مشاوره شغلی

0 51

مشاوره شغلی در کلینیک مشاوره نیک داد

طی تحقیقات صورت گرفته در حیطه روانشناسی شغلی، در انتخاب شغل افراد و نیز پیشرفت شغلی آن ها عواملی چون ارزش ها، توانایی ها و مهارت ها، استعدادها، منافع و شرایط، شخصیت، خانواده، تحصیلات و… تاثیرگذار هستند. افراد از طریق مشاوره شغلی قادرند که نسبت به عوامل معرفی شده به شناختی کافی دست پیدا کنند و در واقع به این موضوع پی ببرند که در زمینه انتخاب شغل و موفقیت در آن حیطه تا چه اندازه پتانسیل دارند.

مراجعه به مرکز مشاوره شغلی این امکان را به افراد میدهد تا شغلی را برای خود انتخاب کند که دارای کمترین میزان فرسودگی شغلی باشد چرا که در زندگی هر فردی شغل نقش بسیار مهمی خواهد داشت و در واقع در طی هر روز ساعات مشخصی را به فعالیت در رابطه با شغل خود می پردازد و به نوعی می توان گفت که مشاوره شغلی باعث می شود که افراد در زمینه انتخاب شغل دچار سردرگمی نشوند.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

از این رو در روانشناسی، مشاوره روانشناسی شغلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در زمینه های بسیاری در رابطه با شغل مورد توجه و  کارساز خواهد بود که از بین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

مواردی که حتما باید به یک مشاور شغلی مراجعه کرد

شما می توانید در زمان مواجهه با هر یک از مشکلات زیر از مشاور شغلی کمک بگیرید:

  • اگر رضایتی از شغل خود ندارید و صبح ها همیشه با اعصابی خراب از خواب بیدار می شوید؛
  • اگر تصمیم دارید شغل خود را تغییر دهید و برای تغییر شغل دچار سردرگمی شده اید و نمی دانید چطور خانواده را برای این تغییر راضی کنید؛
  • اگر در حین تحصیل به این نتیجه رسیده اید که علاقه ای به فعالیت در رابطه با رشته تحصیلی خود ندارید و بین تغییر رشته، ادامه تحصیل و یا تغییر در مقاطع بالاتر دچار تردید شده اید؛
  • و….

تردید در رشته تحصیلی و انتخاب شغل آینده نیاز به یک مشاور شغلی دارد

حل مشکلات شغلی به کمک مشاور شغلی

به طور معمول هنگامی که افراد یک شغل را انتخاب می کنند گاهی رفته رفته تغییرات استرس زا، نظیر ورود به دنیای کار، ارتقا به دنبال عملکرد مطلوب یا انتقال به دلیل شرایط ایجاد شده در محل کار، خود را در کار نشان خواهند داد و این موضوع مشکلات شغلی را به وجود می آورد. عدم رضایت فرد نسبت به این تغییرات و ناآشنایی با آن ها باعث می شود که فرد احساس ناراحتی و اضطراب داشته باشد.

دلایل ایجاد ناراحتی های شغلی

براساس نظر مشاوران شغلی هنگامی که افراد تحت فشار کاری قرار میگیرند و از شغل خود رضایت ندارند و یا این که به دلیل کمبود امکانات و شرایط شغلی قادر به انجام صحیح وظایف نیستند و حتی معتقد هستند که مافوق شان با آن ها برخوردی غیرمنطقی دارد در شغل خود ناراحتی هایی دارند و با مشکلات شغلی درگیر می گردند.

  • مشاوره شغلی برای انتخاب و تغییر شغل

گاهی جوانان در سن انتخاب شغل، به دلیل این که در خانواده و اطرافیان خود کسی را ندارد که از راهنمایی های آن ها استفاده کنند، ممکن است توانایی ها و استعدادهای خود را به خوبی نشناخته و به آن ها آگاه نباشند؛ از این رو کمک گرفتن از مشاوره شغلی باعث می شود که فرد استعدادهای ناشناخته خود را کشف نموده و با در نظرگیری اهداف و رویاهای بروز پیدا نکرده شغلی خود در کار و تحصیل بهترین تصمیم شغلی را بگیرد.

بر اساس نظر بهترین مشاور شغلی، غالبا به دلیل مسائل روان پویشی که به صورت ناشناخته مانده اند و راهکاری برای حل آن ها در پیش گرفته نشده است ناکامی های شغلی به وجود خواهند آمد. مشکلات حل نشده در ارتباط با رقابت ، اظهار وجود غبطه ، ترس از موفقیت و ناتوانی برای برقراری روابط کلامی سازنده را می توان مسائل مرتبط به رشد در این زمینه دانست.

مشاوره شغلی زمان از دست دادن شغل

زمانی که شخص به دلایل غیر کاری، شغل خود را از دست میدهد نیاز به مشاور شغلی دارد

وقتی که افراد شغل خود را از دست می دهند به غیر از دلایلی که باعث از دست دادن شغل شده، دچار ناراحتی هایی نیز می شوند که سوگ طبیعی، پایین آمدن عزت نفس، خشم، علایم اضطرابی و افسردگی و حتی علایم جسمانی را می توان برخی از آن ها دانست. این در حالی است که چنانچه فرد برنامه های حمایتی و راهنمایی شغلی را به موقع آموزش ببیند به خوبی و در زمان مناسب می تواند مورد درمان قرار گیرد.

مشاوره شغلی برای توانبخشی شغلی

در صورتی که افراد بر اثر فشار کاری دچار آسیب دیدگی شوند، بنابر دلایل طبی و روانپزشکی نیاز به استفاده از مرخصی دارند و این که از کار خود اخراج گشته اند نیز می توانند از خدمات مشاوره شغلی استفاده نمایند. با بهره گیری از مشاوره انفرادی و یا گروهی می توان بهبود روابط شخصی، یادگیری مهارت های شغلی جدید و افزایش عزت بنفس را شاهد بود. علاوه بر آن افراد قادر خواهند بود که به وسیله مشاوره تلفنی و آنلاین از راهنمایی های بهترین مشاوران شغلی استفاده نموده و به این طریق مشکل خود را حل کنند و تصمیم بهتری را در این زمینه داشته باشند.

آن چه که در جلسات مشاوره شغلی و تحصیلی می توان به آن ها دست یافت

در ادامه رایج ترین سوالات پرسیده شده از مشاوران شغلی را با هم بررسی خواهیم نمود:

  • چگونه می توان علایق خود را شناسایی نمود؟ آیا تنها علاقمند بودن به بازیگری برای موفقیت در این حرفه کافی است و ارزش آن را دارد که عمر خود را صرفا پای یک علاقه گذاشت؟
  • چگونه بر ترس از تغییر شغل غلبه کنیم؟ چطور تا رسیدن به درآمد دوباره خرج و مخارج زندگی را مدیریت کنیم؟ به چه طریق می توان نظر خانواده را با خود در این زمینه همراه نمود؟
  • آیا صرفا گرفتن مدرک دکترا ارزش آن را خواهد داشت که چند سال از بهترین سال های عمر خود را صرف آن کنیم؟
  • چطور می توان شغل فعلی خود را راهی برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود قرار داد؟

سوالات ذکر شده در واقع رایج ترین سوالاتی هستند که در جلسات مشاوره شغلی مطرح شده و به آن ها پاسخ داده می شود. البته برای آن که مشاور در این زمینه راهنمایی های موثرتری را برای شما داشته باشد نیاز است که در رابطه با شغل و زندگی شما بیشتر بداند، از این رو حتما بایستی طی یک یا چند جلسه با هم به گفتگو بپردازید.

شما می توانید روش های کسب مهارت های مورد نیاز در مسیر شغلی خود را از مشاور بپرسید. علاوه بر آن مشاور به شما یاد خواهد داد که چگونه علایق شغلی خود را شناخته و راهکارهایی به منظور بررسی کیفیت این علاقه نیز به شما آموزش می دهد.

شما همچنین در زمینه رزومه نویسی و ارسال آن نیز می توانید از راهنمایی های مشاور بهره بگیرید.

به طور کلی جلسه مشاوره شغلی را می توان فرصتی استثنایی برای دستیابی به ایده هایی مفید برای اجرا و موضوعاتی مختلف برای فکر کردن دانست. این را نیز حتما در نظر داشته باشید که مشاور شغلی تنها در این راه می تواند شما را برای داشتن انتخابی بهتر راهنمایی کند و در نهایت این شما هستید که بایستی پروژه طراحی مسیر شغلی خود را مدیریت کنید.

در زمینه مشاوره شغلی می توان مرکز مشاوره روانشناسی نیک داد را بهترین مرکز به شمار آورد که شما می توانید با مراجعه به این مرکز از مشاوره و راهنمایی مجرب ترین مشاوران شغلی بهره مند گردید.

نیاز به خدمات مشاوره روانشناسی دارید؟

برای رزرو وقت مشاوره، همین الان اقدام کنید! کارشناسان ما در مرکز مشاوره نیک داد در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات