چگونه خانواده سالم و شاد داشته باشیم؟

0 20

خانواده محیطی است که هدف اصلی آن ایجاد آرامش و نشاط برای اعضای آن است. داشتن یک خانواده شاد و سالم یکی از آرزوهای اکثر انسان هاست. اما کمتر کسانی حاضر می شوند تا برای بدست آوردن همچین خانواده ای دست به تلاش و یادگیری بزنند. در این مطلب از مرکز مشاوره نیک داد با کارشناسان خانواده همراه میشیم تا راه های داشتن یک خانواده شاد و سالم را یاد بگیریم. با ما همراه باشید.

مواردی که در ادامه میخوانیم :

نوسازی

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

یکی از مواردی که زوجین و حتی اعضای خانواده برای ایجاد یک خانواده شاد و سالم باید تلاش کنند، نوسازی رابطه هاست. وقتی دو نفر با هم ازدواج میکنند در ابتدا ارتباط بسیار خوب و صمیمی با هم دارند. این ارتباط خوب رفته رفته بخاطر شرایط و مشکلات و مسائلی که در زندگی پیش می آید از شدت آن کاسته می شود.

گاهی هم کدورت هایی ایجاد می شود که باعث کم شدن ارتباط صمیمی می شود. بنابراین زجین و هم اعضای خانواده می بایست به صورت آگاهانه جهت نوسازی رابطه ها تلاش کنند. غفلت کردن از این موضوع مهم می تواند در بلند مدت آسیب های جبران ناپذیری را در روابط ایجاد نماید.

نوسازی رابطه جهت داشتن خانواده سالم و شاد

تشکر و قدر دانی کردن

به عقیده روانشناس خانواده یکی از مواردی که افراد یک خانواده بخصوص زوجین باید به خوبی رعایت کنند، احترام گذاشتن و قدر دان یک دیگر بودن است. گاهی افراد در طول زندگی زحمت دیگران را یک وظیفه می دانند. درست است که هر یک از اعضای خانواده وظایفی دارد، اما چه بهتر است که در مقابل این انجام وظیفه قدر دان یکدیگر باشند.

یکی از مواردی که در بین خانواده ها بسیار شایع است، تلاش جهت تغییر دادن یکدیگر است. بسیار دیده می شود که خانم ها تلاش می کنند تا همسرشان را تغییر دهند و یا این موضوع در حالت عکس نیز دیده می شود. تلاش جهت تغییر دادن یکدیگر در همه جای دنیا دیده می شود. یا اینکه فرزندان از والدین خود شکایت دارند و انتظار دارند که پدر یا مادرشان با آن ها بهتر و با ملایمت تر رفتار کنند.

بیشتر بدانید: مهارت های ارتباطی

چرا تلاش می کنیم که دیگران را تغییر دهیم ؟

افراد سعی میکنند تا سایر اعضای خانواده خود را تغییر دهند. این تلاش جهت تغییر دیگران می تواند از انگیزه های مختلفی نشات گرفته باشد. گاهی افراد از احساس خجالت و شرم دست به این تلاش می زنند. اینکه دیگران در رابطه با اعضای خانواده او چه فکری میکنند. در رابطه با پدر، مادر، خواهر و برادر اون دیگران چه فکری می کنند و چه چطور رفتار میکنند، برای افراد مهم تلقی می شود. فکر و قضاوتی که دیگران در رابطه با خانواده اش دارند برای او اهمیت زیادی پیدا میکند.

این ها عموما از ضعف ها درونی افراد ناشی می شود. اینکه به نظر و عقاید دیگران ارزش قائل باشیم امر پسندیده ای است. اما افراط کردن و توجه و ارزش بیش از اندازه قائل شدن که باعث اذیت خودمان و اعضای خانواده مان شود قطعا یک ضعف محسوب می شود. یک ضعف درونی که می بایست جهت اصلاح آن بر آییم.

تلاش برای تغییر اعضای خانواده

مقایسه کردن

دلیل مهم دیگری که افراد در تلاش برای تغییر دیگران بر می آیند، مقایسه کردن است. بسیار زیاد می بینم که مادر یا پدر فرزند خود را با فرزند شخص دیگری مقایسه می کند. این مقایسه کردن میتواند آسیب جدی به رشد فرزند وارد کند. کودکان در محیطی که در آن بجای قدردانی و تشکر، مقایسه شوند نمی توانند از نظر ذهنی رشد کنند و خلاقیت آن ها نابود می شود.

در این رابطه بخوانید : چرا اعضای خانواده ها از هم دور می شوند؟ 11 راه حل

انتقاد کردن

انتقاد کردن شرایط و آداب دارد. اکثر افراد انتقاد کردن را به درستی بلد نیستند. انتقاد کردن مثل یک تیغ دو لبه است. اگر به درستی و در جای مناسب و با شرایط مناسب انجام نشود، قطعا و بدون شک باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه خواهد شد.

گاهی اوقات افراد احساس میکنند که اگر انتقاد کنند می توانند باعث تغییر در دیگران شوند. اما خیلی از اوقات هم افراد در انتقاد کردن انگیزه های متفاوتی را دنبال میکنند. این گروه سعی دارند تا با پیدا کردن نقاط ضعف دیگران و پایین کشیدن آن ها، به نوعی شکست ها و ایرادات خودشان را پنهان کنند. آن ها به دنبال مخفی کردن ضعف های درونی خودشان هستند و با این انتقاد سعی دارند تا مشکلات خودشان را انکار کنند.

به عقیده مشاوران روانشناسی خانواده، همواره تلاش کنید تا اعضای خانواده خودتان را با تمامی نقض هایی که دارند دوست داشته باشید. از انتقاد کردن دست بردارید – مگر مواردی که واقعا لازم است و شما هم مهارت انتقاد کردن را بلد باشید. سعی کنید در کنار خانواده خودتان احساس قدردانی و تشکر را به فراخور موقعیت افزایش دهید. خانواده محیطی است جهت آرامش. محیطی که اعضای آن می بایست در صمیمیت در کنار همدیگر و به یکدیگر احساس آرامش دهند. نوسازی رابطه را جدی بگیرید و هر روز و هر روز جهت بهبود رابطه یک تلاش هرچند کوچک داشته باشید.

نیاز به مشاوره روانشناسی خانواده دارید؟ با ما تماس بگیرید: 07132318862 – 09389099541

کلام آخر

این مقاله به مواردی که باعث می شود تا یک خانواده سالم و شاد داشته باشیم پرداختیم. مواردی نظیر قدر دانی کردن، تشکر کردن، نوسازی رابطه و ایجاد صمیمیت از مهم‌ترین مواردی است که برای داشتن یک خانواده سالم به آن ها نیاز داریم. مواردی هم که می بایست به صورت جدی از آن ها دوری کنیم، نظیر انتقاد کردن از همدیگر و مقایسه کردن. با رعایت همین موارد به ظاهر ساده، شما قطعا در راستای ایجاد یک خانواده سالم و شاد حرکت خواهید کردی.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات