15 نشانه استرس بیش از حد

0 212

استرس عامل اصلی بسیاری از بیماری های شناخته شده انسانی است. متخصصین روانشناسی همواره در مورد عواقب استرس شدید بر سلامتی انسان بدن هشدار می دهند.

امروزه دیگر بر همگان مشخص شده است که استرس نه تنها بر روح و روان ما انسان تاثیر میگذارد، بلکه عوارض جانبی مشخصی نیز بر روی جسم ایجاد میکند. مشکلات روان تنی نتیجه عوارض استرس بر جسم است. این عوارض جسمی در افراد مختلف متفاوت است. اما با این حال چند نشانه که در بیشتر افراد دیده شده است از علائم استرس شدید رخ داده است.

بسیاری از افراد این علائم را به بیماری های دیگری به اشتباه نسبت داده اند. اما با بررسی های مختلف توسط متخصصین روانشناسی، هیچ علت جسمی گزارش نشده است و در نهایت با کنترل کردن استرس، این عوارض درمان و کنترل شده است.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

قبلا در رابطه با اینکه چطور استرس شدید را کنترل کنیم صحبت کردیم. در ادامه برخی از نشانه های شایع استرس را معرفی میکنیم.

 1. آلرژی بیش از حد

پژوهشگران دانشگاه اوهایو در سال 2008 اعلام کردند که هورمون‌های استرس می‌توانند بهترین محرک برای تولید IgE در بدن باشند. IgE یک پروتئین خونی و یکی از عوامل ایجاد عکس‌العمل‌های آلرژیک در افراد است، بنابراین اگر آلرژی بیش از حد آزارتان می‌دهد، احتمالا استرس به تک‌تک سلول‌های بدن‌تان نفوذ کرده است.

 1. کاهش عواطف و احساسات

استرس بر روى عملکرد غدد تاثیر منفى گذاشته و مى تواند در زندگى زناشویی افراد تاثیر مخرب داشته باشد و به همین دلیل باید براى کاهش استرس و اضطراب راهکارهایى مانند استراحت، تمرین هاى آرام بخش و سفر را به کار بسته و در صورت لزوم ادامه استرس‌ها به روانشناس و روانپزشک مراجعه کنید.

 1. ریزش مو

کارولین جیکوب مدیر پزشکی مرکز جراحی و مراقبت از پوست شیکاگو در این باره گفت: ما روزانه ۱۰۰ تار مو بدون اینکه متوجه باشیم از دست مى دهیم، اما استرس با تغییر فیزیولوژیک بدن یکى از عوامل اصلی ریزش مو محسوب مى شود.

 1. بیمارى‌های که استرس به جانتان مى اندازد

به گفته متخصص درمان اضطراب استرس اغلب باعث اختلال در عملکرد سیستم داخلى ودرد بدن شده و منجر به بروز سردرد، آرتریت شدید، درد قفسه سینه، زخم معده، تپش قلب، تنش عضلاتى، اسهال، درد و سوزش در معده، سندرم روده تحریک پذیر و بسیارى مشکلات جسمى دیگر مى شود.

 1. تغییرات خلق و خوی

استرس عملکرد هورمون هاى بدن را دچار اختلال کرده که در نتیجه آن خلق و خوى افراد تغییر مى کند.

 1. تفکر وسواسی در مورد کار

برخى افراد استرس کارى دارند که اغلب باعث می‌شود تا در مورد تعهدات کارى و مسائل مالی نگران باشند، اما در این زمان‌ها بهترین راه برای حل این مشکل دور شدن از محیط و فکر کردن به موضوعات در فضایى آرام است همچنین سپرى کردن وقت باخانواده و دوستان به کاهش استرس هاى این چنینى کمک مى کند.

استرس با تاثیر بر عملکرد سوخت و ساز بدن منجر به افزایش یا کاهش وزن مى شود.

 1. مشکلات خواب

طبق گفته مشاور روانشناسی بالینی استرس بیش از حد اغلب باعث مشکلات خواب شده و در نتیجه آن اغلب افراد احساس خستگی و فرسودگی مى کنند که در این حال بهترین راه حل درمان یا حل ریشه اى استرس و موضوع استرس زا است و یوگا، مدیتیشن، ورزش، مطالعه و راه رفتن در طبیعت به کاهش استرس و خواب آرام در این اشخاص کمک مى کند.

مشکلات خواب مربوط به استرس

 1. اضطراب و بیقراری

استرس اغلب به اضطراب و بی قراری نیز منجر شده و اگر فرد در این حال درمان نشود، در زمان هاى طولانى منجر به مشکل می‌شود.

 1. کم طاقتى و از دست دادن صبر و تحمل

استرس گاهى موجب بى قرارى و کاهش تحمل و پایین آمدن آستانه صبر افراد مى شود که در این مواقع با کوچک‌ترین موضوع خشم فرد برانگیخته شده و عصبانى مى شود.

برای بهبود سلامتى و کاهش عوارض ناشى از استرس سعى کنید عوامل استرس زا را از بین برده و در عوض کارهاى آرام بخش و نشاط آور که شادى و سلامتى را براى شما به ارمغان مى آورند، انجام دهید.

 1. سر درد از بارزترین علائم استرس شدید است

سر درد از علایم استرس زیاد است که معمولا در ناحیه سر و گردن احساس می شود.

مطالعه روی ۲۶۷ نفر از افرادی که از سر درد مزمن رنج می برند نشان داده است:

که ۴۵ درصد از این درد ها ناشی از استرسی بوده که فرد قبل از سردرد آن را تجربه کرده است

طبق تحقیقی که در یک کلینیک پزشکی انجام شد سردرد ناشی از استرس دومین و شایع ترین علت سر درد است.

همچنین نگرانی افراد در طول ماه رابطه مستقیمی با تعداد سردرد افراد در همان ماه دارد.

علل دیگری نیز از جمله کمبود خواب مصرف نوشیدنی های غیر مجاز (الکلی) و کمبود آب بدن نیز بر ایجاد سر درد اثر می گذارند.

استرس عامل مهمی برای سردرد بوده و تحقیقات به عمل آمده پیرامون این موضوع نشان داده است که سطح استرس در میزان سردرد نقش مهمی دارد

پس هر وقت سر درد گرفتین یادتان باشد میتواند از نشانه های استرس باشد.

 1. آکنه و جوش در بدن یکی از علائم جسمی استرس شدید

خب همانطور که بالاتر گفتیم نشانه های استرس شدید می توانند بر جسم ما هم ظاهر شوند.

آکنه و جوش صورت هم بدون شک از علائم جسمی استرس شدید هستند، در واقع آکنه واضح ترین نشانه استرس شدید است.

دلایل زیادی برای ایجاد جوش روی صورت یا پوست بدن وجود دارد اما استرس هم یکی از دلایل رایج آن است.

برخی افراد وقتی در معرض استرس قرار می گیرند مدام صورت خود را لمس می کنند که این کار باعث افزایش باکتری در پوست و ایجاد آکنه می شود.

مطالعات متعددی نیز این فرضیه را که نگرانی زیاد رابطه مستقیمی با اکنه دارد تایید کرده اند.

یکی از این مطالعات که روی ۲۲ نفر قبل و بعد از امتحان انجام شد نشان داد که بعد از امتحان و هنگام اعلام نتایج تعداد بیشتری آکنه مشاهده شده است.

تحقیق دیگری در مورد علایم استرس بالا نیز که روی ۹۴ نوجوان دیگر انجام شد این مساله به ویژه در پسران را تایید کرد.

درست است که تمام شواهد حاکی بر آن است که استرس زیاد در به وجود آمدن آکنه نقش مهمی دارد، اما عوامل دیگری از جمله تغییرات هورمونی، باکتری ها چربی بیش از حد پوست و بسته بودن منفذ پوست نیز تاثیر مهمی در تعداد آکنه ها دارند

می توان نتیجه گرفت که سطح بالای استرس در به وجود آمدن آکنه نقش بسزایی دارد

اگر مدام صورتتان به هم میریزد و پوستش تغییر حالت میدهد یعنی نگرانی و دلهره یا همان stress دارید. این یکی از نشانه های استرس در زبان بدن است که یک مشاور روانشناس حرفه ای متوجه آن می شود!

بهتر است به وقایع چند گذشته نگاه بیندازید تا علت استرس را کشف کنید.

 1. نوسانات وزن

استرس باعث انتشار هورمون کورتیزول می‌شود که خود منجر به اختلال در توانایی بدن شما برای پردازش قند خون و اختلال در سوخت و ساز چربی، پروتئین و کربوهیدرات مي‌شود. این روند افزایش و یا کاهش وزن را به دنبال دارد. علاوه بر این، استرس می‌تواند شما را تشویق به انجام رفتارهای ناسالم تغذیه ای مانند پرخوری کند.

 1. مشکلات گوارشی

استرس، می‌تواند عملکرد دستگاه گوارش را نیز مختل کند و آنهم با افزایش میزان اسید گوارشی و ایجاد سوزش سر دل. همچنین این عامل مخل روانی باعث تخلیه آهسته تر مواد غذایی از معده شده و نفخ و گاز و حتی دل درد و اسهال را به همراه دارد.

دل درد و سوزش از علائم استرس شدید

 1. تضعیف سیستم ایمنی بدن

استرس با سرکوب سیستم ایمنی بدن، شما را در معرض ابتلای آسان تر به بیماری‌های ویروسی قرار می‌دهد در حالی که توانایی بدن شما برای مبارزه با آنها کاهش می‌یابد.

 1. اشکال در تمرکز

انتشار بیش از حد هورمون کورتیزول منجر به بروز مشکلات تمرکز و همچنین ابتلا به افسردگی و اضطراب توامان می‌شود.

کلام آخر

در این مطلب به این موضوع که استرس شدید میتواند علاوه بر مشکلات روحی و روانی، بر جسم نیز تاثیر بگذارد صحبت کردیم. همچنین گفتیم که برخی به اشتباه این عوارض را به بیماریهای دیگر نسبت داده اند. اما با بررسی کارشناسان و کنترل استرس این علائم جذف یا کنترل شد. همچنین در ادامه 15 مورد از نشانه های شایع استرس را ذکر کنیم و برای هر کدام توضیحاتی دادیم تا با آن نشانه بیشتر آشنا شود.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات