آیا اضطراب باعث لاغری میشود؟ ارتباط اضطراب و کاهش وزن

آیا اضطراب باعث لاغری میشود
0 250

شما هم بدون هیچ دلیل مشخصی دچار کاهش وزن ناگهانی شدید؟ وزن شما در مدت زمان کوتاهی چندین کیلو تغییر کرده است؟ کاهش یا افزایش وزن ناگهانی، یکی از علائم شایع اختلال اضطرابی از جمله اختلال اضطراب فراگیر، اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال هراس و غیره است که متاسفانه افرادی زیاد را درگیر خود میکند. در این مقاله از مجله روانشناسی نیک داد با ما همراه باشید تا رابطه بین اضطراب و کاهش وزن ناگهانی را بررسی کنیم.

کاهش وزن ممکن است به سرعت در طی چند روز، هفته یا چند ماه اتفاق بیفتد، یا ممکن است در طول دوره ای که شما با اختلال اضطراب دست و پنجه نرم می کنید اتفاق بیفتد.

برای اینکه ببینید آیا اضطراب ممکن است در علائم اضطراب شما نقش داشته باشد، سطح اضطراب خود را با استفاده از تست اضطراب رایگان ما ارزیابی کنید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

هرچه این رتبه بالاتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که در علائم اضطراب شما، از جمله کاهش وزن و علائم کاهش وزن ناگهانی، نقش داشته باشد.

  • اضطراب رابطه پیچیده ای با وزن دارد و می تواند عامل افزایش وزن (به دلیل خوردن احساسی به عنوان مکانیزم مقابله) یا در برخی موارد کاهش وزن باشد.
  • کاهش وزن ناشی از اضطراب معمولاً بی خطر است، اما لزوماً به عنوان شکل سالم کاهش وزن در نظر گرفته نمی شود.
  • دانستن دلایل کاهش وزن بسیار مهم است تا بتوانید عادات و تغییرات سبک زندگی خود را زیر نظر داشته باشید و ببینید آیا نیاز به تغییر رفتارها یا رژیم غذایی خود دارید یا خیر.
  • کاهش وزن خود نیز می تواند به اضطراب کمک کند، بنابراین مهم است که به اضطراب رسیدگی کنید و شرایط دیگر را رد کنید.
  • کاهش اضطراب ممکن است باعث کاهش یا بازگشت وزن شود، اما برای زندگی سالم‌تر مهم است.

چرا اضطراب می تواند باعث کاهش وزن شود؟

اگر کاهش یا افزایش وزن شما به دلیل اضطراب بوده باشد، دلایل این موضوع معمولا یکی از موارد زیر است:

1. پاسخ استرس

هورمون های استرس محرک هایی هستند که سوخت و ساز بدن و مصرف سوخت را افزایش می دهند. افزایش متابولیسم می تواند منابع انرژی بدن را سخت تر از حد معمول کاهش دهد و باعث سوزاندن سوخت سریع تر شود. بدن هر چه سریعتر سوخت را بسوزاند، به میزان بیشتری نیاز دارد.

اگر بدن سوخت کافی از غذاهایی که می خوریم دریافت نکند، سوخت لازم را از ذخایر چربی بدن دریافت می کند. اگر عادات غذایی ما به اندازه کافی برای جبران افزایش مصرف سوخت ناشی از رفتار بیش از حد دلهره آمیز افزایش نیافته باشد، می تواند باعث کاهش وزن شود.

2. تحریک بیش از حد پاسخ به استرس

هنگامی که پاسخ های استرس به ندرت اتفاق می افتد، بدن می تواند نسبتاً سریع از تغییرات فیزیولوژیکی، روانی و عاطفی که پاسخ استرس ایجاد می کند، بهبود یابد.

هنگامی که پاسخ های استرس به طور مکرر رخ می دهد، مانند رفتار بیش از حد دلهره آور، بدن نمیتواند بهبودی خود را کامل کند. بهبودی ناقص می تواند باعث شود بدن در حالت آمادگی برای پاسخ به استرس نیمه باقی بماند، که آن را «تحریک بیش از حد پاسخ به استرس» می نامند، که اغلب به آن «بیش از حد تحریک» نیز می گویند.

تحریک بیش از حد می تواند باعث مشکلات معده و گوارشی شود. کسانی که مشکلات معده و گوارشی دارند معمولاً به دلیل ناراحتی معده کمتر غذا می خورند. کم خوردن مقدار منابع انرژی موجود برای بدن را کاهش می دهد و منابع انرژی کمتر باعث می شود بدن از ذخایر چربی خود برای سوخت استفاده کند. همانطور که بدن ذخایر چربی خود را تخلیه می کند، بدن وزن کم می کند.

علاوه بر این، مشکلات معده و گوارشی می تواند بر متابولیسم غذایی که می خوریم تأثیر بگذارد و باعث کاهش جذب مواد مغذی شود که همچنین می تواند باعث کاهش وزن شود.

بیشتر بخوانید: مشاوره اضطراب

3. تحریک بیش از حد می تواند “انرژی عصبی” را افزایش دهد

افزایش انرژی عصبی می تواند باعث شود بدن حتی سوخت بیشتری مصرف کند.

به عنوان مثال، افزایش انرژی عصبی اغلب استراحت و آرامش را دشوار می کند. که می تواند منجر به این شود شما دائما در حال حرکت باشید. حرکت مداوم به انرژی بیشتری نیاز دارد و انرژی بیشتر به سوخت بیشتری نیاز دارد.

در اینجا دوباره، بدن ممکن است انرژی بیشتری نسبت به انرژی مصرف کند که با غذا دوباره پر می شود، که می تواند باعث کاهش وزن شود.

نقش اختلال خواب در کاهش وزن
اختلال خواب میتواند باعث کاهش وزن شود

4. اختلال در خواب

اختلال خواب یکی از علائم رایج استرس مزمن است. هنگامی که خواب بدن به طور منظم مختل می شود، می تواند باعث شود بدن کورتیزول بیش از حد معمول تولید کند. از آنجایی که کورتیزول یک محرک هورمون استرس است، سطوح بالاتر کورتیزول می تواند باعث شود بدن سخت تر کار کند که می تواند باعث افزایش مصرف سوخت شود.

5.  اضطراب می تواند اشتهای شما را کاهش دهد

آیا تا به حال آنقدر نگران یک تکلیف یا کاری بوده اید که تا انتهای غذاخوردن کار کرده باشید؟

ممکن است هورمون های استرس پشت بی اشتهایی شما وجود داشته باشد. یک بررسی تحقیقاتی نشان داد که بدن شما هورمونی به نام فاکتور آزادکننده کورتیکوتروپین (CRF) تولید می‌کند که میل شما به خوردن را مختل می‌کند.

خوردن غذای کمتر در حالی که متابولیسم شما به طور بالقوه افزایش یافته است می تواند به این معنی باشد که وزن بدن شما شروع به کاهش میکند.

اضطراب میتواند باعث کاهش وزن شود
اضطراب میتواند باعث کاهش وزن شود

6. برخی از داروهای ضد اضطراب می توانند باعث کاهش وزن شوند

اگر داروهای ضد اضطراب و استرس مصرف میکنید، برخی از این آن ها به عنوان عوارض میتوانند باعث کاهش وزن شوند.

در یک مطالعه، برخی از داروها، مانند بوپروپیون، اثرات کاهش وزن را در مدت طولانی مصرف آنها، نشان دادند.

اما کاهش وزن تنها با داروهای ضدافسردگی خاص اتفاق می‌افتد و افزایش وزن معمولاً نتیجه غیرمنتظره‌ای از مصرف داروها برای مدیریت اضطراب شما است. یک مطالعه نشان داده است که چندین دسته از داروهای ضد افسردگی با افزایش وزن ارتباط دارند.

بهتر است با پزشک تجویز کننده خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که آیا این دارو ها عوارضی در خصوص کاهش یا افزایش وزن دارند یا خیر؟

اینها تنها چند نمونه از این هستند که چگونه اضطراب و استرس می توانند باعث کاهش وزن شوند. هر چه بیشتر مضطرب و استرس داشته باشید، احتمال کاهش وزن شما بیشتر است.

در حالی که کاهش وزن می تواند نگران کننده باشد، اغلب مضر نیست. زیرا بدن قادر است وزن کافی برای حفظ خود را حفظ کند. حتی اگر ممکن است بیشتر از آنچه فکر می کنید وزن کم کنید، معمولاً در خطر نیستید.

همچنین کاهش وزن بسیار بیشتر از آنچه انتظار دارید رایج است. به عنوان مثال، یک فرد 90 کیلویی می تواند در طی چند ماه بین 5 تا 10 کیلو وزن کم کند. هر چه وزن شما بیشتر باشد، احتمال کاهش وزن بیشتر است. به طور متوسط، کاهش 10 تا 15 درصد از وزن کلی بدن به دلیل اضطراب و استرس مزمن ناشی از آن غیر معمول نیست.

اگر زمان کاهش وزن شما خیلی سریع اتفاق افتاده است، حتما با پزشک متخصص صحبت کنید. شرایط پزشکی وجود دارد که می تواند باعث کاهش وزن ناگهانی شود.

از آنجایی که هر بدن تا حدودی از نظر شیمیایی منحصر به فرد است، همه افراد کاهش وزن را به دلیل اختلال اضطراب تجربه نمی کنند. در واقع، برخی از افراد مضطرب وزن اضافه می کنند.

چگونه از شر علائم اضطراب کاهش وزن خلاص شویم؟

مانند از بین بردن هر علامت اضطرابی، می توانید کاهش وزن مرتبط با اضطراب را با مقابله با مسائل اضطرابی خود، کاهش استرس بدن و دادن زمان کافی برای پاسخ مثبت به بدن خود از بین ببرید. همانطور که بدن شما از تحریک بیش از حد بهبود می یابد، کاهش وزن مرتبط با اضطراب باید کاهش یابد.

اجرای صادقانه استراتژی های بازیابی، از جمله پرداختن به عوامل زمینه ای اضطراب به طوری که استرس بدن شما کاهش یابد، می تواند به حل کاهش وزن مرتبط با اضطراب کمک کند.

از آنجایی که تحریک بیش از حد حذف می شود، و با بازگشت معده و سیستم گوارشی به عملکرد طبیعی، احتمالاً متوجه خواهید شد که وزن شما تثبیت شده و در نهایت به حالت عادی باز می گردد.

اضطراب می تواند باعث بسیاری از حرکات عصبی، تغییر در رژیم غذایی و سایر فعالیت هایی شود که ممکن است به کاهش وزن منجر شود. کاهش وزن به عنوان یک علامت معمولاً چیزی نیست که فرد باید به آن توجه کند، مگر اینکه مسائل مربوط به رژیم غذایی وجود داشته باشد، اما از آنجایی که اضطراب می تواند برای بدن مضر باشد، درمان کلی اضطراب همچنان مهم است.

درمان های کوتاه مدت

علاوه بر استراتژی بلندمدت حذف تحریک بیش از حد، چند کار وجود دارد که می توانید فوراً برای متوقف کردن و حتی معکوس کردن کاهش وزن ناشی از اضطراب انجام دهید:

1. استرس بدن خود را تا حد امکان کاهش دهید.
کاهش استرس بدن می تواند مصرف سوخت و کاهش وزن را کاهش دهد.

2. متابولیسم بدن خود را از طریق افزایش استراحت، آرامش و خواب کاهش دهید.
کاهش متابولیسم بدن می تواند مصرف سوخت را کاهش دهد.

3. مصرف غذا و به خصوص غذاهای پر پروتئین و کربوهیدرات را افزایش دهید.
این افزایش می تواند تقاضای بالاتر برای سوخت را جبران کند.

4. یک مکمل غذایی مصرف کنید.
یک مکمل غذایی همچنین می تواند تقاضای بالاتر برای سوخت را جبران کند.

5. با یک متخصص علوم تغذیه صحبت کنید.
یک متخصص علوم تغذیه می تواند در مورد چگونگی افزایش منابع انرژی بدن و همچنین نحوه مقابله با اثرات نامطلوب ناشی از استرس و اضطراب مشکلات معده و گوارشی به شما ایده دهد.

نتیجه گیری

با این وجود، داشتن خواب خوب منظم، حذف پاسخ‌های استرس غیرضروری، پرداختن به عوامل زمینه‌ای، پذیرش منفعلانه احساسات و نشانه‌های خود، محدود کردن نگرانی و باقی ماندن صبور، نتایجی را به همراه خواهد داشت. وقتی کار درست را انجام دهید، بدن باید بهبود یابد.

اگر در کنترل اضطراب خود مشکل دارید، میتونید از خدمات مشاوره درمان اضطراب و استرس مرکز نیک داد استفاده کنید. شما میتوانید از طریق دکمه زیر، درخواست مشاوره ثبت کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت جهت هماهنگی با شما تماس میگیرند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

منبع calmclinic anxietycentre greatist
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات