مشاوره انتخاب همسر

معیارها و نکات مهم در انتخاب همسر مناسب و ایده آل

0 53

یکی از مهم‌ترین کارهایی که هر شخص باید در زندگی شخصی خودش به انجام برساند، انتخاب همسر مناسب است. زیرا ازدواج  یکی از مهم‌ترین اتفاق‌های زندگی هر شخصی به شمار می‌رود و می‌تواند در آینده او اثر ویژه و قابل‌توجهی را بگذارد. هم کفو‌بودن و متناسب‌بودن همسر شما در انتخاب او اهمیت زیادی دارد و باید به آن توجه کنید. این موضوع با استفاده از مشاوره قبل از ازدواج مشخص می‌شود، بنابراین در ادامه به بیان معیارهای انتخاب همسر مناسب برای شما می‌پردازیم تا قبل از مشاوره با موارد مهم آشنایی کاملی داشته باشید.

ملاک‌های انتخاب همسر

ملاک‌های انتخاب همسر می‌تواند گستره بسیار زیادی داشته باشد و فرد به فرد متفاوت باشد، اما در میان این موارد مختلف، برخی موارد مشترک هستند و به عنوان فاکتورهای اصلی به شمار می‌آیند. در این قسمت به بیان این ملاک‌ها برای شما می‌پردازیم تا به آگاهی کاملی در این مورد برسید و ابهامی نداشته باشید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

مشخصات ظاهری طرف مقابل را بررسی کنید

مشخصات ظاهری طرف مقابل شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در واقع جزو اولین معیارهای انتخاب همسر مناسب به شمار می‌آید اگر ظاهر فرد مقابل برای شما لذت‌بخش نباشد و آن را دوست نداشته باشید، به هیچ عنوان نمی‌توانید موارد دیگر را بررسی کنید و کارتان به دیگر مراحل نخواهد رسید. بنابراین باید به سراغ فردی بروید که از نظر مشخصات ظاهری او را بپسندید و تناسب کافی با یکدیگر را داشته باشید که بسیار مهم است.

اخلاق و رفتار مناسب را ارزیابی کنید

رفتار مناسب در هنگام زندگی مشترک اهمیت زیادی دارد، در غیر اینصورت امکان ادامه‌دادن آن وجود ندارد. این معیار یکی از مهم‌ترین موارد برای دوام و ماندگاری زندگی به شمار می‌رود. بنابراین باید به آن دقت زیادی داشته باشید و با استفاده از کارهای مختلف آن را ارزیابی کنید، چون که ممکن است، افراد در مقاطعی نقش بازی کنند و سعی داشته باشند تا بعضی از رفتارهای خودشان را بپوشانند.

یکی از زمان‌های مناسب برای ارزیابی رفتار موردنظرتان در هنگام ناراحتی و اعصابنیت است، چرا که انسان نمی‌تواند در این هنگام خصوصیات منفی خودش را پوشش دهد و به خوبی رفتارهای نامناسب را نشان می‌دهد و شما می‌توانید متوجه شوید که رفتار و اخلاق فرد موردنظرتان به صورت حدودی چگونه است.

در زیر چندین رفتار نامناسب که ضربه‌های زیادی به زندگی وارد می‌کند را به شما معرفی خواهیم کرد:

  • درروغ‌گویی
  • خودبینی
  • وابستگی زیادی به پدر و مادر
  • خشن‌بودن
  • بی‌ادب‌بودن
  • بدبین و منفی‌باف بودن
  • داشت تعصب زیاد برروی موارد خاص
  • کینه‌ای بودن
  • داشتن ویژگی‌های دورویی و ریاکاری

معیارهای مهم در انتخاب همسر مناسب

برخورداری از سلامت جسمانی و روانی

زندگی مشترک فرآیند طولانی است و در صورت بروز هرگونه مشکل جسمانی یا روانی، امکان ایجاد آزار و اذیت برای فرد مقابل وجود دارد.

به عنوان مثال فرض کنید که فرد دچار بیماری روانی شدیدی باشد و به شما چیزی در این مورد اعلام نکرده باشد. بعد از ادواج به طور قطع شما به خاطر تبعات این فرد اذیت می‌شوید که در بسیاری از موارد منجر به طلاق می‌گردد. به همین دلیل باید قبل از ادواج این موارد را چک کنید، مشاوره قبل از ازدواج نیز یکی از کارهای کمک‌کننده در این مسیر به شمار می‌آید و می‌تواند وجود این مورد این مورد از معیارهای انتخاب همسر مناسب را برای شما مشخص کند.

بخوانید: 5 مزیت مشاوره خانواده قبل از طلاق

فاصله سنی معقول و مناسب شما در محدوده مناسبی باشد

فاصله سنی تا حدی باید باشد که دو فرد از نظر فرهنگی و دیدگاه به مشکل برنخورند. زیرا نسل‌های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند و نقطه نظرات مختلفی در مورد زندگی و چیزهای متنوع دارند. به همین دلیل بهتر است که اختلاف سنی بین طرفین نهایت 10 سال باشد و از این مقدار بالاتر نرود تا شکاف نسلی در بین آن‌ها وجود نداشته باشد.

از تطابق فرهنگی، مالی و تحصیلات برخوردار باشد

توقعات افراد باتوجه به سطح مالی، تحصیلات و فرهنگی آن‌ها تعیین می‌شود. به عنوان نمونه نیازهای یک فرد ثروتمند توسط فردی از طبقه متوسط فهمیده نمی‌شود و این دو فرد برای ازدواج مناسب یکدیگر نیستند. البته در این حوزه، موارد خاصی نیز وجود دارد که منجر به انتخاب همسر مناسب و ایده‌آل گشته است. اما به صورت کلی باید نسبت به این مورد حساسیت زیادی داشته باشید و آن را با دقت زیادی بررسی کنید تا در هنگام زندگی دچار مشکلی نشوید که شما را مجبور به جدایی از یکدیگری کند.

قبل از ادواج باید بررسی کرد که آیا همسر شما به عنوان یک مرد جربزه لازم برای کار‌کردن و به دست‌آوردن درآمد در این شرایط سخت مالی موجود را دارد؟ اگر جواب خیر بود، بهتر است، قید ازدواج با او را بزنید. زیرا با حمایت خانواده نیز این زندگی امکان دوام زیادی نخواهد داشت.

بلوغ کامل اخلاقی و حس مسئولیت‌پذیری داشته باشد

در زندگی مشترک ممکن است که اتفاق‌های زیادی بیفتد که باعث ایجاد آشوب در زندگی شود؛ در این هنگام مهم است، دو طرف بتوانند خودشان را حفظ کنند و در این آشوب‌ها وظیفه خودشان را به خوبی انجام دهند. این کار نیاز به بلوغ کامل اخلاقی و حس مسئولیت‌پذیری دارد که باید آن را قبل از ازدواج و با جلسات مشاوره متوجه شوید و در صورت وجود‌نداشتن این ویژگی در طرف مقابلتان نسبت به ازدواج با او شک و تردید کنید و بیشتر راجع به آن تفکر کنید تا در زندگی مشترک با مشکل حادی مواجه نشوید که بسیار مهم است.

در هنگام بررسی بلوغ اخلاقی فرد باید به شناخت ارزش‌های او نیز بپردازید، زیرا افراد با ارزش‌های متفاوت امکان زندگی مشترک بلند‌مدت را نخواهند داشت و پس از مدت کوتاهی از یکدیگر جدا خواهند شد. این موضوع بیشتر خودش را در ازدواج‌های بسیار عاطفی خودش را نشان می‌دهد، چون که فرد به اصلاح کر و کور شده است و چیز دیگری را مشاهد نمی‌کند.

همسر خودتان را آگاهانه انتخاب کنید

انتخاب همسر مناسب نیازمند آگاهی از ملاک‌ها و استفاده از مشاوره قبل از ازدواج است، زیرا بسیاری از موارد در رفت و آمد‌های بین دو فرد مشخص نمی‌شود که می‌تواند در آینده مشکل‌ساز و زمینه‌ساز طلاق‌های زودهنگام گردد. در این مقاله معیارهای انتخاب همسر مناسب را برای شما بیان کردیم. اگر در این برهه زمانی قرار دارید و نیاز به دریافت به این نوع مشاوره دارید؛ می‌توانید به سایت ما مراجعه کنید تا مشاوران مختلفی برای این موضوع را به شما معرفی کنیم و در صورت وجود سوال نیز می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های 07132318862 و  0938909954 با ما ارتباط بگیرید تا کارشناسان ما به ابهام‌هایتان در سریع‌تر زمان پاسخ دهند

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات