بررسی تفاوت بین مشاوره فردی، گروهی و زوجین

0 326

” مشاوره” اصطلاح بسیار گسترده ای است که برای توصیف سبک ها و شیوه های مختلف درمان استفاده می شود. ممکن است گیج کننده باشد زیرا علاوه بر انواع مشاوره و درمانگر، تکنیک ها، نظریه ها و رویکردهای مختلفی وجود دارد که می توان از آنها به طور متفاوتی استفاده کرد. در حالی که توضیحات ارائه شده در زیر به منظور ارائه تفاوت های اساسی است، سبک و شیوه ارائه مشاوره های مختلف می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد. اما چند تفاوت کلی هنگام مشاوره وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

در این مطلب به بررسی تفاوت های روش های مختلف مشاوره نظیر مشاوره فردی، مشاوره گروهی و مشاوره زوج درمانی می پردازیم. با نیک داد همراه باشید.

مشاوره فردی

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

مشاوره فردی

در مشاوره فردی، تمرکز بر توسعه یک رابطه یک به یک با درمانگر است. این رابطه بسته به رویکردی که مشاور درمانگر استفاده می‌کند، می‌تواند جنبه‌های مختلفی داشته باشد، اما اغلب شامل ایجاد یک فضای پذیرش همراه با استفاده از تکنیک‌هایی به منظور کاهش علائم و/یا رشد شخصی است. فرد درگیر یک فرآیند خود انعکاسی در مورد احساسات و رفتارهای خود است.

مشاوره زوج درمانی

مشاوره زوج درمانی

مشاوره زوج درمانی معمولاً شامل تمرکز شدید بر بهبود الگوی ارتباطی بین زوجین است. برخلاف مشاوره فردی، مشاوره زوج درمانی شامل ورود مستقیم درمانگر به شیوه زندگی زوجین می شود. آنها عادات و روال خود را مستقیماً به جلسه می آورند. مشاور درمانگر در تجزیه و تحلیل و ارائه بازخورد در مورد تعاملات زوجین نقش دارد و در مورد راه هایی برای بهبود آن پیشنهاداتی ارائه می دهد. که معمولاً فشرده‌تر از مشاوره فردی در نظر گرفته می‌شود، زیرا هر دو طرف دعوت می‌شوند تا روند تغییر را ایجاد کنند.

مشاوره گروه درمانی

مشاوره گروه درمانی

مشاوره گروه درمانی معمولاً بر تعامل پویا اعضای یک گروه استوار است. تاکید بر کمک به شرکت کنندگان است که در درک فرافکنی آنها نسبت به سایر اعضا، در عین حال از بازخوردهایی که از دیگران، از جمله مشاور درمانگر دریافت می کنند، یاد بگیرند.

درمانگران باید در هر یک از این انواع مختلف مشاوره و درمان آموزش ببینند. فردی که فقط در مشاوره فردی آموزش دیده است، معمولاً آمادگی کافی برای انجام زوج درمانی یا اداره یک گروه را ندارد. در مقابل، زوج ها و درمانگران گروهی معمولاً آموزش خود را با یادگیری مشاوره فردی آغاز کرده اند.

به کدام نوع مشاوره مراجعه کنیم؟

مثالی بارز برای درک تفاوت ها:

برای نشان دادن، اجازه دهید یک فرد معمولی را در نظر بگیریم که می خواهد مشاوره را شروع کند. مریم 34 ساله و یک دختر دو ساله دارد. با این حال، از زمان تولد دخترش، رابطه او با همسرش بدتر شده است. او بیشتر کار می کند و وقتی خانه است، اغلب برای مسائل مالی با هم دعوا می کنند. مریم قبلاً تحت مشاوره نرفته بود، اما متوجه شد که علائم افسردگی دارد. تمرکز او پایین است، تمام روز خسته است و به اندازه کافی غذا نمی خورد. او احساسات خود را دوست ندارد و با این حال به اندازه کافی به همسرش نزدیک نیست که در مورد این احساسات با او صحبت کند. او تصمیم می گیرد با دوستانش در مورد رفتن به مشاوره صحبت کند.

چند تن از دوستان او تحت درمان و مشاوره هستند و توصیه هایی را برای او ارائه می کنند. یکی از دوستان او، نرگس، تحت مشاوره فردی است. دیگری، لیلا، در زوج درمانی است و هدا در گروه درمانی.

نرگس و مشاوره فردی

نرگس به او می گوید که مشاوره فردی مفید است زیرا احساس می کند می تواند هر چیزی را به درمانگر بگوید و مورد قضاوت قرار نخواهد گرفت. درمانگر تمام توجه خود را روی نرگس متمرکز می کند و در انجام این کار به او کمک می کند تا برای خودش پاسخ هایی پیدا کند. نرگس هر هفته با درمانگر خود ملاقات می کند تا در درجه اول در مورد رابطه خود با شوهرش صحبت کند، اما همچنین درباره دو فرزند و شغل خود صحبت می کند. او عمدتاً مشاوره را دوست دارد زیرا زمان آن است که در مورد زندگی خود فکر کند. او حمایت، بازخورد و درک وضعیت خود را توسط درمانگر پیدا می کند و در طی چند ماه گذشته به شفافیت هایی در مورد وضعیت خود رسیده است.

هر از چند گاهی پیشنهادهای مختلفی توسط درمانگر او در مورد تکنیک‌هایی ارائه می‌شود که او می‌تواند برای کاهش اضطراب و افسردگی خود و در عین حال افزایش رفاه او تلاش کند. او این قیاس را انجام می دهد که مانند داشتن یک مربی فیزیکی شخصی است که از پیشرفت شما حمایت می کند. نرگس می گوید از اینکه برای خودش وقت دارد خوشحال است و اغلب بعد از یک جلسه احساس بهتری پیدا می کند.

لیلا و مشاوره زوج درمانی

لیلا در حال زوج درمانی است. او در حالی که به دنبال شماره تلفنی بود که نداشت، پیامک های صمیمی را در تلفن همسرش پیدا کرد. متن ها او را تا ته قلبش تکان دادند. شوهرش رابطه نامشروع را انکار کرد، اما گفت که از ازدواج راضی نیست. آنها هشت سال ازدواج کرده اند و یک پسر دو ساله دارند. شوهرش قبول کرد که با لیلا به جلسات مشاوره زوج درمانی بیاید.

لیلا می‌گوید زوج‌درمانی سخت است، زیرا آنها بیشتر با هم دعوا می‌کنند و در طول جلسات یکدیگر را متهم می‌کنند که نسبت به نیازهای دیگری حساس نیستند. درمانگر با دادن “تکالیف” در بین جلسات، با آنها در بهبود ارتباط نیازهایشان کار می کند. او می گوید که این کار بسیار دشوار است، زیرا درمانگر او را به همان اندازه شوهرش به چالش می کشد. او فکر می کرد که درمان متفاوت خواهد بود. لیلا به سادگی فکر می کرد که کاری که شوهرش انجام داده اشتباه بوده است و از او می خواهد که آن را اصلاح کند. در عوض، او یاد می گیرد که ممکن است نقشی در او بازی کرده باشد که به دنبال ارتباط با شخص دیگری است. او گفت که این کار را مفید می‌داند، اما بسیار سخت است، زیرا مشاوره زوج درماین – و ازدواج آنها – افکار او را از بین می‌برد. او اغلب بعد از یک جلسه احساس بهتری دارد.

هدا و گروه درمانی

هدا طلاق گرفته است . او فرزندی ندارد و از مردانی که قبلا ملاقات کرده ناامید شده است. به طرز عجیبی، او متوجه می‌شود که اگرچه چند مرد مختلف با او قرار داشته است، اما با هر یک از آنها احساس آشنایی دارد و این روابط به ندرت بیش از چند ماه طول می‌کشد. احساس آشنا این است که او احساس می‌کند برای برقراری رابطه تلاش می‌کند، اما به نظر می‌رسد مردها کمتر وقت می‌کنند و گاهی اوقات نسبت به احساسات او بی‌توجه هستند.

هدا به جلسات مشاوره گروه درمانی رفته است. او می گوید گروهی که به آن ملحق شده مردان و زنانی را در خود جای داده اند و به نظر می رسد اکثر آنها با روابط خود دست و پنجه نرم می کنند. وقتی مردها در مورد خودشان صحبت می کنند و به نظر می رسد زمان زیادی را در گروه می گذرانند، او اغلب خود را در گروه فعال می یابد. او همچنین خاطرنشان کرده است که یک زن در گروه وجود دارد که او بارها از آن ناراحت است زیرا او صحبت نمی کند.

هدا می‌گوید که آموخته است وقتی به گروه می‌گوید چه احساسی دارد، حمایتی وجود دارد، با این حال، درمانگر اغلب از اشتراک‌گذاری او استفاده می‌کند تا به هدا کمک کند تا در مورد چگونگی ارتباط این واکنش‌ها با روابط گذشته در زندگی هدا فکر کند. در چند ماهی که او در گروه حضور داشت، فهمید که الگویی در مورد اینکه چه کسی از او حمایت می‌کند، توسط چه کسی فعال می‌شود و چه کسی با او مقابله می‌کند، در حال ظهور است. همانطور که معلوم است – او متوجه می شود که احساساتی که دارد بسیار شبیه به احساسی است که در دوران رشد در خانواده اش داشته است و در ازدواجش چه احساسی داشته است. او می‌گوید که قبلاً هرگز متوجه این الگو نشده بود و در حالی که صحبت کردن در مورد این واکنش‌ها برایش دشوار است، متوجه می‌شود که در حال یادگیری نحوه دیدن و درک دیگران است.

نتیجه گیری

معمولاً ایمن‌ترین انتخاب، شروع با مشاوره فردی است، زیرا آسان‌ترین راه را برای شروع ذهنیت روان‌شناختی ممکن می‌سازد. مشاوره فردی معمولاً گرانتر از گروه درمانی و کمتر از زوج درمانی است. مشاوره زوج‌درمانی معمولاً زمانی بهترین انتخاب است که زوج‌ها در بحران هستند و مایلند مسائل را با هم بررسی کنند. با این حال، زوج درمانی چالش برانگیز است.
مشاوره گروه درمانی پویا است و معمولاً 5-8 نفر عضو دارد. که در دو مدل اجرا می شود. ممکن است مدل باز باشد (به اعضای جدید اجازه می‌دهد) یا بسته باشد (فقط تعداد منتخبی از شرکت‌کنندگان اجازه ورود به گروه دارند) از بین همه روش‌های درمانی، مقرون به صرفه‌ترین روش درمانی است زیرا جلسات (بین یک تا دو ساعت) با نرخ‌های قابل توجهی ارائه می‌شوند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات