رشد فردی چیست؟ بررسی جامع تاثیرات رشد فردی

0 407

رشد فردی که با نامهای دیگری مانند بهبود فردی، توسعه فردی، رشد شخص یا Personal development نیز شناخته می شود، در واقع یکی از تمایلات و خواسته های اصلی درونی هر انسانی است. پاسخ به رشد فردی در خود س سوال وجود دارد. یعنی به طور کلی رشد فردی مجموعه رفتارهایی است که باعث رشد، توسعه و افزایش کیفیت زندگی می شود. با نیک داد همراه باشید تا با شاخه های اصلی، اهداف و نتایج، موانع و … آشنا شوید.

رشد فردی چیست؟

به گفته بهترین مشاور فردی، رشد فردی یک موضوع مهم است که به جنبه های مختلف زندگی و خواسته های درونی همه انسان ها مربوط می شود. به عبارت دیگر، همه سعی می کنند با طرز فکر خود بهترین کار را انجام دهند. ضروری ترین پیش نیاز رشد فردی این است که تمرکز خود را از دیگران دور کرده و بر خود تمرکز کنید تا در زمینه های مختلف پیشرفت کنید. همچنین در این مسیر، شما باید بهانه ها را با تلاش جایگزین کنید و محدودیت ها را با ایده جبران کنید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

در واقع، چارچوب خاصی برای موضوعاتی مانند توسعه شخصی وجود ندارد. با این حال، رشد فردی همچنین شامل شاخه ها و مراحل مختلفی است و برخی از عادات ممکن است برای بسیاری مفید باشد. این بدان معناست که در مسیر رشد فردی شما به مهارت هایی مانند خودآگاهی، خودشناسی و تفکر نیاز دارید و باید آزمایش ها و اشتباهات زیادی را مرتکب شوید.

رشد فردی در واقعیت یک روند ثابت نیست

در این نمودار به خوبی دیده میشود که ما یک انتظار و تصوری از رشد فردی داریم، اما چیزی که در واقعیت طی میشود، کاملا متفاوت است تصورات ذهنی ماست و یک مسیر رشد هموار نیست.

تاثیرات رشد فردی

تأثیرات رشد فردی شامل دو بخش است. بخش اصلی تأثیرات رشد فردی بر زندگی فرد است و با افزایش کیفیت زندگی، سطح رضایتمندی افزایش می یابد. رشد فردی همچنین به شما اعتماد به نفس بیشتر و منافع شخصی، تصمیم گیری و حل مشکلات بهتر، دید بهتر و واضح تر از مسیر شما و یادگیری چیزهای جدید می دهد. رشد فردی در بسیاری از قسمت های زندگی مورد استفاده قرار می گیرد و بر اساس هرم مزلو یا مجموعه ای از نیازهای بشر، خودشکوفایی (که به دنبال رشد فردی می آید) مهمترین هدف بشر است.

  • هرم مازلو

هرم مالزو؛ که در راس آن رشد فردی قرار دارد

بر اساس این هرم، رسیدن به مرحله خودشکوفایی و استفاده از تمام پتانسیل ها دارای مراحل است. بنابراین، برای رشد فردی، ابتدا باید نیازهای فیزیولوژیکی خود (مانند آب و غذا، اکسیژن، سرپناه، خواب، نیازهای جنسی و غیره) را برآورده کنیم.

سپس در مرحله دوم به امنیت نیاز داریم که شامل انواع مختلفی مانند امنیت فیزیکی، امنیت شغلی، بهداشت و مالی و غیره می شود.

قسمت سوم این هرم عشق و تعلق است که شامل ارتباط با دوستان، خانواده و فعالیت های اجتماعی می شود.

در گام چهارم، قبل از رسیدن به مرحله خودشکوفایی، باید به احساس رضایت از خود (عزت نفس، آزادی، اعتماد به نفس و غیره) دست پیدا کنیم.

در راس این هرم خودشکوفایی قرار دارد که با رشد فردی رخ می دهد و در نتیجه افراد می توانند با شناسایی نقاط قوت، ضعف و بهبود آنها از بیشترین پتانسیل خود استفاده کنند.

همانطور که می بینید برخی از این نیازها مانند امنیت شغلی توسط جامعه برآورده می شود. بخش دوم نیز تأثیرات رشد فردی بر جوامعی است که ما در آن حضور داریم. این جوامع از چندین فرد مختلف تشکیل شده اند و بدیهی است که رشد هر فرد در نتیجه آن به توسعه جامعه نیز کمک می کند.

بیشتر بخوانید : مهارت ارتباطی چیست؟

شاخه ها و مراحل اصلی رشد فردی

رشد فردی موضوعی است که بسیاری از زمینه های زندگی را در بر می گیرد. اما در همه زمینه ها اصول و مراحل مشترکی دارد که عبارتند از:

1. خود آگاهی

یکی از اولین و مهمترین گام ها در جهت رشد فردی، خودآگاهی است. خودآگاهی با خودشناسی متفاوت است و در واقع خودآگاهی، قدرت تشخیص افکار و توانایی مدیریت تفکر است. به این ترتیب، می توانید از ساعاتی که برای تفکر در مورد موضوعات بی اهمیت و ناکارآمد صرف می کنید، مدیریت کرده و از آنها استفاده بهتری کنید.

2. خودشناسی

تعریف خودشناسی نیز بسیار ساده است؛ توانایی درک خود، خواسته ها و اهداف و … از جمله مهارت های مورد نیاز برای خودشناسی است. اگر به خوبی بر این مهارت مسلط شده اید، می توانید خود را به درستی معرفی کنید، افکار خود را بیان کنید و اهداف اصلی خود را بیابید. ارتباط بین خودشناسی و رشد فردی از نقطه “اکنون کجا هستم” تا “کجا قرار است بروم” است. هرچه خود را عمیق تر درک کنید، راحت تر می توانید اهداف بلند مدت خود را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید : مشاوره روانشناسی

3. یادگیری

فرایند یادگیری مهمترین مرحله در مرحله رشد است. همچنین، ممکن است در ابتدا یادگیری بسیار دشوار به نظر برسد یا حتی ممکن است سالها طول بکشد، اما اگر به آن پایبند نباشید، ممکن است پیشرفت چندانی نداشته باشید. یادگیری رشد فردی می تواند شامل موارد زیادی باشد که می تواند زندگی شخصی، تجارت یا روابط شما و غیره را بهبود بخشد و بهبود بخشد.

امروزه یادگیری علوم مختلف بیش از پیش آسان شده است، به طوری که بسیاری از دانشگاه ها و کالج ها به آموزش آنلاین روی آورده اند یا به انواع مطالب در قالب های مختلف مانند ویدئو، محتوای صوتی (کتاب های صوتی، پادکست و …) دسترسی پیدا کرده اند. .)، کتابهای الکترونیکی یا فروشگاههای آنلاین برای خرید کتابهای بیشتر.

همچنین بهتر است مناسب ترین روش یادگیری را برای خود بیابید. به عنوان مثال، خواندن کتاب درک عمیق تری به افراد می دهد و شما زمان کافی برای فکر کردن درباره هر جمله را دارید، اما به دلایل مختلف ممکن است نتوانید کتاب را بخوانید، در این صورت گوش دادن به کتاب های صوتی گزینه مناسبی است.

4. مدیریت

مدیریت یکی دیگر از شاخه های اصلی رشد فردی است و باید به خوبی مدیریت شود. البته، با هر میزان تجربه، هنوز امکان خطا وجود دارد، چنین در چنین مواردی، به جای سرزنش خود، از اشتباه خود درس بگیرید و از تکرار آن خودداری کنید. مدیریت زمان و مدیریت مالی دو حوزه مهمی هستند که توسط بسیاری از افراد مورد توجه قرار گرفته و تأثیر بسزایی در زندگی شخصی و تجارت دارند.

5. به حداکثر استفاده از پتانسیل

حداکثر استفاده از پتانسیل لزوماً به معنی کار بیشتر نیست، اما ممکن است با این امر مرتبط باشد. به طور کلی می توان گفت افزایش بهره وری هدف اصلی استفاده از تمام پتانسیل ها است. به این ترتیب می توانید هوشمندانه کار کنید. ایجاد برنامه های منظم یا استفاده از چک لیست ها و اولویت بندی وظایف برخی از مواردی است که می تواند به شما در استفاده 100٪ از پتانسیل شما کمک کند.

فرمول رشد فردی

فرمول رشد فردی

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، رشد فردی را نمی توان به عنوان یک علم آموزش داد و فرمول خاصی برای آن وجود ندارد. رشد فردی مسیری است که همه می خواهند طی کنند، اما همه مسیر یکسانی ندارند.

اگرچه هدف از رشد فردی استفاده از تمام پتانسیل ها و پیشرفت ها است، اما بهتر است در این مسیر کمال گرایی را رها کنید یا تعریف دیگری از آن برای خود ایجاد کنید ؛ از آنجا که رشد فردی در بخشهای مختلف زندگی ما ضروری است، مردم سعی می کنند موضوعات مختلف را بیاموزند. با این حال، با افزایش این تعداد، عمق یادگیری و درک شما از هر موضوع کاهش می یابد. همچنین تخصص در همه زمینه ها غیرممکن است. به این ترتیب، سعی کنید شرایط آینده ای بهتر را بپذیرید، اولویت های خود را تعیین کنید (بر روی آن تمرکز کنید یا یادگیری عمیق) و در کنار آنها دانش عمومی خود را افزایش دهید و از مسیر لذت ببرید زیرا در پایان باید همه کارها را انجام دهید!

همچنین برای رشد فردی لازم است تا توانایی های حل مسئله را افزایش داده و با مشکلات به درستی برخورد کنید. افراد زیادی هستند که وقتی با مشکلی روبرو می شوند، بهانه می گیرند یا خود یا اطرافیانشان و … را سرزنش می کنند، که باعث عقب ماندگی آنها می شود. این در حالی است که تمرکز بر یافتن راه حل همیشه موثرتر است.

وجود اینترنت باعث شده است که افراد بتوانند تجربیات خود را تا حد امکان با یکدیگر به اشتراک بگذارند. می توانید نتیجه را اندازه گیری کرده و از آن به نفع خود استفاده کنید.

جلوه های سبک مینیمالیستی

یکی از شیوه های زندگی که امروزه می تواند با وابستگی بیشتر و مصرف گرایی به شما کمک کند و برای بسیاری از افراد موفق مفید بوده است، مینیمالیسم است. به طور خلاصه، افراد همه موارد اضافی را از این طریق حذف می کنند و با کاهش وابستگی، احساس آرامش بیشتری می کنند و می توانند بر اهداف اصلی خود تمرکز کنند. شاید شنیده باشید که به عنوان مثال، برای مینیمالیسم، تعداد ابزارهای مورد استفاده باید کمتر از صد باشد و … اما اینطور نیست، اما شما خودتان باید به این موارد فکر کنید و موارد غیر ضروری را در زندگی خود حذف کنید.

موانع رشد فردی

هربار که در مسیری قدم بگذارید با موانع و مشکلاتی روبرو خواهید شد. اما مهمترین مسائلی که می تواند مانع رشد فردی شود عبارتند از:

1. نداشتن پشتکار

نداشتن پشتکار یکی از دلایل عدم رشد فردی است

مسیر رشد فردی راهی بی پایان است که شخص هرگز به آن نمی رسد و هر چقدر هم که پیش برود، مسایل زیادی وجود دارد که ممکن است در مورد آنها چیزی نداند. حال اگر فردی اراده و کارهای لازم را نداشته باشد، هرگز نمی تواند در این راه قدمی بردارد و پیشرفت کند. نیازی نیست هر روز هشت ساعت برای تمرین یا فعالیت هنری صرف کنید، می توانید با یک تا نیم ساعت در روز شروع کنید، اما توجه داشته باشید که بدون رنج، گنج امکان پذیر نیست! در مورد اهمیت پایبندی به راه مردم مطالب زیادی گفته شده است، از جمله این آیه از سعدی:

رهرو آن نیست که گهی تند و گهی خسته رود

رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

2. کمال گرایی

کامل گرایی یا کمال طلبی منفی عامل جلوگیری از رشد فردی

ممکن است دیدن کمال گرایی در بین موانع مسیر کمی عجیب به نظر برسد، زیرا تکامل یکی از اهداف اصلی رشد فردی است. اما اگر واقع بینانه نگاه کنید ؛ کمال گرایی مشکلی است که ما را از انجام بسیاری از کارها باز می دارد. به عنوان مثال، افراد ممکن است زمان زیادی را صرف ارزیابی همه پیامدهای یک شغل، فراگیری تمام مهارت های مورد نیاز و سپس راه اندازی یک کسب و کار کنند. در حالی که راه اندازی سریع یک تجارت می تواند منجر به اشتباه شود، همچنین می تواند منجر به یادگیری و تجربه عمیق تر شود.

3. به وفاداری به منطقه و چارچوب امن

در بسیاری از موارد، تنها مانعی که بر سر راه ما قرار دارد تصویر نادرستی است که در ذهن ما وجود دارد. احتمالاً افرادی را دیده اید که بدون امتحان غذا به این نتیجه رسیده اند که آن را دوست ندارند. وفاداری به منطقه امن مانع از تجربه های جدید می شود و شما بدون کسب تجربه نمی توانید با پیشرفت خود همراه باشید.

کلام آخر

برای رشد فردی، اولین فردی که باید به او کمک کنید خودتان هستید. هیچ فرمول مشخصی برای پیشرفت و موفقیت در این زمینه وجود ندارد. همچنین، اگر تعریف شما از موفقیت دستیابی به موقعیت اجتماعی بالا، شهرت یا ثروت و غیره است، با توجه به هدف اصلی زندگی، یعنی شاد بودن و زندگی (نه فقط زنده)، تعریف خود را از موفقیت تغییر دهید. به ارزش های خود فکر کنید تا بهترین تصمیمات را برای بهبود کیفیت زندگی خود بگیرید، از کمال گرایی و پناهگاه های امن خارج شوید و از همین امروز شروع کنید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات