روانشناسی ازدواج چیست و چه کمکی به ما می کند؟

0 42

در این مقاله قصد داریم در رابطه با روانشناسی ازدواج بحث کنیم و اطلاعات مفیدی به شما عزیزان ارائه دهیم. شاید شما هم مانند هزاران نفر دیگر قصد ازدواج دارید به همین دلیل باید حتما این مقاله را مطالعه کنید تا در رابطه با روانشناسی قبل از ازدواج اطلاعاتی داشته باشید؛ در این صورت ازدواج و زندگی مشترک بهتری خواهید داشت. تا انتها با ما همراه باشید.

جسم و روح انسان و راه درمانی هر یک

قبل از بیان هر نکته ای باید بدانیم که انسان از دو بخش جسم و روح تشکیل شده است و هر یک از آن ها به مراقبت های خاصی نیاز دارند. در صورتی که فرد مورد نظر یا حتی خود ما از همه نظر هم جسمی و هم روحی سالم باشیم، مراقبت های جسم و روح نیاز است. در صورتی که به هر دلیلی جسم یا روح سالم نداشته باشیم پس قطعا باید برای درمان اقدام کنید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

تصور می کنیم فردی کاملا سالم از نظر روحی و جسمی هستیم. در این صورت همان طور که می دانیم برای جسم نیاز به مواد غذایی یا فعالیت های خاصی داریم تا بتوانیم جسمی سالم داشته باشیم. به طور مثال پوست و مو به شکل خاصی به مراقبت نیاز دارند. در حالت کلی مراقبت های جسمی را می توانیم به تغذیه درست، ورزش و …. خلاصه کنیم.

این در حالی است که روح انسان هم به این چنین مراقبت هایی نیاز دارد تا بتوانیم، سلامتی آن را هم حفظ کنیم. در این بخش از مقاله لازم به ذکر است که در صورت اذیت بودن روح قطعا جسم هم دچار آسیب هایی شده و اهمیت روح به مراتب از جسم بالاتر است. حال سوالی که پیش می آید این است که مراقبت های روح چه مواردی هستند؟ به همین دلیل باید بگوییم شما می توانید با ورزش، مطالعه کتاب و از همه مهم تر جلسات مشاوره ازدواج برای حفظ سلامت روح خود تلاش کنید.

اهداف روانشناسی ازدواج
بررسی اهداف روانشناسی ازدواج

اهداف روانشناسی قبل از ازدواج

جدا از تمامی جلسات مشاوره ای که در زندگی عادی باید داشته باشیم در زمان ازدواج و قبل از آن نیاز است برای مشاوره اقدام کنیم. اگر در این رابطه اطلاعاتی داشته باشیم قطعا می دانیم که مشاوره تا به چه اندازه مهم و تاثیر گذار است. به همین دلیل لازم است تمامی خانم ها و آقایانی که قصد ازدواج دارند برای مشاوره قبل از ازدواج اقدام کنند. در این جلسات به بررسی روح شما پرداخته خواهد شد. البته که ماهر بودن مشاوره ازدواج یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشیم.

شما و همسر آینده تان به جلسات مشاوره رفته و در آن جا متوجه تمامی نقاط مشترک خود خواهید شد. همان طور که می دانیم بسیاری از افراد با همسر آینده خود هیچ نقطه مشترکی نداشته و باز هم به بهترین شکل ممکن کنار هم زندگی می کنند اما این که بدانید با یک دیگر چه نقاط مشترک یا غیر مشترکی دارید، بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید : فواید مشاوره پیش از ازدواج

در حالت کلی افراد زمانی که تصمیم به ازدواج می گیرند باید بدانند ازدواج به چه معنی بوده و چه شرایطی در زندگی مشترک خود خواهند داشت. به طور مثال شما باید بدانید همسرتان گرمایی بوده یا برعکس سرمایی است؟ همین موضوع بسیار کوچک تاثیرات زیادی در زندگی افراد دارد چرا که شما قرار است در کنار هم زندگی کرده و در هر شرایطی کنار هم باشید. در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با موضوع ازدواج بیان خواهد شد.

ازدواج به چه معناست
ازدواج به چه معناست

ازدواج به چه معنی است؟

همه می دانیم که ازدواج به معنی زندگی مشترک و یکی شدن دو نفر است اما لازم است به شکل دیگری بیان شود. به نظر بسیاری از روانشناسان ازدواج به معنی درک متقابل است. زمانی شما می توانید با فرد دیگری زندگی کرده و حال خوبی داشته باشید که توانایی درک متقابل داشته باشید. قطعا احساس و علاقه حرف اول ازدواج را می زند و باید دو نفر یک دیگر را دوست داشته باشند.

این در حالی است که عامل خوشبختی و نگهدارنده این زندگی علاقه و احساس نبوده و درک متقابل است. به همین دلیل توصیه می کنیم در صورتی که درک متقابل داشته و می توانید فرد مورد نظر خود را همه جوره درک کنید برای ازدواج اقدام کنید. در نهایت مشاوره قبل از ازدواج به شما عزیزان در رابطه با درک متقابل توضیح داده خواهد شد و با اهمیت آن آشنا می شوید. مشاوره قبل از ازدواج بسیار مهم و ضروری است و علاوه بر آن باید در طول ازدواج هم مراجعه به مشاور انجام شود.

بعضی از انسان ها منتظر می مانند در صورت به وجود آمدن ناراحتی جسمی یا روحی برای درمان اقدام می کنند اما چقدر بهتر است که قبل از به وجود آمدن ناراحتی باز آن پیشگیری کرده و برای سالم بودن رابطه تلاش کنیم. قطعا بین هر دو انسان بحث و گفت و گو به وجود خواهد آمد اما چیزی که مهم است رفتار انسان ها در زمان بحث خواهد بود. همچنین باید توجه داشته باشید که برخورد بعد از بحث هم بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید : آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است؟

موضوعات مورد بحث در روانشناسی ازدواج

همان طور که در سطرهای بالاتر با ما همراه بودید، لازم است موارد بسیار مهمی را بلد باشیم تا بتوانیم در ازدواج موفق عمل کنیم. همه با اهمیت مشاوره قبل از ازدواج آشنا هستیم اما باید بدانیم چه چیزهایی در این جلسات بیان خواهد شد. به طور مثال به شما آموزش داده می شود که در صورت ناراحتی از موضوعی چگونه آن را بیان کنید که درست باشد.

همچنین شما یاد می گیرند به چه شکلی باید در مورد اختلاف نظرهای بین خود تصمیم گرفته و اقدامات لازم را انجام دهید. قطعا انسان نباید خود خواه بوده و صرفا خود را ببینید بلکه باید به طرف مقابل هم ارزش داده و به راحتی و رضایت او هم فکر کند. زمانی که به ازدواج زندگی مشترک گفته می شود باید به این موضوع توجه داشته باشیم که واقعاً در تمامی موارد با یک دیگر شریک هستیم.

همچنین در روانشناسی ازدواج می گویند شما باید در انجام تمامی کارهای منزل و بیرون با یک دیگر شریک بوده و در همان ابتدای ازدواج یک تقسیم کار عادلانه داشته باشید. به طور مثال بسیاری از افراد تصمیم می گیرند که وظایف بیرون از منزل با مرد بوده و کارهای داخل منزل با خانم باشد؛ در این چنین مواردی باید توجه داشتیم باشیم که هر دو به یک اندازه کار کنند و مسئولیت کل زندگی با یک نفر نباشد.

همچنین باید توجه داشته باشیم که در صورت تقسیم کار به شکل دیگری مثل کار مشترک در بیرون از منزل هم باید برای کارهای داخل منزل هم تقسیم کار عادلانه انجام شده و هر دو به طور مشترک آن ها را انجام دهند. در حالت کلی نه به زن و نه به مرد فشار زیادی وارد نشده و همه چیز بین هر دو نفر تقسیم شود. در مشاوره قبل از ازدواج اهمیت این موضوع به طور کامل بیان خواهد شد.

مزایای روانشناسی ازدواج
مزایای روانشناسی ازدواج چیست؟

مزایای روانشناسی ازدواج

در سطرهای بالاتر با مواردی که در مشاوره قبل از ازدواج بیان می شود، آشنا شدیم، اکنون لازم است، بدانیم که این مطالب چه مزایایی دارند؟

همان طور که می دانیم ازدواج مهم ترین بخش زندگی هر فردی بوده و بهتر است در این مورد مرتکب اشتباهی نشویم. زمانی که دو نفر تصمیم می گیرند در تمامی شرایط کنار هم باشند ولی به هر دلیلی نتوانند، قطعا دچار ناراحتی روحی شده و از این موضوع اذیت خواهند شد.

به همین دلیل اگر تصمیم به ازدواج داریم باید سعی کنیم بهترین زندگی را برای خود و شریک زندگیمان بسازیم. یکی از مهم ترین مزیت های روانشناسی قبل از ازدواج همین موضوع بوده و به شما کمک می کند تا زندگی بهتری تشکیل دهید. اگر افراد در ازدواج خود موفق باشند، قطعا در امورات دیگر زندگی خود مانند کار هم موفق تر بوده و زندگی بهتری خواهید داشت.

جمع بندی

در نهایت تمامی مطلب بالا را به این شکل می توان بیان کرد که روانشناسی قبل از ازدواج بسیار مفید بوده و مطالب کاربردی بسیاری را می توانیم در این جلسات یاد بگیریم. به توصیه تمامی روانشناس ها با شرکت در مشاوره های قبل از زندگی بهتری برای خود بسازید. در نظر داشته باشید که ازدواج به معنی زندگی مشترک بوده و باید برای موفقیت آن درک متقابل داشته باشیم. به طور مثال در انجام تمامی کارها با یک دیگر شریک بوده و مسئولیت خاصی را برای فرد خاصی در نظر نگیرید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات