5 تکنیک زوج درمانی فوق العاده که باید بدانید

0 211

همواره در زندگی زناشویی مسائل مختلفی اتفاق می افتد که باعث تعارض بین طرفین رابطه می شود. هیچ دوآدمی شبیه هم نیستن و طبیعتا دنیای اطرافشان را هم مثل هم نمی بییند. بنابراین تعارض بخشی از هر رابطه است که نیاز به مدیریت و دانستن تکنیک های زوج درمانی است.

افراط و زیاده روی در کاری میتواند مشکلات زیادی ایجاد کند. در رابطه بین زوجین هم اگر اختلافات و تعارضات زیاد و همیشگی ایجاد می شود نیاز به مشاوره زوج درمانی احساس می شود. اما اگر گاه بی گاه این تعارضات ایجاد می شود، با آموزش و بالابردن سطح مهارت های ارتباطی میتوان به زندگی لذت بخش تری دست پیدا کرد.

چالش های رابطه، به اشکال مختلف بروز پیدا می کنند، و توانایی برقراری رابطه با پارتنرتان مولفه ای مهم برای یک رابطه سالم است.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید: زوج درمانگر کیست و چه کاری انجام می دهد؟

زوج درمانی میتواند به حل تعارض کمک کند

چند تکنیک زوج درمانی

در ادامه چند تکنیک و روش عالی در زوج درمانی را با هم بررسی میکنیم. این روش ها به حل تعارضات بین زوجین کمک بسیار زیادی می کند:

1. تکنیک گوتمن

روش زوج درمانی گوتمن از سه دهه تحقیق و تمرین در محیط های بالینی بر روی بیش از سه هزار زوج بهره مند بوده است. روش گوتمن از تکنیک های مشاوره زوجین برای افزایش میل، نزدیکی و احترام استفاده می کند. زمانی که احساس می کنید در یک بن بست قرار گرفته اید ، این تکنیک ها به شما در حل منازعات کمک می کند. شما و شریک تان یاد می گیرید که یکدیگر را درک کرده و آرام و منطقی مباحثه کنید.

روش گوتمن مشاوره زوج ها نشان می دهد که چگونه نقشه های عاشقانه ای بسازید  که به شما کمک می کند در مورد دنیای درونی  شریک زندگی تان و همچنین  نگرانی، تنش، شادی، امید و احساسات  وی بیشتر بدانید. این یک روش زوج درمانی است که به شما اجازه می دهد نیازهای خود را مشخص کنید و در نهایت به مدیریت حل مسائل منجر می شود.

2. زوج درمانی متمرکز بر احساسات

این نوع مشاوره ازدواج در ابتدا برای زوج ها طراحی شد ، اما برای مشاوره خانواده نیز مفید است. این روش که توسط دکتر جانسون ابداع شد ، در سراسر جهان در بیمارستان ها، کلینیک ها، مطب های خصوصی و مراکز آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. گرچه زوج درمانی متمرکز بر احساسات برای بیشتر موقعیت ها مفید است ، اما به خصوص باید زمانی استفاده شود که احتمال افسردگی هم وجود دارد.

به طور معمول در یک رویکرد کوتاه مدت، تمرکز بر احساسات سه هدف اصلی دارد. این مسئله ، گسترش و تنظیم مجدد واکنش های عاطفی کلیدی را تشویق می کند و تلاشیست  برای برقراری یک پیوند نزدیک  بین شما و شریک زندگی تان.

به نظر می رسد زوج درمانی متمرکز بر احساسات ، 70 تا 75 درصد روابط را از یک وضعیت مشکل به حالت بهبودی منتقل کرده اند. 90٪ از زوجین با استفاده از این درمان پیشرفت قابل توجهی در رابطه داشته اند.

تکنیک های زوج درمانی میتواند باعث کاهش تعارضات زوجین شود

3. تکنیک روایت درمانی

یکی از تکنیک های زوج درمانی که روایت درمانی است به دنبال این است که از طریق خارجی کردن مشکل از دغدغه میان مسئله و شخص تفاوت قائل شود.تراپیست از شما می خواهد که مشکل خود را به شکل روایت توصیف کنید و سپس به شما کمک می کند که نقاط منفی قصه را بازنویسی کنید.

دانستن مشکل، شخص را تعریف نمی کند، اما چیزی است که وجود دارد ایتن است که ، شما یک دیدگاه جدید در مورد وضعیت به دست می آورید. درمان روانشناسی به شما کمک می کند مشکل خود را از زوایای مختلف مشاهده کنید: از لحاظ فرهنگی، سیاسی و اجتماعی. با بیان مسائل منفی در قالب روایت، شما تبدیل به یک فرد پویا در داستان می شوید. یک فرد پویا توانایی تغییر داستان را دارد. درمان روانشناسی به شما امکان می دهد تا گذشته را کشف کنید تا ناهنجاری هایی را که به این شکل پنهان شده بودند را، بیاموزید. با کشف مفاهیم و رفتارها، به واقعیت هایی که به شما و شریک زندگی تان آسیب زده است، دست می یابید. بنابراین، شما راه های جدیدی برای مقابله با مشکلات خود پیدا می کنید، و به طور موثری روایت رابطه خود را بازنویسی کنید .

4.  روانشناسی مثبت اندیشی

روانشناسی مثبت اندیشی بر احساسات مثبت، توانایی های شخصیت و نهادهای سازنده تاکید می کند تا مفهوم شادی را از عوامل مختلف روانی و عاطفی به دست آورد. روانشناسی مثبت اندیشی به شما کمک می کند لحظات شاد را همانطور که اتفاق می افتد شناسایی کنید تا قدر آن ها را بهتر بدانید . از طریق این نوع درمان، شما یاد می گیرید که بر احساسات مثبت تمرکز کرده  و در لحظه حال زندگی کنید. بسیاری از زوج ها روانشناسی مثبت اندیشی را روشی رها کننده  و لذت بخش  می بینند. متخصصان ادعا می کنند که درک شادی، آن  را از یک رویداد به رخداد دیگری هدایت می کند. بعضی از مردم نمی توانند احساسات را در زمانی که بوجود می آیند شناسایی کنند، اما می توانند به طور واضح آن ها را درک کنند. در این روش از پیجر ها استفاده می شود . درمانگر این پیجر را به صدا در می آورد تا به یاد مراجعه کننده بیاندازد که لحظه ای که در حال تجربه ان هستند را به خاطر بسپارند.  این تمرین به شما یادآوری می کند که از لحظه ی حال لذت ببرید.

5. زوج درمانی ایماگو

زوج درمانی ایماگو، ترکیبی از روش های مشاوره روحی و رفتاری زوج ها با تکنیک های روانشناختی غرب درمانی است تا مؤلفه های ناخودآگاه را به کار بیاندازد تا بتوانید همسر و زوج خود را انتخاب کنید. به این ترتیب، شما و شریک زندگی تان به گونه ای مثبت و با دقت به یکدیگر متصل می شوید. درمانگر این درگیری میان زوجین  را به عنوان یک راه حل برای وضعیت فعلی  و نه یک مشکل مطرح می کند. بررسی تعارضات و مجادلات زوجین ، کلید یافتن راه حلی برای ناسازگاری است.

اختلافات احساسی در یک رابطه اغلب تحت عنوان نارضایتی، انتقاد یا خشم بیان می شوند. این مسئله باعث می شود شما از افراد خارج از رابطه تان به دنبال آرامش و  راحتی باشید. زوج درمانی ایماگو  علت اصلی  احساسات و رفتارهای منفی شما  را بررسی می کند تا علت قطع ارتباط بین شما و شریک تان  را پیدا کند. تشخیص اینکه هر کدام از زوجین به شیوه ای متفاوت ارتباط  برقرار می کند ، به حل مشکلات کمک  شایانی خواهد کرد . زوجین  متوجه می شوند که اختلاف نظرها نشانه های از دست دادن عشق نیستند، بلکه  رخدادهایی طبیعی در طول رابطه  هستند که می توانند از طریق برقراری درست ارتباط حل شوند

کلام آخر

در این مطلب به 5 تکنیک زوج درمانی عالی برای بهبود رابطه بین زوجین پرداختیم. چنانچه نیاز به خدمات مشاوره زوج درمانی دارید میتوانید جهت رزرو وقت مشاوره آنلاین یا حضوری با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید یا در واتس اپ پیام دهید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات