افسردگی شدید چیست و چه نشانه هایی دارد؟

0 14

افسردگی یکی از بیماریهای رایجی است که این روزها گریبان افرادی زیادی را میگیرد. قبلا در مقاله ای درباره اینکه افسردگی چیست توضیحات کاملی دادیم. در این مطلب به یکی از انواع افسردگی میپردازیم. افسردگی شدید زمانی قابل تایید است که شخص بیمار به مدت حداقل 2 هفته و در تمام روزها و همچنین در طول روز حالت افسردگی در شخص وجود داشته باشد. این حالت افسردگی همان نشانه ها و رفتارهایی است که به شکل های مختلف در بیماران نمایان می شود و باعث میشود رفتارهایی از خود بروز دهد که عملکرد شغلی، فردی و روابط اجتماعی شخص تحت تاثیر شدید قرار بگیرد.

در این مطلب به طور ویژه به افسردگی شدید می پردازیم. با نیک داد همراه باشید.

احساس بی ارزش بودن

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

یکی از علائمی که در اکثر بیماران افسردگی حاد دیده می شود، احساس بی ارزشی و پوچ بودن است. این دسته از افراد خودشان را مسئول تمام بدبختی ها، ناامیدی ها و مشکلات میدانند. افسردگی شدید میتواند با علائم فیزیکی نیز همراه باشید. علائمی نظیر، پایین آمدن فشار خون، کاهش دمای بدن، عصبانی شدن های شدید و در مواردی هم با لرزش دست ها و بدن همراه می شود. نمادهای بیرونی افسردگی شدید خود را به شکل درخواست کمک از ذهن رنج دیدۀ بیمار نشان می‌دهد.

به گفته متخصص مشاوره افسردگی، تشخیص افسردگی شدید همواره کار آسانی نیست. در خانم ها گاها تا دو برابر آقایان افسردگی بیشتری دارند. همچنین ممکن است ابتلاء به بیماری افسردگی شدید در هر سنی اتفاق بیفتد که البته شروع افسردگی بطور متوسط در نیمه دوم 20 سالگی می باشد.

علائم افسردگی شدید

یکی از علائم افسردگی شدید بی حوصوله انجام دادن کارهاست

 • احساس گناه کاری و پوچ بودن در افسردگی شدید رخ می دهد.
 • بی خوابی زیاد و یا زیاد خوابیدن از علائم افسردگی شدید می باشد.
 • تغییر اشتهاء از علائم افسردگی شدید است که ممکن است به صورت افزایش یا کاهش وزن نمایان گردد.
 • دیر و بی حوصله انجام دادن کارها
 • عدم آرامش و بی قرار در شخص
 • مشکلات عدم تمرکز و تصمیم گیری از علائم افسردگی شدید است.
 • افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی در فرد مبتلا به افسردگی شدید نمود پیدا می کند.
 • در افسردگی شدید فرد در بیشتر اوقات احساس خمودی و کمبود انرژی می کند.
 • از دیگر علائم افسردگی شدید می توان به کاهش میل جنسی، احساس نا امیدی و علائم فیزیکی مانند سردرد، دردهای غیر قابل توصیف یا علائم گوارشی نام برد.

انواع افسردگی

افسردگی شدید عموما با احساس پوچی همراه می شود

همان طور كه گفته شد افسردگی درجاتی از یك حالت احساسی زود گذر تا یك اختلال شدید را در برمی گیرد. برای فهم بهتر این نكته، لازم است اشاره ای به انواع افسردگی داشته باشیم:

احساس افسردگی

 كه معمولا به عنوان اندوه شناخته می شود و در اثر تغییرات موقعیتی و شرایط جدید یا برخوردهای مقطعی ایجاد می شود. این احساس اندوه و افسردگی معمولا بعد از برطرف شدن موقعیت و سازگار شدن شخص با شرایط تازه، به سرعت از بین می رود.

داغدیدگی یا واكنش سوگ

 از دیگر حالات افسردگی است، غمی است كه در اثر فوت نزدیكان بوجود می‌ آید. وقتی رابطه ی مهمی پایان می یابد، بیشتر بازماندگان حالتی را تجربه می كنند كه معمولا این حالت نیز كاملا عادی است، مگر آنكه واكنش های سوگ به صورت طولانی باقی بماند.

اختلال سازگاری با خلق افسرده

مواجهه ی فرد با یك موقعیت قابل توجه گاهی منجر به این حالت از افسردگی می شود. در چنین وضعیتی، انتظار می رود با كاهش تأثیر موقعیت، حالت های بیمار گونه و افسردگی نیز از بین برود.

یکی از علائمی که در اکثر بیماران افسردگی حاد دیده می شود، احساس بی ارزشی و پوچ بودن است. این دسته از افراد خودشان را مسئول تمام بدبختی ها، ناامیدی ها و مشکلات میدانند. افسردگی شدید میتواند با علائم فیزیکی نیز همراه باشید. علائمی نظیر، پایین آمدن فشار خون، کاهش دمای بدن، عصبانی شدن های شدید و در مواردی هم با لرزش دست ها و بدن همراه می شود

غربالگری و تشخیص افسردگی

برای تشخیص افسردگی، پزشک معاینه بالینی شامل: آزمایشاتی برای رد کردن وضعیت هایی که می توانند علایم تقلید کننده افسردگی را ایجاد کنند انجام می دهد.

اگر پزشک شما علایم افسردگی شدید را می بینید یا به احتمال خودکشی مشکوک است می تواند شما را به متخصص روانپزشک ارجاع کند یا حتی بستری فوری را توصیه کند. پزشک یا روانپزشک تشخیص افسردگی را براساس علائم و نشانه های مشخص بیماری افسردگی، بعلاوه حضور علائم و نشانه هایی که معمولاً همراه با افسردگی هستند می گذارند.

عوارض افسردگی شدید

اقدام به خودکشی از علائم افسردگی شدید است

طبق نظر متخصصین روانشناسی بالینی، افسردگی شدید میتواند علاوه بر خود شخص، بر اطرافیان شخص و خانواده او نیز تاثیر مخربی بگذارد. افسردگی شدید و درمان نشده می تواند منجر به مارپیچ نزولی ناتوانی، وابستگی و خودکشی شود.

با اینکه میزان ابتلا به افسردگی شدید در بانوان 2 برابر آقایان گزارش شده است، اما با این حال میزان خودکشی در آقایان مبتلا به افسردگی شدید 4 برابر خانم ها است. گرچه زنان مبتلا به افسردگی شدید بیشتر اقدام به خودکشی می کنند. میزان خودکشی پس از ۷۰ سالگی در مردان مبتلا به افسردگی شدید افزایش می یابد، و این میزان پس از ۸۵ سالگی بیشتر است.

علایم هشدار خاصی می تواند نشاندهنده افسردگی شدید و احتمال خودکشی باشند. هنگام ابتلا به افسردگی شدید با جدیت هر درمانی را برای پیشگیری از خودکشی به کار گیرید حتی اگر فرد تحت درمان افسردگی است.

علائم خطر در هنگام ابتلا به افسردگی شدید

در صورتی که هر یکی از علائم زیر را در اطرافیان خودتان و یا در خودتان به صورت طولانی مدت و حداقل 14 روز مشاهده کردید، حتما به مشاور درمان افسردگی مراجعه کنید:

 1. آرامش، رفتار پرخاشگرانه، تغییرات خلقی زیاد و بیخوابی برای چند شب متوالی.
 2. از دیگر نشانه های خطرناک افسردگی شدید، تهدید یا صحبت در مورد مرگ یا خودکشی است.
 3. تهدید یا عمل به آسیب جسمی یا خشونت از علائم خطرناک افسردگی شدید هستند که باید به پزشک مراجعه کرد.
 4. افت فعالیتها و ارتباطات از نشانه های خطرناک افسردگی شدید است.
 5. از دیگر نشانه های خطرناک افسردگی شدید، انجام کارهایی مانند خداحافظی با دوستان، نوشتن وصیت نامه یا … است.
 6. بهبود ناگهانی خلق پس از یک دوره افسردگی شدید.
 7. رفتار خطرناک غیر طبیعی مانند خرید یا حمل اسلحه یا رانندگی غیر طبیعی… نیز از نشانه های خطرناک افسردگی شدید است که در صورت مشاهده در فرد مبتلا باید سریعا او را نزد پزشک برد.

کلام آخر

در این مطلب به این موضوع که افسردگی شدید چیست و چه نشانه ها و علائمی دارد پرداختیم. برخی از انواع افسردگی را مورد بررسی قرار دادیم. در صورتیکه نیاز به مشاوره درمان افسردگی دارید میتوانید جهت رزرو وقت مشاوره از شماره های موجود در سایت استفاده نمایید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات