حتما قبل ازدواج تان تست و مشاوره انجام دهید!

0 12

گاهی دخترخانم ها خواستگاری دارند که اتفاقا با او رفت آمد و هم دارند اما همچنان برای ازدواج با او دچار شک و تردید هستند.

چند سالی است که در کشور ما، مشاوره قبل از ازدواج و انجام تست های پیش از ازدواج رایج شده است. دختر ها و پسرها قبل از ازدواج و دوران نامزدی به جلسات مشاوره ازدواج می روند و به دنیایی از تست های مربوط به ازدواج پاسخ می دهند تا آخر متوجه شوند که آیا به درد هم میخورند و میتوانند زندگی موفقی با هم داشته باشند یا خیر؟

مواردی که در ادامه میخوانیم:

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

به عقیده متخصص مشاوره روانشناسی، تست های پیش از ازدواج این مفهوم که به درد هم میخورید یا خیر را پاسخ نمی دهند. بلکه تست های روانشناسی کمک میکنند تا به خودآگاهی بیشتری برای موضوع ازدواج دست پیدا کنید.

پس در روزهای آشنایی قبل از ازدواج در کنار اینکه درمورد اهداف آینده، برنامه ریزی برای زندگی مشترک و … صحبت می کنید یادتان باشد یکی از شروط ازدواج تان هم انجام تست و مشاوره قبل از ازدواج باشد.

تست های ازدواج چقدر به زندگی افراد کمک میکند

تست های قبل از ازدواج به چه دردی می خورد؟

معمولا تست های پیش از ازدواج که در مراکز معتبر روانشناسی در اختیار مراجعین قرار میگیرد به صورت یک پکیج 5 تایی از تست و آزمون است. 3 مورد از این 5 تا، مربوط به شخصیت شناسی می باشد. این 3 مورد برای موارد غیر از ازدواج هم استفاده می شود و شخص میتواند با انجام این 3 آزمون خودش را بسنجد و به خود آگاهی بیشتری در خصوص مواردی نظیر ارتباط های خانوادگی، شغل و .. دست پیدا کند.

این تست ها برای سنجش آستانه روان سنجی یک فرد است. اینکه یک خانم یا آقا چقدر در آستانه امراض روانی است. مثلا اگر فردی نزدیک به شخصیت های دو قطبی باشد، افکار وسواسی داشته باشد و… مشخص می شود. این افراد تا زمانی که درمان نشوند برای ازدواج مناسب نیستند؛ در صورتی هم که ازدواج صورت گیرد دچار تنش های زیادی می شوند.

2 دسته بعدی از این پکیچ تست و آزمون، مربوط به بررسی ابعاد زندگی افراد است.

حتما قبل ازدواج تان تست و مشاوره انجام دهید

شما با انجام تست های قبل از ازدواج و هچنین جلسات مشاوره ای که برای این منظور در نظر گرفته می شود، به پاسخ سوال های زیادی دست پیدا میکنید.

انجام تست قبل از ازدواج

  • برای هم ساخته شده اید؟

مواردی در زندگی افراد وجود دارد که با انجام این تست ها مشخص می شوند. یکی از این موارد، مشخص کردن اولویت بندی نیاز های دو طرف است. برای دختر و پسری که قصد ازدواج با هم را دارند نباید تفاوت این اولویت بندی ها نباید زیاد اهمیتی داشته باشد.

گاهی اوقات بعد از انجام تست، نتایج نشان می دهد که تفاوت های معناداری بین دختر و پسر در این اولویت بندی نیازها وجود دارد. در این موارد یکی از پیشنهاد هایی که مشاور ازدواج مطرح میکند، یادگیری مهارت های حل مسئله است. تا بتوانند با وجود این تفاوت ها با هم ازدواج موفقی داشته باشند.

در واقع باید یاد بگیرند در چنین شرایطی چطور از ایجاد تنش پیشگیری کنند و در صورت بروز هر مساله ای چه رفتاری داشته باشند.

  • قبل از نامزدی تست بزنید

دختر و پسری که قصد ازدواج دارند، باید همان ابتدا تست های پیش از ازدواج را انجام دهند تا متوجه تفاوت ها و شباهت های بین خود بشوند. به عقیده مشاوران روانشناسی، همه باید این تست ها را پیش از ازدواج و قبل از دوران نامزدی انجام دهند.

تست بیشتر به منظور ایجاد آگاهی مناسب است، وگرنه همه یک شناخت اولیه مناسب یا نسبی به یکدیگر دارند و بعد برای انجام تست مراجعه می کنند.

نکته ای که این بین باید مورد توجه قرار دارد این است تست ها زمانی ارزش بیشتری پیدا میکنند که دو طرف اقدام اساسی برای ازدواج ترتیب نداده باشند؛ مثلا زمانی که خواستگاری انجام شده، دختر و پسر یک مدتی نسبت به هم آشنایی پیدا کرده اند و خانواده ها در جریان هستند و قبل از رسمی شدن برای انجام تست مراجعه می کنند.

  • با روند مشاوره پیش از ازدواج آشنا شوید

ابتدا دختر و پسر در مرحله اول به سوال های تستی پاسخ می دهند. بعد نتیجه تست توسط نرم افزار مشخص می شود. در گام بعدی ارزیابی و تشخیص روانشناختی صورت می گیرد.

تقریبا یک هفته بعد روان سنج تفسیر خودش را از تست ها به مشاور می دهد و مشاور هم در حضور هر دو نفر آنها را راهنمایی و نتیجه تست را تشریح می کند.

مهم ترین قضیه در انجام تست، پیگیری و انجام مشاوره بعد از آن است. 3-2 جلسه برای راهگشایی مسائلی که در تست مشخص شده، مناسب است. البته باز هم تعداد جلسات بستگی به طرفین دارد.

  • شاید اصلا وقت ازدواجت نرسیده!

به عقیده مشاور ازدواج؛ اگر دختر و پسر تفاوت های زیاد و معناداری در برخی از آیتم های تست ها داشته باشند به آن ها گفته می شود. بیشتر اوقات در همان 3 تست اول مشخص می شود که این خانم یا آقا اصلا به بلوغ ازدواج رسیده اند؟ آیا آمادگی لازم برای تشکیل زندگی و خانواده را دارند؟

مثلا تنش های عصبی دارند که مسلما در طول رابطه اینرسی به وجود می آورد. رابطه ای این مدل تنش ها را داشته باشد ناامن است و دلبستگی ایجاد میکند که طبیعتا ناایمن است.

مشاور خانواده بیان می کند که در جریان نتایج این تست ها گاهی اوقات به مواردی میرسیم که مجبوریم به طرفین بگوییم، عزیزان من شما ها فعلا به ازدواج فکر نکنید! بعضی ها اول باید مسائل شان را با کمک یک مشاور حل کنند. وقتی حل شد، می توانند به ازدواج فکر کنند.

حتما قبل ازدواج تان تست و مشاوره انجام دهید

در پاسخ دادن به تست ها دچار وسواس نشوید

به گفته مشاور متخصص ازدواج، طرفین باید در جواب دادن به تست ها نهایت صداقت و واقع گرایی را اتخاذ کنند. در غیر اینصورت نتیجه آن ها هرچه که باشد به نوعی فریب دادن خود است که در بلند مدت گریبان طرفین را خواهد گرفت. گاهی اوقات افراد دچار ایده آل گرایی میشوند. یعنی در پاسخ به بعضی از تست ها بجای اینکه وضعیت حال خود را مشخص کنند، وضعیت ایده آل خود که اتفاقا اکنون در آن وضعیت قرار ندارند را انتخاب میکنند.

در واقع افراد باید به آنچه که هستند جواب بدهند و نه آنچه که میخواهند یا قرار است بشوند!

معمولا اولین جوابی که به ذهن تان می رسد درست ترین جواب است. خیلی نباید برای جواب دادن به تست ها، تحلیل و تفسیر کنید.  آنقدر این آزمون ها تعداد سوال های شان زیاد است که یک سوال به مدل های مختلف چند جا تکرار شده و جای نگرانی نیست. ناراحت نباشید از اینکه سوالی را اشتباه بفهمید و. . . این موارد اختلالی در نتیجه نهایی ایجاد نمی کنند.

کلام آخر

همواره پیشنهاد میکنیم که بعد از آشنایی و صحبت های اولیه دختر و پسر، اگر تصمیم به ازدواج گرفته اید، حتما به یک مرکز مشاوره روانشناسی خانواده و ازدواج مراجعه کنید و هر چه سریع تر تست های پیش از ازدواج و جلسات مشاوره را طی کنید. این اقدامات به بالا بردن احتمال یک زندگی موفق کمک بسیار زیادی میکند.

مرکز مشاوره نیک داد، با دار بودن کادری مجرب از متخصصین خانواده و ازدواج، آماده پاسخگویی به سوالات و موارد شما است. جهت رزرو وقت مشاوره ازدواج حضوری یا تلفنی با ما تماس بگیرید: 07132318862 – 09389099541

 

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات