6 فایده استفاده از مشاوره روان‌ درمانی گروهی

0 425

در ابتدا ایده گروه‌ درمانی ممکن است که ترسناک به نظر برسد؛ اما این تصور غلط است و روان‌درمانی گروهی که در آن 5 تا 15 نفر تحت نظر یک روانشناس هستند، بسیار سودمند است. بن‌جانسون دکترای روانشناسی بالینی، مدیر درمان شناختی –رفتاری رودآیلند و استادیار بالینی در دانشکده پزشکی وارن آلبرت می‌گوید: « شرکت‌کنندگان از اینکه تجربه آن‌ها چقدر می‌تواند سودمند باشد، شگفت‌زده می‌شوند.»

دکتر Patti Cox استاد دانشگاه، رییس انجمن روانشناسی شرقی وابسته به انجمن روان‌درمانی آمریکا می‌گوید: « هرکسی می‌تواند از روان‌درمانی گروهی بهره ببرد؛ اما باید در گروه درست و زمان صحیح قرار بگیرد.» او همچنین تأکید می‌کند که در زمان حادشدن بحران، زمان مناسبی برای مراجعه به روان‌درمانی گروهی نیست.

گروه‌ها معمولا یک یا دوبار در هفته و به مدت 90 دقیقه بایکدیگر به ملاقات می‌پردازند. در این جلسات، هرکس به اندازه‌ای که صلاح بداند، اقدام به فاش‌کردن اطلاعات می‌کند. اما فواید روان‌درمانی گروهی چیست و هرکسی می‌تواند از آن چه ثمراتی را برداشت کند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

مزایای گروه درمانی

در این قسمت به دو سوال پایانی پاراگراف قبل پاسخ می‌دهیم و فواید روان‌درمانی گروهی (مشاوره گروه درمانی) را به شما معرفی می‌کنیم تا به خوبی با آن‌ها آشنا شوید و در این زمینه هیچگونه ابهام یا سوالی نداشته باشید که مطلوب هرکسی به شمار می‌آید.

1. به شما حس برخورداری از حس پشتیبانی دیگران را هدیه می‌دهد

بسیاری از انسان‌ها تصور می‌کنند که در هنگام مشکلات تنها هستند و نمی‌توانند از فرد دیگری در این موضوع کمک بگیرند. خود این مسئله باعث می‌شود تا شدت حادبودن مشکل بیشتر شود و فرد نتواند از پس آن بربیایید؛ اما به گفته دکتر جانسون، هنگامی که در روان‌ درمانی گروهی صحبت‌های دیگران را می‌شنوید؛ حس می‌کنید که در این زمینه تنها نیستید و افراد دیگری نیز به مشکلات شما دچار هستند. همین موضوع به شما کمک می‌کند تا بتوانید آرامش بیشتری کسب کنید و آسان‌تر از پس مشکلات بربیاید؛ این راهکار در مورد همه‌ افراد صدق می‌کند، چه افرادی که دچار پنیک هستند و چه کسانی که از افسردگی رنج می‌برند.

2. امکان دریافت بازخورد گروهی را برای شما فراهم می‌کند

انسان در هنگام صحبت‌کردن خودش موارد مهمی را نمی‌بیند و امکان دارد که دچار خطای شناختی شود. این خطای شناختی روان‌درمانی را  نیز سخت‌تر می‌کند و باعث پیچیده‌تر شدن فرآیند آن می‌شود؛ اما می‌توان با استفاده از روان درمانی گروهی می‌توان این مشکل به طور کلی از بین برد. جانسون می‌گوید: « بازخوردگرفتن از دیگران درباره‌ی صحبت‌هایتان بسیار کارآمد است و به شما کمک می‌کند تا دیدگاه‌های بیشتری را در مورد وضعیت خودتان بدانید که روند حل مشکل را برایتان راحت‌تر و سریع‌تر می‌کند.»

3. روان‌درمانی گروهی به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر به جلو پیش بروید

انسان وقتی که می‌بیند، فردی با مشکلات مشابه یا نزدیک به خودش در حال درمان است، انرژی می‌گیرد و سریع‌تر رو به جلو حرکت می‌کند. به عنوان مثال هنگامی که رفتار موفقیت‌آمیز یک فرد با مشکل خودش را می‌بینید، پیش خودتان می‌گوید، من هم می‌توانم مثل او بر مشکل خودم غلبه کنم. دکتر جانسون در این باره می‌گوید: « بیماران هنگامی که مشاهده می‌کنند که چگونه دیگران بر مشکلات خودشان غلبه کردند؛ به خودشان فشار می‌آورند تا مانند آن‌ها عمل کنند.»

4. به شما در بهبود مهارت‌های اجتماعی کمک زیادی می‌کنند

اکثر کسانی که دچار مشکلات روان‌درمانی هستند؛ از جامعه روی‌گردان هستند و به تدریج دچار انزوا می‌شوند که باعث تشدید مشکلشان می‌شود؛ اما مشاوره روان‌ درمانی به آن‌ها کمک می‌کند تا بر این انزوا غلبه کنند و باانجام تمرین‌های مختلف و به تدریج مهارت‌های اجتماعی و تعامل با دیگران را به دست بیاورند؛ زیرا در گروهی قرار می‌گیرند و می‌توانند به تدریج باآن‌ها کنار بیایند.

5. هزینه کم‌تری نسبت به مشاوره تکی دارد

بسیاری از افراد به دلیل هزینه‌های روان‌درمانی فردی قادر به انجام آن نیستند و به سمت آن هیچگونه حرکتی نمی‌کنند. این افراد باید بدانند که هزینه‌های روان‌درمانی گروهی نسبت به نوع فردی بسیار پایین‌تر است؛ زیرا هزینه بین افراد مختلف تقسیم می‌شود. البته این به معنای بی‌کیفیت و نامناسب‌بودن این نوع از روان‌درمانی نیست. کاکس در این‌باره می‌گوید: « روان‌درمانی فوق‌العاده کارآمد و قدرتمند است.»

6. به شما در کشف نقاط ضعف خودتان کمک می‌کند

انسان در خیلی از مواقع نقاط ضعف خودش را مشاهده نمی‌کند و اصلا نسبت به آن‌ها آگاهی ندارد. این باعث می‌شود تا به هیچ‌عنوان برای درمان آن‌ها اقدامی نکند. روان‌درمانی گروهی این دغدغه را به خوبی مرتفع می‌کند و کمک می‌کند تا فرد بتواند نقاط ضعف خودش را به طور کامل بشناسد. کاکس می‌گوید: « در روان‌درمانی گروهی، همه افراد آینه‌ای به دست دارند و شما می‌توانید خودتان را از چشم آن‌ها مشاهده کنید. این راهکاری مناسب برای کشف نقاط کوری است که سدراه شما در هنگام غلبه بر مشکلات خواهند شد.»

چگونه می‌توان از روان‌درمانی گروهی بیشترین بهره را برد؟

بعد از اینکه نسبت به فواید روان‌درمانی گروهی آگاهی پیدا کردید، نوبت آن است که روش‌هایی را یاد بگیرید تا بتوانید بیشترین بهره ممکن از آن را دریافت کنید؛ در ادامه این موارد را برای شما بیان خواهیم کرد و توضیح مختصری در موردشان می‌دهیم.

همه‌ی افراد عهدنامه امضا کنند

انسان‌ها هنگامی که به دیگری قول می‌دهند؛ آن کار را بهتر انجام می‌دهند و درصد احتمال انجام‌دادنش به طور قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند. عهدنامه امضا شده توسط شما باید به طور دقیق انتظارات از هرفرد را مشخص کند که کمک می‌کند تا هرکس بتواند بر تمام ترس‌هایش در فرآیند غلبه کند.

میزان مشارکت خودتان در جلسات و صحبت‌ها را بیشتر کنید

افراد هرچه بیشتر در بحث‌ها شرکت کنند؛ می‌توانند بهره بیشتری از جلسه ببرند. بنابراین بهتر است که سعی کنید تا در بیشتر جلسات روان‌درمانی گروهی حضوری فعال داشته باشید.

تجربیات مثبت و منفی خودتان را بادیگر اعضا به اشتراک بگذارید

اشتراک تجربه‌‌های منفی و مثبت با افراد مختلف به شما کمک می‌کند تا بتوانید از تجربیات آن‌ها استفاده کنید که در خیلی از اوقات به شما کمک زیادی خواهند کرد.

از روان‌درمانی گروهی استفاده کنید

روان‌درمانی گروهی یکی از بهترین روش‌های برای از بین‌بردن مشکلات مختلف است، بازدهی بسیار بالایی دارد و هزینه‌ی بسیار پایینی به همراه دارد. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره روان‌درمانی گروهی به سایت نیک‌داد مراجعه کنید و سوالات خودتان را از طریق بخش نظرات موجود در انتهای صفحه بپرسید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات