بررسی تفاوت های مشاوره ازدواج و مشاوره زوج درمانی

0 198

مشاوره بعد از ازدواج و زوج درمانی دو پیشنهاد محبوب برای زوج هایی است که دوران سختی را پشت سر می گذارند. اگرچه بسیاری از مردم آنها را به عنوان دو فرآیند بسیار مشابه در نظر می گیرند، اما در واقع کاملاً متفاوت از هم هستند.

بسیاری از ما تمایل داریم از مشاوره ازدواج و زوج درمانی به جای یکدیگر استفاده کنیم و دلیلی برای این کار داریم که هم مشاوره ازدواج و هم زوج درمانی خدماتی هستند که به کسانی که در روابط خود با استرس و مشکل دست و پنجه نرم می کنند ارائه می شود.

در طول این فرآیند، از شما خواسته می شود که به عنوان یک زوج بنشینید و با یک متخصص دارای مجوز که آموزش رسمی آکادمیک در مورد ازدواج یا به طور کلی روابط دارد صحبت کنید(مشاور روانشناس). ممکن است همه این موارد کمی یکسان به نظر برسد، اما اینطور نیست.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

اما بیایید روی همین بیشتر بحث کنیم: واقعاً تفاوت بین مشاوره بعد از ازدواج و زوج درمانی چیست؟ در این مطلب از مجله روانشناسی نیک داد به این موضوع می پردازیم.

مشاوره پس از ازدواج یا مشاوره زوج درمانی؟

زوج همجنسگرا در جریان مشاوره روانشناسی با روانشناس زن

مشاوره بعد از ازدواج شامل چه مواردی است؟

مشاوره ازدواج به زوج ها کمک می کند تا با چالش های زندگی زناشویی مقابله کنند. هدف بازگرداندن رابطه به مسیر اصلی است و مسائلی که زوج ها به طور مکرر با آن ها مواجه می شوند، تمرکز دارد. مشاوره ازدواج فرصتی را برای شما فراهم می کند تا در مورد اختلافات و تعارضات خود صحبت کنید.

بیش از هر چیز دیگری، کاری که مشاوره انجام می دهد این است که به هر دوی شما کمک می کند تا مشکلات خود را برای داشتن یک رابطه قوی تر و شادتر حل کنید.

مشاوره ازدواج همچنین کمک میکند تا زوجین در مهارت های ارتباطی تسلط پیدا کنند. مشاوره می تواند به ترمیم اعتماد بین طرفین کمک کند.

پس سوال این است. آیا مشاوره ازدواج موثر است؟ بله، بسیار موثر است زیرا به زوجین کمک می کند تا با انواع مختلف استرس و مشکلات موجود در رابطه کنار بیاییند.

مشاوره ازدواج معمولا یک پروسه کوتاه مدت است در حالی که سایر روش های درمانی و مشاوره ای زوجین یک فرآیند درمانی هستند که می تواند چندین جلسه طول بکشد.

مشاوره زوج درمانی شامل چه مواردی است؟

زوج جوان شادی که در خانه مشاوره مالی می گیرند

از سوی دیگر، مشاوره زوج درمانی از شما می خواهد که مسائل خود را از ریشه حل کنید. یعنی به دعواها و مشاجرات قبلی خود برگردید تا بفهمید همه چیز از کجا شروع شده است.

چیزی که آن را از مشاوره ازدواج منحصر به فرد می کند این است که می تواند تا آنجا که به مسائل فردی و شخصی شما بپردازد تا رفتاری را که در رابطه نشان می دهید درک کند.

مشاور در زوج درمانی بیشتر در مورد یافتن چرایی است تا چگونه بودن.

بنابراین، اگر بخواهیم بگوییم زوج درمانی چیست؟ پاسخ این است که :

مشاوره زوج درمانی به این سوال پاسخ می دهد که “چرا ما این نوع مشکلات را داریم؟” و به شما بفهماند که در چه زمینه خاصی از رابطه خود باید کار کنید.

به عنوان مثال، زوجی که به دلیل ابتلا به بیماری یکی از آنها روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند، ممکن است نیاز به درمان داشته باشند تا بدانند چگونه با این وضعیت به درستی کنار بیایند.

این بدان معنا نیست که فقط زوج‌هایی که مشکلاتی در این سطح دارند برای گذراندن دوره درمانی پذیرفته می‌شوند. همچنین می‌توانید با یک زوج درمانگر مشاوره بگیرید تا مشکلات سازگاری را حل کنید.

اما مشکلی که این وسط عموما وجود دارد این است که :

بسیاری از زوج ها به جای جستجوی راه حل، از درمان و روش های مشاوره ای اجتناب می کنند. بسیاری از زوج‌ها به جای دادن فرصتی برای بهبود رابطه، تصمیم می‌گیرند که از ترس قضاوت دیگران، وارد پروسه مشاوره و درمان نشوند.

نقش مشاور ازدواج در مقابل زوج درمانگر

مشاوران ازدواج در جلسه مشاوره زوجین چه کاری انجام می دهند؟

در مشاوره ازدواج و رابطه، وظیفه مشاور شنیدن مشکلات و تسهیل بحث بین زوجین است. به عنوان یک میانجی، مشاور به زوج اجازه می دهد تا یک روش ارتباط سازمان یافته را انجام دهند.

نقش مشاور مستلزم این است که یک داور مهربان باشد – از صحبت کردن یکپارچه، فریاد زدن زوجین، و بروز هر نوع رفتار پرخاشگرانه نسبت به دیگری اجتناب کند.

با تمایل و رضایت هر دو طرف، مشاوره ازدواج و زوجین می‌تواند به زوجین کمک کند تا قوانین جدیدی در رابطه ایجاد کنند تا مشاجرات کاهش یابد.

به عنوان مثال، اگر یکی از شما تمایلات اعتیادی به کار داشته باشد، مشاور می‌تواند به شما پیشنهاد دهد که برای تمرکز بر برخی اوقات خانوادگی، کار را در خانه نیاورید.

مشاور همچنین می تواند به شما کمک کند تا حدودی را تعیین کنید. به عنوان مثال، اگر یکی از شما تمایل داشته باشد که بدون درخواست اجازه از تلفن همسر خود استفاده کند، مشاور به احتمال زیاد به شما پیشنهاد می کند که در صورت موافقت هر یک از طرفین، با گذاشتن قفل تلفن به حریم خصوصی یکدیگر احترام بگذارید!

مشاوران ازدواج می توانند بخشی از این تصمیمات باشند، اما به عوامل خاصی بستگی دارد.

به عنوان مثال، مشاوران ازدواج متخصص هستند، اما برای تشخیص بیماری روانی، اگر بخش بزرگی از مشکل در رابطه شماست و برخی از مشاوران همیشه مجوز ندارند، اما می توانند مشاوره داشته باشند، باید مجوز از سازمان مربوطه داشته باشند.

از سوی دیگر، زوج درمانگر ها برای ارائه طیف کاملی از خدمات سلامت روان برای هر موضوعی که بر رابطه تأثیر می‌گذارد، آموزش دیده و مجوز دارند.

در این حالت، روانشناسان زوج درمانی می توانند در مورد تجربه شما از افسردگی و اینکه چگونه بر رفتار شما نسبت به همسرتان تأثیر می گذارد صحبت کنند.

با این حال، آنها همچنان در موارد ممکن است شما را به روانپزشک جهت ادامه پروسه درمانی معرفی کنند.

مشاوران زوج درمانی در برخورد با مراجعان خود فرآیند بسیار سازمان یافته ای دارند. درمان اساساً شامل چهار مرحله است:

  1. مرحله اول –  درمانگر سعی می کند بر روی یک مشکل خاص تمرکز کند. که می تواند مسائل مربوط به رابطه جنسی، سوء مصرف مواد مخدر، سوء مصرف الکل، خیانت یا حسادت باشد.
  2. مرحله دوم – درمانگر به طور فعال برای یافتن راهی برای درمان رابطه مداخله خواهد کرد.
  3. مرحله سوم – درمانگر اهداف درمان را مشخص می کند.
  4. گام چهارم – در نهایت، با هم راه حلی پیدا خواهید کرد که انتظار دارید یک رفتار باید در طول فرآیند به نفع خود تغییر کند.

هزینه زوج درمانی و مشاوره ازدواج چقدر است؟

هزینه ها بسته به اینکه به چند جلسه نیاز داشته باشید متغیر است. شما میتوانید از خدمات مرکز مشاوره نیک داد که انواع خدمات مشاوره و درمانی را استفاده کنید. متخصصین روانشناسی مستقر در مرکز خدمات را به صورت حضوری و غیر حضوری (تلفنی یا آنلاین) ارائه میکنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص از دکمه رزرو وقت مشاوره استفاده کنید.

هم مشاوره ازدواج برای زوج های متاهل و هم زوج درمانی با شناخت مسائل زمینه ای رابطه و حل تعارضات سر و کار دارند. ممکن است دقیقاً یکسان نباشند، اما هر دو برای بهبود روابط کار می کنند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات