فواید مشاوره قبل از ازدواج

برای داشتن ازدواج بهتر، مشاوره پیش از ازدواج را فراموش نکنید!

0 19

یکی از اصلی‌ترین مراحل زندگی برای هر فرد، مرحله ازدواج و تشکیل خانواده است. ازدواج مرحله‌ای از زندگی است که می‌تواند بر دیگر ابعاد زندگی تاثیرات بزرگی داشته باشد و تمامی مراحل دیگر را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. در صورتی که به ازدواج فکر می‌کنید، لازم است تا در طی کردن مراحل آن اصولی پیش روید.

انتخاب درست در این مرحله از زندگی می‌تواند سبب کاهش مشکلات پس از ازدواج شده و به داشتن زندگی آرام برای شما کمک بسیاری کند. یکی از بهترین و مهم‌ترین راهکارهای رسیدن به این مقصود، استفاده از مشاوره پیش از ازدواج است.

فواید مشاوره قبل از ازدواج بر کسی پوشیده نیست و همه به خوبی با انواع و اقسام مزایای مشاوره ازدواج آشنا هستیم. با این حال و در ادامه این مقاله قرار است تا به مواردی در این باره پرداخته و از فواید و مزایای این موضوع نکاتی را بیان کنیم. امید است با خواندن این مقاله بتوانید از این مزایا استفاده کرده و برای ازدواج خود، از بهترین مشاور ازدواج کمک گرفته و ازدواج خوبی را برای خود رقم بزنید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

استفاده از تجربیات یک مشاور حرفه‌ای

در اولین قدم در مراحل مشاوره قبل از ازدواج، شما در حال استفاده از تجربیات یک شخص دیگر هستید. مشاور ازدواج شما، شخصی است که سال‌های بسیاری در این زمینه در حال فعالیت بوده و تجربه زیادی را در این موضوع کسب کرده است. از همین رو با اعتماد به مشاور ازدواج خود، به راحتی با تجربیات زوج‌های دیگر آشنا می‌شوید و می‌توانید تصمیمات مناسبی را در این رابطه برای انتخاب بهتر خود بگیرید. با کمک یک مشاور حرفه‌ای و باتجربه، شما مسیر پیش رو خود را به شکل بهتری و دقیق‌تری پیش خواهید رفت و قطعا به نتایج بهتری خواهید رسید. این موضوع در تمامی انتخاب‌های مهم دنیا رایج است، با این تفاوت که در انتخاب زوج و همسر از اهمیت بسیاری بیشتری برخوردار بوده و برای رسیدن به مقصود مورد نظر جز ضروریات و واجبات است. از همین رو در این مرحله از بهره بردن از تجربیات دیگران خصوصا افراد حرفه‌ای و باتجربه غافل نشوید و به این ترتیب به بهترین شکل ممکن در این مسیر به پیش روید.

کسب شناخت نسبت درباره ازدواج
به دست آوردن شناخت نسبت به خود و معیارهای ازدواج، از فواید مشاوره قبل از ازدواج

ایجاد فرصتی برای شناخت ویژگی‌های فردی

در مراحل اولیه مشاوره ازدواج، اتفاقی که رخ می‌دهد شناخت ویژگی‌های فردی هر شخص برای خود او است! در واقع در این پروسه قرار است در ابتدا،  افراد با خود و ویژگی‌های فردی‌شان آشنا شده تا بتوانند پس از به دست آوردن این شناخت، معیارهای خود را شناسایی کنند. با ایجاد شناخت فردی برای هر شخص، معیارهای خود را بهتر مشخص کرده و پس از آن می‌تواند طبق خواسته‌های خود انتخاب بهتری را داشته باشد. به این ترتیب فرد می‌تواند با داشتن دیدگاه بهتر نسبت به خود و ویژگی‌هایی که دارد، فردی را مطابق آن‌ها انتخاب کند تا بتواند ازدواج بهتری را رقم بزند. این یکی از مهم‌ترین فواید مشاوره قبل از ازدواج است که می‌تواند به افراد در رسیدن به درک بهتری از خود و نیازهایشان نیز کمک بسیاری کند. ضمن اینکه این مزیت می‌تواند در تمامی مراحل زندگی به اشخاص کمک کرده تا انتخاب‌های بهتری را در ابعاد دیگر با توجه به ویژگی‌های شخصی و فردی خود داشته باشند.

بیشتر بخوایند : آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است؟

افزایش مهارت‌های ارتباطی بین زوجین

از دیگر فواید مشاوره ازدواج می‌تواند به افزایش مهارت‌های ارتباطی زوجین اشاره کرد. زمانی که افراد در جلسات مشاوره قبل از ازدواج حضور می‌یابند، به مرور با نحوه برقراری ارتباط با یکدیگر آشنا شده، دنیاهای متفاوت یکدیگر را شناخته و با نیازها و خواسته‌های فردی همدیگر آشنایی پیدا می‌کنند. به این ترتیب آن‌ها یاد می‌گیرند تا در مسائل مختلف با یکدیگر مکالمه کرده و بتوانند مهارت‌های ارتباطی بهتری را داشته باشند. این موضوع می‌تواند در ادامه روند آشنایی و ازدواج به افراد کمک بسیاری کند. زیرا شکل گرفتن اولین مهارت‌های ارتباطی در زیر نظر متخصص و مشاور ازدواج به شکلی کاملا سالم و درست خواهد بود و تمامی ارتباط‌های بعدی را می‌تواند تحت تاثیر خود قرار دهد. به این ترتیب زوجین در مراحل بعدی نیز از مهارت‌های مشاوره پیش از ازدواج استفاده کرده و ارتباط بهتری را بین یکدیگر برقرار می‌کنند. در واقع فواید مشاوره قبل از ازدواج، تنها برای مراحل ازدواج تاثیرگذار نبوده و در مراحل بعدی زندگی زوجی نیز تاثیر به سزایی را خواهد داشت.

بالا بردن توانایی حل مسئله در ابعاد مختلف زندگی

با افزایش مهارت‌های ارتباطی در فرد و بین زوجین، شخص توانایی حل مسئله بهتری را در پیش خواهد گرفت. این موضوع به عنوان یکی از اساسی‌ترین فواید مشاوره قبل از ازدواج در دوران آشنایی شناخته می‌شود. مسائل بسیاری از سوی مشاور مطرح شده و زوجین در کنار یکدیگر به تحلیل مسئله و رسیدن به نتایج مختلف می‌پردازند. این موضوع سبب می‌شود تا فرد بتواند توانایی حل مسئله خود را به مرور افزایش داده و شرایط بهتری را در پروسه آشنایی و مشاوره یپش از ازدواج تجربه کند. به این ترتیب بسیاری از مسائلی که ممکن است زوجین در ادامه و روزهای پس از آن تجربه کنند، در طی این جلسات به بحث و بررسی گذاشته شده و برای آن‌ها نتایج جالب و قابل توجهی به دست می‌آید. این موضوع به زوجین آموزش می‌دهد که به شکلی می‌توانند مسائل خود را حل کرده و نتایج مناسبی را در این زمینه به دست آورند.

اطلاعات درباره چالش های دنیای واقعی ازدواج
آشنایی با چالش‌های دنیای واقعی زناشویی در مشاوره قبل از ازدواج

آشنایی با چالش‌ها و واقعیت‌های زندگی زناشویی

از دیگر فواید مشاوره قبل از ازدواج می‌توان به آشنا شدن با چالش‌های زناشویی اشاره کرد.

از آنجایی که بسیاری از افرادی که برای مشاوره پیش از ازدواج رجوع می‌کنند، تجربه زندگی زناشویی را ندارد، به چالش‌های متفاوت آن نیز شناختی را ندارند.

این موضوع کاملا طبیعی بوده و برای تمامی افراد قابل پیش بینی است اما در صورتی که بدون هیچ‌گونه آشنایی فردی وارد دنیای زناشویی شود، ممکن است آسیب‌های بسیاری را به خود و طرف مقابل بزند.

از همین رو در جلسات مشاوره سعی بر آن است تا زوجین با چالش‌های دنیای زناشویی آشنا شده و بتوانند برای مشکلات احتمالی در این راستا برنامه ریزی درست و متناسبی را داشته باشند.

چالش‌هایی که تنها در بین زوجین رخ نداده و خانواده‌های آن‌ها نیز درگیر این موضوعات خواهند شد. به همین دلیل داشتن آگاهی نسبت به اتفاقات پیش رو می‌تواند سبب کاهش مشکلات و چالش‌های به وجود آمده در ادامه شده و به زوجین کمک کند تا به شکل بهتری در این مرحله به پیش روند.

امکان داشتن برنامه‌ریزی برای مشکلات احتمالی در آینده

زمانی که زوجین برای مشاوره پیش از ازدواج مراجعه می‌کنند، مشکلات آینده و شکل حل مسئله آن‌ها مورد توجه و ارزیابی قرار می‌گیرد. این موضوع نیاز به داشتن برنامه ریزی دقیقی داشته که در پروسه و مراحل مشاوره پیش از ازدواج، می‌توان آن‌ها را فرا گرفت و این مراحل را به خوبی به پیش برد. در صورتی که به دنبال استفاده از فواید مشاوره قبل از ازدواج هستید، می‌توانید بر روی داشتن برنامه ریزی متناسب با شرایط نیز حساب کنید. این موضوع می‌تواند سبب شود تا در بلند مدت و سال‌های پس از ازدواج نیز تاثیرات برنامه ریزی خود برای مشکلات احتمالی را ببینید و بتوانید راه‌حل‌های خوب و مناسبی را در ادامه برای مسیر خود در نظر داشته باشید. به این ترتیب در صورت برخورد با مشکلات، طبق برنامه ریزی‌های قبلی می‌توانید شرایط را تغییر داده و وضعیت بهتری را برای ادامه مسیر خود بسازید.

کاهش آمار طلاق با مشاوره پیش از ازدواج
کاهش آمار طلاق با مشاوره پیش از ازدواج

کاهش میزان طلاق؛ از فواید مشاوره قبل از ازدواج

مهم‌ترین نکته‌ای که به عنوان فواید مشاوره پیش از ازدواج می‌توان به آن اشاره کرد، کاهش میزان طلاق در جامعه است.

با افزایش سطح آگاهی پیش از ازدواج و بالا رفتن شناخت قبل از ازدواج، افراد در پروسه و مسیر زندگی زناشویی مشکلات کمتری را تجربه می‌کنند.

مشکلاتی که به راحتی و پیش از این شناسایی شده و قابل پیش بینی هستند. همین موضوع سبب می‌شود تا توانایی حل مسئله بهتری برای فرد در مسائل مختلف ایجاد شود و افراد بتوانند در طی مسیر زناشویی، راهکارهای بهتری را برای رسیدن به مقصود خود داشته باشند.

تمامی نکاتی که تا به اینجا به عنوان فواید مشاوره قبل از ازدواج ذکر شدند، به افراد کمک می‌کند تا بتوانند در سال‌های زناشویی اقدامات بهتری را در برخورد با مشکلات داشته و به این ترتیب و در طولانی مدت، میزان طلاق را به شکل قابل توجهی کاهش یابد.

جمع بندی پایانی مقاله

اگر به دنبال ازدواج کردن هستید و شک و تردید بسیاری در این زمینه دارید، کاملا طبیعی است. ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی بوده که می‌تواند بر روی تمامی ابعاد دیگر زندگی تاثیرگذار باشد. برای آن که بتوانید تصمیمات بهتری را در این مسیر داشته باشید، همراهی با یک مشاور و کمک گرفتن از او می‌تواند شما را به نتایج بهتر و مقبول‌تری برساند. در صورتی که در این مقاله ما را همراهی کرده باشید، اکنون با برخی از فواید مشاوره قبل از ازدواج آشنا شده‌اید و آگاهی نسبی را در این باره دارید. امید است بتوانید با استفاده از این مقاله و خواندن این نکات، مشاوره قبل از ازدواج خوبی را برای خود انتخاب کرده و در تمامی مراحل و پروسه ازدواج انتخاب‌های خوبی را برای خود داشته باشید. انتخاب‌هایی که به شما کمک کند تا زندگی بهتر و آرام‌تری را در سال‌های بعدی زندگی خود تجربه کنید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات