بهترین زمان مراجعه به روانشناس چه موقع است؟

0 25

زندگی به ندرت هموار پیش می رود. اما برخی از این مشکلات آنقدر غیرقابل تحمل می شوند که غلبه یا کنار آمدن با آنها غیرممکن به نظر می رسد. چه این مشکلات مرگ یک عزیز باشد یا احساس اضطراب شدید، بسیار مهم است که بدانید همیشه می توانید برای همه مشکلات خود کمک بگیرید.

سوالی که این جا مطرح می شود آن است : آیا وقت آن رسیده است که از روانشناس کمک بگیریم؟

در چه شرایطی باید به دنبال مشاوره روانشناسی باشیم؟

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

استفاده از مشاور روانشاس در زمان از دست دادن عزیزان

1. از دست دادن و مرگ عزیزان

مرگ بخشی جدایی ناپذیر از زندگی است، اما اطلاع از این موضوع، کنار آمدن با آن را آسان نمی کند. مردم به طرق مختلف با مرگ عزیزان خود برخورد می کنند. عزاداری در ملاء عام یا به تنهایی از روش های رایج برخورد با این موضوع است. اما اجتناب از واقعیتهای فقدان عزیزان می تواند مشکلات طولانی تری را در آینده به دنبال داشته باشد. یک روانشناس می تواند به شما کمک کند تا راه صحیح برخورد با مرگ عزیزانتان خود را بیابید.

2. استرس و اضطراب

برخی از رویدادهای زندگی استرس زا هستند و بسیاری از موقعیت ها – از مصاحبه های شغلی گرفته تا مشکلات رابطه – می تواند شما را مضطرب کند. استرس و اضطراب در صورت عدم درمان می تواند منجر به انزوای اجتماعی، افسردگی و سایر مشکلات شود. یک روانشناس می تواند با یافتن منبع استرس و راه های غلبه بر آن به شما در مدیریت استرس و اضطراب کمک کند.

3. افسردگی

احساس شدید ناامیدی و تنهایی از علائم شایع افسردگی است. اگرچه بسیاری از مردم تصور می کنند که افراد به یکباره از افسردگی رهایی می یابند، اما به ندرت این اتفاق می افتد. افسردگی یک اختلال بسیار شایع است که در آن افراد علاقه خود را نسبت به همه چیز از دست می دهند، احساس خستگی و کسالت می کنند و معمولاً قادر به کنترل احساسات خود نیستند. یک روانشناس می تواند به شما در یافتن منبع افسردگی خود کمک کند، که معمولاً اولین قدم برای بهبود است.

بیشتر بخوانید : مشاوره افسردگی

4. فوبیا

ترس از ارتفاع و مار، ترس های بسیار متداولی هستند، اما برخی ترس های غیر معمول و کشف نشده نیز می توانند مشکلاتی را در زندگی ایجاد کنند. به عنوان مثال، سیتوفوبیا (ترس از غذا خوردن) می تواند منجر به مشکلات جسمی شدید شود. یک روانشناس مجرب به شما کمک می کند تا بر ترس های خود غلبه کرده و بدون آنها زندگی کنید.

مشاور روانشناس به شما در حل مشکلات خانوادگی کمک میکند

5. مشکلات خانوادگی و روابط

روابط، اعم از خانوادگی، شخصی یا کاری، مشکلات خاص خود را دارد. اگرچه روابط می تواند بهترین قسمت زندگی هر فردی باشد، اما می تواند منبع استرس و مشکل نیز باشد. یک روانشناس می تواند به شما کمک کند مشکلاتی را که حتی در قوی ترین روابط بوجود می آید از بین ببرید.

بیشتر بخوانید : مشاوره روانشناسی خانواده

6. عادات بد و اعتیاد

برخی عادت های بد مانند سیگار کشیدن، نوشیدن و استفاده از مواد مخدر اغلب برای مقابله با مشکلات شخصی ایجاد می شوند. در حالی که یک روانشناس می تواند به شما در رهایی از این عادات کمک کند، همچنین می تواند به شما در خلاص شدن از شر مشکلاتی که می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی شود، کمک کند، از جمله:

  • اعتیاد
  • اختلالات تغذیه ای
  • کنترل استرس
  • مشکلات خواب

7. ارتقاء عملکرد

برخی از موفق ترین افراد با تجسم و تصویر سازی اهدافشان به آن ها دست پیدا می کنند. معمولاً ورزشکاران ابتدا خود را از نظر ذهنی برای مسابقات آماده می کنند. بسیاری نیز از این تکنیک برای مقابله با مشکلات دشوار زندگی استفاده می کنند. مانند تمرین سخنرانی. یک روانشناس می تواند به شما در آماده شدن برای رویدادهای مهم زندگی کمک کند تا بتوانید بهترین کار را انجام دهد، خواه المپیک باشد یا مصاحبه شغلی.

8. وضوح ذهنی

یک روانشناس می تواند با گوش دادن بی طرفانه به شما کمک کند تا وضوح ذهنی خود را افزایش دهید. اغلب بیماران با گوش دادن به صحبت های خود راه حل مشکلات خود را پیدا می کنند. فقط صحبت در مورد مشکلات آنها و بیرون کشیدن آنها ،ذهن آنها را شفاف تر می کند و می توانند تمرکز بیشتری داشته باشند. روانشناسان طوری تربیت شده اند که شنونده های فوق العاده ای باشند.

بیشتر بخوانید : یک روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

9. اختلالات ذهنی

گاهی علائم مختلف در اثر یک مشکل بزرگتر ایجاد می شود. اختلالات ذهنی به طرق مختلف خود را نشان می دهند و اغلب با چیز دیگری اشتباه گرفته می شوند و فقط متخصص می تواند آنها را تشخیص دهد. برخی از اختلالات ذهنی عبارتند از:

  • اختلال دوقطبی
  • اختلال افسردگی حاد
  • روانگسیختگی (شیزوفرنی)
  • اختلال استرس پس از سانحه

از مشاور مناسب کمک بگیرید

روانشناس می تواند ابزاری بسیار مفید برای بهبود سلامت شما باشد. روانشناس به شما کمک می کند تا ذهن خود را آرام کنید و استرس، اضطراب، ترس ها و سایر مشکلات خود را کنترل کنید، می توانید از زندگی خود لذت بیشتری ببرید و راحت تر زندگی کنید. اولین قدم یافتن یک روانشناس خوب است که بتوانید آزادانه و راحت با او صحبت کنید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات