آیا وسواس نوعی اضطراب است؟ مشاور روانشناسی پاسخ میدهد

0 538

هر فردی در مقطعی از زندگی خود دچار اضطراب یا نگرانی می شود. برای افرادی که دارای اختلال وسواس فکری-اجباری هستند، اضطراب ناشی از افکار مزاحم چیزی است که آنها را به انجام کارهای اجباری و/یا اجتناب وادار می کند. به عقیده مشاوران روانشناسی اغلب شخص در این حالت احساس می کند که باید این کارها را انجام دهند و گرنه اتفاق بدی رخ می دهد. که این خود می تواند منجر به احساس شدید اضطراب شود. اما آیا این بدان معناست که OCD یا اختلال وسواس نوعی اختلال اضطرابی است؟ اگر نه، چه تفاوتی با هم دارند و چگونه به هم مرتبط می شوند؟

اگرچه اختلال وسواس و اضطراب ارتباط نزدیکی با هم دارند، اما OCD یک مورد جداگانه است. در این مقاله از زبان متخصص روانشناسی و مشاور اضطراب و وسواس، تفاوت های کلیدی بین وسواس و اختلالات اضطرابی و اینکه چرا آنها درمان های جداگانه نیاز دارند و از چه راه هایی با هم تداخل دارند را مورد بحث قرار خواهیم داد. همچنین در مورد اینکه چرا وسواس با اضطراب متفاوت رفتار می شود صحبت خواهیم کرد.

تفاوت وسواس و اضطراب

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

برای شروع، تعریف این دو بیماری مفید است:

اضطراب چیست؟

اضطراب یک اصطلاح کلی برای اختلالات چندگانه مرتبط با علائم ضطرابی است. اضطراب 18 درصد از جمعیت ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد و آن را به رایج ترین بیماری روانی در این کشور تبدیل می کند. یک اختلال رایج از نوع اضطراب، اختلال اضطراب فراگیر یا GAD است که با “نگرانی مداوم و بیش از حد” در مورد مسائل متعدد مشخص می شود که بیش از شش ماه طول می کشد و با حداقل سه علامت فیزیکی همراه است:

برخی از علائم اضطراب عبارتند از :

  • احساس عصبی بودن، تحریک پذیری یا عصبانیت
  • تنفس سریع، لرزش
  • تجربه مشکلات گوارشی
  • افزایش ضربان قلب

اختلال وسواس یا OCD چیست؟

به عقیده مشاوران اضطراب و وسواس، از سوی دیگر، اختلال وسواس وضعیتی است که در آن فرد افکار، اصرار یا موارد ناخواسته‌ای را تجربه می‌کند که وسواسی هستند و او را به سمت اقدامات اجباری سوق می‌دهند تا ناراحتی ناشی از این افکار را کاهش دهند. البته به اعتقاد متخصصین روانشناسی بالینی، هر نوع اجباری هم لزوما اختلال وسواس به حساب نمی آید.

برخی از علائم اختلال وسواس عبارتند از:

  • افکار، تصاویر یا تمایلات ناخواسته مداوم
  • تلاش برای کنترل افکار با تشریفات خاص
  • زمانی که هر روز صرف اجتناب یا جلوگیری از افکار، تصاویر یا اصرار می شود
اگرچه افکار ناراحت کننده بخش بزرگی از اختلال اضطراب فراگیر و OCD هستند، تفاوت اصلی این است که OCD با افکار وسواسی و اعمال اجباری ناشی از آن مشخص می شود. در مقابل، فردی که اضطراب عمومی‌تری دارد، بدون انجام اقدامات اجباری، نگرانی‌هایی را تجربه می‌کند. علاوه بر این، به گفته مشاور اضطراب، علاوه بر این، GAD به طور کلی با علائم فیزیکی اضطراب، مانند هیپرونتیلاسیون مشخص می شود، در حالی که علائم فیزیکی برای تشخیص وسواس لازم نیست .

ممکن است هم اضطراب عمومی و هم OCD داشته باشید، اما یکی نیازی به دیگری ندارد – و همچنین ذکر این نکته مهم است که اضطراب بخشی ضروری از OCD نیست. دکتر مشاوره وسواس اشاره می‌کند که گاهی اوقات اجبار به جای اضطراب ناشی از سایر احساسات به همان اندازه شدید و ناراحت‌کننده، مانند انزجار، شرم، یا گناه است.

مشاوره اضطراب

اگر اضطراب شما علائم شدید دارید و مدت طولانی باقی بماند، نیاز به درمان دارید. به کمک جلسات مشاوره اضطراب و استرس که زیر نظر یک متخصص روانشناسی بالینی و درمانگر برگزار می شود، می توانید بر مشکلات اضطراب فائق شوید. مطابق با سطح مشکل مراجع، مشاور درمانگر ممکن است روش روان درمانی، دارو درمانی یا هر دو را تجویز کند. بنابراین لازم است که در اسرع وقت جهت جلوگیری از حاد تر شدن مشکل به کلینیک روانشناسی جهت مشاوره اولیه مراجعه کنید.

مشاوره وسواس

همانطور که گفته شد، اختلالات وسواسی میتواند زمینه ایجاد اختلالات اضطرابی را فراهم کند. که البته تشخیص این موضوع توسط روانشناس مشاوره وسواس صورت میگیرد. ما قبلا در مقالاتی به علائم و انواع اختلالات وسواس پرداختیم که میتوانید به آن ها مراجعه کنید. و همچنین روش های مختلف درمانی را نیز ذکر کردیم. اگر نیاز به مشاوره جهت درمان در این خصوص دارید، میتوانید از طریق دکمه پایین مقاله جهت رزرو وقت مشاوره اقدام کنید. کارشناسان مرکز در اسرع وقت به موضوع شما رسیدگی میکنند.

چگونه وسواس و اضطراب درمان می شوند

OCD از قدیم به عنوان یک اختلال اضطرابی به دلیل اضطراب یا ترس شدید مرتبط با افکار، تصاویر و تمایلات مداوم و ناخواسته تصور می شد. با این حال، در سال 2013، انجمن روانپزشکی آمریکا اختلال وسواس را به عنوان یک بیماری جداگانه طبقه بندی کرد. این به این دلیل است که برای هر یک از این اختلالات تفاوت های قابل توجهی در شیمی و عملکرد مغز وجود دارد. در درمان OCD و اضطراب شباهت هایی وجود دارد، اما ممکن است در برخی موارد متفاوت یا متناقض باشند.

GAD به طور کلی با علائم فیزیکی اضطراب، مانند افزایش ضربان قلب مشخص می شود. علائم فیزیکی برای اختلال OCD لازم نیست.

هم OCD و هم اضطراب را می توان با نوعی درمان شناختی رفتاری درمان کرد. CBT یک اصطلاح جامع برای توصیف انواع درمان های مبتنی بر شواهد است که ریشه در این ایده دارند که نحوه رفتار و احساس یک فرد، حداقل تا حدی، تحت تأثیر افکار اوست.

اختلالات اضطرابی مانند GAD معمولا با ترکیبی از CBT و دارو درمان می شوند. درمان استاندارد وسواس، درمان مواجهه و پیشگیری از پاسخ یا ERP است که نوعی CBT نیز هست. ERP به طور خاص بر روی وسواس‌ها و اجبارهایی که بیمار تجربه می‌کند تمرکز دارد. در طول درمان، بیمار با یک مشاور درمانگر کار می کند تا به آرامی خود را در معرض منبع وسواس خود قرار دهد – بدون انجام یک عمل اجباری. ایده پشت درمان ERP این است که وقتی فردی متوجه می شود که نیازی به دنبال کردن یک فکر وسواسی با اجبار ندارد و می تواند ناراحتی افکار خود را مدیریت کند، یاد می گیرد که می تواند بر OCD خود غلبه کند.

به عقیده روانشناسان یکی از روش هایی که در درمان وسواس و اضطراب می تواند متفاوت باشد، زمانی است که فرد به عنوان یک اجبار به دنبال اطمینان خاطر است. برای برخی از افراد مبتلا به OCD، اطمینان جویی می تواند اجباری برای تسکین یا حل افکار وسواسی باشد. در درمان ERP، هدف اجتناب از این اطمینان و مدیریت ناراحتی ناشی از آن است. با این حال، هنگام درمان GAD، ممکن است برای افراد یک بخش مفید از درمان باشد که شواهد را بررسی کنند و افکار خود را به چالش بکشند یا در مورد اضطراب های خاص بازخورد بگیرند.

مشخص شده است که درمان مؤثر OCD منجر به علائم قابل کنترل تری افسردگی و اضطراب می شود، که معمولاً به این واقعیت نسبت داده می شود که افراد می توانند به راحتی افکار مزاحم استرس زا را از OCD خود که باعث اضطراب آنها می شود رد کنند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات