زوج درمانگر کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

0 264

در دنیای امروز و در پشت اکثر طلاق هایی که رخ میدهد آمارها نشان می دهند که برای زوجین همواره ترک کردن یک رابطه ی عاطفی دشوار، به مراتب راحت تر است از حل مشکلات موجود در رابطه.

وقتی در رابطه ی بین زوج ها مشکلاتی پیش بیاد که از احساس کنند دیگر ادامه این رابطه امکان پذیر نیست در این زمان زوجین به مشاور زوج درمانگر مراجعه میکنند. زوج درمانگر با صحبت کردن دقیق با هر یک از زوجین، متوجه عمق مشکلات بین آن ها می شود. یکی از سیگنال های مهم این است که زوج ها پیام های نا امید کننده ای در جلسه از خود نشان می دهند.

در ادامه میخوانیم:

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

زوج درمانگرها با بررسی صحبت ها و پیام هایی که زوجین با همدیگر رد و بدل می کنند تلاش میکنند تا این دو را به روبرو شدن با مسائل و چالش های بعضا طبیعی رابطه تشویق کنند. زوج درمانگر از هر فرصتی جهت کمک به حفظ رابطه استفاده میکند.

ما در زمان و تاریخی خاص زندگی می‌کنیم و می‌دانیم ارزش‌های فرهنگی و خانوادگی فراوانی وجود دارد و در یک رابطه زوجی مهم این است که به کدام جنبه معناهای ارزشی اهمیت داده شود. به طور کلی دیدگاه زوج درمانگران در مورد ارزش روابط زوجی بر کار درمانی و ارتباطشان با زوج‌ها اثر می گذارد.

کار مشاور زوج درمانگر دقیقا چیست؟

زوج درمانگر کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

مهم ترین کاری که یک زوج درمانگر خوب انجام میدهد این است که عواملی که در رابطه زوجین مهم و موثر را مورد بررسی و توجه دقیق قرار دهید. و با ارائه راه حل هایی جهت بهبود وضعیت موجود اقدام نماید.

در ادامه برخی از مهم ترین مواردی که یک زوج درمانگر مورد بررسی قرار میدهد را با هم بررسی میکنیم. با نیک داد همراه باشید.

۱. بررسی خصوصیات عینی و واقعی زوجین

به گفته مشاور روانشناس زوج درمانی؛ ویژگی هایی نظیر سن، وضعیت اقتصادی، ارزش ها و باورهای بنیادی، اعتقادات مذهبی و … در رضایتمندی ارتباط بین زوجین بسیار موثر است. امروزه نیز همه کارشناسان و متخصصین بر این گفته اتفاق نظر دارند. اما با موضوعی که مطرح می شود این است نتایج تحقیقات اخیر نشان میدهد که پارامترهای زیادی دیگری نیز دخیل هستند و صرفا این پارامترها نمی توانند تاثیر صددرصدی داشته باشند.

در این رابطه بخوانید: مشاوره زوج درمانی

۲. تاثیر مذهب

یکی از سوالاتی که از مشاوران روانشناسی عموما زیاد پرسیده می شود این است که : میزان مذهبی بودن یا غیر مذهبی بودن دو نفر، چقدر در روابط زناشویی تاثیر گذار است؟ آیا اصلا تاثیری دارد؟

بررسی هایی که مشاوران زوج درمانگر روی افراد مختلف در اروپا انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که در مورد افرادی که عموما مذهب یهودی یا مسیحی داشتند، زوج هایی که با هم کیشان مذهب خود ازدواج کرده اند این عامل مذهب مشترک را در تقویت درک متقابل مفید دانسته اند و زوج هایی هم که با غیر هم کیشان ازدواج کرده بودند فکر میکردند که این تفاوت ها باعث ایجاد صمیمیت بیشتر در بین آن ها شده است!

به گفته ی مشاوران زوج درمانگر و متخصصین روانشناسی خوب؛ در ایران و با توجه به مذهب اسلام و آداب و رسوم و فرهنگ خاصی که حاکم است، میزان رضایت زناشویی و رضایت مندی از زندگی با مذهبی بودن ارتباط مستقیمی دارد.

مطالعه بیشتر : مشاوره پیش از ازدواج

تاثیر مذهب و قومیت در روابط بین زوجین

۳. تاثیر قومیت

تحقیقات اخیر مشاوران زوج درمانی و روانشناسان در مورد ازدواج‌های بین قومی، تصور کلیشه‌‌ای در مورد این مساله را که این نوع ارتباطات محکوم به شکست است را رد می‌کند.

به عقیده مشاوران زوج درمانی؛ تصوراتی که از قدیم در رابطه با ازدواج های قومیتی وجود دارد که آن ها را محکوم به شکست میداند را رد میکنند.

با این وجود مشاوران معتقدند زوج هایی که اختلافات قومیتی دارند قطعا مشکلات و مسائلی بر سر راه آن ها وجود دارد. زوج می بایست تفاوت ها را ابتدا به خوبی شناسایی کرده، آن ها را درک کنند و در رشد یک دیگر از لحاظ تفاوت های فرهنگی کمک کنند. گاهی اوقات برخی از مسائل بسیار ساده و پیش پا افتاده هستند که با صحبت کردن طرفین با یکدیگر به راحتی میتوانند آن موضوع را برای همیشه بین همدیگر رفع کنند. گاهی هم نیاز است که در برخی موارد به مشاور زوج درمانی مراجعه و از متخصص این کار مشاوره و آموزش لازم را ببینید.

۴. سطح روان شناختی

آیا شما یا همسرتان در کودکی تجربه‌‌ای سخت یا تروما را تجربه کرده‌‌اید؟
به گفته مشاور خانواده ؛ تفاوت‌های فردی در سطح روان شناختی مثل تاریخچه و سابقه تروما با عملکرد زوج‌ها مرتبط است. مشاوران زوج درمانگر با در نظر گرفتن تروماهای زوج‌های تحت درمان که هر دوی آنها به نوعی از سو استفاده‌های دوران کودکی رنج می‌برند با زوج‌هایی که فقط یکی از آنها دارای چنین سابقه‌‌ای بود و همچنین زوج‌هایی که هیچ یک از آنها دارای چنین سابقه‌هایی بوده است مقایسه کرده‌‌اند و نتایج حاکی از آن است که هر کدام از این زوج‌ها به میزان آسیب دیدگی؛ به مراتب از رضایتمندی کمتری در زندگی زناشویی برخوردار بودند.

۵. تاثیر فرزند آوری

سوالی دیگری که در رابطه با مسائل زناشویی و ارتباط بین زوجین مطرح است این است که اگر زوجین اقدام به فرزندآوری کنند، این مورد در روابط بین زن و شوهر تاثیر منفی می گذارد؟

به عقیده مشاوران زوج درمانی و متخصصین زوج درمانگر، گاهی بین یک تا سه سال اول بعد از تولد فرزند ممکن است ارتباط و صمیمیت بین زوجین در روابط زناشویی کاهش پیدا کند که عموما این موارد بعد از گذشت مدت زمانی زوجین راه سازگاری را پیدا کرده و به رضایتمندی دست پیدا میکنند.

اما اگر عواملی که باعث کاهش رضایت مندی از زندگی زناشویی بیش از اندازه باشید و مدت زمان آن نیز طولانی شود، می بایست حتما به مشاور زوج درمانگر خوب مراجعه کرد.

۶. تاثیر جنسیت

به گفته مشاوران روانشناسی و متخصصین زوج درمانی، جنسیت بر ارتباطات صمیمانه بین افراد تاثیر گذار است.

به طور مثال زنان صحبت کردن و ارتباطات گفتاری را به منزله تداوم ارتباط با زوج می دانند. یعنی در خانم ها شاه کلید اصلی که آقایان باید رعایت کنند، وقت گذاشتن و صحبت کردن با خانم است. که عموما میبینم این موضوع خیلی از اوقات رعایت نمی شود.

در رابطه با جنسیت آقایان هم فعالیت های مشترک یکی از عوامل مهم تداوم ارتباط اهمیت دارد. و این نکته را خانم ها باید به خوبی بدان واقف باشند.

7. روابط جنسی:

مطالعه زوج درمانگران حول محور ارتباط بین رضایت جنسی و رضایت ارتباطی عموما ارتباط مثبت مورد نظر این دو بعد زندگی زناشویی را تایید می‌کند.
در رابطه با مساله طلاق و جدایی و باهم زیستی، کسانی که از نظر جنسی دچار نارضایتی بودند، بیشتر خواهان جدایی بودند و کسانی که از رضایت جنسی بالاتری بهره مند بودند، روابط طولانی مدتی را ادامه دادند.

در نهایت بیشتر روانشناسان و زوج درمانگران که مفاهیم تلفیقی و درمانی مختلفی را بررسی کرده‌‌اند معتقد‌‌اند که فرایند‌های عاطفی عامل اصلی درک زوج‌های موفق یا نا موفق است.

اینکه زوج‌ها چگونه نسبت به تفاوت‌های جمعیتی، اکارامدی روابط، شیوه‌هایی که به نحو نامطلوبی بر درک و شناخت یکنواخت قضاوت‌ها موثر‌‌اند همچنین تفاوت‌ها ی شخصیتی، قومیت، فرهنگ پذیری، ارزش‌ها، مذهب و. . واکنش نشان داده و آنها را تحلیل می کنند بر موفقیت و عدم موفقیت زوج‌ها اثر گذار است.

مشاوران و زوج درمانگران مجموعه دنیای امن ما، برای کمک به شما در شناخت هر چه بهتر روابط زوجی و خدمات اختصاصی زوج درمانی همواره کنار شما هستند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات