تحلیل کلمات و عبارات نشان دهنده افسردگی

0 20

از نحوه حرکت و خواب تا نحوه تعامل با افراد اطرافتان، افسردگی تقریبا همه چیز را تغییر می دهد. حتی این تاثیر در نحوه صحبت و بیان خود در نوشتار نیز قابل توجه است. گاهی اوقات این «زبان افسردگی» یا کلمات و عبارات نشان دهنده افسردگی تأثیر قدرتمندی بر دیگران دارد. فقط تاثیر اشعار و آهنگ سیلویا پلات و کرت کوبین را در نظر بگیرید که هر دو پس از ابتلا به افسردگی خود را کشتند.

در این مقاله به بررسی کلمات و عباراتی که نشان از افسردگی در شخص میدهد را بررسی میکنیم. با نیک داد همراه باشید.

دانشمندان مدت‌ ها تلاش کرده ‌اند که رابطه دقیق بین افسردگی و زبان را مشخص کنند و فناوری به ما کمک می‌کند تا به تصویر کامل نزدیک‌ تر شویم.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

به‌ طور سنتی، تحلیل ‌های زبان‌شناختی در این زمینه توسط محققان با مطالعه و یادداشت ‌برداری انجام می ‌شود. امروزه، روش ‌های تحلیل متن کامپیوتری امکان پردازش بانک ‌های داده بسیار بزرگ را در چند دقیقه فراهم می ‌کند. این می ‌تواند به شناسایی ویژگی ‌های زبانی و کلمات و عبارات نشان دهنده افسردگی که ممکن است توسط انسان‌ ها نادیده گرفته شود، محاسبه درصد شیوع کلمات و کلاس‌ های کلمات، تنوع واژگانی، میانگین طول جمله، الگوهای دستوری و بسیاری از معیارهای دیگر کمک کند.

تا کنون، مقالات شخصی و یادداشت های روزانه افراد افسرده، مانند کارهای هنرمندان مشهوری مانند کوبین و پلات مفید بوده است. برای کلام، تکه‌ هایی از زبان طبیعی افراد مبتلا به افسردگی نیز بینش‌ هایی را ارائه کرده است. در مجموع، یافته های چنین تحقیقاتی تفاوت های واضح و ثابتی را در زبان بین افراد دارای علائم افسردگی و بدون علائم نشان می دهد.

محتوای کلمات و عبارات نشان دهنده افسردگی
محتوای کلمات و عبارات نشان دهنده افسردگی

محتوای کلمات و عبارات نشان دهنده افسردگی

زبان را می توان به دو جزء تقسیم کرد: محتوا و سبک. محتوا به چیزی که بیان می کنیم – یعنی معنی یا موضوع عبارات – مربوط می شود. هیچ کس تعجب نخواهد کرد که بفهمد کسانی که علائم افسردگی دارند از مقدار زیادی کلمات برای انتقال احساسات منفی استفاده می کنند، به ویژه صفت ها و قیدهای منفی – مانند «تنها»، «غمگین» یا «بدبخت».

جالب تر استفاده از ضمایر است. کسانی که علائم افسردگی دارند به طور قابل توجهی از ضمایر اول شخص مفرد – مانند «خودم» و «من» – و به میزان قابل توجهی کمتر از ضمایر دوم و سوم شخص – مانند «آن ها» یا «او» استفاده می کنند. این الگوی استفاده از ضمیر نشان می دهد که افراد مبتلا به افسردگی بیشتر بر روی خود متمرکز هستند و کمتر با دیگران ارتباط برقرار می کنند. محققان گزارش کرده اند که ضمایر در تشخیص افسردگی نسبت به کلمات احساسات منفی در واقع قابل اعتمادتر هستند .

کلمات منفی و ضمایر اول شخص می توانند یک سرنخ به دست دهند.

ما می دانیم که نشخوار فکری (توسط مشکلات شخصی) و انزوای اجتماعی از ویژگی های رایج افسردگی هستند. با این حال، ما نمی دانیم که آیا این یافته ها منعکس کننده تفاوت در توجه یا سبک تفکر هستند. آیا افسردگی باعث می شود افراد روی خودشان تمرکز کنند یا افرادی که روی خودشان تمرکز می کنند علائم افسردگی را نشان می دهند؟

زبان فرد افسرده
زبان فرد افسرده

سبک کلمات و عبارات نشان دهنده افسردگی

سبک زبان به نحوه بیان خودمان مربوط می شود تا محتوایی که بیان می کنیم. محققان اخیرا یک تجزیه و تحلیل متن کلان داده از 64 انجمن سلامت روان آنلاین مختلف انجام داده اند که بیش از 6400 عضو را مورد بررسی قرار داده است. « کلمات مطلق گرایانه » – که مقادیر یا احتمالات مطلق را بیان می کنند، مانند «همیشه»، «هیچ چیز» یا «کاملا» – نشانگرهای بهتری برای انجمن های سلامت روان نسبت به ضمایر یا کلمات احساسات منفی هستند.

از همان ابتدا، آن ها پیش ‌بینی کردند که افراد مبتلا به افسردگی دید سیاه و سفید تری نسبت به جهان خواهند داشت و این در سبک زبانی آن ‌ها آشکار می ‌شود. در مقایسه با 19 انجمن کنترل مختلف (به عنوان مثال، Mumsnetو StudentRoom، شیوع کلمات مطلق گرایانه تقریبا 50٪ در انجمن های اضطراب و افسردگی و 80٪ برای انجمن های افکار خودکشی بیشتر است.

ضمایر یک الگوی توزیعی مشابه به عنوان کلمات مطلق گرایانه در سراسر تالار گفتمان ایجاد کردند، اما تأثیر آن کمتر بود. در مقابل، کلمات احساسات منفی به طور متناقضی در انجمن های افکار خودکشی نسبت به انجمن های اضطراب و افسردگی کمتر رایج بود.

تحقیقات همچنین شامل تالارهای گفتمان بهبودی بود که در آن اعضایی که احساس می‌کنند از یک دوره افسردگی بهبود یافته‌ اند، پست‌ های مثبت و تشویق ‌کننده ‌ای درباره بهبودی خود می نوشتند. محققان متوجه شدند که کلمات احساسات منفی در سطوح قابل مقایسه برای انجمن های کنترل استفاده می شود، در حالی که کلمات احساسات مثبت تقریبا 70٪ افزایش یافته است. با این وجود، شیوع کلمات مطلق گرایانه به طور قابل توجهی بیشتر از گروه کنترل بود، اما کمی کمتر از انجمن های اضطراب و افسردگی بود.

مهم تر از همه، کسانی که قبلا علائم افسردگی داشته اند، احتمال بیشتری دارد که دوباره آنها را داشته باشند. بنابراین، تمایل بیشتر آن ها به تفکر مطلق گرایانه، حتی زمانی که در حال حاضر هیچ نشانه ای از افسردگی وجود ندارد، نشانه ای است که ممکن است در ایجاد دوره های افسردگی نقش داشته باشد. همین تأثیر در استفاده از ضمایر دیده می شود، اما نه برای کلمات احساسات منفی.

بیشتر بخوانید : 8 باور غلط رایج درباره افسردگی

سخن آخر

درک زبان افسردگی می تواند به ما در درک طرز تفکر افراد دارای علائم افسردگی کمک کند، اما پیامدهای عملی نیز دارد. محققان در حال ترکیب تجزیه و تحلیل خودکار متن با تحلیل رایانه ای تا انواع شرایط سلامت روان را از نمونه‌های متن زبان طبیعی مانند پست‌ های وبلاگ طبقه ‌بندی کنند.

تجزیه و تحلیل کلمات و عبارات نشان دهنده افسردگی می تواند به تشخیص افسردگی کمک کند.

چنین طبقه بندی در حال حاضر بهتر از آنچه توسط درمانگران آموزش دیده انجام شده است. نکته مهم این است که طبقه ‌بندی تحلیل کامپیوتری تنها با ارائه داده‌ های بیشتر و توسعه الگوریتم‌ های پیچیده‌تر بهبود می ‌یابد. این فراتر از نگاه کردن به الگوهای گسترده مطلق گرایی، منفی گرایی و ضمایری است که قبلا مورد بحث قرار گرفت. کار بر روی استفاده از رایانه برای شناسایی دقیق زیرمجموعه‌های خاص مشکلات سلامت روان – مانند کمال‌گرایی، مشکلات عزت نفس و اضطراب اجتماعی- آغاز شده است.

البته می توان از زبان مرتبط با افسردگی استفاده کرد؛ بدون اینکه واقعا افسرده باشید. در نهایت، این احساس شما در طول زمان است که تعیین می کند که آیا از افسردگی رنج می برید یا خیر.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات