10 راه برای پایان دادن به یک رابطه بد و سمی

چه زمانی رابطه را تمام کنیم؟

0 812

آیا در رابطه ای هستید که فکر می کنید سالم نیست؟ اگر چنین است، ممکن است تعجب کنید که بهترین راه برای پایان دادن به آن چیست. در این مطلب از مجله روانشناسی نیک داد به موضوع اتمام رابطه بد می پردازیم، اینکه چگونه یک رابطه سمی و اشتباه را تمام کنیم، چه زمانی باید یک رابطه مجازی را کات کنیم و اصلا رابطه سمی یا بد چیست و چه ویژگی هایی دارد. با ما همراه باشید.

تعریف یک رابطه بد چیست؟

اگر انتظاراتی را که از یک رابطه نیاز دارید به دست نیاورید، ممکن است یک رابطه بد در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، اگر نمی توانید به شریک خود اعتماد کنید یا او با شما درست رفتار نمی کند، این احتمالاً نشان دهنده یک رابطه بد است.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

توجه به این موارد ممکن است باعث شود که آرزو کنید کاش می دانستید چگونه از یک رابطه بد خلاص شوید. در ادامه به نشانه های مهم تری برای پایان دادن به یک رابطه بد می پردازیم.

3 نشانه که باید یک رابطه را پایان دهید

وقتی زمان پایان دادن به یک رابطه بد فرا میرسد، با خود نشانه هایی نیز بهمراه دارد.

1. اولین نشانه مهم مربوط به زمانی است که شما قادر به توافق کردن در مورد چیزی نیستید:

اگر متوجه شدید که شما و شریک زندگیتان هر بار که صحبت می کنید با هم بحث می کنید، حتی اگر موضوع جزئی باشد، این می تواند به این معنی باشد که رابطه در نقطه شکست خود است.

2. یکی دیگر از نشانه هایی که باید در نظر بگیرید:

این است که دوست دارید با شخص دیگری قرار ملاقات داشته باشید. وقتی دیگر نسبت به همسرتان احساسی ندارید اما به شخص دیگری علاقه دارید، ممکن است به شما نشان دهد که باید به رابطه فعلی خود پایان دهید.

3. اگر نمی خواهید زمانی را با شریک زندگی خود بگذرانید:

این نیز می تواند نشان دهنده سالم نبودن رابطه باشد. همچنین، وقتی دو نفر با هم قرار می گذارند و زندگی متفاوتی دارند، ممکن است رابطه آنها قوی نباشد.

بنابراین بهتر است وقت بگذارید و همه گزینه ها را در نظر بگیرید و اگر متوجه شدید که این علائم گفت شده در رابطه شما وجود دارد، چه کاری را می خواهید انجام دهید. البته در ادامه به شما راهکارهایی نیز ارائه می شود که چگونه از یک رابطه بد خارج شوید.

چه زمانی باید یک رابطه بد را ترک کنید؟

هر زمان که احساس می کنید نمی خواهید روی رابطه خود کار کنید یا طرف مقابل به شما متعهد نیست، دقیقا زمانی است که باید به فکر پایان دادن به این رابطه بد و سمی باشید.

به عبارت دیگر، اگر مجبور هستید تلاش زیادی برای حضور در یک اتاق با شریک زندگی خود انجام دهید، ممکن است زمان آن باشد که گزینه های خود را در نظر بگیرید و قطع رابطه اگر دقیقاً نمی‌دانید چگونه یک رابطه بد را ترک کنید، ممکن است بخواهید این موضوع را با افراد حلقه درونی خود در میان بگذارید تا ببینید آیا آنها می‌توانند به شما کمک کنند.

چرا ترک یک رابطه بد اینقدر سخت است؟

ترک یک رابطه بد ممکن است سخت باشد زیرا به فردی که با او قرار ملاقات یا ازدواج دارید اهمیت می دهید. علاوه بر این، ممکن است چالش برانگیز باشد زیرا آنها شما را کنترل می کنند، یا مطمئن نیستید که اگر تنها باشید چه کاری انجام خواهید داد.

اگر در مورد نحوه ترک یا اقداماتی که باید انجام دهید نامطمئن هستید، می توانید با دوستان و اعضای خانواده صحبت کنید، که ممکن است بتوانند راهنمایی هایی برای ترک یک بد ارائه دهند.

10 راه برای پایان دادن به یک رابطه بد برای همیشه

وقتی تشخیص دادید که رابطه شما به پایان رسیده است، لازم است بدانید که چگونه از یک رابطه بد خارج شوید. در اینجا چند راه را برای شما آورده ایم:

1. برنامه داشته باشید

یکی از اولین جنبه هایی که باید در مورد زمانی که قصد ترک یک رابطه بد را دارید فکر کنید این است که برای ترک شریک زندگی خود چه اقداماتی باید انجام دهید و چگونه آنها را انجام دهید. ممکن است مجبور شوید محل زندگی خود را تعیین کنید، چه کاری برای حمایت از خود انجام خواهید داد، و گزینه های دیگر.

برای تعیین اهدافی که نیاز دارید و چگونه باید به آنها دست یابید، وقت خود را صرف کنید. زمانی که یک رابطه را برای همیشه ترک می کنید، ممکن است برنامه ریزی زیادی لازم باشد، به خصوص اگر چندین سال است که در این رابطه بوده اید.

Couple working on laptop

2. در مورد احساسات خود صادق باشید

وقتی یک رابطه بد را ترک می کنید، کار دیگری که باید انجام دهید این است که همیشه در مورد احساسات خود صادق باشید. اگر هیچ احساسی نسبت به همسرتان ندارید، دیگر جذب او نمی‌شوید، یا از او می‌ترسید، این شهودات را نادیده نگیرید. شما باید با خودتان صادق باشید و تغییری ایجاد کنید.

اگر رابطه شما در حال پایان است و سوء استفاده ای صورت نگرفته است، باید در مورد این موارد با همسرتان صحبت کنید. با این حال، زمانی که این یک موقعیت خطرناک است، ممکن است بخواهید این افکار را برای خود نگه دارید.

3. مشکلات مهم را نادیده نگیرید

وقتی به کسی اهمیت می‌دهید و دوستش دارید، ممکن است نادیده گرفتن رفتار نگران‌کننده آسان باشد، اما باید تمام تلاش خود را بکنید تا از انجام این کار خودداری کنید. در عین حال، درک این نکته ضروری است که چه زمانی باید رابطه را رها کرد. وقتی با شما بدرفتاری می شود، ممکن است زمان درستی باشد.

شاید همسرتان در گذشته خیانت کرده است یا تمایل دارد با شما صحبت کند. این ویژگی ها ممکن است تغییر نکنند، بنابراین باید بدانید که این رفتارها ممکن است بارها در طول رابطه شما اتفاق بیفتد. اگر این رفتار را نادیده نگیرید کمک کننده خواهد بود، زیرا می تواند به شریک زندگی شما نشان دهد که از شما بی احترامی می شود.

اگر مطمئن نیستید که قدرت ترک یک رابطه بد را دارید، به خصوص رابطه ای که در آن مورد سوء استفاده قرار گرفته است، می توانید از خدمات مشاوره رابطه نیک داد استفاده کنید.

4. از دوستان کمک بگیرید

همچنین می‌توانید هنگام ادامه همکاری از دوستان خود کمک بگیرید. آنها ممکن است بتوانند مشاوره و دیدگاه متفاوتی ارائه دهند، یا حتی به شما بگویند که وقتی در موقعیتی مشابه قرار داشتند چه کار کرده اند.

علاوه بر این، یکی از دوستان یا اعضای خانواده ممکن است توانایی ارائه کمک مالی یا نوع دیگری از کمک را داشته باشد، در حالی که شما دوباره روی پای خود ایستاده اید. ممکن است آنها بتوانند به شما در یافتن شغل یا مسکن کمک کنند.

مطمئن شوید که فقط به عزیزانی که به آنها اعتماد دارید متکی هستید. کمک گرفتن از کسی مشکل ساز خواهد بود و او در نهایت نظر خود را تغییر می دهد و شما را ناامید می کند.

5. مشغول بمانید

همانطور که در حال یادگیری بیشتر در مورد چگونگی غلبه بر یک رابطه بد هستید، ممکن است متوجه شوید که مشغول ماندن مفید است. این می تواند به معنای تغییر روال خود یا یافتن کاری برای انجام دادن اگر زمان زیادی در اختیار دارید باشد.

در کلاس شرکت کنید یا یک مهارت جدید یاد بگیرید. اگر می‌خواهید در کار ساده‌تری شرکت کنید، ممکن است بخواهید شروع به خواندن بیشتر کنید یا به دنبال دستور العمل‌ها و صنایع دستی برای کاوش آنلاین باشید.

اگر شما نیز پس از ترک یک رابطه بد، هر کاری برای دوری از رسانه های اجتماعی انجام دهید، به شما کمک می کند. این باید از دیدن پیام‌های قبلی یا پست‌های آزاردهنده‌ای که ممکن است احساس بدی در شما ایجاد کند، جلوگیری می‌کند.

6. به نکات مثبت فکر کنید

وقتی استرس دارید که چگونه بر کسی که برایتان بد است غلبه کنید، یکی از کارهایی که ممکن است بخواهید انجام دهید این است که روی نکات مثبت تمرکز کنید.

این به این معنی نیست که به ویژگی های خوب سابق خود فکر کنید. درعوض، اگر نکات مثبتی را در نظر داشته باشید که به زندگی جدید و روال جدیدتان می رسد، مفید خواهد بود.

شما ممکن است بتوانید همیشه آنچه را که می خواهید بخورید انتخاب کنید، و لازم نیست کنترل از راه دور را به اشتراک بگذارید. این جنبه ها می تواند شما را خوشحال کند. به همه راه هایی که زندگی شما تغییر کرده و چیزهایی که در حال بهبود هستند فکر کنید.

اگر در مورد وضعیت خودتان خوش بین هستید، این می تواند سلامت شما را بهبود بخشد. به همین دلیل، باید نگرش مثبت خود را حفظ کنید. وقتی نگران هستید که چگونه از یک رابطه بد خلاص شوید، می تواند منبع مفیدی برای شما باشد.

Depressed couple

7. واقع بین باشید

بعد از شروع رها کردن رابطه، باید واقع بین باشید در مورد آنچه در طول فرآیند سوگواری باید انتظار داشت، زیرا احتمالاً چنین چیزی وجود خواهد داشت. حتی اگر فقط برای مدت کوتاهی در رابطه قبلی خود بوده اید و آن رابطه بدی به پایان رسیده است، احتمالاً هنوز هم برای غلبه بر آن نیاز به زمان دارید.

هر زمان که به شخص دیگری اهمیت می دهید، و او شما را ناامید می کند، و پردازش احساسات و احساس دوباره مانند خودتان ممکن است زمان ببرد. بهتر است همیشه از فرصتی برای انجام این کار استفاده کنید.

هیچ زمان مشخصی وجود ندارد که احساس بهتری در رابطه با نحوه رهایی از یک رابطه بد داشته باشید، بنابراین مطمئن شوید که همیشه وقت بگذارید. شما باید شفا پیدا کنید.

8. افکار خود را بنویسید

یکی از راه هایی که ممکن است به شما کمک کند افکار خود را جمع آوری کنید و آنها را به طور مؤثر پردازش کنید، نوشتن آنهاست. شما باید یک دفترچه یادداشت بگیرید و هر زمان که یک روز تلاش می کنید یا ناراحت هستید، احساس خود را بنویسید.

وقتی بتوانید این افکار را از سرتان بیرون کنید، این به شما امکان می دهد احساس بهتری داشته باشید. این امر به ویژه اگر مشکل خواب دارید یا افکارتان گاهی اوقات باعث ایجاد اضطراب در شما می شود.

9. مراقب خودت باش

یکی دیگر از عوامل مهم در نحوه برخورد با یک رابطه بد این است که پس از پایان دادن به کارها از خود مراقبت کنید. یکی از گزینه های مربوط به این موضوع رسیدگی به سلامت جسمانی شماست.

تمام تلاش خود را بکنید تا غذاهای سالم بخورید، به طور منظم ورزش کنید و خواب مورد نیاز خود را داشته باشید. یک بزرگسال باید هر شب حدود 7 تا 8 ساعت بخوابد، بنابراین هر کاری که می توانید برای انجام این کار انجام دهید.

وقتی می‌توانید این عادت‌ها را بهبود ببخشید، این می‌تواند به شما امکان دهد زودتر احساس بهتری داشته باشید و همچنین ممکن است خلق و خوی شما را بهبود بخشد. علاوه بر این، خوب بودن با خودتان ممکن است پاسخی باشد که برای خروج از یک رابطه بد نیاز دارید. ممکن است در مدت زمان کوتاهی احساس قوی‌تر و سالم‌تر کنید.

10. به دنبال درمان باشید

اگر متوجه شدید که ضرر کرده اید یا به کمک بیشتری نیاز دارید، کار با یک مشاور و درمانگر می تواند همچنین ایده خوبی باشد آنها می‌توانند به کسی که رابطه بدی دارد توصیه کنند و راهنمایی کنند که بعد از ترک این نوع رابطه چه کاری انجام دهید.

آنها می توانند جزئیات مربوط به چگونه از یک جدایی عبور کنیم، اما آنها می توانند همچنین در مورد کاهش استرس، اضطراب یا سایر احساساتی که تجربه می کنید، حمایت کنید.

اگر ندانید با چه کسی در مورد احساس خود یا اتفاقاتی که در طول رابطه تان افتاده است صحبت کنید، کار با یک درمانگر نیز مفید خواهد بود.

نتیجه گیری

وقتی صحبت از نحوه رهایی از یک رابطه بد می شود، جنبه های زیادی وجود دارد که باید در نظر داشت. برخی از نکاتی که باید در نظر بگیرید عبارتند از: برنامه‌ریزی قبل از موعد و زمانی که تشخیص دادید به کمک بیشتری نیاز دارید، با یک درمانگر کار کنید.

همچنین باید سیستم پشتیبانی خود را در طول فرآیند بسته نگه دارید تا در طول مسیر از تمام پشتیبانی مورد نیاز خود برخوردار شوید. ممکن است مدتی طول بکشد تا بر هر رابطه ای غلبه کنید، بنابراین اقدامات لازم را انجام دهید تا به خودتان زمان بدهید درمان کنید و حتما به سلامت جسمی و روانی خود بپردازید در طول راه.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات