مشاوره کودکان و نقش خانواده در تربیت آن ها

0 93

وقتی که زن و مردی با هم ازدواج می کنند و یک زندگی مشترک را تشکیل می دهند، یک خانواده شکل می گیرد؛ پس از گذشت مدتی، احساس می کنند که در زندگی آن ها جای چیزی خالی است. در این موارد، افراد اصطلاحا احساس خلع یا تنهایی می کنند؛ به همین خاطر، به آمدن یک بچه فکر می کنند تا بتوانند خلع زندگی خود را با داشتن آن کودک پر کنند.

اما بعد از دوران بارداری وقتی کودک پا به این جهان می گذارد، تازه متوجه هزار و یک مشکلی که دیگران گفتند می شود؛ برخی از کودکان از همان بدو تولد، شروع به گریه می کنند؛ گریه هایی که بعضی وقت ها واقعا باعث رنجش و آزار والدین می شود. در برخی موارد نیز دیده شده است که کودک آن ها اختلالاتی هم دارد.

در ادامه میخوانیم :

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

برخی دیگر از کودکان، مشکل تغذیه دارند و این برای والدین و رسیدگی به این گونه از کودکان بسیار مشکل است؛ در چنین مواردی والدین باید بدانند که با سرزنش کردن خود یا همسرشان به خاطر این اتفاقات نمی توانند به حل این مشکلات و چالش ها کمک کنند؛ بلکه آن را بزرگ تر جلوه می دهند و شرایط فعلی زندگیشان را برای خود و اطرافیان بدتر می کنند.

نقش خانواده در تربیت کودکان به کمک مشاوره

مشاوره کودکان توسط روانشناسان

در کلینیک های روانشناسی و مشاوره، روانشناسان کودک در جلسات مشاوره خود، به والدین یاد آور می شوند که تمامی رفتار و روابط آن ها برای کودکان، تاثیر به سزایی دارد؛ مخصوصا مادران که در سال های اولیه زندگی کودکان نسبت به پدر بیشتر در کنار کودکان هستند، می توانند بر روی رشد و شخصیت کودکان خود تاثیر گذار باشند.

هرگاه خانواده ها در روند تربیتی کودکان خود دچار مشکل می شوند، باید حتما قبل از هر اقدامی، به مراکز و کلینیک های مشاوره خانواده که بخشی از آن به کودکان اختصاص یافته است، مراجعه نمایند؛ زیرا آن ها باید بدانند که هر گونه اختلال در روابط عاطفی و شخصیتی، بر روی رفتار آن ها در کودکی و بعد در بزرگسالی، تاثیر زیادی می گذارند.

در این کلینیک های مشاوره کودکان، روانشناسان کودک متخصص و مجرب، آماده ارائه خدمات هر چه بهتر برای والدین و کودکان هستند و شما والدین عزیز با اطمینان خاطر می توانید تمامی مشکلات کودک دلبندتان را با این مشاوران و کارشناسان در میان گذاشته و برای حل آن ها، از راهنمایی این کادر مجرب بهره مند شوید.

کارشناسان و مشاوره کودکان به والدین می گویند که برخورد های آن ها با کودکانشان و شرایط اجتماعی و اقتصادی خانواده و هزاران مسائل دیگر که از نظر آن ها اهمیت چندانی ندارد، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ در مراکز مشاوره کودکان، والدین می آموزند که نوع نگرش و اعتقاد آن ها و همچنین انتظاراتی که والدین از کودکان خود دارند، در تربیت آن ها تاثیر گذار است.

والدین و روش های تربیت گذشتگان

برخی از والدین از روش های تربیتی پدران و مادران خود برای تربیت فرزندان در جامعه امروزی استفاده می کنند؛ اما کارشناسان و مشاوران کودک معتقدند که این روش تربیتی صحیح نمی باشد؛ زیرا جامعه امروزی با جامعه دیروزی و همینطور کودکان ما با کودکان گذشته، مقداری تفاوت دارند که باید در روند تربیت آن ها، کمی تجدید نظر شود؛ زیرا بعضی از این اعتقادات والدین درباره کودکانشان، باعث بروز مشکلات و چالش هایی در روند تربیت آن ها می شود و تربیت آن ها را دشوار تر می کند.

بیشتر بخوانید : پدر و مادری کردن اشتباهی

برخی از کودکان در یک مرحله از زندگی خود، ناخواسته دچار یک سری رفتار هایی نامناسب می شوند؛ والدین بعضی از این کودکان، بر این باورند که این رفتار بد آن ها گذرا بوده و بعد از مدتی به دست فراموشی سپرده می شود. البته در بعضی از موارد، چنین چیزی دیده نشده است.

شما با مراجعه به کلینیک های مشاوره و روانشناسی کودک و با کمک گرفتن از مشاوران کودک و با در میان گذاشتن این نوع رفتار ها به راحتی متوجه می شوید، کودکی که چنین نوع رفتار و بد قلقی را دارد و شما فرض را بر این گذاشته اید که تمامی کودکان اینگونه هستند و با گذر زمان خوب می شوند، مشاوران به شما می گویند که تمامی کودکان این رفتار ها را ندارند و صرفا همیشه این رفتار ها با بزرگ تر شدن آن ها از بین نخواهد رفت؛ بلکه این رفتار ها باعث شکل گرفتن شخصیت آن ها خواهد شد.

مرکز مشاوره نیک داد با دارا بودن کادر مجربی از بهترین روانشناسان کودک آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. تلفن های تماس : 07132318862 – 09389099541

مشاوران و کارشناسان کودک بر این باورند که والدین باید بر حسب سن کودکان از آن ها انتظار داشته باشند تا بتوانند جلوی بسیاری از مشکلات را بگیرند؛ برای مثال، شما از یک کودک دو ساله نباید این انتظار را داشته باشید که بتواند تمامی کار هایی را که یک کودک شش ساله انجام می دهد را انجام دهد؛ بلکه باید کودک دو ساله را از نظر رفتار، برخورد و شخصیت، با دیگر کودکان دو ساله مقایسه کنید.

معمولا روانشناسان کودک، ابتدا رفتار والدین را مورد بررسی قرار می دهند، زیرا نوع رفتار والدین و روابط آن ها، تاثیر مستقیمی روی رفتار و روابط کودکانشان می گذارد؛ برخی از رفتار های والدین، باعث بروز مشکلات رفتاری در کودکان می شود.

مشاوره کودک

گاهی والدین خود را مقصر صد در صدی مشکلات و اختلالات رفتاری کودکان می دانند و گاهی معتقدند که این آزار و اذیت کودکانشان از روی عمد بوده، که این یک تفکر غلط است و باعث ناراحتی و عصبانیت آن ها می شود؛ اما روانشناسان کودک بر این باورند که بزرگ کردن برخی از این کودکان نسبت به هم نوعانشان، بسیار سخت و دشوار است و نیاز به تلاش والدین دارد.

آن ها می گویند وقتی والدین انتظار دارند که کودک آن ها از هر نظر عالی باشد و عیب و نقصی نداشته باشد در صورتی که کودکان اینگونه نیستند، پس باعث می شود که احساس کنند زندگی آن ها پر از نا امیدی شده است و مدام به خاطر کودکان خود و تربیت آن ها، با هم بحث داشته باشند؛ این نوع رفتار والدین، تاثیر مستقیمی بر روی فرزندان دارد.

جمع بندی نهایی

در مراکز مشاوره کودکان، مراحل رشد آن ها و یادگیری و استعداد هایشان و تربیت درست فرزندانتان به شما آموزش داده می شود؛ همین مسئله می تواند باعث از بین رفتن خیلی از استرس ها و دلهره های والدین در قبال تربیت فرزندان و آینده آن ها شود.

همچنین روانشناسان معتقدند که بسیاری از مسائل پیش آمده برای کودکان، از دست والدین خارج است.  پس والدین نباید خود را سرزنش کنند زیرا این سرزنش ها نمی تواند به حل مشکلاتشان کمک کند؛ بلکه زندگی را برای خود و کودکانشان دشوار می کنند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات