چرا اضطراب دارم؟ و چه زمانی نیاز به درمان دارد؟

چرا بی دلیل اضطراب میگیریم؟

0 23

اضطراب شایع ترین بیماری روانی در بزرگسالان است و به طور کلی یک احساس غیر معمول نیست. با این حال، بسیاری از ما با این فکر که “چرا بی دلیل مضطرب هستم؟” مواجه شده ایم. اضطراب زمانی ناامید کننده ترین حالت است که بی دلیل به وجود آمده باشد. اگر شما هم  این سوال را از خودتان پرسیده اید که «آیا اضطراب من نیاز به درمان دارد» احتمالاً در نقطه‌ای قرار دارید که صحبت با یک درمانگر می‌تواند کمک زیادی به شما کند. شما مجبور نیستید با اضطراب مبارزه کنید. کاملا قابل درمان است. در این مقاله این موضوع را بیشتر باز میکنیم. با نیک داد همراه باشید.

اضطراب؛ احساس ناراحتی، نگرانی یا ترس است. هرکسی در مقطعی از زندگی خود احساس اضطراب می کند، اما برای برخی افراد اضطراب می تواند یک مشکل دائمی باشد.

اکثر روانشناسان معتقدند که کمی اضطراب می تواند برای بدن و عملکرد مفید باشد. برای مثال، احساس اضطراب قبل از امتحان ممکن است شما را هوشیارتر کند و عملکرد شما را بهبود بخشد. اما اضطراب بیش از حد می تواند شما را خسته و تمرکز شما را به شدت از بین ببرد.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

در ادامه به بررسی علائم اضطراب می پردازیم. اگر این علائم را داشته باشید، شما احتمالا دچار اضطراب هستید.

علائم و نشانه های اضطراب
علائم و نشانه های اضطراب

علائم اضطراب

اضطراب می تواند هم علائم روانی و هم علائم جسمی داشته باشد. علائم روانشناختی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اغلب اوقات احساس نگرانی یا ناراحتی می کند
 • داشتن مشکل در خواب، که باعث می شود احساس خستگی کنید
 • عدم توانایی در تمرکز
 • تحریک پذیر بودن
 • هوشیار بودن بیشتر
 • احساس سرگیجه یا ناتوانی در آرامش
 • نیاز به اطمینان مکرر از سوی افراد دیگر
 • احساس گریه کردن

هنگامی که احساس اضطراب یا استرس می کنید، بدن شما هورمون های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول را ترشح می کند. اینها باعث علائم فیزیکی اضطراب مانند افزایش ضربان قلب و افزایش تعریق می شوند.

علائم فیزیکی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ضربان قلب بالا
 • تنفس سریع تر
 • تپش قلب (ضربان نامنظم قلب)
 • احساس بیماری
 • درد قفسه سینه
 • سردرد
 • تعریق
 • از دست دادن اشتها
 • احساس ضعف
 • نیاز به توالت بیشتر

اضطراب همچنین می‌تواند نشانه‌ای از بیماری دیگری باشد، مانند اختلال پانیک (هنگامی که حملات پانیک دارید) یا اختلال اضطراب پس از سانحه، که ناشی از رویدادهای ترسناک یا ناراحت‌کننده است.

در ادامه به این موضوع که اضطراب مفید است با مضر می پردازیم.

آیا اضطراب برای شما مضر است؟

کمی اضطراب خوب است، اما اضطراب طولانی مدت ممکن است باعث مشکلات سلامتی جدی تری مانند فشار خون بالا (فشار خون بالا) شود. همچنین ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به عفونت باشید. اگر همیشه مضطرب هستید، یا بر زندگی روزمره‌تان تأثیر می‌گذارد، ممکن است یک اختلال اضطرابی یا یک اختلال هراس داشته باشید.

چه زمانی برای درمان اضطراب اقدام کنیم
چه زمانی برای درمان اضطراب اقدام کنیم

اضطراب غیر معمول نیست

اضطراب ترسناک است. هر جا که می روی تو را می بلعد و لذت زندگی را از بین می برد. شما می توانید در خانه و در کنار خانواده خود باشید و همچنان آن را احساس کنید. یک نگرانی دائمی در پشت ذهن شما وزوز می کند که می تواند به وحشت تبدیل شود. می تواند مهم ترین وظایف شما را غیرممکن کند. چه کسی می تواند کار کند، رانندگی کند، یا از کودکان مراقبت کند در حالی که آنها فقط می توانند بر احساسات شدید ترس خود تمرکز کنند؟

وقتی نمی دانید چرا مضطرب هستید، حتی بدتر است. اگر نمی توانید آن را درک کنید، چگونه می توانید آن را برای خانواده، دوستان یا همکاران خود توضیح دهید؟ اضطراب می تواند باعث شود احساس انزوا کنید و هیچ کس نباید به تنهایی دوران ترسناکی را پشت سر بگذارد.

اگر اضطراب را تجربه می کنید، باید بدانید که شما تنها نیستید. بر اساس گزارش انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، اختلالات اضطرابی شایع ترین بیماری روانی در کشور است که سالانه حدود 40 میلیون بزرگسال را مبتلا می کند. و اگرچه درمان موثری در دسترس است، تنها 36.9 درصد از مبتلایان تحت درمان قرار می گیرند.

افراد ممکن است از اعتراف به اینکه مضطرب هستند احساس خجالت کنند. آنها ممکن است اضطراب خود را نادیده بگیرند. یا ممکن است ندانند که اضطراب مکرر یک مشکل سلامت روان است. اما آگاهی از اضطراب شما اولین قدم برای درمان آن محسوب می شود.

چرا بی دلیل مضطرب هستم؟

اضطراب می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد: استرس، ژنتیک، شیمی مغز، رویدادهای آسیب زا یا عوامل محیطی.

علائم را می توان با داروهای ضد اضطراب کاهش داد. اما حتی با دارو، افراد ممکن است همچنان برخی از اضطراب یا حتی حملات پانیک را تجربه کنند. بهترین درمان ترکیبی از دارو با درمان است، مانند درمان شناختی رفتاری. اگر اضطراب ریشه در تروما داشته باشد، حساسیت زدایی از حرکات چشم و پردازش مجدد (EMDR) ممکن است بهترین راه باشد.

اضطراب معمولاً یک محرک دارد – رویداد یا فکری که پاسخی مضطرب را برمی انگیزد. با این حال، اکثر مردم از محرک های آنها آگاه نیستند و معتقدند که بی دلیل مضطرب شده اند. همانطور که انسان تکامل یافت، یک واکنش غریزی به خطر در انسان ایجاد شد که با عنوان «جنگ یا فرار» شناخته می‌شود. سیستم عصبی سمپاتیک باعث می شود که بدن و ذهن ما در هنگام خطر به سرعت واکنش نشان دهد، و ممکن است تصمیم بگیریم که بایستیم و بجنگیم، فرار کنیم یا کاملاً بی حرکت بمانیم که انگار مرده بازی می کنیم، که به عنوان واکنش “انجماد” شناخته می شود.

اضطراب یا ترس ما به عنوان زنگ خطر تکامل یافت تا ما را به اقدامات نجات بخش سوق دهد. در دنیای مدرن، ما با درگیری هایی مواجه می شویم که در واقع تهدید کننده زندگی نیستند. اما سیستم عصبی ما این را نمی‌داند، و بنابراین ما می‌توانیم به انواع محرک‌ها با واکنش مبارزه یا فرار واکنش نشان دهیم، حتی زمانی که نامناسب باشد. این را به این واقعیت اضافه کنید که اضطراب همچنین می‌تواند باعث سردرگمی یا گسستگی شود، و می‌توانید ببینید که چرا شناسایی علل دقیق اضطراب شما اغلب دشوار است.

چگونه بفهمم که اضطراب من به درمان نیاز دارد؟

هر زمان که یک موضوع بهداشت روانی مانند اضطراب آنقدر از کنترل خارج شد که زندگی روزمره شما را مختل کرد، وقت آن است که برای درمان از مشاور بالینی کمک بگیرید. به خصوص اگر یک یا چند علامت باعث ناراحتی و نگرانی زیادی برای شما شود، باید قبل از بدتر شدن علائم خود به دنبال درمان باشید.

اکثر اختلالات سلامت روان در یک طیف وجود دارند. برای برخی از افراد، علائم کمتر شدید هستند و به درمان سرپایی به خوبی پاسخ می دهند. اما برای بسیاری دیگر، برای پیشرفت در بهبودی، نیاز به درمان فشرده است. به خصوص اگر درمان سرپایی را امتحان کرده اید و جواب نداده اید، درمان خانگی می تواند بهترین گزینه شما باشد.

اما چگونه متوجه می شوید که اضطراب شما به اندازه کافی شدید و پایدار است که به عنوان یک اختلال واقعی واجد شرایط باشد؟ تشخیص دقیق بدون پزشک غیرممکن است، اما می توانید یاد بگیرید که همان علائمی را که یک پزشک به دنبال آن است، تشخیص دهید.

در صورت بروز هر یک از علائم زیر، اضطراب شما ممکن است به عنوان یک اختلال شناخته شود:

 • نگرانی بیش از حد در مورد بسیاری از چیزها در یک زمان، احتمالاً اغلب بین موضوعات مختلف جابجا می شود.
 • هر بار شش ماه یا بیشتر احساس اضطراب کنید.
 • احساس «خارج از کنترل» یا اینکه نمی‌توانید استرس ناشی از اضطراب خود را کنترل کنید.

و اضطراب با حداقل سه مورد از این علائم رخ می دهد:

 • بی قراری یا تحریک پذیری
 • اغلب احساس خستگی می کنید یا به راحتی خسته می شوید
 • مشکل در تمرکز کردن یا “پرهیز کردن” روی افکار و ایده ها
 • درد یا گرفتگی عضلات
 • مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب

هر کجا و هر زمان که تصمیم به درمان گرفتید، خجالت نکشید، نترسید و تسلیم نشوید. شما با مشاوره گرفتن جهت درمان اضطراب خودتان کار درستی را انجام می دهید. و یک روز به زودی، زمانی که شروع به غلبه بر اضطراب و کنترل بیشتر زندگی خود کنید، شجاعت شما نتیجه خواهد داد.

امروز برای اضطراب خود کمک بگیرید

افرادی که هر روز نسبت به روز قبل در مواجهه با اضطراب واکنش های بهتری دارند به کمک جلسات مشاوره اضطراب یاد گرفته اند که چگونه علل اضطراب خود را شناسایی کنند و این کار باعث می شود که پیشرفت بسیار خوبی داشته باشند. بهبودی این افراد همچنین گواه این موضوع است که شما هم میتوانید این مسیر را طی کنید و از شر داستان اضطراب راحت شوید.

داستان این افراد نشان می دهد که مردم می توانند از اضطراب خود عبور کنند و به زندگی کامل و شاد ادامه دهند. حتی اگر در حال حاضر چنین احساسی نداشته باشید، با گذشت زمان، صبر و مراقبت مناسب، اوضاع می تواند برای شما بهتر شود.

برای تحقق این امر، باید فوراً با یک متخصص روانشناسی بالینی جهت درمان اضطراب صحبت کنید. هر چه زودتر به دنبال درمان باشید، زودتر می توانید ترس های خود را پشت سر بگذارید و زندگی ای را که آرزو دارید بسازید. وقت آن است که بر ترس های خود غلبه کنید. شاید تصور کردن در حال حاضر سخت باشد، اما روزی دوباره احساس شادی، اعتماد به نفس و امنیت خواهید داشت.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

منبع bridgestorecovery.com nhsinform.scot
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات