روش 8 مرحله‌ای زوج درمانی همسران

0 17

یکی از مهم ترین رویدادهای زندگی هر شخصی، ازدواج است. اما در این بین ممکن برای هر زوج مشکلاتی نیز پیش بیاید که باعث از بین رفتن آرامش ها در زندگی شود و کم کم به سمت تنش و کشمکش های بیشتری شود. از بهترین روش های حل این تنش ها، زوج درمانی است. در صورتیکه زوجین نتوانند به تنهایی مشکلاتشان را حل کنند، مراجعه به یک مشاور زوج درمانی اکیدا توصیه می شود. فرآیند زوج درمانی شامل زن و شوهر و یک فرد آموزش دیده و متخصص (درمانگر روان‌شناس) است و هدف در زوج درمانی ریشه‌یابی علت مشکل و در نهایت درمان رابطه بین زوج است.

در صورتیکه توسط مشاور روانشناسی بالینی مشخص شود که زوجین دچار اختلالات روانشناسی نیستند، میتوان اقدامات زوج درمانی را شروع کرد. اما چنانچه هر یک از زوجین یا هر دو دچار مشکلات و اختلالات بالینی باشند می بایست ابتدا هر یک به تنها درمان شوند و بعد از آن به سراغ زوج درمانی رفت.

غالبا زوج‌ها در زمینه‌های کاهش رابطه یا ارتباط کلامی، بحث و جدل‌های مداوم، برآورده نشدن نیازهای عاطفی و جنسی، مشکلات اقتصادی، اختلاف نظر در مورد سبک فرزندپروری و… به مشکل برخورد می‌کنند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید : زوج درمانگر کیست و چه کاری انجام میدهد؟

یکی از بهترین روش هایی که به بالا رفتن کیفیت رابطه زوجین کمک زیادی میکند، استفاده از روش 8 مرحله ای زوج درمانی است. در ادامه این 8 مرحله را باهم بررسی میکنیم:

روش 8 مرحله زوج درمانی

مرحله اول

پاسخدهی به سوالات و پرسشنامه و مشخص کردن فعالیت‌های روزانه، اهداف در زندگی و میزان تعهد زوج به یکدیگر.

مرحله دوم

هر دو زوج باید تمایل خود را در خصوص اقدامات درمانی اعلام کنند و مسئولیت انجام دادن کارها و تغییراتی که پیش رو دارند را بپذیرند و متعهد شوند که با یکدیگر برای حل کردن مشکلاتشان همکاری می‌کنند.

مرحله سوم

نوشتن مشکلات و مفهوم سازی ریشه مشکلات و مشخص کردن نقاط قوت رابطه زوج و نکات مثبتی که بین آنها وجود دارد.

بیشتر بخوانید : 5 تکنیک زوج درمانی فوق العاده که باید بدانید!

مرحله چهارم

اجرای «روزهای محبت»: هر کدام از زوجین هشت تا 20 خواسته خود را که کوچک و قابل اجرا هستند، به صورت روزانه اجرا می‌کنند (یعنی هر کدام مشخص می‌کنند چه رفتارهایی آنها را خوشحال می‌کند و در طول روز متعهد می‌شوند که هشت تا 20 مورد را انجام دهند). مانند: سلام کردن، بوسیدن قبل از خروج از منزل، دادن پیامک، رعایت نظم، گفتن جملات مثبت، توجه و گوش‌دادن به صحبت‌های یکدیگر و… .

گام پنجم

تمرین ابراز پیام به صورت صادقانه و سازنده و مستقیم و پرهیز از کنایه و طعنه‌زدن به یکدیگر

گام ششم

مشخص کردن و تقسیم مسئولیت‌ها (مثلا نگهداری از فرزند، انجام امور مالی، شرکت در جلسات مدرسه و رسیدگی به تکالیف فرزند.

گام هفتم

استفاده از مهارت حل مساله و انرژی‌گذاری برای دستیابی به اهداف زوج‌ها در خانواده.

گام هشتم

استفاده از قوانین و قواعد ارتباطی و حفظ کردن الگوهای ابراز محبت و تغییرات جدید.

کلام آخر

در این مطلب به این موضوع که زوج درمانی روشی عالی جهت بهبود رابطه بین زوجین است پرداختیم. همچنین ذکر کردیم که چنانچه هر یک از زوجین دچار اختلالات بالینی باشند می بایست ابتدا به تنهایی درمان شوند. در ادامه روش 8 مرحله ای زوج درمانی جهت بهبود رابطه بین زوجین را بیان کردیم. استفاده از این روش های به زوجین کمک میکند تا بتوانند روند زندگی خود را بهبود ببخشند و با کاهش تنش و کشمش های روزمره به زندگی شاد و آرامتری دست یابند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات