فواید استرس خوب: بررسی 9 فایده استرس بر بدن

0 2,083

این مسئله که نبود اندکی استرس، آن هم از نوع خوب در زندگی ما می تواند سبب اندوه و حس یکنواختی در ما شود، حقیقت دارد. در صورت تعریف استرس به عنوان فاکتوری که سبب بر هم زدن تعادل حیات ما، چه در جهت منفی و چه در جهت مثبت می شود، می توانیم بگوییم به منظور بهره مندی از زندگی سالم، وجود گونه های مختلف استرس خوب امری ضروری خواهد بود. هدف ما از نگارش این مقاله، معرفی فواید استرس خوب می باشد.

فواید استرس برای بدن
آیا از فواید استرس برای بدن چیزی می دانید!

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

تعریف استرس چیست؟

قبلا در مطلبی مفصل راجع به اینکه «استرس چیست» صحبت کردیم. به احساس ناخوشایند نگرانی و ترس که فرد نسبت به وضعیت و موقعیت تهدید کننده از خود بروز می دهد، استرس اطلاق می گردد. «دانش آموزی که با اضطراب امتحان مواجه است را می توان به مانند فردی در نظر گرفت که مواد درسی خود را بلد است ولی اضطراب وی به حدی شدید است که نمی تواند در زمان امتحان به خوبی معلوماتش را نشان دهد.»

استرس، سبب ایجاد حالت ترس از موقعیت شده که ناپایدار است و می تواند تبدیل به اختلال هراس، در صورت تداوم این شرایط در دراز مدت و همچنین درگیر شدن فرد با ترس بیشتر گردد.

عموماً از علائم استرس  می توان به بی قراری، اختلال در خواب، هراس، تهوع، ضعف بدن و غش، خشکی دهان، تپش قلب، لرزش دست ها و تحرک بیش از حد اشاره کرد. در صورت دیده شدن این علائم حتما به «مشاوره اضطراب» مراجعه کنید.

برخی از محققان اظهار می کنند که استرس کوتاه مدت به آن اندازه که تصور می شود، بد نخواهد بود. برخی از وقایع مهم زندگی از قبیل، بچه دار شدن، ازدواج کردن و غیره می تواند با هیجان و استرس زیادی همراه باشد. در ادامه به شرح فواید استرس خوب در زندگی خواهیم پرداخت.

1. ایجاد هیجان در زندگی با وجود اندکی استرس

با اینکه استرس های بلند مدت می تواند بیماری هایی همچون زخم معده، بیماری قلبی، اختلال حافظه و چاقی معده را در پی داشته باشد، ولی لازم به ذکر است که در بعضی موارد، احساس مثبت و رضایت نیز با اندکی استرس در ما ایجاد خواهد شد. برای مثال، هر چند پیشرفت شغلی یا ازدواج می تواند با استرس همراه باشد ولی استرس آن از نوع منفی نبوده، چرا که فرد تنها دچار اندکی ترس و استرس خواهد شد که هیجان آور نیز می باشد. این نوع استرس می تواند سبب امید بخشیدن به زندگی گردد.

2. بهبود حافظه از دیگر فواید استرس خوب

ترشح هورمون های کورتیزول با ایجاد اندکی استرس صورت می گیرد. محققان آلمانی اخیراً با انجام تحقیقاتی بر روی گروهی از داوطلبان به این نتیجه دست یافتند که حافظه افرادی که با افزایش تولید کورتیزول به دلیل استرس مواجه شده اند در مقایسه با سایر افراد، بهبود یافته است.

3. اجتماعی تر شدن فرد

بر اساس مطالعات انجام شده توسط محققان آلمانی در سال 2012، افرادی که دچار استرس به جهت انجام تست ریاضی یا سخنرانی می شوند، در مقایسه با افرادی که در وضعیت های استرس زا واقع نشده اند، به شکل قابل توجهی رفتارهای اجتماعی مثبت تری از خود بروز می دهند. این افراد به سایرین اعتماد بیشتری کرده و عملکرد موفق تری در جلب اعتماد دیگران خواهند داشت.

استرس باعث افزایش خلاقیت می شود
تقویت قدرت خلاقیت با اندکی استرس

4. تقویت قدرت خلاقیت با اندکی استرس

کمی استرس برای خلاقیت داشتن در هر کاری همچون سرودن شعر، نویسندگی یا یافتن راهبرد جدید کاری، نیاز است، چرا که این مسئله سبب تمرکز کامل فرد بر روی کارش خواهد شد.

5. تقویت سیستم ایمنی بدن با حضور استرس در زندگی

بر اساس آزمایشات صورت گرفته بر روی نمونه های آزمایشگاهی، معلوم شد که در صورت قرارگیری موش ها در برابر استرس، فعالسازی انواع سلول های ایمنی در آنها رخ می دهد.

6. آگاه تر شدن فرد

به گفته متخصص روانشناسی بالینی، استرس را می توان واکنش هورمونی بدن در مقابل خطر دانست. به زبان ساده تر، استرس سبب ایجاد انرژی ذهنی و فیزیکی در ما شده تا قادر به کنار آمدن با هر نوع شرایط و موقعیتی باشیم. برای مثال، استرس سبب آگاه تر شدن فرد در مقابل تهدیدها شده یا می تواند جرأت بیشتری به فرد در زمان مصاحبه کاری بدهد.

استرس خوب باعث رشد مغز انسان می شود
رشد مغز با ایجاد استرس خوب

7. رشد مغز با ایجاد استرس خوب

این عبارت که، چیزی که نتواند تو را بکشد، سبب قوی تر شدن تو می گردد، از قدیم تاکنون گفته می شود. کاربرد این مثل قدیمی را می توان در رابطه با استرس نیز مشاهده نمود.

تا زمان استرس زا نبودن موضوعی، ما شاهد عملکرد قوی تری از مغز خواهیم بود و چنین شرایطی، کاهش اضطراب، شادتر شدن و از بین رفتن افسردگی را در ما به همراه خواهد داشت.

بر اساس تحقیقات علمی، کارکرد مغز با استرس کوتاه مدت بهبود می یابد. این نتایج بر مبنای آزمایشات انجام شده بر روی موش ها  توسط دانشمندان حاصل شد. وقتی که موش ها تحت خطر و استرس، چند ساعتی را در قفس های خود سپری کردند، تولید سلولهای جدید مغزی در آنها مشاهده گردید.

پس از آن، دانشمندان نتایج مشابهی را در مورد جوندگان نیز به دست آوردند. بر اساس اظهارات پروفسور دانیلا کوفر: تصور ما این است که در رابطه با انسان ها نیز چنین نتایج مشابهی به وجود دارد. عملکرد بهتر و هوشیاری بیشتر، از نتایج استرس مدیریت شده محسوب می گردد.

بیشتر بخوانید : راهکارهای موثر پیشگیری از افسردگی و استرس

8. بهبود فوری بیماری ها از دیگر فواید استرس

بر طبق نتایج تحقیقات، بهبودی افرادی که با استرس های کوتاه مدت پس از عمل جراحی مواجه می شوند، در مقایسه با سایرین سریع تر اتفاق می افتد.

9. دور شدن از بیماری با وجود استرس خوب و کوتاه مدت

هر چند احتمال مریض شدن به دلیل استرس های طولانی مدت و مخرب وجود دارد، ولی مقاومت بیشتر در بدن با وجود استرس های خوب و کوتاه مدت قابل مشاهده است.

به گفته دکتر سرانی در این رابطه، استرس خوب می تواند سبب افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن گردد. بر اساس تحقیق انجام شده در دانشگاه استنفورد، سیستم ایمنی موش هایی که تحت استرس قرار داده شدند، در مقایسه با سایرین، مقاومت بیشتری در برابر بیماری ها از خود نشان دادند.

همچنین به اعتقاد دکتر فردوس بهار یکی از استادیاران روانشناسی دانشگاه استنفورد، همواره نیازی به قرار دادن سیستم ایمنی بدن در بالاترین سطح نیست. در حالت عادی، مغز به تنظیم هورمون های استرس در هنگام مواجهه با چالش ها می پردازد.

بر طبق تحقیقات، پیش از تزریق واکسن، وجود اندکی استرس سبب بیشتر شدن اثر واکسن نیز خواهد شد. آزمون دادن باعث ایجاد استرس در تمام افراد خواهد شد که امری طبیعی می باشد، ولی قرار دادن این اضطراب در مسیری صحیح می تواند کمک شایانی به افزایش راندمان افراد نماید.

استرس و اضطراب از زمان خلقت تا به حال، به عنوان موتور محرک بشر محسوب می شود.  مثلاً در صورت نبود اضطراب و نگرانی در برابر خطرها، انسان هرگز به سراغ ایجاد تمدن، ساخت تجهیزات پیشرفته و مدرن و شهرنشینی نمی رفت.

از این رو، استرس را نمی توان موضوع مخرب و بدی به شمار آورد به شرطی که هدایت آن در مسیری کارآمد و مؤثر انجام شود.

بایستی با آموزش دانش آموزان، به آنها فهماند که اضطراب و نگرانی می تواند اثر خوبی بر نتیجه امتحان آنها داشته باشد، ولی باید اقدام به برنامه ریزی از اوایل سال تحصیلی کنند تا در انتهای سال به نتایج قابل قبولی دست پیدا کنند.

کلام آخر

در این مطلب به بررسی فواید استرس خوب بر بدن پرداختیم و 9 مورد از این فواید بی نظیر استرس خوب را توضیح دادیم. در صورتیکه از استرس و اضطراب شدید رنج می برید، نیاز است تا با مشاور درمان اضطراب جلساتی جهت مشاوره و درمان داشته باشید. این جلسات به هر دو صورت حضوری و غیرحضوری (مشاوره تلفنی) امکان برگزاری دارد.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات