بررسی انواع تست روانشناسی ازدواج

انواع مختلف تست مشاوره قبل از ازدواج و کاربرد هریک

0 814

برای آن که بتوانید ازدواج موفقیت آمیزی داشته باشید و این مرحله مهم زندگی را به خوبی پشت سر بگذارید، لازم است تا شناخت خوبی را پیش از ازدواج از خود و طرف مقابلتان داشته باشید. شناختی که در پروسه آشنایی ممکن است به خوبی به دست نیاید و به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در این پروسه، برای زوجین مشکل باشد.

از همین رو راه‌حل‌های بسیاری برای به دست آوردن شناخت مناسب برای پیش از ازدواج طراحی شده‌اند که یکی از موثرترین این روش‌ها استفاده از تست مشاوره قبل از ازدواج است.

با استفاده از «تست روانشناسی قبل از ازدواج» و پرسشنامه قبل از ازدواج می‌توان اطلاعات بسیاری را از زوجین به دست آورد و با توجه به این اطلاعات مسیر ازدواج زوجین را با آگاهی و دانش بیشتری به پیش برد. در واقع ممکن است زوجینی که پیش از ازدواج از تست‌های مختلف استفاده می‌کنند، مشکلات کمتری از دیگر زوجین نداشته باشند، اما این زوجین به دلیل داشتن آگاهی نسبت به این موضوع می‌توانند شرایط بهتری را برای حل مشکلات خود در پیش بگیرند و با آگاهی بیشتری قدم در مسیر ازدواج بگذارند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

در این مقاله به دنبال شناسایی انواع تست‌های مرتبط برای پیش از ازدواج هستیم و درباره هریک کاربردهایی را بیان خواهیم کرد. امید است با استفاده از این اطلاعات بتوانید ازدواج بهتری را تجربه کنید. قبل از هر چیز پیشنهاد میکنیم که مقاله «آیا انجام تست های روانشناسی ازدواج ضروری است؟» را مطالعه کنید.

آزمون شخصیت چند وجهی MMPI
آزمون شخصیت چند وجهی MMPI

آزمون شخصیت چند وجهی MMPI برای شناخت بیشتر قبل از ازدواج

یکی از شناخته شده‌ترین انواع تست مشاوره قبل از ازدواج، تست MMPI است. این تست که به نام تست شخصیت چند وجهی مینه سوتا نیز شناخته می‌شود، برای شناخت شخصیت فرد پیش از ازدواج کاربرد دارد. با استفاده از این تست می‌توان بیماری‌ها و اختلالات روانی فرد را پیش از ازدواج مورد ارزیابی قرار دارد و در صورت درگیری با هر اختلال نسبت به آن آگاهی را برای فرد و زوج او به وجود آورد.

به این ترتیب این تست می‌تواند شخصیت فرد را از جهت بیماری‌ها و رفتارهای ممکن مورد ارزیابی قرار داده و آگاهی لازم را برای پیش بینی رفتارهای طرفین ازدواج به وجود می‌آورد. با استفاده از این تست شما می‌توانید از اختلالات و بیماری‌های احتمالی خود و طرف مقابلتان آگاه شوید و با آگاهی کافی نسبت به انتخاب شخص مقابل خود اقدام کنید.

تست نئو
آزمون نئو NEO برای ازدواج

آزمون سنجش صفات شخصیت پنج عاملی نئو (NEO)

از بهترین و معتبرترین تست‌های شناخته شده در تمامی دنیا، تست نئو است. تست شخصیت پنج عاملی نئو، به عنوان یک تست مشاوره قبل از ازدواج نیز کاربرد داشته و با استفاده از آن می‌توان اطلاعات بسیاری را درباره زوجین به دست آورد. در این تست 5 عامل اصلی مورد ازریابی قرار گرفته و ارتباط هریک از این 5 عامل با دیگر عوامل نیز بررسی می‌شود.

به این ترتیب تستی بسیار کامل و جامع بوده که می‌تواند تغییرات فرد را در برهه‌های زمانی مختلف شناسایی کند. عامل اصلی این تست برونگرایی، سازگاری، وظیفه شناسی و باوجدانی، ثبات احساسی و گشودگی و استقبال از کسب تجربه است.

هریک از این عوامل با 4 عامل دیگر در ارتباط بوده و در بررسی این تست مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. به این ترتیب سبب می‌شود تا ابعاد نهفته و درونی بسیاری از افراد مختلف دیده شده و فرد بتواند ابعاد مختلفی از خود و طرف مقابلش را به خوبی شناسایی کند.

تست عشق استرنبرگ، شناسایی میزان عشق و علاقه پیش از ازدواج (STLS)

در تست عشق استرنبرگ، به دنبال آن هستیم تا در یک رابطه سه ضلع صمیمیت، شهوت و تعهد را مورد بررسی قرار دهیم. استرنبرگ عشق را مثلثی می‌داند که لازم است هریک از این سه ضلع به اندازه مساوی در آن وجود داشته باشد. به همین دلیل این تست را طراحی کرد تا با استفاده از آن بتواند میزان هریک از این موارد را شناسایی کرده و اندازه هرکدام را در زوجین بسنجد.

مولفه‌های این تست، به شکل خودآگاهانه و غیرخودآگاهانه‌ای شکل گرفته‌اند که با استفاده از بررسی آن‌ها به وسیله تست می‌توان اطلاعاتی را درباره این سه ضلع کسب کرد.

در صورتی که می‌خواهید تا درباره عشق خود و احساسی که دارید، این سه بعد را بسنجید، می‌توانید از تست عشق استرنبرگ استفاده کنید.

با اطلاعات این تست می‌توانید بر روی دیگر ابعاد رابطه خود کار کرده و ضعف‌های رابطه‌تان را جبران کنید.

تست بلوغ عاطفی در افراد (MT)؛ به عنوان تستی برای پیش از ازدواج

تست روانشناسی بلوغ عاطفی، یکی دیگر از تست‌هایی است که می‌توان به عنوان تست مشاوره قبل از ازدواج از آن استفاده کرد. این تست در سال‌های آخر قرن بیستم توسط یاشویر سینگ و ماهیش بهار گاوا طراحی شد و با استفاده از 48 سوال، 5 مولفه را در افراد مورد ازریابی قرار می‌دهد.

مولفه‌های عدم ثبات عاطفی، بازگشت عاطفی، ناسازگاری اجتماعی، فروپاشی شخصیت و فقدان استقلال موارد این تست هستند. مواردی که هریک در شناخت قبل از ازدواج می‌تواند اهمیت بسیاری داشته و سبب داشتن آگاهی بیشتری برای ورود به رابطه شود.

به این ترتیب با استفاده از این تست، زوجین می‌توانند این 5 مولفه را در یکدیگر شناسایی کرده و آگاهی نسبی را درباره این موارد به دست آورند.

این عوامل می‌تواند میزان مسئولیت پذیری افراد، توانایی ایجاد و حفظ روابط صمیمی با دیگران،صبر و شکیبایی و موارد از این قبیل را نیز درون خود جای دهد.

به این ترتیب به صورت کلی می‌توان میزان تحمل عاطفی و سلامت روانی افراد را با استفاده از این تست سنجید و اطلاعاتی را در این باره کسب کرد.

بررسی سازگاری زوجین با استفاده از تست سازگاری
بررسی سازگاری زوجین با استفاده از تست سازگاری

تست مقیاس سازگاری زوجین (MST)؛ برای پیش بینی سازگاری در آینده

یکی از عوامل مهم در پایدار بودن هر رابطه‌ای سازگاری طرفین رابطه با یکدیگر است. این موضوع در بین زوجینی که به دنبال ازدواج هستند، از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و سبب می‌شود تا افراد زندگی بهتر و باکیفیت‌تری را تجربه کنند. سازگاری بین زوجین تحت تاثیر عوامل مختلف و متعددی است و ریز فاکتورهای بسیاری دارد. در تست مقیاس سازگاری زوجین، این معیارها سنجیده شده و مورد ازریابی قرار می‌گیرد. در واقع با پاسخ دادن اصدقانه به سوالات این تست می‌توانید میزان سازگاری خودتان را در رابطه بسنجید و به این وسیله نکات ضعف و قوت خود را شناسایی کنید. به این ترتیب می‌توانید با داشتن این آگاهی، تصمیمات بهتری را گرفته و مسیر بهتری را در ادامه راطبه خود در پیش بگیرید. این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا وضعیت رابطه خود را در ابعاد مختلف بهبود ببخشید و سازگاری بهتری را در طول رابطه خود تجربه کنید.

تست روانشناسی کیفیت زندگی (SF)؛ برای سنجش کیفیت زندگی زوجی

از دیگر عناوین تست مشاوره قبل از ازدواج، تست روانشناسی کیفیت زندگی است. این پرسشنامه که در قالب 26 سوال طراحی شده است، به بررسی کیفیت زندگی افراد پرداخته و این موضوع را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. ابعاد مختلف زندگی و سطح کیفیت آن را ارزیابی می‌کند و می‌تواند به شناخت قبل از ازدواج کمک بسیاری کند. جمع آوری این پرسشنامه توسط سازمان بهداشت جهانی صورت گرفته است و کیفیت زندگی را در 4 مقیاس مورد سنجش قرار می‌دهد. سلامت جسمانی، سلامت روانی، روابط اجتماعی و سلامت محیط زندگی این موارد هستند. مواردی که هریک می‌تواند بر روی وضعیت زندگی زناشویی تاثیرات بسیاری گذاشته و سبب بروز نقاط ضعف و وقت فراوانی در این پروسه شود. از همین رو در صورتی که به دنبال افزایش کیفیت زندگی خود هستید و می‌خواهید رابطه خوبی را تجربه کنید، می‌توانید از این تست برای سنجش کیفیت کنونی زندگی دو طرف استفاده کرده و با شناسایی نقاط ضعف و قوت هریک، تدابیری را برای زندگی زناشویی و رابطه خود بندیشید.

تست تفاهم، یکی از انواع کاربردی تست مشاوره قبل از ازدواج

از دیگر تست‌هایی که به عنوان تست مشاوره قبل از ازدواج شناخته می‌شود و برای این موضوع کاربرد دارد، تست تفاهم است. تست تفاهم قبل از ازدواج می‌تواند تفاوت‌های فرهنگی و شخصیتی را در افراد مشخص کرده و رابطه را به شکل سالم‌تری به پیش برد. به این ترتیب و با استفاده از این تست، می‌توان برای ازدواج شناخت بیشتری را به دست آورد و تفاوت‌ها و تفاهم‌ها را در این زمینه‌ها به دست آورد. این تست می‌تواند پیش بینی دقیقی را از اختلافات به وجود آمده در آینده به دست دهد و سبب داشتن آگاهی و اطلاعات بیشتری در این زمینه شود. از همین رو مهارت‌های لازم برای ازدواج افزایش پیدا کرده و افراد در مسیر ازدواج با داشتن آگاهی قبلی می‌توانند مسائل و اختلافات به وجود آمده را به شکل بهتر و کامل‌تری حل کنند. قابل یپش بینی بودن این مسیر می‌تواند تضمین کننده سلامت رابطه در آینده باشد و به آن کمک کند تا وضعیت مطلوب‌تری را در ادامه داشته باشد. زوجین با انجام دادن این تست تفاهم می‌توانند تلاش کنند تا تفاهم لازم را برای زندگی خود ساخته و زندگی مطلوبی را در این راستا ایجاد کنند.

تست شخصیت هارتمن
آزمون شخصیت هارتمن، از انواع تست برای پیش از ازدواج

تست شخصیت‌شناسی هارتمن

تست شخصیت شناسی هارتمن یکی دیگر از انواع تست روانشناسی پیش از ازدواج بوده که می‌تواند با شناسایی شخصیت افراد سبب بهبود رابطه و ازدواج شود. در این تست شخصیت افراد براساس 4 رنگ دسته بندی می‌شوند که هریک ویژگی‌های مختص خود را دارند. قرمز، آبی، سفید و زرد دسته بندی‌های این تست هستند که براساس دسته بندی‌ها و ارزش‌های محوری هر فرد شناخته می‌شوند. با جواب تست می‌توان تا حدودی اطلاعاتی را درباره شخصیت هر فرد به دست آورد و از نقاط قوت و ضعف شخصیتی هر طرف آگاه شد. به این ترتیب برای ازدواچ پیش آگاهی مناسبی خواهد بود که طرفین با یکدیگر آشنا شده و بتوانند انتخاب دقیق و مناسبی را برای ادامه مسیر زندگی خود داشته باشند.

جمع بندی پایانی مقاله

اگر می‌خواهید در مسیر ازدواج با آگاهی بیشتری قدم بردارید و ازدواج موفق‌تری را تجربه کنید، استفاده از انواع و اقسام تست مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند در این مسیر به کمک شما بیاید. با این تست‌ها شما شناخت بیشتری را نسبت به خود و طرف مقابلتان به دست آورده و می‌توانید برنامه ریزی مناسبی را برای مراحل بعدی ازدواج خود داشته باشید. در این مقاله همان‌طور که خواندید، 8 تست را به عنوان تست‌های معتبر و مورد استفاده برای ارزیابی پیش از ازدواج مطرح ساختیم. تست‌هایی که هریک ممکن است کارایی‌های دیگری نیز داشته باشد و بتوان از آن‌ها در جایگاه‌های دیگری نیز بهره برد. با خواندن این مقاله امید است آشنایی لازم را با این تست‌ها کسب کرده باشید و توانسته باشید اطلاعات مفیدی را در این باره به دست آورید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات