برای ازدواج هدف داشته باشید

0 46

هرکس در حوزه کاری اش برای خود اهدافی تعیین می کند، در نتیجه کارایی کلی سیستم را افزایش می دهد. این امر در حوزه اجتماعی نیز کاملاً مشهود است. افراد و سازمانها برای دستیابی به نتایج موفق اجتماعی اهداف تعیین می کنند. لازم به ذکر است که موضوع هدف گذاری، به ویژه در سطح فردی از اهمیت بالایی برخوردار است.

افراد برای بهبود کیفیت زندگی باید برای خود اهدافی تعیین کنند. همه ما ارزش تلاش برای دستیابی به اهداف را می دانیم، بدیهی است وقتی ذهن خود را بر روی موضوعی خاص متمرکز می کنیم، طبیعتاً نتایج بهتری به دست می آوریم. حالا چرا برای ازدواج هدفی تعیین نمی کنید؟ موضوعی است که باید به آن توجه شود.

هدف درست و مناسب

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

سالها پیش رضا و ریحانه در سمیناری با موضوع ازدواج شرکت کردند. در این سمینار نحوه تعیین اهداف در زندگی به ویژه ازدواج به آنها آموزش داده شد. از آن زمان به بعد، با استفاده از تکنیک های هدف گذاری، این دو نفر در زندگی شخصی و اجتماعی خود به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند. ریحانه گفت: “تنها با انتخاب گزینه ای که می توانیم اهداف خود را تعیین کرده و سپس آنها را دنبال کنیم، شکل ازدواج و زندگی ما به طور کلی تغییر می کند.”

تعیین هدف از طریق همکاری متقابل به زوجین کمک می کند تا روابط خود را تقویت کرده و به طور ناخودآگاه مهارت های کار گروهی خود را برای دستیابی به یک هدف مشخص ارتقا دهند. داشتن هدف در ازدواج به طرفین رابطه کمک می کند تا یکدیگر را بهتر بشناسند و در نهایت به تکامل بیشتر منجر می شود. لازم به ذکر است که در طی تکمیل این فرایند، مهارت های ارتباطی طرفین تا حد زیادی ارتقاء می یابد، زیرا هر طرف این فرصت را خواهد داشت که درباره آرزوها و رویاهای شخصی خود بحث کند.

ریحانه می افزاید: “هنگامی که ما برای ازدواج خود هدفی را تعیین کردیم، همه در بیان نظرات خود آزاد بودند و دیگری با گوش دادن به سخنان او ارزش و احترام خود را نشان داد. با این کار، بسیاری از” سوء تفاهم ها، مشاجرات و دلخوری ها از بین رفت. ” اقدامات فوق باعث مسئولیت پذیری و پاسخگویی زوجین نسبت به یکدیگر می شود.

تعیین اهداف برای ازدواج می تواند شما و همسرتان را در یک مسیر قرار دهد، با این جزئیات می توانید دست به دست هم جلو بروید. اما از کجا شروع کنیم؟

مسیر تعیین اهداف

یک قرار ملاقات بگذارید و همه مواردی را که در اینجا شرح می دهیم بدون هیچ گونه وقفه انجام دهید.

1- افکار خود را کنار هم قرار دهید

همفکری زن و شوهر

به گفته مشاور ازدواج، محیطی را انتخاب کنید که در آن هریک از شما آزادانه و به دور از استرس بتوانید آرزوها و خواسته های درونی خود را بیان کنید. از یکدیگر بپرسید: “جالب نیست اگر …..؟” برخی از ایده ها می توانند چیزی مانند شرکت در یک سمینارهای ازدواج، بازسازی آشپزخانه یا صرفه جویی در هزینه برای سفر رویایی که در ذهن دارید باشد.

2. منظور خود را واضح بیان کنید

رضا و ریحانه هر دو می خواستند زمان بیشتری را با هم بگذرانند و از وجود یکدیگر لذت ببرند. ریحانه می گوید: “در جلسه ای که داشتیم، قرار بود هر پنجشنبه یکدیگر را برای ناهار ببینیم و اگر یک شب با هم بیرون می رفتیم، تاریخ را از قبل در تقویم تعیین می کردیم.”

آنها سپس برای کمک به یکدیگر در آشپزی و همکاری در کارهای خانه مانند نظافت، شستن لباس ها، تعمیر ظروف و غیره تصمیم گرفتند تا هیچ کدام به تنهایی بر دوش مسئولیت های سنگین نباشند. آنها همچنین تصمیم گرفتند اقساط خود را دو برابر کنند تا هزینه خانه خود را ظرف 10 سال پرداخت کنند.

طی مذاکرات متناوب، آنها تصمیم گرفتند هزینه های اضافی را کاهش دهند تا همه بدهی های آنها زودتر پرداخت شود و تحت فشار اقتصادی قرار نگیرند.

بیشتر بخوانید : قضاوت نکنیم: روانشناسی ازدواج

3. نکات مهم را بنویسید

اگر اهداف خود را روی کاغذ بیاورید، می توانید خیلی راحت تر آنها را بررسی کنید و بعداً گیج نخواهید شد. تاریخ نهایی هر کار را در لیست کارهای خود یادداشت کنید تا بدانید چقدر زمان برای انجام یک کار خاص دارید. سپس لیست را در جایی قرار دهید که همیشه جلوی چشم شما باشد. به عنوان مثال، می توانید آن را روی میز خود بگذارید یا به دیوار بچسبانید، آن را در ماشین بگذارید یا آن را روی آینه اتاق خواب بچسبانید. اکثر زوجین دومی را انتخاب می کنند.

4. انعطاف پذیر باشید

زن و شوهر باید در زندگی انعطاف پذیر باشند

آیا اهداف شما فاقد واقع بینی هستند؟ آنها را مرور و تجدید نظر کنید. رضا در تجربه شخصی خود می گوید: “اگر احساس می کردیم به هیچ وجه نمی توانیم به هدف خاصی برسیم، آن را تصحیح می کنیم و هدف جدیدی را جایگزین آن می کنیم.”

بیشتر بخوانید : مشاوره خانواده چه تاثیری بر زندگی زوجین دارد؟

5. ماموریت خود را به عهده بگیرید

راجر بولتون، یکی از پیشگامان در زمینه ازدواج و روانشناسی خانواده، می گوید: “وقتی زوج ها ازدواج می کنند، اساساً در زندگی روزمره خود بدون هیچ برنامه مشخصی گرفتار می شوند.” او معتقد است زن و شوهر باید برای خود “دستور ماموریت” ایجاد کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است از خود بپرسند که “برنامه های آنها برای 30 سال آینده زندگیشان چیست؟” سپس با استفاده از دستور مأموریتی که صادر کرده اند، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را تعیین کنید.

6. نگاهی به گذشته بیندازید

نگاه به گذشته زندگی

همانطور که برای رسیدن به اهداف خود تلاش می کنید و به جلو حرکت می کنید، هر از گاهی نگاهی به گذشته بیندازید و ببینید چگونه تا کنون کار کرده اید و چگونه بهره وری داشته اید. ریحانه و رضا اولین روز سال را به عنوان روزی انتخاب کرده اند که در آن کنار هم می نشینند و تمام کارهایی را که طی یک سال گذشته انجام داده اند مرور می کنند. در روز اول ماه، آنها مجدداً پیشرفت خود را مرور می کنند و در صورت لزوم، تغییراتی در برنامه ریزی خود ایجاد می کنند.

وقتی امیدها و آرزوهای خود را با تلاش زیاد محقق می کنید، به خودتان استراحت دهید و از موفقیت های خود بیشترین استفاده را ببرید. می توانید با تهیه شام ​​در یک رستوران یا یک سفر کوتاه و آماده شدن برای تلاش های آینده، خود را تشویق کنید. جشن گرفتن موفقیت به شما انرژی و تشویق لازم برای ادامه راه را می دهد.

بیشتر بخوانید : باید ها و نباید هایی که باید قبل از ازدواج بدانید

اگر با مانعی روبرو شدید و نتوانستید طبق آنچه از قبل برنامه ریزی کرده اید پیش بروید، جای نگرانی نیست. تسلیم نشوید و همه چیز را از نو شروع کنید. این بار، ابتدا مطمئن شوید که اهداف شما واقعی و دست یافتنی هستند. سعی نکنید همه چیز را یکجا بدست آورید. حتی اگر بتوانید به اهدافی که برای خود تعیین کرده اید برسید، باز هم امیدی وجود دارد زیرا شما بیش از گذشته به آن دست یافته اید. به تلاش خود در این زمینه افتخار کنید.

نتیجه ای که با انجام این کار به دست می آورید قابل ستایش است: ارتباط قوی تر، انتقال آسان مفاهیم، صمیمیت بیشتر، تکامل و در نهایت احساس رضایت هنگام مشاهده موفقیت های به دست آمده.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات