راهکارهای ازدواج موفق از زبان روانشناس

0 6

داشتن یک ازدواج موفق آرزوی همه دختر و پسرهاست. با این حال افراد زیادی هستند که با دلایل مختلف تصمیم به ازدواج میگیرند. اگر این تصمیم آگاهانه و با مشورت از افراد متخصص نباشد میتواند احتمال به وجود آمدن مشکلات و کاهش موفقیت در انتخاب را افزایش دهد. که در این مطلب به 10 دلیل و ایده اشتباه برای ازدواج از زبان روانشناسان می پردازیم. با نیک داد همراه باشید.

بسیاری از دخترها و پسرها، دلایلی برای ازدواج دارند، اما گاهی اوقات به دلایل مختلف و رهایی از بسیاری از مسائل و مشکلات زندگی خصوصی و خروج از تجرد، فردی را برای زندگی آینده خود انتخاب می کنند که به گفته مشاور قبل از ازدواج نمی تواند آن ها را از از مشکلات و مسائل زندگی نجات دهد. عدم آگاهی در این باره صدمات زیادی به زندگی آنها وارد می کند.

در ادامه به دلایل نادرست ازدواج اشاره می کنیم. این دلایل نادرست عبارتند از:

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

1. فشار برای ازدواج از سوی خانواده و اطرافیان

به گفته مشاور خانواده، برخی از جوانان در برابر سخنان و نظرات دیگران مانند دوستان، آشنایان و … بسیار آسیب پذیر و شکننده هستند و به خود اجازه می دهند به خاطر آنها تصمیمات کاملا هیجانی و احساسی بگیرند. چنین افرادی عموما از عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی برخورداند. همچنین ممکن است  بیش از حد تحت تأثیر حرف ها و رفتارهای اطرافیان خود باشند و بر اساس خواسته ها و افکار خود تصمیم به ازدواج نمی گیرند و این یکی از دلایل اشتباه ازدواج است.

2. ازدواج به دلیل دوری از خانواده

وقتی وضعیت در خانه و خانواده بسیار آشفته باشد، ازدواج یک گریز محسوب می شود. و بسیاری از مردم این راه فرار را انتخاب می کنند. این یک کار بسیار اشتباه است. این کار مثل این می ماند که از چاله خارج شوید و به چاه بیفتید!

3. افزایش سن

به گفته مشاور روانشناس خوب، این فکر که شما بزرگتر هستید و هنوز ازدواج نکرده اید می تواند باعث ایجاد تحرک برای ازدواج شود. البته این که به چه سنی نگاه می کنید و چه سنی در ذهن شما به عنوان مرز در نظر گرفته می شود، مورد توجه بیشتری است، زیرا نظرات افراد بسیار متفاوت از یکدیگر است و بنابراین نمی توان آنها را یک قاعده کلی در نظر گرفت. شما بدون شک، در ذهن خود، سنی را به عنوان ایده آل ترین برای ازدواج انتخاب کرده اید. این سن ممکن است ناشی از عوامل مختلفی مانند خانواده، سن ازدواج خواهر و برادر باشد.

4. ازدواج به دلیل موقعیت

اگر عاشق کسی هستید که ثروتمند است و فقط به این دلیل که مایل به ازدواج با او هستید و به ابعاد دیگر توجه نمی کنید، نمی تواند معیار خوبی باشد. البته ازدواج با فردی که هیچ چیز از نظر مادی ندارد قابل قبول نیست. بنابراین ایده ازدواج با یک فرد بدون در نظر گرفتن احساسات و عواطف قلبی و فقط از دیدگاه مادی گرایی منطقی نیست و اشتباه است.

بیشتر بخوانید : آیا مشاوره قبل از ازدواج کاربردی است؟

5. ازدواج به دلیل ترحم و دلسوزی

گاهی اوقات انگیزه فرد برای ازدواج این است که طرف مقابل را از تنهایی، فشارهای زندگی، مشکلات اقتصادی و اجتماعی یا دلایل دیگر نجات دهد. چنین انگیزه هایی پس از مدتی از بین رفته و در نهایت منجر به بحران زندگی مشترک می شود.

6. ازدواج به دلیل تنهایی

هنگامی که احساس تنهایی می کنید و فکر می کنید دلتنگی به سراغ شما آمده است، این احتمال وجود دارد که انتخاب های نامعقول و نسنجیده انجام دهید، و در این شرایط است که خود را در رابطه یا روابطی می بینید که رضایت بخش است شما نیست. بنابراین سعی کنید یک انتخاب بسیار منطقی داشته باشید. و برای این کار حتما از یک مشاور ازدواج کمک بگیرد.

بیشتر بخوانید : مشاوره پیش از ازدواج؛ راهکاری عالی برای موفقیت در زندگی

7. عدم توجه به زندگی شخصی

بسیاری از افراد گاهی اوقات به دلیل احساس بی هدفی غرق در روابط می شوند و به جای آنکه به فکر خودشان باشند، در آستانه ازدواج قرار میگیرند!. آنها یک رابطه عاشقانه را ناموفق می کنند و چنین رابطه ای پایانی ندارد.

8. عشق سطحی و زودگذر

گاهی اوقات دو نفر آنقدر به یکدیگر علاقه مند می شوند که فکر می کنند واقعاً عاشق هستند و وقتی هیجان در یک رابطه به این سرعت پیش می رود، صراحت، صداقت و اعتماد که یک رابطه قوی مستلزم آن است، زمان می برد. یک آشنایی سریع، مهم نیست که چقدر هیجان انگیز است، فقط صمیمیت ظاهری را به ارمغان می آورد.

9. ازدواج برای پدر یا مادر شدن

یکی از مهمترین عوامل انگیزشی برای ازدواج این است که فرد خود را به عنوان والدین می بیند و عاشق بچه دار شدن است، اما باید از نظر اخلاقی، مادی، عاطفی و آموزشی برای تربیت فرزندان آماده باشد. برای ازدواج، باید فردی را انتخاب کنید که فقط به فکر بچه دار شدن نباشد، بلکه فردی را انتخاب کند که در طول زندگی راه شما را دنبال کند و همراه شما باشد.

10. نیازهای جنسی

به گفته مشاوران مراکز مشاوره ایران، ازدواج فقط به دلایل جنسی و علاقه به شخص فقط به دلیل مسائل جنسی نمی تواند درست باشد و تضمینی برای ازدواج موفق و عاقلانه نخواهد بود.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات