رابطه دختر و پسر

0 9

هر پسر و دختری که وارد دوران جوانی می شود، بزرگترین آرزوی آنها ازدواج و ایجاد یک مرکز خانوادگی گرم و دوست داشتنی است، تا بتواند دوست، همراه و محرم خود را بیابد و از نعمت های زندگی مشترک، استقلال و … برخوردار شود. دختران و پسران جوان در سایه زندگی مشترک به دنبال خوشبختی و آزادی خود هستند. چنین تمایلی به طور طبیعی در انسان وجود دارد و نمی توان آن را نادیده گرفت.

اما ازدواج مراحلی دارد که اولین جلسه خواستگاری یکی از آنهاست. اگر به به جلسه اول خواستگاری می روید به این نکات توجه کنید. اما قبل از آن به سخنان پیامبر (ص) توجه کنید که فرمود: هر که با زنی به خاطر مالش ازدواج کند، خداوند او را به مال وی واگذار می‏کند، و هر که با او به خاطر جمال و زیبائی‏اش ازدواج نماید، در او چیزی را که خوشایند او نیست، خواهد دید، و هر که با وی به خاطر دینش ازدواج کند، خداوند تمامی این مزایا را برای او جمع می‏کند.»

پسرها باید به خواستگاری بروند!

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

پسرها باید به خواستگاری بروند

به گفته روانشناس مشاوره ازدواج، حیا و خودداری ظریفانه نامحسوس، غریزه زنان نیست، اما تجربه نشان داده است که عزت و احترام زنان به این است که به دنبال مردان نروند، خود را مبتذل نشان ندهند و در نهایت خود را از دسترس مردان دور نگه دارند.

این بی احترامی به زن است که به دنبال مردی بدود. این برای مرد قابل تحمل است که از زن خواستگاری کند و امتناع را بشنود، و سپس از زن دیگری خواستگاری کند و این امتناع را بشنود تا اینکه سرانجام زنی با ازدواج با او موافقت می کند.  اما برای ‏زن که می‏خواهد محبوب و معشوق و مورد پرستش باشد و از قلب مرد سر درآورد تا بر سراسر وجود او حکومت کند، قابل تحمل و موافق غریزه نیست که مردی را به ‏همسری خود دعوت کند و احیاناً جواب رد بشنود و سراغ مرد دیگری برود.

ظاهر آراسته مهم است

وقتی به جلسه خواستگاری می روید یا به خواستگاری شما می آیند، زیباترین لباس خود را بپوشید و یک پوشش شیک و مناسب داشته باشید. اولین جلسات همیشه در ذهن باقی می ماند. برخی از افراد با لباس های نامناسب و نه چندان تمیز به جلسه خواستگاری می روند و فکر می کنند اگر این وضعیت خاطرات خوشی را به جا نگذارد این شخص باید از وضعیت زندگی من مطلع باشد. در طول مراسم خواستگاری، متانت و وقار باید توسط هر دو خانواده رعایت شود و رفتارهای نامناسب می تواند منجر به ذهنیت های بد شود.

صادق باشید

صداقت در جلسه خواستگاری

هنگام صحبت کردن فرد مورد نظرتان، سراپا گوش باشید، و دقت لازم را به عمل آورید تا مطالب گفته شده را بهتر بتوانید به خاطر بسپارید و هنگامی که خودتان صحبت می کنید نیز سعی کنید، سنجیده حرف بزنید. پس از این که از گذشته و شرح حال فرد مقابل مطلع شدید می توانید دیدگاهش را راجع به مذهب سؤال کنید.در هنگام صحبت کردن با فرد مورد نظر در اولین جلسه بنا را بر صداقت و یکرنگی بگذارید و متعهد شوید که آنچه می گویید کاملاً از سر صدق و صفا باشد و به این تعهد خود نیز پای بند شوید.

بیشتر بخوانید : بررسی 7 عامل تاثیر گذار در آمادگی برای ازدواج

خواستگاری باید محرمانه باشد

خواستگاری اولیه باید تا آنجا که ممکن است خصوصی و محرمانه باشد. این بدان معناست که به غیر از دو خانواده دختر و پسر، افراد دیگر نباید از موضوع خواستگاری مطلع شوند و به قول معروف بهتر است از ابتدا بحث خواستگاری را مطرح نکنیم؛ مگر اینکه – به هر دلیلی – توافقی حاصل شود یا طرفین یکدیگر را دوست نداشته باشند و ازدواج صورت نگیرد، مردم حدس و گمان بیهوده نزنند. زیرا گاهی با امکانات بی اساس و غیرواقعی و تهمت های گوناگون، زمینه کاهش شهرت شخصی و خانوادگی یکی از دو طرف ایجاد می شود و باعث آسیب به شهرت اجتماعی افراد و خانواده ها می شود؛ به عنوان مثال، مردم ممکن است اینطور بگویند: باید نقصی در دختر یا پسر وجود داشته باشد که او را دوست نداشته و ازدواج نکرده است و بو با تبدیل کردن کاه به کوه و بزرگنمایی موضوعی فرعی آینده یکی از دو طرف را خراب میکنند.

بیشتر بخوانید : آقایون عزیز؛ راه حل ندید لطفا

عجله نکن!

در جلسه خواستگاری، دختر باید با آرامش و اطمینان راه برود و آرام صحبت کند و مقدار کمی میوه یا شیرینی بخورد و عجله نکند. عجله عروس و خانواده اش نشانه علاقه برای رهایی از شرایط فعلی و ازدواج است و نشانه بسیار بدی است و یک داماد سالم می تواند در اینجا رابطه را تمام کند!

اولین جلسه معمولاً رسمی است. اولین جلسه باید با موفقیت و دقت بیشتری سپری شود.

در اولین جلسه خواستگاری، در مورد ازدواج، مهریه، مسائل اقتصادی و مادی صحبت نمی شود و داشتن محیط صمیمی بسیار خوب است. البته این بدان معنا نیست که با گذاشتن موزیک سعی در شاد جلوه دادن خودتان داشته باشید. بلکه باید جلسه در آرامش برگزار شود. بهتر است زمان جلسه اول بیش از یک ساعت طول نکشد.

پس از یک هفته، خانواده دختر باید از طریق تلفن به خانواده پسر اطلاع دهند. اگر پاسخ مثبت است، قرار بعدی برای گفتگوهای بیشتر تعیین می شود. در غیر این صورت، زیاد اصرار نکنید. البته کمی اصرار ارزشش را دارد، اما اگر بیش از حد پیش برود، تأثیر روانی بدی خواهد داشت.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات