بهترین اختلاف سن برای ازدواج موفق چقدر است؟

0 124

هنگامی که با شخصی جدید آشنا می شوید، احتمالاً طیف وسیعی از موارد را برای تعیین سازگاری در نظر می گیرید. مانند ارزش ها، جذابیت، شخصیت و علایق. اما یک چیز وجود دارد که ممکن است بعضی از افراد به سادگی از کنار آن بگذرند، اختلاف سنی دو طرف. در حالی که این درست است که فاصله سنی 5 سال یا بیشتر می تواند شانس شما را برای داشتن مشکلات زناشویی افزایش دهد، اما آیا فاصله سنی ایده آلی برای ایجاد موفقیت در ازدواج وجود دارد؟

همانطور که مشخص است، علم به ما می گوید که یک تفاوت سنی ایده آل در یک رابطه وجود دارد که می تواند شانس شما را برای ازدواج موفق افزایش دهد، و این بسیار کمتر از آن چیزی است که فکر می کردید.

اما چه هنوز درابتدای کار باشید و چه “یکی” را برای ازدواج پیدا کرده باشید، می دانید که هیچ دستور العمل دقیقی برای یک رابطه موفق وجود ندارد. یک رابطه شاد و سالم توسط افراد موجود در آن دیکته می شود و عوامل زیادی در موفقیت طولانی مدت آن نقش دارند. همه ما می دانیم که بهترین چیزها در زندگی بدون تلاش اندک به دست نمی آیند و عشق نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه به بررسی انواع فاصله سنی های ازدواج،بهترین اختلاف سن برای ازدواج موفق و مشکلاتی که معمولا هر گروه اختلاف سنی ایجاد میکند می پردازیم. با نیک داد همراه باشید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

فاصله سنی ایده آل در ازدواج

بر اساس مطالعه‌ای در مجله اقتصاد جمعیت، رضایت زناشویی در زوج‌هایی با فاصله سنی بیشتر در مقایسه با زوج‌هایی با سن‌های مشابه بیشتر کاهش می‌یابد.

زوج‌هایی که اختلاف سنی صفر تا سه سال داشتند، رضایت بیشتری نسبت به زوج‌هایی که بین چهار تا شش سال فاصله داشتند، نشان دادند.

به همین ترتیب، زوج‌هایی که فاصله چهار تا شش ساله داشتند، رضایت بیشتری نسبت به زوج‌هایی با فاصله بیش از هفت سال نشان دادند.

به طور کلی با افزایش اختلاف سنی، رضایت زناشویی کاهش یافت. یکی از تئوری‌هایی که توسط شواهد ارائه شده در این مطالعه دیده میشود این است که زوج‌های در سنین مختلف نسبت به شوک‌های منفی در رابطه، از جمله مشکلات اقتصادی و بیماری، انعطاف‌پذیری کمتری دارند.

همچنین شایان ذکر است که به‌طور متوسط، هم مردان و هم زنان در ازدواج با شرکای جوان‌تر نسبت به کسانی که شریک بزرگ‌تر از خود داشتند، بدون توجه به فاصله سنی، سطوح رضایت زناشویی بیشتری را نشان دادند. با این حال، به نظر می رسید که رضایت اولیه بالاتر پس از 6 تا 10 سال ازدواج از بین می رود.
بهترین اختلاف سن برای ازدواج موفق چقدر است؟

نقطه مقابلی که باید در نظر گرفت

به خاطر داشته باشید که این آمارها صرفاً سعی در شناسایی و تجزیه و تحلیل الگوهای روابط دارند، نه ایجاد آنها. همچنین حجم نمونه نسبتاً کوچک بود و تنها 3374 زوج مورد مطالعه قرار گرفتند. با همه چیز در زندگی، همیشه استثناهایی از قاعده وجود دارد.

در عوض، مطالعاتی مانند اینها به سادگی به این ایده مشروعیت می بخشد که تفاوت سنی در روابط می تواند با تفاوت های قابل توجه در علایق، سبک زندگی و اهداف بلندمدت بین شرکا باشد. شادی در میان زوج‌هایی با تفاوت‌های سنی مختلف موضوع چندین مطالعه در طول سال‌ها بوده است و یافته‌ها بسته به عوامل بیرونی که توضیح آن‌ها دشوار است، بسیار متفاوت است.

انجام آن در واقع به معنای داشتن اشتراکات کافی برای ایجاد پیوند، تفاوت کافی برای یادگیری از یکدیگر و دیدگاه های مشابه در مورد مشارکت است.

هیچ کدام از اینها به این معنی نیست که باید روی شخصی که فکر می کنید ممکن است با او ارتباط برقرار کنید، انگشت خود را به چپ بکشید زیرا ممکن است چهار، هفت یا 10 سال از شما بزرگتر باشد. اما اگر در ارتباط با علایق مشترک در رابطه خود مشکل دارید و فاصله سنی قابل توجهی بین خود دارید، ممکن است بخواهید بررسی کنید که آیا این موضوع بر پتانسیل بلندمدت شما تأثیر می گذارد یا خیر.

بررسی انواع اختلاف سنی ها در زوجین

فاصله سنی برای همه زوج ها متفاوت است. برای برخی، فاصله 2 ساله به خوبی جواب می دهد، در حالی که برای برخی دیگر، فاصله 10 ساله چیزی است که به دنبال آن بوده اند. افراد زیادی هستند که دوست دارند شریکی داشته باشند که از آنها بزرگتر باشد. همه چیز به این بستگی دارد که چه چیزی برای چه کسی مناسب تر است. اما، بیشتر ازدواج‌های موفق فاصله سنی کاملی دارند که سازگاری را با ترجیحات متعادل می‌کند. و برای برخی، می تواند یک مانع بزرگ باشد. حال بیایید بفهمیم که فاصله های سنی مختلف چگونه می تواند برای زوج ها اتفاق بیفتد.

فاصله سنی 5-7 سال

زوج هایی با این فاصله سنی، کمتر با درگیری ها، سوء تفاهم ها و مشاجرات مواجه می شوند. یکی از شرکای ازدواج همیشه بالغ خواهد بود. آنها ازدواج را از فروپاشی حفظ می کنند. این فاصله سنی بسیار ایده آل تر از اختلاف سن های بالاتر است زیرا به زوج کمک می کند تا به ثبات برسند و یکدیگر را از منظر نزدیک درک کنند. حتما برای این موارد با مشاور ازدواج مشورت کنید.

10 سال اختلاف سنی

ازدواج های زیادی وجود دارد که در صورت وجود عشق و تفاهم کافی بین همسران، فاصله سنی 10 ساله قابل دستیابی است. هنگامی که آنها اهداف زندگی، جاه طلبی ها و دیدگاه های خود را با هم هماهنگ می کنند، فاصله 10 ساله ممکن است تهدید کننده نباشد. با این حال، برای زوج های معمولی، ممکن است کمی کشدار باشد. گاهی اوقات، شریک جوان ممکن است در سطح بلوغ شریک بزرگتر مقاومت نکند و این می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. حتما برای این موارد با مشاور ازدواج مشورت کنید.

20 سال اختلاف سنی

این مقدار اختلاف سنی به طور ایده آل بهترین فاصله سنی برای زوجین در ازدواج نیست! اگرچه زوج های مشهور زیادی وجود دارند که فاصله سنی آنها بیش از 20 سال است، اما این تفاوت ها می تواند بسیار زیاد باشد. تغییر بزرگی در اهداف، جاه طلبی ها و عقاید رخ خواهد داد. بزرگترین از همه می تواند، نیاز به بچه دار شدن باشد. ممکن است همسر بزرگتر بخواهد در اسرع وقت بچه دار شود، اما همسر کوچکتر ممکن است چندان مشتاق این فرصت نباشد. تفاوت در سطوح تفکر آنها می تواند یکی از بزرگترین اشکالات باشد. ما به هیچ عنوان چنین اختلاف سنی را برای ازدواج توصیه نمیکنیم.

آیا فاصله سنی واقعاً مهم است؟

بله، به طور کلی اینطور است. تفاوت های زیادی در نظرات وجود خواهد داشت، زیرا دنیای کنونی هر ذره در حال تغییر است. ازدواج ممکن است کوتاه مدت و مشکل ساز شود. به طور کلی، هر چه فاصله سنی بیشتر باشد، مشکلاتی که زوجین با آن مواجه هستند بیشتر می شود.

قبل از تعهد چه چیزی بپرسیم

اگر فردی را پیدا کرده‌اید که واقعاً با او کلیک می‌کنید، قابل درک است که صرفاً به دلیل تفاوت سنی‌تان در قطع کردن چیزها مردد هستید. به هر حال، بلوغ نسبی است و می توان آن را در بیش از سال ها اندازه گیری کرد.

چه اهدافی برای زندگی خود دارید؟

به اهداف آینده خود و آنچه برای زندگی خود متصور هستید فکر کنید. چیزهایی مانند شغل، فرزندان، امور مالی و سایر رویدادهای مهم زندگی ارزش یک گفتگوی صادقانه را دارند.
چه علایق مشترکی دارید؟

این موارد با بزرگتر شدن با هم اهمیت بیشتری پیدا خواهند کرد. سرگرمی ها و علایق مشترک خود را توسعه دهید، زیرا زمانی که فاصله سنی ممکن است باعث ایجاد فاصله شود، می توانند ارتباط شما را تقویت کنند.
آیا ارزش ها و اخلاق شما با هم مطابقت دارد؟

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما عمیق تر از طبیعت خوب عمومی باشید. به موضوعات حساسی بپردازید که ممکن است در آینده منجر به درگیری شود، مانند سیاست و مذهب.
آیا حاضر به سازش هستید؟

یکی از جنبه های مهم هر رابطه سالم، توانایی سازش است، اما زمانی که شریک زندگی شما در مرحله متفاوتی از زندگی شما قرار دارد، حتی بیشتر از آن.

آیا نسبت به نظرات بیرونی مقاوم هستید؟

همانطور که ترزا دیدوناتو روانشناس اجتماعی اشاره می کند، “تحقیق نشان می دهد که زوج های دارای فاصله سنی باید برای مواجهه با سوگیری منفی آماده باشند. بنابراین اگر شما فردی هستید که نسبت به نظرات ناخواسته حساس‌تر هستید، آماده طرح سؤالات و نظراتی باشید که ممکن است آزاردهنده یا کاملاً بی‌ادبانه به نظرتان برسد.
در نهایت، مانند هر رابطه سالم، باز بودن و صادق بودن با یکدیگر بهترین راه برای آماده شدن برای اختلافات آینده است. روی راه‌هایی تمرکز کنید که از اختلاف سنی‌تان بین شما شکاف ایجاد نکند، و تشخیص دهید که ممکن است در هر زمان در مراحل مختلفی از زندگی خود باشید، و این اشکالی ندارد. احترام متقابل و ارتباطات باز تا حد زیادی در پر کردن هر شکافی کمک خواهد کرد.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی مشکلات اختلاف سنی افراد برای ازدواج پرداختیم و شرابط بهترین اختلاف سنی را هم ذکر کردیم. پیشنهاد میکنیم که اگر شریک مورد نظر را برای ازدواج انتخاب کرده اید، حتما از جلسات مشاوره تلفنی ازدواج نیک داد بهره مند شوید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

منبع timesofindia brides
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات