آیا افسردگی باعث لاغری میشود؟ بررسی علل و روش های درمان

بررسی ارتباط کاهش وزن با افسردگی
0 237

در حالی که افسردگی در درجه اول بر خلق و خو و ذهنیت عاطفی شما تأثیر می گذارد، می تواند علائم فیزیکی نیز ایجاد کند. ممکن است متوجه درد، کاهش سطح انرژی، مشکلات خواب، مشکلات غیرعادی معده و گوارشی یا تغییراتی در اشتهای خود شوید.

برخی از افرادی که مبتلا به افسردگی هستند در نهایت بیشتر از حد معمول احساس گرسنگی می کنند یا از نظر احساسی غذا می خورند. اغلب به نظر می رسد که به خوردن غذاهای آرامش بخش طور موقت غم و اندوه، پوچی و سایر ناراحتی های عاطفی را کاهش می دهند، به خصوص در ماه های طولانی و تاریک زمستان.

افسردگی همچنین می تواند باعث کاهش اشتها شود که در نهایت منجر به کاهش وزن ناخواسته می شود. برخی از افراد ممکن است این را یک عارضه جانبی مثبت بدانند، اما کاهش وزن ناگهانی یا شدید می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد. همچنین می تواند انرژی کمتری برای شما به همراه داشته باشد و به طور بالقوه مقابله با سایر علائم افسردگی را دشوارتر کند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

در این مقاله بررسی ارتباط افسردگی و لاغری می پردازیم. و راه های درمان آن را مورد بررسی قرار میدهیم. با نیک داد همراه باشید.

در ادامه به بررسی این موضوع که چرا و چطور افسردگی باعث کاهش وزن و در نتیجه لاغری در افراد می شود میپردازیم. همچنین علائم و نشانه های اصلی را مورد توجه قرار میدهیم.

چرا افسردگی می تواند باعث کاهش وزن شود؟

تغییرات در اشتها و وزن اغلب مستقیماً با سایر علائم افسردگی مرتبط است.

تغییرات خلق و خوی

افسردگی اغلب شامل علائم خلقی شدید است، از جمله:

 • احساس غم و اندوهی که دلیل مشخصی ندارد
 • ناامیدی
 • احساس مداوم بی‌علاقگی بی‌علاقه

این تغییرات می تواند جایگزین طیف معمولی احساسات شما شود و انرژی ذهنی شما را تا زمانی که فضای کمی برای تمرکز روی فعالیت های معمولی زندگی روزمره از جمله دوش گرفتن و لباس پوشیدن، مرتب کردن خانه یا تهیه و خوردن وعده های غذایی نداشته باشید، اشغال کند.

سایر علائم رایج عبارتند از: از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که معمولاً از آنها لذت می برید، خستگی و کاهش انرژی و مشکل در تصمیم گیری.

این علائم همچنین می تواند به کاهش وزن کمک کند:

قبلا از پخت و پز و برنامه ریزی وعده های غذایی بی نظیر لذت می بردید:

اما اکنون نمی توانید انرژی بیشتری به جز پوست کندن یک موز یا خوردن یک مشت کراکر داشته باشید.

اگر دیگر از خوردن لذت زیادی نمی برید:

ممکن است زیاد به این که چه می خورید یا چه زمانی می خورید فکر نکنید. ممکن است غذا دیگر در اولویت نباشد، بنابراین ممکن است بدون توجه به وعده های غذایی خود، حتی برخی از آن ها را حذف کنید.

میل به غذا خوردن دارید:

اما هیچ چیز خوب به نظر نمی رسد. شریک زندگی شما گزینه های مختلف را پیشنهاد می کند، اما شما نمی توانید تصمیم بگیرید. در نهایت، با احساس تحریک پذیری، می گویید گرسنه نیستید و در عوض به رختخواب می روید.

علائم فیزیکی باعث لاغری می شود
علائم فیزیکی باعث لاغری می شود

سایر علائم فیزیکی

علائم فیزیکی افسردگی نیز می تواند در کاهش وزن نقش داشته باشد.

دردهای معده یا حالت تهوع ممکن است باعث شود که از همه وعده های غذایی خودداری کنید. حتی ممکن است کمتر غذا بخورید تا از بروز علائم ناخوشایند جلوگیری کنید.

خستگی و انرژی کم نیز می تواند بر احساس گرسنگی غلبه کند. در پایان هر روز، ممکن است آنقدر احساس خستگی کنید که فقط بخواهید روی تخت بخوابید. ممکن است چیزهای ساده‌ای بخورید که نیازی به آماده‌سازی ندارند، اما به سختی می‌توانید انرژی خود را برای تمام کردن این وعده‌های غذایی کوچک‌تر جمع‌آوری کنید.

برخی از افراد مبتلا به افسردگی نیز بیقراری روانی-حرکتی از جمله بی قراری و قدم زدن را تجربه می کنند. این فعالیت‌ها کالری می‌سوزانند و ترکیبی از حرکات بی‌قرار و کاهش اشتها فقط احتمال کاهش وزن را افزایش می‌دهد.

عوارض جانبی دارویی

تحقیقات نشان می دهد که برخی از داروهای افسردگی ممکن است باعث کاهش وزن در چند ماه اول استفاده شوند.

داروهای ضد افسردگی فلوکستین (پروزاک) و بوپروپیون (ولبوترین) نیز ممکن است منجر به کاهش وزن در مدت زمان طولانی تری شوند.

کاهش وزن مرتبط با داروهای ضد افسردگی نیز می تواند در نتیجه کاهش اشتها یا عوارض جانبی دستگاه گوارش مانند حالت تهوع و ناراحتی معده یا اسهال رخ دهد.

تغییرات در مغز

یک مطالعه در سال 2016 به بررسی دلایل بالقوه الگوهای مختلف اشتها و افزایش یا کاهش وزن با افسردگی پرداخت.

محققان تصاویری از مواد غذایی و غیر خوراکی را به سه گروه کوچک از مردم نشان دادند:

 1. افراد مبتلا به افسردگی اساسی که متوجه افزایش اشتها شده اند
 2. افراد مبتلا به افسردگی اساسی که متوجه کاهش اشتها شده اند
 3. یک گروه کنترل از افراد بدون افسردگی

مواردی که از این مطالعه بدست آمد:

 • افرادی که اشتهای بیشتری دارند بیشترین فعالیت را در نواحی مغز مرتبط با پاداش نشان می‌دهند.
 • افرادی که از دست دادن اشتها دارند، فعالیت کمتری در ناحیه‌ای از مغز که مرتبط با انسداد است، نشان می‌دهند، حسی که به شما کمک می‌کند احساسات بدنی مانند گرسنگی و تشنگی را احساس و درک کنید.
 • سایر گروه ها عدم فعالیت مشابهی را نشان ندادند.

نویسندگان مطالعه خاطرنشان می کنند که پیوندهای بین این مناطق مغز ممکن است به کاهش اشتها، بی علاقگی به غذا و کاهش وزن کمک کند.

زمانی که از غذا خوردن احساس لذت نمی‌کنید، ممکن است تمایل کمتری به غذا خوردن داشته باشید، به‌ویژه زمانی که مثل همیشه متوجه گرسنگی نمی‌شوید. اگر به طور کلی کمتر غذا می خورید، این خود دلیل بر این است که در نهایت شروع به کاهش وزن خواهید کرد.

سایر علل بالقوه

حتی زمانی که با افسردگی زندگی می کنید، کاهش وزن غیرقابل توجیه می تواند دلایل دیگری داشته باشد، از جمله:

 • سرطان
 • مشکلات گوارشی، از جمله بیماری کرون یا بیماری سلیاک
 • دیابت
 • عوارض جانبی دارو
 • اختلالات اشتها
 • غم و اندوه
 • اضطراب و استرس

کاهش وزن سریع یا ادامه دار، به ویژه در یک دوره زمانی کوتاه، می تواند عواقب سلامتی داشته باشد. اگر شما:

 • بدون تغییر رژیم غذایی یا ورزش معمول وزن خود را کاهش دهید
 • متوجه تغییرات در حرکات روده شوید
 • متوجه درد یا حالت تهوع غیرعادی معده شوید
 • متوجه تغییرات در توانایی چشایی یا بویایی خود شوید
 • احساس خستگی غیرعادی کنید
 • بیشتر مریض شدن
 • در بلع یا جویدن مشکل دارند

بیش از 5 درصد از وزن بدن خود را در عرض 6 ماه تا یک سال از دست بدهید (مثلاً اگر 80 کیلوگرم وزن داشته باشید، حدود 4 پوند کاهش وزن خواهد داشت)

افسردگی اغلب همراه با سایر شرایط، از جمله اضطراب، اختلالات خوردن، یا اندوه پیچیده رخ می دهد. این نگرانی‌ها معمولاً بدون مراجعه به یک مشاور سلامت روان بهبود نمی‌یابند اگر شما علائم زیر را داشته باشید:

 • مبارزه برای کنار آمدن با اندوه سنگین و بی امان پس از یک از دست دادن را تجربه میکنید
 • درگیر فکر غذا، ورزش یا وزن بدن خود باشید
 • به دلیل تغییرات ناراحت کننده زندگی یا نگرانی های مداوم در خوردن مشکل دارید
کاهش وزن ممکن است باعث افسردگی شود
کاهش وزن ممکن است باعث افسردگی شود

برخی افراد نیز پس از کاهش وزن دچار افسردگی می شوند

شما همچنین می‌توانید متوجه اثر معکوس شوید – احساس افسردگی پس از کاهش وزن عمدی.

شاید شما مقداری وزن کم کرده اید، نه به اندازه ای که انتظار داشتید. اگر وزن شما زیاد کاهش یافته است، ممکن است احساس ناامیدی یا دلسردی کنید. این احساسات می توانند بر خلق و خو و دیدگاه کلی شما تأثیر منفی بگذارند.

پیام های رسانه ها، تبلیغات و عزیزان اغلب حاکی از آن است که لاغری باعث شادی می شود. بنابراین، یک اندازه کوچکتر ممکن است به نظر کلید یک چیز جدید باشد، شما را بهبود بخشد، بنابراین ممکن است زمانی که تغییرات زندگی که تصور می کردید به واقعیت تبدیل نمی شوند، احساس ناامیدی و حتی افسردگی کنید.
حقیقت این است که هر گونه مشکل شخصی، مشکل رابطه یا چالش در محل کار به طور خودکار پس از کاهش وزن ناپدید نمی شود. این نگرانی‌ها و هر چیز دیگری که شما را آزار می‌دهد، احتمالاً تا زمانی که به آنها رسیدگی نکنید، باقی خواهند ماند.

برخی از شواهد همچنین ارتباط بالقوه بین سوء تغذیه و افسردگی را نشان می دهد.

وقتی وعده‌های غذایی خود را حذف می‌کنید یا کالری دریافتی را به شدت محدود می‌کنید – چه به دلیل یک اختلال خوردن یا دلیل دیگری، مانند ناامنی غذایی یا عدم دسترسی به غذای مغذی – مغز و بدن شما انرژی کافی برای عملکرد صحیح دریافت نمی‌کنند و علائمی مانند از دست دادن انرژی را ایجاد می‌کنند. خستگی و بدخلقی

نکات مقابله ای

بازیابی وزن از دست رفته می تواند به افزایش انرژی شما کمک کند، که می تواند مقابله با سایر علائم افسردگی را آسان تر کند. این استراتژی ها می توانند نقطه ای برای شروع باشند:

بیشتر بخوانید: دلایل افسردگی: 12 عامل مهم ایجاد افسردگی و راه‌های درمان

تغذیه و سلامت کل بدن را در اولویت قرار دهید

کاهش وزن در برخی موارد می تواند فواید سلامتی خاصی را ارائه دهد، اما برای همه جواب نمی دهد. همچنین یک راه حل خودکار برای یک زندگی شادتر یا سالم تر نیست. برخی افراد اصلاً نمی خواهند وزن کم کنند.

در همه موارد، پذیرفتن بدن خود به همان شکلی که هست، حتی زمانی که دقیقاً آن را دوست ندارید، می تواند خودپنداره مثبت تری را تقویت کند و خلق و خو و دیدگاه شما را بهبود بخشد.

هویت و ارزش شما به عنوان یک شخص فراتر از اندازه و شکل بدن شماست. به جای تمرکز بر تغییرات بدن یا عدم وجود تغییرات دلخواه، به جای آن غذاها و فعالیت هایی را در نظر بگیرید که به شما کمک می کنند احساس خوبی داشته باشید.

تمرین‌هایی مانند غذا خوردن آگاهانه و خوردن شهودی نیز می‌تواند به شما در انتخاب غذاها و عادات غذایی کمک کند که انرژی را افزایش می‌دهند و به شما امکان می‌دهند از زندگی بیشتر لذت ببرید.

روی تغییرات کوچک تمرکز کنید

افسردگی می تواند انجام مسئولیت های روزانه مانند پخت و پز و آماده سازی غذا را دشوار کند، بنابراین ممکن است پس از کاهش وزن برای اتخاذ عادات غذایی جدید دچار مشکل شوید.

به جای اینکه هر روز خود را برای آماده کردن وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌ها تحت فشار قرار دهید، تغییرات آسان‌تری را امتحان کنید که به شما کمک می‌کند تا زمانی که احساس کنید توانایی بیشتری برای قدم‌های بزرگ‌تر دارید، غذای کافی دریافت کنید.

پرکدن یخچال با میان وعده های مغذی و مقوی می تواند اولین قدم مفید باشد. حمایت از یک دوست یا یکی از عزیزان نیز می تواند خرید مواد غذایی را آسان تر کند و سفارش مواد غذایی توسط اپلیکشن ها نیز گزینه خوبی است.

غذاهای آسان برای نگهداری

به دنبال غذاهای تقویت‌کننده خلق و خو باشید که نیازی به پختن یا گرم کردن ندارند، مانند:

 • چوب شور و کراکر غلات کامل
 • آجیل و کره آجیل
 • گرانولا
 • ماست
 • میوه های خشک، تازه یا یخ زده
 • بسته بندی های از پیش ساخته شده یا بوریتو
 • سبزیجات از قبل خرد شده
 • آب میوه های کامل، اسموتی ها یا نوشیدنی های ماست بطری شده
 • میله های پروتئینی
 • پنیرهای از قبل برش خورده یا بسته بندی شده جداگانه

حتی اگر ترجیح می دهید از اقلام از پیش بسته بندی شده یا بسته بندی جداگانه ای که منجر به ضایعات اضافی می شوند اجتناب کنید، این وسایل راحتی می تواند مراقبت از خود را آسان تر کند.

در نهایت، زیاد درگیر این نشوید که مطمئن شوید همه چیز سالم و مغذی است. همیشه سعی کنید به اندازه که میل دارید غذا بخورید. اما این غذا خوردن را با آگاهی و آرامش حتی به صورت تلقینی انجام دهید.

با عزیزان‌تان صحبت کنید

کاهش وزن می تواند منجر به از دست دادن انرژی شود، که می تواند کار تهیه غذا را خسته کننده تر به نظر برساند. آن وقت است که کمک از جانب عزیزان می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

درخواست کمک می‌تواند سخت باشد، اما به خاطر داشته باشید که اگر می‌دانند در حال مبارزه هستید، ممکن است بخواهند به شما کنند. درخواست برای آنچه شما نیاز دارید باعث می شود آنها بدانند چگونه کمک کنند.

سعی کنید توضیح دهید که افسردگی بر اشتها و سطح انرژی معمول شما تأثیر می گذارد و فکر کردن در مورد تهیه یا خوردن وعده های غذایی را دشوار می کند.

موارد زیر را میتوانید درخواست کنید:

 • در خرید یا سفارش غذا کمک کنید
 • یک یا دو بار در هفته یک وعده غذایی بیاورید
 • کمک به تهیه و پخت غذا
 • یادآوری برای خوردن منظم
 • چند شب در هفته با هم غذا بخوریم

ورزش سبک را امتحان کنید

مردم اغلب با هدف کاهش وزن ورزش می کنند، بنابراین ممکن است زمانی که قبلا وزن کم کرده اید و نمی خواهید بیشتر از این وزن کم کنید، از ورزش اجتناب کنید.

اما ورزش فقط به کاهش وزن کمک نمی کند. فعالیت بدنی منظم می تواند سطح انرژی را افزایش دهد، عضلات و استخوان ها را تقویت کند و سلامت مغز را بهبود بخشد.

حتی فعالیت‌های سخت‌تر مانند حرکات کششی، یوگا و پیاده‌روی می‌تواند به افزایش اشتها کمک کند.

گذراندن وقت در طبیعت همچنین می تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کند، بنابراین اگر به آن علاقه دارید، پیاده روی طولانی در پارک مورد علاقه خود را در نظر بگیرید.

چه زمانی برای درمان اقدام کنید؟

زمانی که روش های مختلف گفته شده برای کاهش علائم افسردگی در وزن و اشتها جواب گو نبودند، وقت آن رسیده است که به یک مشاور افسردگی و روان درمانگر جهت بررسی های بیشتر مراجعه کنید.

درمان افسردگی می‌تواند منجر به بهبود همه علائم شما، از جمله علائم فیزیکی مانند خستگی، کاهش اشتها، و افزایش یا کاهش وزن شود.

درمان‌های مفید معمولاً شامل روان درمانی یا ترکیبی از روان درمانی و دارو درمانی هستند، اما یک متخصص روانشناسی بالینی آموزش دیده می‌تواند به شما در یافتن رویکرد مناسب کمک کند.

هنگامی که داروهای افسردگی شما عامل احتمالی تغییرات در اشتها و وزن به نظر می رسد، با پزشک یا روانپزشک خود در مورد ایجاد تغییرات صحبت کنید. ممکن است برای یافتن درمانی که علائم را بدون ایجاد عوارض جانبی ناخواسته بهبود می بخشد، آزمایش و خطا نیاز باشد، اما سلامتب شما ارزش زمان و تلاش را دارد.

یک متخصص تغذیه یا فوق متخصص تغذیه نیز می تواند به شما در ایجاد یک برنامه غذایی کمک کند که نیازهای منحصر به فرد شما را برآورده کند.

کلام آخر

تغییرات اشتها و وزن می تواند بر خلق و خو و انرژی تأثیر بگذارد و مدیریت علائم افسردگی را به یک چالش تبدیل کند.

اگر به مبارزه با کاهش وزن مرتبط با افسردگی ادامه دهید، یک درمانگر بالینی می تواند راهنمایی و پشتیبانی برای بهبود خلق و خوی شما ارائه دهد، که ممکن است به نوبه خود به شما کمک کند اشتهای خود را دوباره به دست آورید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

منبع healthline
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات