چکاپ مغز یا چکاپ عصبی – روانی چیست؟

0 751

اینجا مغز را گارانتی می کنند!

شاید هیچ عضوی به اندازه مغز در سال های ابتدایی زندگی، دچار تغییر در اندازه و کارکرد نشود. مغز در بدو تولد 100 میلیارد سلول عصبی دارد و تا سه سالگی هر یک از این سلول ها با 15000 ( پانزده هزار) سلول عصبی دیگر ارتباط پیدا می کنند و مسیرهای جدید می سازند. یک عامل بسیار مهم برای قدرت سلول های مغزی در برقراری ارتباط با سایر سلول های مغزی استفاده از آنهاست.

هر چه شرایط برای استفاده بیشتر از توان نهفته این سلول ها بیشتر شود، ارتباطات آنها با هم بیشتر شده و توانایی های فرد بیشتر خواهد بود.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

و هر چه این ارتباطات کمتر تحریک شوند و مورد استفاده قرار نگرفته باشند به تدریج مغز آن ارتباطات را حذف می کند. مغز افراد بالغ از نظر تعداد سلول ها تفاوتی با هم ندارند، اما تفاوت اصلی انسان ها در میزان ارتباطات سلول های مغز است.

توجه ویژه به سالهای اولیه زندگی کودک

بخش بزرگی از این رشد در سه سال اول زندگی اتفاق می افتد و قسمت عمده ای از غذای کودک در سال اول زندگی برای رشد سلول های مغز صرف می شود. به همین خاطر است که متخصصان بیشترین دقت و توجه را به سال های ابتدایی زندگی معطوف کردند. وزن مغز نوزاد در بدو تولد 400 گرم است و 3 سالگی به 1100 گرم می رسد و در بزرگسالی وزن مغز 1400 گرم است.

تخمین زده می شود که مجموع دریافت های کودک در 2-3 سال اول زندگی بیش از تمام سنین باقی مانده عمر است و این وظیفه والدین و شرایط تولد ها است که موقعیت و امکانات را طوری برنامه ریزی کنند که کودکان در این چند سال ابتدایی به حداکثر میزان رشد و توانمندی های بالقوه خود دست یابند.

وظیفه ای که اگر اطلاعات دقیق و درستی از وضعیت مغز کودک نداشته باشیم به درستی و به صورت کامل انجام نمی پذیرد.

این مغز 1100 گرمی مانند خمیر شکل پذیر است و وقتی شکل گرفت تغییر دشوارتر و زمان برتر خواهد بود.

همه ما جسم خود را چکاپ می کنیم ( خون، ادرار، اسکن و….) اصولا زمانی که ما احساس می کنیم بدنمان به شیوه روتین کار نمی کنند اقدام می کنیم اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که مغز خود را بررسی و شرایطش را کنترل کنید! احتمالا خیر!

مغز عضوی است که خیلی مورد بی مهری ما قرار گرفته است و حتی گاها به آن فکر نمی کنیم.

همه می دانیم که اعمال ما تحت کنترل و فرمان مغز هستند. بدن ما را مصون نگه می دارد و کنترل می کند. خاطرات قبل ما را نگهداری می کند و کمک می کند بتوانیم به راحتی با دیگران ارتباط بگیریم، گفتگو کنیم و….

مغزها پیچیده ترین سیستم در انتقال اطلاعات می باشد. این شانس برای ما وجود دارد که بتوانیم از عملکرد و تنظیم بودن آن اطلاع داشته باشیم. مثل زمانی که قبل از به مسافرت رفتن ماشین خود را چک می کنیم.

مغز هم نیاز به چک کردن دارد که اگر نقصی در آن است قبل از رخ دادن فاجعه از آن پیشگیری به عمل آوریم.

داستان پیشگیری بهتر از درمان است در مورد مغز و روان نیز صادق است و چون فکر میکنیم آن را نمی بینیم بررسی در صورت لزوم درمان آن سخت باشد و یا راهی برای بررسی آن وجود نداشته باشد.

اما خبر خوب این است که چکاپ عصب _ روانشناختی به ما کمک می کند که بتوانیم در صورت لزوم و ایجاد هر گونه اختلال برای رفع سریع آن اقدام نمائیم و در صورت سلامت یا قوی بودن در نواحی خاصی از مغز بر روی ارتقاء عملکرد فرد در آن حیطه خاص تلاش نمائیم.

خوشبختانه مرکز نیک داد این شرایط را ممکن نموده که همگام با تکنیک های روز بهداشت روان با استانداردهای جهانی حرکت کند و در جهت سلامت مغز و روان هم میهنانمان ایفای نقش نماید.

در چکاپ مغز یا چکاپ عصبی – روانی به دنبال این هستیم که مغز درست کار می کند یا خیر؟

مغز ما مسئول تعادل ماست، مسئول ارتباط با محیط و مهارت های حل مسئله است. ما در چکاپ مغز یا چکاپ عصبی _ روانی عملکردهای مغز را در هر سنی می شناسیم. مثلا بچه سه ماهه چه کارهایی را باید بتواند انجام دهد؟

این موارد براساس آزمون های خاص سنجش می شود. مغز باید توانمندی های خاصی را کسب کرده باشد تا در نرمال باشد.

تست چکاپ مغز کودک چیست؟

برای بررسی کودکان خصوصا در سنین اولیه اگر والدین فقط سه دقیقه زمان بگذارند می توانند تحول جدی در رشد کودک خود به وجود آورند.

در این تست 3 دقیقه ای 30 سوال وجود دارد که جواب ساده ای را احتیاج دارد که عملکرد مغز را سنجید. شنوایی، حرکات ریز و درشت، چنگ زدن و حل مساله.

مثلا: اگر کودک جای خود را خیس می کند می تواند اطلاع دهد یا نه؟ اینها مواردی است که مغز انجام می دهد و فقط با سه دقیقه وقت گذاشتن هر دو ماه یکبار می توان مطمئن بود که کودک از نظر مغزی رشد طبیعی دارد.

خوشبختانه خانواده ها در حال حاضر به رشد جسمانی مانند قد و وزن توجه مناسبی دارند. در کشورهای پیشرفته نشان داده شده که چکاپ و تشخیص به موقع حداقل موجب تشخیص 15_10% افزایش هوش خواهد شد. چون تشخیص و مداخلات درمانی برای حل آن به دنبال خواهد داشت.

معمولا افرادی که به مرکز نیک داد مراجعه می کنند برای حل مشکلی است که برایشان ایجاد شده و مرکز نیک داد محلی برای حل مشکل آنهاست.

خیلی وقت ها خانواده هایی به مرکز نیک داد مراجعه می کنند که بچه های آنها مشکل داشتند ولی از این موضوع اطلاع نداشتند و نمی دانستند می شود آن را درمان کرد.

در همین راستا با توجه به شعار پیشگیری بهتر از درمان است و اینکه شناخت زودتر می تواند کم هزینه تر از درمان باشد.

 

در زمینه روان، قبلا کودک باید به سن خاصی می رسید تا می توانستیم او را چکاپ کنیم که معمولا از پیش دبستانی آغاز می شد اما الان چکاپ صرفا در سن بالا انجام نمی شود و می توان از سنین پایین، کودک را چکاپ کرد. تلاش ما بر این است که هر چه زودتر مشکل شناسایی گردد و درمان بهتر صورت پذیرد.

در کشورهای پیشرفته از نه ماهگی چکاپ شروع می شود در مرکز نیک داد نیز همین پکیج چکاپ و درمان از 2 ماهگی تا 60 سالگی تداوم خواهد داشت.

اهداف چکاب مغز

یکی از اهداف مهم چکاپ مغز، پیشگیری از اختلالات است. وقتی چکاپ مغز انجام می شود می توان مطمئن شد که فرد سالم است و برای افراد سالم یک سری پکیج برای ارتقاء عملکرد وجود دارد و برای افرادی که دچار اختلال یا مشکلی نیز می باشند به همین صورت.

مثلا مشکل ارتباط می تواند به شنوایی ربط داشته باشد و می توان با حل این مشکل ( به وسیله کاشت حلزون و …) مشکلات ارتباطی را حل نمود.

یا ممکن است مشکل تیروئید وجود داشته باشد که در صورت درمان نشدن، کودک مثلا عقب ماندگی خواهد داشت.

پیشگیری این است که بتوانیم مشکل را دریابیم که در صورت وجود آن را درمان نموده و زندگی سالم را به فرد ببخشیم.

سنجش های موجود در ایران مثل سنجش ورودی برای مدرسه خیلی دیر اتفاق می افتند. یعنی اگر قرار بر رخداد فاجعه ای باشد تا آن زمان اتفاق افتاده است.

اغلب مواقع زمانی که به والدین گفته می شود کودک فلان اختلال را دارد، می گویند نه چیزیش نیست، مادرش لوسش کرده است.

خدمات چکاپ مغز در کلینیک نیک داد

نیک داد برای چکاپ اولیه راهی را قرار داده که ابتدا افراد بتوانند به رایگان خود را محک بزنند. آزمون های غربالگری که در سایت قرار داده شده است قابل وصول و دسترس رایگان هستند. افراد در خانه نشسته اند و چکاپ را انجام می دهند. اما تاکید بر آن است که اگر آن را در خانه انجام دادند، نتیجه چکاپ مغز را به مرکز نیک داد بیاورند و متخصص آنها را ببیند و توضیحات را به آنها دهد.

تمامی چکاپ ها و خدماتی که در مرکز نیک داد ارائه می دهد سالهاست در اروپا و آمریکا انجام می گردد و تاییدیه FDA، APA، CE را دارند.

اما مهم ترین بخش چکاپ تصحیح فرهنگ چکاپی در کشورمان است مثلا یا آنقدر به دندانپزشک مراجعه نمی کنیم تا دندانمان درد بگیرد و هزینه سنگین متحمل شویم در صورتی که با یک چکاپ 6 ماهه با حداقل هزینه سلامت و دندانهایمان تضمین می شد. خانواده ها باید با چکاپ آشتی نمایند.

 

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات