تله رهاشدگی چیست؟ دلایل، نشانه‌ها و راهکارهای درمان

طرحواره رهاشدگی Abandonment Life Trap

0 144

اگر منتظر هستید که افراد نزدیک به شما رهایتان کنند و معتقد هستید، هیچ رابطه عاطفی پایداری وجود ندارد، باید بدانید که دچار تله رهاشدگی هستید و باید برای رفع آن راهکارهایی مناسب را به کار ببندید. این تله نشانه‌ها و دلایل شکل‌گیری بسیاری دارد که شناخت آن‌ها می‌تواند به تشخیص سریع‌تر این معضل و درمانش کمک شایانی کند. به همین دلیل و برای آگاه‌سازی شما، در ادامه این موارد را برای شما به طور کامل و دقیق بیان می‌کنیم.

معنای دقیق تله رهاشدگی چیست؟

افراد درگیر در این طرحواره، استرس این موضوع را دارند که توسط افراد نزدیک به خودشان یا شریک عاطفیشان طرد و رها شوند. آن‌ها حس می‌کنند، این موضوع به دلیل حضور یک فرد دیگر یا علت‌های دیگر قابل رخ‌دادن است. به عنوان مثال هنگامی که مادرش از خانه خارج می‌شود، حس می‌کند، این بار آخری دیدن او به حساب می‌آید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

همچنین این افراد خودشان را لایق جایگاه‌های مناسب اجتماعی نمی‌دانند و دچار شخصیت اجتنابی می‌گردند که موضوع خطرناکی است و می‌تواند باعث بروز افسردگی‌های شدید در فرد موردنظر شود. به همین دلیل باید برای درمانش از یک روان‌درمانگر حرفه‌ای کمک بگیرید.

مشکلات ناشی از تله رهاشدگی

 

ویژگی‌های افراد مبتلا به تله رهاشدگی چه مواردی است؟

افراد درگیر در طرحواره رهاشدگی، به طور معمول جذب رابطه‌هایی می‌شوند که در آن رقیب‌های عاطفی زیادی وجود دارد. این فرد همواره به دنبال اسنادی برای نشان‌دادن درست‌بودن تفکرش در مورد طر‌د‌شدگی است و برای این موضوع آمادگی کاملی دارد. برخی از بیماران درگیر در این طرحواره نیز کنترل‌گر می‌شوند و به صورت مداوم، موبایل و دیگر موارد مربوط به شریک عاطفی خودشان را کنترل می‌کنند.

دسته‌ای دیگر از افراد درگیر در این تله، نیز به دلیل اضطراب‌های بسیاری که در رابطه عاطفی دریافت کرده‌اند، تصمیم می‌گیرند تا دیگر وارد هیچ رابطه احساسی نشوند و با دیگر افراد رابطه سطحی داشته باشند. بعضی افراد دیگر، نیز تعداد رابطه‌های همزمان خودشان را افزایش می‌دهند تا با از دست‌دادن یکی از روابط، دچار مشکل نشوند.

برای اطمینان از اینکه این تله در شما وجود دارد یا خیر، میتوانید از پرسشنامه طرحواره یانگ به صورت رایگان استفاده کنید و تست پرسشنامه طرحواره رهاشدگی یانگ  را تکمیل کنید.

نشانه‌های طرحواره رهاشدگی چیست؟

شناخت نشانه‌های طردشدگی بسیار مهم است و می‌تواند به افراد در تشخیص سریع‌تر این موضوع کمک شایانی کند. بنابراین در این بخش، مهم‌ترین آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه برسید و ابهامی در این زمینه نداشته باشید.

  • فرد به افراد نزدیک خودش وابستگی بسیار زیادی دارد.
  • سعی در کنترل شریک عاطفی و دیگر افراد نزدیک به خودش را دارد.
  • به رابطه‌هایی ورود می‌کند که رقیب عشقی در آن وجود دارد تا بتواند با آن‌ها رقابت کند.
  • به دیگر افراد بسیار حسادت می‌کند.
  • از روابط عاطفی به خاطر ترس تنها‌شدن دوری می‌کند و وارد آن‌ها نمی‌شود.
  • همواره از افراد نزدیک خودشان خرده می‌گیرند که چرا آن‌ها را فراموش کرده‌اند.
  • نسبت به حرف‌های بیهوده افراد نزدیک خودشان واکنش شدید نشان می‌دهند و آن‌ها را نشان جدایی می‌دانند.
  • اگر شریک عاطفی فرد جواب تلفنش را ندهد، حس می‌کند که قصد جدایی از او را دارد.
بیشتر بخوانید: تله اطاعت چیست؟ (درمان طرحواره اطاعت) + تست

ریشه های طرحواره رها شدگی

ریشه‌ها و دلیل‌های درگیر‌شدن افراد در تله رهاشدگی چیست؟

ریشه‌های هر مشکلی، عامل‌های اصلی شکل‌گیری آن هستند و تا زمانی که به طور مناسب و درست شناسایی نشوند، امکان حل‌کردن آن معضل به هیچ عنوان نیست. تله رهاشدگی جزو آن‌ها به شمار می‌آید و باید برای درمانش، ابتدای ریشه‌هایش را به درستی شناسایی کرد. به همین دلیل در این قسمت، به بیان این ریشه‌ها می‌پردازیم.

1. برطرف‌نکردن نیازهای فرد در کودکی و بی‌توجهی به او

برطرف‌نکردن نیازهای فرد در کودکی و بی‌توجهی به او یکی از مهم‌ترین علت‌هایی است که می‌تواند باعث شکل‌گیری تله رهاشدگی در افراد گردد. اگر فرد در دوران کودکی خودش محبت و توجه لازم را دریافت نکند، حس می‌کند که از طرف بقیه طرد شده است و میزان این احساس روز به روز افزایش خواهد داشت. به همین دلیل باید نسبت به افراد در دوران کودکی توجه بسیاری داشته باشید.

2. استرس و اضطراب جدایی از افراد نزدیک

در هر خانواده‌ای افرادی وجود دارند که هنگام دوری افراد نزدیک خودشان مانند پدر، مادر، برادر و خواهر یا شریک عاطفی، واکنش شدیدی نشان می‌دهند و بسیار بی‌قرار می‌شوند. این افراد برای درگیر‌شدن در تله رهاشدگی، بسیار مستعد هستند و زمینه آن را دارند.

3. دوری طولانی‌مدت از خانواده

افرادی که در دوران نوجوانی و جوانی برای مدت طولانی از خانواده خودشان دور بوده‌اند، زمینه ابتلا به تله رهاشدگی را دارند، به همین دلیل باید بسیار مراقب باشند و به یک مشاور یا روان‌درمانگر خبره در این زمینه مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید: تله بی‌اعتمادی/ بدرفتاری چیست؟ +تست این طرحواره

4. ترس و اضطراب مربوط به طلاق و جدایی والدین

یکی دیگر از علت‌های ابتلا یک فرد به تله رهاشدگی، ترس و اضطراب مربوط به طلاق و جدایی والدین است. این فرد حس می‌کند که با جدایی پدرو مادرش تنها خواهد شد که منجر به تله رهاشدگی می‌گردد.

5. به دنیا‌ آمدن یک نوزاد جدید در خانواده

با تولد نوزاد جدید در خانواده، فرد تصور می‌کند که توسط والدینش رها شده است و آن‌ها دیگر توجهی به او نمی‌کنند. این موضوع می‌تواند رفته رفته باعث ابتلای فرد به تله رهاشدگی شود.

برای درمان تله رهاشدگی چه راهکارهایی مفید هستند؟

بعد از آشنایی با نشانه‌ها و آگاهی از علت‌های این موضوع، لازم است که به فکر درمانش باشید. بنابراین در این قسمت، دو راهکار را ارائه می‌دهیم که می‌تواند برای درمان این تله شخصیتی بسیار کمک‌کننده باشد.

ابتلا به تله رهاشدگی را قبول کنید

برای درمان هر مشکلی نیاز است تا وجود آن را قبول کنید. برای درمان طرحواره رهاشدگی نیز باید، این کار را انجام دهید، وگرنه امکان رهایی از آن را به راحتی نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید: تله آسیب‌پذیری چیست؟+ روش های رهایی و درمان این تله

برای درمان از یک مشاوره خبره کمک بگیرید

روان‌درمانگران و مشاوران خبره برای برطرف‌کردن تله رهاشدگی، راهکارهای مناسبی دارند که می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم به یک مرکز مشاوره مناسب مانند نیک‌داد مراجعه کنید و از یک روان‌درمانگر در این جهت کمک بگیرید.

دلایل، نشانه‌ها و راهکارهای درمان تله رهاشدگی را بشناسید

شناخت، دلایل، نشانه‌ها و راهکارهای درمان تله رهاشدگی می‌تواند به شما کمک کند تا به راحتی از شر این طرحواره خلاص شوید و بتوانید به زندگی عادی خودتان باز گردید. به همین دلیل در این مقاله این موارد را به طور کامل و دقیق برای شما بیان کردیم.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات