التهاب مزمن و افسردگی چه ارتباطی با هم دارند؟

0 18

پژوهشگران در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که التهاب مزمن در جریان گردش خون می‌تواند منجر به تشدید افسردگی در افراد شود.
این گروه از پژوهشگران با بازبینی 200 مقاله دانشگاهی در مورد افسردگی و التهاب به این نتیجه رسیدند ارتباط معناداری بین این دو وجود دارد.
این تیم پژوهشی که به بررسی تاثیر استرس بر سیستم ایمنی بدن علاقه‌مند بود، به این نتیجه رسید که التهاب سیستمیک (مزمن) بدن نه‌تنها با برخی مشکلات جسمی مانند سرطان و دیابت مرتبط است، بلکه می‌تواند با برخی مشکلات روانی مثل افسردگی نیز ارتباط داشته باشد.
در این مطالعه مشخص شد میزان غلظت دو نشانگر التهاب یعنی CPR و IL-6 در اثر افسردگی تا بیش از 50 درصد هم افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید : درمان افسردگی

التهاب مزمن بیشتر در افرادی که با استرس زیاد زندگی می‌کنند، مشاهده می‌شود. برای نمونه خانواده‌هایی که از طبقات پایین اجتماع هستند یا افرادی که در کودکی با بدرفتاری مواجه بوده‌اند، چنین التهاباتی را تجربه می‌کنند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

عوامل دیگری مانند رژیم غذایی دارای چربی زیاد یا شاخص توده بدنی بالا نیز می‌توانند به بروز التهاب مزمن بینجامند. همچنین پژوهش‌های پیشین نشان می‌داد افرادی که دارای مشکلات اقتصادی و اجتماعی هستند یا در دوره کودکی با مشکلات شدیدی دست و پنجه نرم کرده بودند، بیشتر از سایر افراد در معرض مشکلات روانی قرار دارند که به‌دلیل استرس زیاد موجود در زندگی ایجاد می‌شوند. در نتیجه، میزان التهاب مزمن در این افراد بیشتر است که دلیلش را نیز می‌توان همان فشار روانی دانست.

البته در این میان باید دقت داشته باشیم که التهاب یک پاسخ طبیعی از سوی بدن است. برای نمونه قرمز شدن بخش آسیب‌دیده بدن کاملا طبیعی است. در واقع، التهاب سبب می‌شود عوامل بیماری‌زا از بین بروند و به این ترتیب بدن از هجوم عوامل مشکل‌ساز ایمن بماند اما مشکل وقتی ایجاد می‌شود که برخی افراد دچار التهاب سیستمیک (مزمن) می‌شوند که می‌تواند ضمن بروز مشکلات جسمی، به مشکلات روانی نیز بینجامد.

این تیم پژوهشی همچنین به این نتیجه رسید که افسردگی ناشی از التهاب مزمن در برابر شیوه‌های رایج درمان نیز مقاوم است. با این وجود با فعالیت‌هایی خاص مانند ورزش می‌توان تا حد زیادی آن را درمان کرد.

منیع : هفته نامه سلامت

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات