خیانت؛ یکی از مشکلات در زندگی زناشویی

مشکل اول : خیانت

خیانت یکی از مشکلات روابط زناشویی است. تازه‌ترین داده‌ها در «امریکا» نشان می‌دهد که حدود 20 درصد از مردانی که با آنها مصاحبه شده است، اعتراف کرده‌اند که به شریک زندگی خود خیانت کرده‌اند و این عدد در زنان حدود 10 درصد است. تعریف این خیانت شامل داشتن روابط عاطفی با شخص دیگر نیز بوده است.

جنبه‌های دیگر خیانت عبارتند از: رابطه برای یک شب، خیانت فیزیکی، روابط اینترنتی و روابط بلند مدت و کوتاه مدت. خیانت در یک رابطه به دلایل مختلف رخ می‌دهد. این یک مشکل رایج است و زوج‌ها سعی می‌کنند، راه حلی برای آن پیدا کنند.

راه حل

خیانت زمانی رخ می‌دهد که ارتباط در رابطه شما قوی نباشد که باعث از بین رفتن اعتماد می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که حفظ یک پیوند عاطفی قوی، رابطه جنسی، احترام به مرزها سه راه کلیدی برای مبارزه با خیانت در رابطه شما هستند.

تفاوتهای جنسیتی در رابطه تاثیر گذار است
تفاوتهای جنسیتی از رایج ترین مشکلات زناشویی است

مشکل دوم : تفاوتهای جنسی

در یک رابطه بلند ‌مدت رابطه جنسی ضروری است، اما ریشه اصلی یکی از رایج‌ترین مشکلات ازدواج در تمام دوران، مشکلات جنسی بوده است. مشکلات جنسی ممکن است به دلایل متعددی در یک رابطه رخ دهد و این مسئله زمینه را برای مشکلات بعدی فراهم می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهد که توافق جنسی، همراه با رضایت جنسی، به عنوان مهم‌ترین عامل در تعیین رضایت از رابطه برای زوج‌ها ذکر شده است.

شایع‌ترین مشکل جنسی در یک ازدواج از دست دادن میل جنسی است. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که فقط زنان هستند که مشکل میل جنسی دارند، اما این موضوع برای مردان نیز صادق است.

در موارد دیگر، مشکلات جنسی می‌تواند به دلیل ترجیحات جنسی همسر باشد. یک نفر در رابطه ممکن است چیزهای جنسی متفاوتی را نسبت به همسرش ترجیح دهد و همین باعث ناراحتی طرف مقابل شود.

راه حل

گفتگو و داشتن ذهن باز کلید عبور از هر نوع ناسازگاری جنسی است که می‌تواند رابطه فیزیکی و عاطفی را که برای شکوفایی رابطه جنسی ضروری است، دوباره برقرار کند.

بیشتر بخوانید : زوج درمانی چیست؟
چالش ارزشها و باورها
چالش ارزشها و باورها در زندگی زناشویی

مشکل سوم: ارزشها و باورها

قطعا در ازدواج تفاوت‌ها و اختلاف نظرهایی وجود خواهد داشت، اما برخی از تفاوت‌ها مانند ارزش‌ها و باورهای اصلی بسیار مهم هستند که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. ممکن است یکی از زوجین به یک دین اعتقاد داشته باشد اما همسرش بر دین دیگری باشد.

تفاوت در ارزش‌ها ممکن است باعث ایجاد شکاف عاطفی در میان سایر مشکلات رایج ازدواج شود.

شاید حدس زده باشید، زمانی که یکی از زوجین از انجام امور که باید بصورت انفرادی انجام دهد خسته می‌شود، (مانند رفتن به مکان‌های مختلف برای عبادت)، این مسأله ممکن است باعث ایجاد دردسرهای جدی شود.

چنین مشکلاتی در ازدواج بین فرهنگی بسیار رایج است. تفاوت‌های دیگر شامل ارزش‌های اصلی هر یک از زوجین است.

این موارد به نحوه تربیت کودکان و چیزهایی که در دوران کودکی به آنها آموزش داده شده است، مربوط می‌شود، مانند تعریف کارهای درست و غلط.

از آنجایی که همه با یک سیستم اعتقادی، اخلاقی و اهداف یکسان بزرگ نمی‌شوند، فضای زیادی برای بحث و تضاد در این زمینه‌ها وجود دارد.

راه حل

تنها راه حل تعارضات ناشی از ارزش‌های متفاوت، گفتگو و کنارآمدن است. اگر امکان مصالحه نباشد، بهترین راه حل این است که با هم به تفاهم برسید و بپذیرید که درباره چنین مسائلی با هم اختلاف نظر دارید.

بیشتر بخوانید : چرا اعضای خانواده ها از هم دور می شوند؟ 11 راه حل
چالش مراحل زندگی و اختلاف سن
اختلاف سنی ممکن است باعث بروز مشکلات زناشویی شود

مشکل چهارم: مراحل زندگی

بسیاری افراد وقتی که مسئله رابطه در میان است فراموش می‌کنند در چه مرحله‌ای از زندگیشان قرار دارند.

در برخی موارد، مسائل ازدواج صرفاً به این دلیل اتفاق می‌افتد که زوجین در کنار هم رشد کرده‌اند و از طرف مقابل توقع بیشتری دارند.

دور شدن از هم به مرور زمان مسئله رایج در میان زوج‌های متاهلی است که اختلاف سنی زیادی دارند، چه مرد بزرگتر از زن باشد و چه زن بزرگتر از مرد باشد.

با گذشت زمان شخصیت‌ها دچار تغییر و تحول می‌شود و ممکن است زوج‌ها مثل گذشته با هم سازگار نباشند. زوج هایی که اختلاف سنی زیادی دارند با این مشکل رایج ازدواج روبرو هستند.

راه حل

به طور مداوم، رابطه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که شما و شریک زندگیتان با هم رشد می‌کنید و به مرور زمان از هم دور نمی‌شوید. سعی کنید تغییرات متفاوتی را که زندگی برای هر دوی شما چه به صورت فردی و چه به صورت زوج به همراه دارد دوست داشته باشید و بپذیرید.

چیز دیگری که باید امتحان کنید یک فعالیت است. سعی کنید سرگرمی‌های جدیدی را انتخاب کنید که به هر دو نفر شما فرصت می‌دهد یکدیگر را دوباره کشف کنید و پیوند خود را توسعه دهید.

چالش پیشامدهای ناگوار در زندگی زناشویی
پیشامدهای ناگوار در زندگی زناشویی

مشکل پنجم: پیشامدهای ناگوار

وقتی زوج‌ها حوادث تلخی را پشت سر می‌گذارند، چالش‌های بیشتری به مشکلات زندگی زناشویی آنها اضافه می‌شود.

حوادث ناگوار از دیگر مشکلاتی است که ممکن است زوجین تجربه کنند. وقتی این حوادث رخ می‌دهند باعث تغییر زندگی می‌شوند.

این حوادث تلخ برای برخی از زوج‌ها تبدیل به مشکل می‌شود، زیرا یکی از آنها نمی‌داند چگونه با شرایط فعلی کنار بیاید.

یکی از زوجین ممکن است به دلیل حضور در بیمارستان یا استراحت در تخت، نداند یا درک کند که چگونه بدون همسرش کارها را انجام دهد. در برخی موارد، یکی از زوجین ممکن است به مراقبت شبانه روزی نیاز داشته باشد و باعث شود که به همسرش وابسته شود.

گاهی اوقات، فشار بیش از حد زیاد است، و مسئولیت غیر قابل تحمل است، بنابراین رابطه دچار افت می‌شود تا جاییکه به نقطه پایان برسد.

راه حل

ادامه ندهید و بایستید! شاید خودخواهی باشد، اما وقتی شما برای بررسی احساسات خود وقت می‌گذارید، به نفع رابطه شما خواهد بود. زوج درمانگر می‌تواند به شما یا شریک زندگیتان در شرایط تلخ و ناگوار کمک کند و ابزارهایی را در اختیار شما قرار دهد تا برای مقابله با این چالش‌ها به شما کمک کند.

چالش موقعیت های استرس زا در زندگی
چالش موقعیت های استرس زا در زندگی

مشکل ششم: استرس

استرس یکی از مشکلات رایج ازدواج است که اکثر زوج‌ها حداقل یک بار در طول رابطه خود با آن مواجه می‌شوند. استرس در یک رابطه می‌تواند ناشی از موقعیت‌ها و موارد مختلف از جمله مالی، خانوادگی، روانی و بیماری باشد.

مشکلات مالی می‌تواند به خاطر از دست دادن شغل یا تنزل رتبه همسر باشد. استرس خانواده می‌تواند شامل فرزندان، مشکلات با خانواده یا خانواده همسر شود.  و بسیاری از چیزهای مختلف ممکن است باعث ایجاد استرس شود.

نحوه مدیریت و کنترل استرس می‌تواند استرس بیشتری ایجاد کند.

راه‌حل

استرس در رابطه باید کنترل شود، در غیر این صورت می‌تواند رابطه را از بین ببرد. سعی کنید با یکدیگر با صبر و حوصله و با صداقت صحبت کنید و این موضوع را حل کنید. اگر صحبت کردن کمکی نکرد، می‌توانید سرگرمی هایی مانند یوگا یا مدیتیشن را انجام دهید که به شما کمک می‌کند با استرس خود به روشی بهتر مقابله کنید.

چالش تلاش برای ایجاد تغییر در طرف مقابل
چالش تلاش برای ایجاد تغییر در طرف مقابل

مشکل هفتم: تلاش برای ایجاد تغییر در طرف مقابل

این مشکل رایج رابطه زمانی رخ می‌دهد که زوج‌ها برای شکل دادن به باورهایشان از مرزهای شخصی شریک زندگی خود عبور می‌کنند. این مسئله براثر سهل‌انگاری اتفاق می‌افتد. بنابراین زوجی که مورد حمله قرار گرفته است، باید به موقع آرام شود.

راه حل

 نه تنها شریک زندگی خود را دوست بدارید، بلکه یاد بگیرید که به مرزهای شخصی او نیز احترام بگذارید و او را مجبور به تغییر عادات و رفتارش نکنید. اگر نمی‌توانید برخی چیزها را در شریک زندگی خود قبول کنید، به یاد داشته باشید که شما شریک زندگی خود را همانطور که هست دوست دارید  و او نیز همینطور.

چالش مشکلات ارتباطی در زندگی زوجین
مشکلات ارتباطی؛ مسائل رایج در زندگی زناشویی

مشکل هشتم: مشکلات ارتباطی

عدم ارتباط یکی از رایج‌ترین مشکلات ازدواج است.

ارتباط شامل نشانه‌های کلامی و غیرکلامی می‌شود، به همین دلیل است که حتی درباره کسی که او را مدتهاست می‌شناسید، تغییر جزئی در حالت چهره یا هر شکل دیگری از زبان بدن ممکن است شما را دچار سوء تفاهم کند.

مردان و زنان در برقراری ارتباط بسیار متفاوت عمل می‌کنند بنابراین ممکن است در برقراری ارتباط با شریک شان دچار مشکل شوند. اگر به چنین مسائلی اجازه رشد دهند، قطعاً حرمت ازدواج در خطر خواهد بود.

ارتباط سالم پایه و اساس موفقیت در ازدواج است.

راه حل

الگوهای ارتباطی ناسالم می‌تواند تبدیل به یک عادت شود و تنها راه اصلاح آن تلاش آگاهانه برای بهبود آن است. کم کم می‌توانید روش‌های سالم برقراری ارتباط را بیاموزید که همزمان رابطه و افراد را ارتقاء می‌دهد.

چالش کمبود توجه در زندگی خانوادگی
کمبود توجه یکی از مشکلات بسیار رایج در زندگی زوجین است

مشکل نهم: کمبود توجه

انسانها موجوداتی اجتماعی هستند و بنابراین  با اشتیاق به دنبال توجه دیگران، به ویژه نزدیکشان هستند.

با گذشت زمان هر ازدواجی از یک مشکل مشترک در رابطه رنج می‌برد، آن هم “عدم توجه” است، که در آن یکی از زوجین، عمدا یا ناخواسته، توجه خود را به جنبه‌های دیگر زندگی خود معطوف می‌کند.

عدم توجه، ترکیب شیمیایی ازدواج را تغییر می‌دهد، که باعث می‌شود یکی از زوجین وادار می‌کند تا دست به اقدام و واکنش افراطی بزند. اگر به درستی با این مسئله برخورد نشود، می‌تواند از کنترل خارج شود.

راه حل

اول و در بیشتر موارد به حرفهای همسرتان گوش دهید. همچنین می‌توانید یکسری کارهایی دوتایی مثل رقصیدن و یا پیاده روی را با هم انجام دهید که می‌تواند شیوه توجه کردن به یکدیگر را از نو احیاء کند. همچنین میتوانید قیل قال روزانه را کم کنید و به جای آن در کانون توجه یکدیگر قرار بگیرید.

بیشتر بخوانید : پنج اشتباه رایج در روابط عاطفی که باید بدانید
چالش تکنولوژی و رسانه‌های اجتماعی
چالش تکنولوژی و رسانه‌های اجتماعی

مشکل دهم: تکنولوژی و رسانه‌های اجتماعی

سایه خطرات ناشی از رسانه‌های اجتماعی  بر روی ازدواج و خانواده‌ها بسیار قریب الوقوع است.

با رشد سریع ارتباطات و اعتیاد و درگیری ما با تکنولوژی و پلتفرم‌های اجتماعی، از ارتباطات چهره به چهره سالم دورتر می‌شویم.

ما در دنیای مجازی گم می‌شویم و فراموش می‌کنیم که باید افراد و چیزهای اطرافمان را دوست داشته باشیم. چنین سبک زندگی به سرعت تبدیل به یک مشکل رایج ازدواج شده است.

راه حل

یک ساعت در روز یا یک روز در هفته را در نظر بگیرید، زمانی که هم شما و هم شریک زندگیتان به تکنولوژی دسترسی ندارید. تلفن‌ها و سایر وسایل تان را کنار بگذارید تا بتوانید بدون هیچ گونه حواس پرتی، روی یکدیگر تمرکز کنید.

چالش اعتماد در زندگی زناشویی
چالش اعتماد در زندگی زناشویی

مشکل یازدهم: مسائل مربوط به اعتماد

اکنون، این مشکل رایج ازدواج می‌تواند ازدواج شما را از درون فاسد کند و هیچ شانسی برای بازگرداندن رابطه شما باقی نگذارد.

کلمه اعتماد در ازدواج هنوز بسیار رایج است و در مواقعی که شک و تردید در رابطه شروع می‌شود، فشار زیادی بر ازدواج وارد می‌کند.

راه حل

برقراری ارتباط باز، با کمک یک درمانگر، می‌تواند به زوجین کمک کند تا دلایل مربوط به بی اعتمادی شان  و راه هایی که می‌توانند آنها را حل کنند، را درک کنند. درمانگر همچنین می‌تواند تمرین‌های اعتمادسازی را ارائه کند که به شما کمک می‌کند تا یاد بگیرید چگونه به یکدیگر اعتماد کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه خانواده سالم و شاد داشته باشیم؟

چالش منیت و خودخواهی

چالش منیت و خودخواهی

مشکل دوازدهم: منیت و خودخواهی

علیرغم اینکه می‌توان با ایجاد تغییرات جزئی در نگرش خود نسبت به همسرتان به طور موثر با منیت و خودخواهی مقابله کرد، اما این موضوع همچنان به عنوان یک مشکل ازدواج بسیار رایج پا برجاست.

بخش اعظم بودن در یک رابطه این است که زندگی خود را با شخص دیگرو اولویت هایش به اشتراک بگذارید. اما غالبا زوج‌ها این انتقال را غیر ممکن می‌دانند، زیرا اولویت‌های جمعی می‌تواند با اولویت‌های شخصی در تضاد باشد، که باعث بروز مشکلات می‌شود.

راه حل

همدلی تنها راه حل خودخواهی است. سعی کنید دیدگاه‌های یکدیگر را درک کنید و توجه را به یک عادت تبدیل کنید. اگر اهداف فردی شما در تضاد با اهداف شما به عنوان یک زوج است، سعی کنید با شریک زندگی خود درباره آسیب‌ها به صورت باز صحبت کنید.

چالش خشم و عصبانیت
چالش خشم و عصبانیت

مشکل سیزدهم: خشم و عصبانیت

متأسفانه از کوره دررفتن، فریاد زدن یا عصبانی شدن و آسیب رساندن به خود یا همسرتان یکی از مشکلات رایج ازدواج است.

با افزایش استرس ناشی از عوامل درونی و بیرونی و در حالت خشم، ممکن است نتوانیم خشم خود را کنترل کنیم. خشم علیه عزیزانمان می‌تواند برای یک رابطه بسیار خطرناک باشد.

راه حل

اگر عصبانیت مشکلی است که با آن دست و پنجه نرم می‌کنید، با یک مشاور صحبت کنید تا مهارت‌های لازم را بیاموزید و خشم را از خود دور کنید تا بر روابط شما تأثیری نگذارد. شما می‌توانید قبل از گفتن کلمات غضب آلود که ممکن است رابطه شما را خراب کند، تا عدد 10 بشمارید.

چالش دروغ گفتن
چالش دروغ گفتن در زندگی زناشویی

مشکل چهاردهم: دروغ گفتن

دروغگویی به عنوان یک مشکل رایج ازدواج تنها به خیانت یا خودخواهی محدود نمی‌شود. بلکه دروغ‌های مصلحتی درباره چیزهای روزمره را نیز در برمی‌گیرد. این دروغ‌ها بارها برای حفظ ظاهر و میدان ندادن به همسرتان استفاده می‌شوند.

زوج‌ها ممکن است در مورد موانع یا مشکلاتی که ممکن است در محل کار یا سایر سناریوهای اجتماعی با آن مواجه باشند به یکدیگر دروغ بگویند. چنین مشکلاتی فضای ازدواج را سنگین می‌کند. وقتی همه چیز از کنترل خارج شود، می‌تواند به شکست یک ازدواج بیانجامد.

راه حل

دلایلی را تجزیه و تحلیل کنید که چرا شما یا شریک زندگیتان به جای صادق بودن، مجبور به دروغ گفتن می‌شوید. فقط یک بار برای درک و رفع این دلایل باید سعی کنید به دروغگویی و عدم صداقت در رابطه خود پایان دهید.

نتیجه‌گیری

هر رابطه‌ای مشکلات خودش را دارد. پس، اجازه ندهید مشکلات شما را دلسرد کنند. اگر برای غلبه بر مشکلاتی که شما را آزار می‌دهند، روشی درست در پیش بگیرید، می‌توانید با هر مشکلی مقابله کنید.

احترام گذاشتن، درک متقابل و استقبال از تغییرات می‌تواند تضمین کند که از هر مانعی که ممکن است در ازدواجتان پیش بیاید عبور کنید. در صورتیکه هنوز تردیدی در این زمینه دارید، بهتر است با یک مشاور ازدواج یا درمانگر دارای مجوز برای راهنمایی صحبت کنید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

منبع marriage
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات