از کجا بفهمیم افسردگی گرفته ایم؟

0 10

آیا من افسرده شده ام؟ چطور مطمئن بشم که افسردگی ندارم؟ و ده ها سوال مشابه که این روز ها زیاد پرسیده می شود و ما در این مطلب تصمیم گرفتیم که مهم ترین علائم افسردگی را توضیحاتی برای هرکدام بیان کنیم. البته پیشنهاد میکنیم که حتما مقاله افسردگی چیست را مطالعه کنید تا به درک عمق تری از این موضوع برسید. با نیک داد همراه باشد.

علایم افسردگی

تحریک پذیری و بی قراری با مشکلات خواب یا سایر علائم افسردگی میتواند همراه باشد. افسردگی احتمال سوء استعمال مواد یا الکل را افزایش میدهد که این نیز به نوبه خود در تحریک پذیری و بی قراری نقش دارد. در ادامه برخی از مهم ترین نشانه های افسردگی را ذکر میکنیم.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

افسردگی نشانه ها و دلایل مختلف دارد که در هر شخص میتواند متفاوت باشد

1. مشکلات خواب

طبق نظر متخصصین روانشناسی بالینی، افسردگی یک نوع بیماری ذهنی محسوب می شود که می تواند هم بر ذهن و هم بر جسم انسان تاثیر بگذارد. مشکلات خواب یکی از علائم رایج افسردگی است. شخص مبتلا به افسردگی، ممکن است دیر به خواب برود، یا اینکه زیاد میخوابد. اگر این موارد بیش از 2 هفته طول بکشید، حتما می بایست به یک مشاور افسردگی مراجعه کنید.

2.درد سینه

به گفته مشاور درمان افسردگی، یکی دیگر از نشانه های افسردگی که بر جسم نیز تاثیر می گذارد احساس درد در بخش سینه است. درد سینه میتواند نشانه مشکلات قلبی، ریه، معده یا مشکلات فیزیکی دیگر باشد. حتما می بایست برای این موارد به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی های بیشتر دلیل این موضوع به طور دقیق مشخص شود.

اما گاهی اوقات درد سینه نشان از افسردگی در شخص است. متاسفانه افسردگی و بیماری قبلی با هم در ارتباط هستند. یعنی افسردگی می تواند خطر بیماری قبلی را نیز افزایش دهد و مشاهده شده است که در افرادی که حمه قبلی دارند، احتمال افسردگی نیز بیشتر بوده است.

3. خستگی و کسالت

یکی دیگر از نشانه هایی که میتوان زنگ خطر وجود افسردگی باشد، احساس خستگی و کسالت بیش از حد است. به طوری که شخص برای کارهای روزمره انرژی ندارد. طبق نظر متخصصین روانشناسی، خستگی و افسردگی با هم در ارتباط هستند و میتوانند روی هم تاثیر داشته باشند.

طبق یک پژوهش گسترده ، مشخص شد افرادی که افسرده هستند بیش از 4 برابر دیگران دچار خستگی بدون علت می شوند و افرادی که زیاد دچار خستگی می شوند تقریبا 3 برابر دیگران احتمال دارد که افسرده شوند. افسردگی و خستگی در کنار هم میتوانند هر دو وضعیت را تشدید کنند.

4. درد مفاصل و عضلات

مورد دیگری که می تواند نشان از افسردگی باشد، در مفاصل و عضلات است. درد و افسردگی با هم ارتباط دارند. همچنین طبق گفته متخصصین بالینی، درد مزمن در زندگی احتمال افسردگی را افزایش می دهد. همچنین خود افسردگی نیز ممکن است درد ایجاد کند چون در هر دو وضعیت پیام رسانهای شیمیایی مغز یکی هستند. احتمال درد مزمن در افرادی که افسرده هستند سه برابر بیشتر از دیگران است.

افسردگی علاوه بر جسم بر جسم و عضلات بدن نیز تاثیر میگذارد

5. مشکلات گوارشی

بسیاری از افراد هنگامی که تحت استرس و اضطراب قرار میگیرند، دچار درد معده می شوند. دلیل این مورد بر میگردد به ارتباط مغز و دستگاه گوارش. دستگاه گوارش و مغز انسان ارتباط زیادی با هم دارند. افسردگی نیز میتواند مشکلات گوارشی برای فرد ایجاد کرده و علائم تهوع، سوء هاضمه، اسهال یا یبوست را موجب شود.

6. سردرد

افرادی که به افسردگی مبتلا هستند اغلب سردرد دارند. پژوهشی که در این زمینه انجام شد، نشان داد که افراد مبتلا به افسردگی شدید 3 برابر دیگران میگرن دارند و در افرادی که میگرن دارند احتمال افسردگی 5 برابر دیگران است.

سردرد میتواند یکی از نشانه های افسردگی در افراد باشد

7. تغییرات وزن یا اشتها

مورد بعدی که در برخی از افراد دیده می شود، تغییر اشتها است. برخی افراد هنگامی که دچار افسردگی می شوند، اشتهای غذا خوردن را از دست می دهند و برخی نیز کاملا برعکس، اشتهایشان زیاد می شود و نمی توانند دست از خورد بکشند! متخصصین علت این موضوع را این طور بیان کرده اند که فرد افسرده احساس می کند که با زیاد خوردن میتواند از رنج و ناراحتی خود کم کند. حاصل این زیاد خوردن یا کم خوردن می تواند اضافه وزن یا کاهش شدید وزن باشد.

افرادی که کم خوراک می شوند، با توجه به اینکه انرژی کم تری نیز دریافت میکنند، طبیعتا در صورت کاهش وزن، با کمبود انرژی و بیحالی نیز مواجه هستند. افسردگی با اختلالات خوردن مانند پرخوری روانی، بی اشتهایی عصبی یا پرخوری دوره ای مرتبط است. در زنان این ارتباط بیشتر مشاهده می شود.

8. کمردرد

افسردگی در افراد می تواند احتمال کمردرد را افزایش دهد. با توجه به اینکه کمردرد در افسردگی نقش دارد، افرادی که مبتلا به افسردگی هستند، 4 برابر بیشتر از دیگران دچار دردهایی نظیر، کمر درد و گردن درد شدید می شوند. که می بایست حتما به پزشک و مشاور خوب مراجعه نمایند.

9. بی قراری و تحریک پذیری

تحریک پذیری و بی قراری با مشکلات خواب یا علائم دیگر افسردگی میتواند همراه باشد. افسردگی احتمال سوء استعمال مواد یا الکل را افزایش میدهد که این نیز به نوبه خود در تحریک پذیری و بی قراری نقش دارد. احتمال تحریک پذیری هنگام افسردگی در مردان بیشتر از زنان است.

10. مشکلات جنسی

به گفته روانشناسان مورد بعدی که در برخی افراد افسرده دیده می شود، کاهش شدید تمایلات جنسی است. به طوریکه شخص مبتلا به افسردگی، علاقه خود را به رابطه جنسی از دست می دهد. این مورد در افرادی که افسردگی شدید دارند، بیشتر دیده شده است و تاثیر آن روی تمایلات جنسی بیشتر بوده است. همچنین افرادی که افسردگی دارند بیشتر در معرض استعمال مواد و الکل هستند. هم الکل و هم مواد میل جنسی را سرکوب می کنند.

برخی داروهای تجویزی از جمله داروهای ضد افسردگی نیز میتوانند میل جنسی در فرد را کاهش داده و بر عملکرد فرد تاثیر بگذارند. با پزشک خود درباره گزینه های درمانی صحبت کنید.

11. ورزش

تحقیقات بسیار زیادی نشان می دهد که داشتن یک برنامه منظم و مستمر ورزشی نه تنها میتواند در سلامت جسمی تاثیر بسیار زیادی داشته باشد، بلکه میتواند موجب آزاد سازی مواد شیمیایی در مغز گردد که احساس خوبی را در افراد ایجاد کند. این احساس باعث خوشحالی، خوش خلقی می شود و حساسیت افراد را نسبت به درد کاهش می دهد. اگر چه ورزش به تنهایی نمی تواند افسردگی را درمان کند، اما می تواند به کم شدن آن و غلبه بر افسردگی در بلند مدت کمک شایانی کند. اگر دچار افسردگی باشید ممکن است احساس کمبود انرژی کنید و ورزش برایتان سخت باشد اما به خاطر بسپارید که ورزش میتواند انرژی را افزایش دهد، خستگی را کاهش دهد و به شما کمک کند خواب بهتری داشته باشید.

کلام آخر

در این مطلب به این سوال پرتکرار که از کجا بفهمیم افسردگی گرفته ایم پاسخ دادیم. مهم ترین علائم و نشانه های افسردگی را در افراد مختلف بررسی کردیم و در مواردی که نیاز به مراجعه به پزشک دیده می شد گوشزد کردیم. اگر نیاز به درمان افسردگی دارید، میتوانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری آنلاین را رزرو کنید. کارشناسان و متخصصین روانشناسی در مرکز مشاوره نیک داد، بهترین روش های درمانی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات