شناسایی طرحواره اطاعت توسط مشاور متخصص خانواده

0 20

یکی از تله های مهم زندگی خانوادگی، تله اطاعت است. افرادی که در این تله گرفتار می شوند به خاطر ترس از تنبیه شدن، مجازات شدن و یا طرد شدن از سایر اعضای خانواده یا جامعه، تن به خواسته های بعضا عجیب دیگران می دهند. این موضوع در خانواده نیز زیاد به چشم میخورد. در این بلاگ مرکز مشاوره نیک داد با ما همراه باشید تا به تله اطاعت و ارتباط آن با موضوع خانواده بیشتر بپردازیم.

موارد که در ادامه میخوانیم:

مشاوره خانواده را جدی بگیرید

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

یکی از مهمترین و جدی ترین حوزه های روانشناسی، حوزه روانشناسی خانواده و مشاوره خانواده است. دلیل این موضوع هم برمیگردد به بحث مهمی به نام خانواده. خانواده جایی است که اگر به آن به خوبی توجه شود، میتواند از بسیاری از مشکلاتی که امروز در جامعه شاهد آن هستیم جلوگیری کند. مشاور خانواده یکی از مهم ترین شغل های این روزها در فیلد روانشناسی است. متخصص خانواده می تواند در بخش های مختلفی از زندگی نظیر اختلافات زناشویی، مشکلات ارتباطی بین زوجین و اعضای خانواده و … به شما کمک کند.

افراد برای موضوعات مختلفی به مشاور خانواده مراجعه میکنند. یکی از موضوعات مهم مراجعه کننده ها، اختلافات بین فردی است.

اختلافات بین فردی، نظیر اختلاف با همسر، اختلاف با همکاران، اختلاف با اعضای خانواده و به صورت کلی اختلافی افراد با شخص دیگه ای دارند. معمولا بعد از بررسی متخصص و مشاور خانواده نیاز است تا ابتدا افراد، موانع و مشکلات را به صورت فردی و در خودشان حل کنند. مشاور خانواده خوب در این جا نقش بسیار مهمی دارد تا بتواند این موضوع مهم را درست تشخیص و اولویت بندی کند.

شناسایی طرحواره اطاعت توسط مشاور متخصص خانواده

طرحواره اطاعت

موضوع طرحواره اطاعت بر می گردد به این که افراد از درون خود احساس اجباری میکنند که می بایست از خواسته های دیگران حتی اعضای خانواده جواب مثبت دهند. همواره مجبور هستند تا از خواسته های دیگران تبعیت کنند.

به جرات می توان گفت که بخش زیادی از تجربه های زندگی شخصی و خانوادگی ما حول موضوع کنترل می چرخد. یعنی هم ما دیگران را کنترل میکنیم و هم دیگران ما را کنترل میکنند. کنترل یعنی گاهی احساس میکنیم که مجبوریم همه باید از ما راضی باشند. حتی همه ی اعضای خانواده. حتی در محیط کار و حتی غریبه هایی که نمی شناسیم. این یک موضوع بسیار مهم است.

در این شرایط به نظر می رسد ما به تنها کسی که اهمیت نمی دهیم – و نظرش و احساسات منفی ای که دارد برای ما مهم نیست –  خود ما هستیم. ما خواسته ها و نیازهای خودمان را یا سرکوب میکنیم و یا نادیده میگیرم. دلیل اصلی این موضوع همان تله اطاعت است.

برآورده کردن مداوم نیازهای دیگران بدون اینکه به نیازهای خودمان توجه کنیم، زندگی را برای ما سخت و سخت تر میکند. طاقت فرسا می کند. باعث می شود که آرامش از زندگی انسان بیرون رود و خشم و احساسات منفی در انسان بروز پیدا کند. عموما این تله اطاعت با مسئولیت پذیری بیمار گونه توجیه می شود.

طرحواره اطاعت حس هویت را از شما دور میکند. یعنی نیازهای و خواسته ها و تمایلات شخصی افراد را سرکوب و از شما دور میکند.

طرحواره اطاعت خواسته و نیازهای شما را سرکوب میکند

موضوع مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که برای شناسایی دقیق طرحواره ها باید از مشاوره خانواده در یک مرکز مشاوره روانشناسی خوب استفاده کنید. روانشناس خانواده می بایست در این کار مهارت داشته باشید تا بتواند تشخیص درست را انجام دهد. تمامی مواردی که در این مقاله به آن اشاره میکنیم صرفا جهت بالابردن سطح آگاهی و دانش شماست. در نهایت این نظر متخصص خانواده است که می بایست انجام شود.

حتما قبل از مراجعه به مشاور خانواده، از نظر ذهنی این آمادگی را برای خودتان ایجاد کنید. در غیر اینصورت اگر با آمادگی و خواست خودتان به متخصص مراجعه کنید، شاید نتیجه ای زیادی شامل شما نشود.

انواع تله زندگی اطاعت

در ادامه برخی از مهم ترین انواع تله های اطاعت که در زندگی گریبان افراد را می گیرد را با هم بررسی میکنیم.

  • ایثارگری

به عقیده مشاوران خانواده افراد ایثارگر همیشه خودشان را مسئول خوشبختی و آسایش دیگران می‌دانند. گاهی افراد در کودکی مجبور مراقبت از نزدیکان خود می شوند و احساس می کنم مجبور هستند از نزدیکان خود مراقبت کند. حال در بزرگسالی هم به تدریج اعتقاد پیدا می‌کند که وظیفه آنهاست که از نزدیکان خود مراقبت کنند.

ایثارگری و کمک، ویژگی ارزنده ای است اما در مسیر افراط بی شک عواقب زیادی را خواهد داشت.

  • فرمانبرداری

نوع دیگری از تله اطاعت فرمانبرداری است. شما فرآیند اطاعت را به شکل غیر ارادی پذیرفته اید یعنی این احساس به شما دست می دهد که هیچ حق انتخابی ندارید و مجبور هستید به این شرایط ناخوشایند تن بدهید.

می‌توان گفت این طرحواره در کودکی به این شکل بوده است که شما به خاطر فرار از تنبیه و حتی طرد شدن احتمالی از سمت والدین حرف شنوی افراطی از خود نشان داده اید و والدین دائم تهدید کرده اند که توجه و عشق خود را از شما دریغ می کنند و شما مجبور به اطاعت شده اید.

کلام آخر

در این مطلب از مجله مرکز مشاوره نیک داد سعی کردیم یکی دیگر از موضوعات مهم پیرامون مشاوره خانواده یعنی تله اطاعت را مورد بررسی قرار دهیم. شناخت درست از این تله می تواند به ما در موقعیت ها مختلف زندگی کمک کند تا بهتر تصمیم بگیرم. هرچند که این تله ممکن است تا در نهایت در انتخاب های ما قدرت بیشتری داشته باشد و ما را تحت تاثیر خود قرار دهد اما؛ همیشه شناخت و آگاهی یعنی یک گام رو به جلو جهت حل مشکلات. اگر شناختی از تله اطاعت نداشته باشید، اصلا نمی دانید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

پیشنهاد ما این است حتما جهت درمان تله اطاعت به یک مرکز مشاوره روانشناسی خوب مراجعه کنید.

در مرکز مشاوره روانشناسی نیک داد، مشاوران متخصص آماده پاسخگویی و بررسی مشکلات فردی و خانواده شما هستند. جهت دریافت وقت مشاوره تلفنی یا حضوری از دکمه ” رزرو وقت مشاوره”  استفاده نمایید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات